Amoniakinė karamelė ir sulfitinė amoniakinė karamelė – du dažikliai, keliantys daug aistrų Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). Kai kurie moksliniai tyrimai skelbia, kad jie gali sukelti vėžį, tačiau, Europos Sąjungos (ES) institucijų duomenimis, šios medžiagos yra saugios, bet jos kiekiai maisto produktuose griežtai reguliuojami.
© Fotolia nuotr.

Karamelės dažikliai plačiai naudojami gaiviuosiuose gėrimuose, ypač „Coca-cola“ ir „Pepsi“ gamyboje, kad šie įgautų tamsiai rudą atspalvį. Taip pat šiais dažikliais nuspalvinami sojos padažai ar karamelizuoti sirupai.

„Karamelės dažikliai yra cheminių junginių mišinys, susidarantis kaitinant angliavandenius kontroliuojamose temperatūriniuose režimuose įvairių cheminių medžiagų, kaip antai, šarmo, amoniako, sulfitų aplinkoje“, – DELFI aiškina Kauno technologijos universiteto Maisto instituto specialistė Vilma Speičienė.

Sojos padažas
Sojos padažas
© Shutterstock nuotr.

Karamelės dažikliai yra skirstomi į 4 klases: E150a paprastoji karamelė ar šarminė karamelė (I klasė), E150b šarminė sulfitinė karamelė (II klasė), E150c amoniakinė šarminė karamelė (III klasė), E150d sulfitinė amoniakinė karamelė (IV klasė).

Paprastoji pirmos klasės karamelė išgaunama tiesiog kaitinant cukrų keptuvėje, tačiau III ir IV klasės karamelės gaminamos kiek kitaip. Sulfitinė amoniakinė karamelė gaminama kontroliuojamomis sąlygomis kaitinant angliavandenius su rūgštimis ar šarmais arba be jų, esant sulfitams ir amonio junginiams.

Leistini kiekiai pavojaus nekelia

Komentuodama situaciją Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėja Indrė Stoškuvienė pažymėjo, kad ES yra nustačiusi šių karamelės dažiklių leistiną paros dozę (LPD) - 300 mg/kg kūno svorio per parą. Tačiau karamelės E150c suvartojimui LPD yra tris kartus mažesnis - 100 mg/kg parai.

„Sprendimas nustatyti mažesnę rekomenduojamą paros normą karamelei E 150c nuspręstas atsižvelgiant į neaiškumus dėl šio maisto priedo vienos sudedamosios dalies galimo poveikio imuninei sistemai - 2-acetil-4-tetrahydroksiibutilimidazolo (THI). Kadangi tyrimų metu pastebėtas THI poveikis gyvūnų imuninei sistemai, todėl atsižvelgti į nežinomas pasekmes žmogaus sveikatai, nustatytas mažesnes LPD kiekvienai E150c dažiklyje esančiai sudedamajai daliai. Taip pat mokslininkai mano, kad tikslinga atlikti papildomus tyrimus siekiant išsiaiškinti THI galimą poveikį“, - rašoma I. Stoškuvienės atsiųstame komentare.

ES mokslinės grupės išvadose pažymima, kad suaugusieji ir vaikai, vartojantys maisto produktus, kurių sudėtyje yra maisto priedų E150a, E150c, E150d, gali viršyti rekomenduojamą paros normą, jeigu tuose produktuose gamintojas naudojo didžiausią leistiną kiekį. Dėl to mokslinė grupė rekomenduoja gamintojams naudoti kuo mažiau šių maisto priedų.

Dar viena cheminė medžiaga, išsiskirianti gaminant amoniakinę karamelę ir sulfitinę amoniakinę karamelę, yra 4-metilimidazolas (4-MEI). JAV Nacionalinės toksikologijos programos atlikto tyrimo su žiurkėmis ir pelėmis duomenimis, buvo išsiaiškinta, kad 4-MEI yra kancerogenas, galintis sukelti plaučių, kepenų, skydliaukės vėžį arba leukemiją.

Dėl šio tyrimo mokslininkų grupė iš Mokslo ir viešojo intereso centro kreipėsi į JAV maisto ir vaistų administraciją (FDA), kad potencialiai pavojingi dažikliai būtų uždrausti.

„Amerikos visuomenė neturėtų vartoti jokių vėžį galinčių sukelti chemikalų, ypač, kai jų paskirtis tėra estetinė ir maisto produktuose nėra būtinybės jų naudoti“, - rašoma mokslininkų peticijoje.

Tačiau FDA, įvertinę šį kreipimąsi, atmetė mokslinio tyrimo metu gautus duomenis. ES mokslininkai taip pat neįžvelgia 4–MEI grėsmės.

„Vadovaujantis mokslinėje literatūroje skelbiama nuomone apie 4-MEI bei atliktus kancerogeniškumo tyrimus su gyvūnais, mokslininkai nusprendė, kad vartojant maisto produktus, kurių sudėtyje yra E 150c ir E 150d, 4-MEI poveikis nekelia susirūpinimo. Didžiausi leistini 4-MEI kiekiai nustatyti šių dviejų maisto priedų specifikacijose yra pakankamai saugūs“, - rašoma I. Stoškuvienės atsiųstame atsakyme.

„Coca–Cola“ pakoregavo receptą

Itin rimtai į galimą 4–MEI poveikį sveikatai pažiūrėjo Kalifornijos valstija. Kalifornijos universiteto Aplinkos Tokslikologijos departamento atlikto tyrimo duomenimis, kolos gėrimuose, kuriuose naudojama sulfidinė amoniakinė karamelė, yra reikšmingas kiekis 4-MEI. Mokslininkų paskaičiavimu 0,5 litro kolos buteliuke gali būti 200mg 4-MEI ir tai 8 kartus viršija nustatytą normą.

Coca cola
Coca cola
© Reuters/Scanpix

Remiantis šiuo tyrimu, Kalifornijos valstijoje sulfitinė amoniakinė karamelė buvo įtraukta į kancerogenų sąrašą. Tai reiškia, kad „Coca-Cola“ ir panašių gėrimų gamintojai Kalifornijoje buvo įpareigoti žymėti savo produktus kaip galinčius sukelti vėžį.

Dėl to tokių gėrimų gamintojai Kalifornijoje pakoregavo savo receptą, kad jame nebebūtų naudojamas šis dažiklis. Tačiau, nors ir priėmę šį sprendimą, Amerikos gaiviųjų gėrimų asociacija neigia, kad 4-MEI gali turėti neigiamų pasekmių žmogaus sveikatai, argumentuodama, kad tyrimai buvo atlikti su pelėmis, o ne su žmonėmis ir nėra įrodyta, kad 4-MEI yra žmonių kancerogenas, todėl kitose šalyse gėrimų receptų nekeitė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po trumpo lietaus temperatūra pašėlusiai kils – galimas 30 laipsnių karštis (2)

Itin gražiais ir šiltais orais lepinusi gegužė nesiliaus mūsų stebinti ir toliau. Savaitės...

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (134)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (53)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (146)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (96)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (8)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (16)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...

Kodėl meluojame, kalbėdami apie seksą? (8)

Daugybę metų visuomenėje gyvuoja stereotipas, bylojantis apie tai, kad vyrai turi gerokai daugiau...

Kilniaširdiškas keturmečio poelgis sugraudino daugelį (2)

Austinas Perine‘as, keturmetis iš Birmingamo, Alabamos valstijos, tapo tikra vietos įžymybe, kai...

Neišnaudotų resursų dar turintis Maksvytis: tikiuosi, duosime gerą kovą „Lietuvos rytui“

Klaipėdos „Neptūnas“ nors ne tiesiausiu keliu, tačiau galingu akordu užbaigė...