Nors dauguma eismo dalyvių jau džiaugiasi atšilusiais orais ir pagerėjusiomis eismo sąlygomis, saugaus eismo ekspertai įspėja neapsigauti, mat pavasaris pavojingas laikas vairuoti.
© DELFI / Tomas Vinickas

Nuolat besikeičiančios ir neretai drėgnos vairavimo sąlygos dažnai tampa eismo įvykių priežastimi. Vien Lietuvoje per kelias dienas oras keitėsi kardinaliai - nuo saulės iki smarkaus vėjo, lietaus ir net krušos.

Business Insider“ vairuotojams pateikia kelis profesionalaus lenktynininko patarimus, kaip vairuoti ir į ką atkreipti dėmesį, kai kelio danga šlapia.

Važiuokite tolygiai

„Pavojus šlapiame kelyje yra tas, kad šlapią dangą arba nusistovėjusį vandenį ant kelio gali būti sunku pamatyti taip pat kaip ir juodąjį ledą“, – sako profesionalus lenktynininkas, auto žurnalistas ir TV veidas A. Comrie Picard.

Taigi, kai automobilis praranda sukibimą su kelio danga svarbiausia ne greitai reaguoti, bet vairuoti taip, kaip tai darytų lenktynininkas. „Profesionalūs vairuotojai tokioje situacijoje išlieka ramūs ir nedaro jokių staigių judesių“, – teigia lenktynininkas.

„Visi vairuotojai pakliuvę į tokią situaciją bando išsukti automobilį, bet svarbiausia stengtis išlaikyti automobilį tiesiai, kai jį pradeda mėtyti, tuomet sukibimas su keliu vėl atsiranda“, – priduria jis.

Staigus bandymas pasukti vairą, kai priekinės padangos yra praradusios sukibimą su keliu, viliantis, kad taip pavyks suvaldyti automobilį, užkerta kelią išsiaiškinti, kiek galite valdyti transporto priemonę. Dažniausiai vairuotojai per staigiai ir per griežtai bando tai padaryti.

„Jei staiga jūsų automobilis prarado sukibimą su keliu ir jūs staigiai bandote jį suvaldyti, tai gali turėti labai skaudžių pasekmių. Pagrindinė taisyklė: kai jaučiate, kad automobilis praranda kontrolę ir jį pradeda mėtyti, tvirtai laikykite vairą ir važiuokite toliau“, – aiškina A. Comrie Picard.

Būkite budrūs

„Lenktynėse mes visą laiką stebime horizonte esantį automobilių srautą priešais mus. Jeigu stebi tik priekinius tris ar penkis automobilius, kilus avarinei situacijai imtis veiksmų jau bus per vėlu“, – teigia lenktynininkas.

„Visada išlikite budrūs ir akylai stebėkite situaciją“, – pridūrė jis.

Vairuotojai, kurie yra keliais žingsniais priekyje, gali ne tik greičiau numatyti kokia situacija susiklostys, bet ir turi laiko išsisukti iš avarinės situacijos, kai į ją pakliūva.

Žiūrėkite tik į kelią

„Kūnas seka akis, – įsitikinęs lenktynininkas, – tai yra įdomu ir įrodyta psichologiškai. Jeigu automobilis staiga pradeda slysti, o tu apžiūrinėji netoli stovinčio automobilio 18 colių ratlankius, žvalgaisi į medžius kitoje kelio pusėje, gali būti beveik tikras, kad nesuvaldysi automobilio“.

Motociklininkai šią taisyklę puikiai žino – jei jie žvalgosi aplinkui, jų kūno svoris ir motociklas pakryps į tą pusę, į kurią jie žiūri. Ta pati taisyklė galioja ir vairuotojams.

„Jei automobilis prieš jus sustos labai staigiai, nepaisant to, kad kairėje bus likęs tarpas, jūs nespėsite išvengti susidūrimo, jei tuo metu būsite nusukęs žvilgsnį, – aiškina A. Comrie Picard, – Bet jeigu jūs žiūrėsite į tą tarpą, jūs turėsite laiko pagalvoti: „Aš turiu galimybę išvengti avarijos“.

Lenktynininkas siūlo vairuotojams praktikuotis žiūrėti kuo toliau į priekį nei tai daro įprastai bei mokytis identifikuoti oro ir eismo sąlygas, kad galėtų nusiteikti sudėtingesnei ir labiau įtemptai kelionei.

Skirkite daug dėmesio padangoms

„Visi lenktynininkai yra išprotėję dėl padangų: nesvarbu koks geras yra automobilis ar vairuotojas, padangos vienas svarbiausių dalykų“, – pabrėžia vairavimo ekspertas.

Tai ypač svarbu pavasarį, kai orai dažnai būna lietingi, o temperatūra pakankamai žema ir tokiomis sąlygomis padangos tiesiog nefunkcionuoja taip gerai, kaip turėtų.

„Kai lauke temperatūra yra žemesnė nei 7 laipsniai, vasarinės padangos nefunkcionuoja taip, kaip buvo sukurtos“, – aiškina A. Comrie Picard.

„Kai kurie vairuotojai susimontuoja universalias padangas, tačiau kaip kelio danga yra neįšilusi, šios padangos su danga nesukimba taip, kaip turėtų“, – pastebi lenktynininkas. Anot jo, padangos privalo būti pritaikytos to laiko eismo sąlygoms.

Eikite palenktyniauti

„Aš visada visiems, net jauniems žmonėms, siūlau pabandyti lenktyniauti“, – teigia lenktyninkas. Lenktyniaudami vairuotojai išmoksta puikiai valdyti automobilį, vairuoti saugiai bei lavina kitus įgūdžius, kurie didina saugumą kelyje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neišmokta „Grenfell Tower“ pamoka: dalis Lietuvos arenų ir prekybos centrų nesutinka pasitikrinti dėl atsparumo gaisrui (9)

Šeši iš penkiolikos į valstybės institucijų atliekamą atsparumo gaisrui tyrimą atrinktų...

Nemaloni staigmena abiturientams: gerokai šoktelėjo populiariausių studijų kainos (71)

Didysis studijų kainų šuolis įvyko dar 2009 metais. Kelerius metus kainos nekito, vėliau ėmė...

Panevėžio skandalas įsibėgėja: STT apklausė Urbšį domino sociologinių tyrimų pirkimas (24)

Seimo narys nepartinis Povilas Urbšys , išėjęs iš apklausos Specialiojoje tyrimų tarnyboje...

Medikams nesuvokiamas Verygos ministerijos sprendimas: tarsi laiko mašina nubloškė į praeitį (422)

Šių metų rugsėjį vaikų ugdymo įstaigose sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba...

Tautvydas Marčiulaitis. Ko jie čia grįžta? (27)

Nors visi puikiai žino, kad Lietuvoje gyventi neįmanoma ir valstybė jau tuoj išnyks, nes...

Paskelbta, kada prasidės paraiškų namų elektrinėms rinkimas, kokia parama (35)

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, Seime pristatydamas grandiozinį „žaliosios“...

Niekam nebereikalingas senienas prikelia „iš numirusiųjų“: skirtumai prieš ir po stebina (5)

Natūralaus ąžuolo stalviršis virtuvėje – apie tokią prabangą pasvajoja turbūt ne vienas....

Apsilankymas baseine priminė sovietų laikus: ar tai verta 28 eurų? (21)

Š. m. birželio 10 d. lankėmės viename Lietuvos vandens pramogų parke. Turėjome dovanų kuponą...

Emmanuelis Macronas griežtai pamokė paauglį prezidentas sulaukė kritikos už arogantiškumą (44)

Internete sparčiai plinta vaizdo įrašas, kuriame Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas...

Varškės sūreliai gali būti išteisinti – tereikia mokėti perskaityti sudėtį balsavimas (4)

Austrai turi garsųjį varškės desertą „Štrudelį“, o lietuviai – varškės sūrelį, kurį...