aA
Modernios technologijos keičia mūsų vaikus – auga „Google“ karta, kuri turi kitokį požiūrį į mokslus ir gyvenimą. Kitokie, tačiau nebūtinai prastesni, tiesiog turime išmokti juos suprasti.
Džiuginta Poviliauskaitė
© Asmeninio albumo nuotr.

Būtent taip galvoja Vilniaus „Šviesos“ pradinės mokyklos pradinių klasių vyr. mokytoja Džiuginta Poviliauskaitė šiemet savo klasės duris praversianti pirmokams.

Ilgus metus pedagoginį darbą dirbanti D. Poviliauskaitė atvirauja, kad prasidedantys mokslo metai daugiau nerimo atneša būsimų pirmaklasių tėvams ir vaikams, tačiau ir mokytojai negali nurimti – kiekviena karta ateina su naujais lūkesčiais ir norais.

Pakelia didelę pareigų naštą

„Tėvai rūpinasi, kaip vaikui seksis mokytis, kaip jis sutars su klasės mokytoja, ar susiras draugų. Nebe pirmus metus praveriantys mokyklos duris pradinukai jaučiasi daug ramiau, sakyčiau, netgi laukia rugsėjo pirmosios, nes pasiilgsta draugų, mokytojos, jiems dar smalsu, kas jų laukia ateinančiais mokslo metais. Tačiau pradinių klasių mokytojo darbas susijęs su nemaža emocine ir psichologine įtampa. Ant jo pečių gula tikrai didelė pareigų našta, nes kartu esi ir socialinis darbuotojas, ir seselė, ir psichologas, ir auklė, ir buhalteris ir t.t. Stengiuosi, kad ugdymo procesas būtų įdomus, įvairialypis ir veiksmingas, skatinu mokymosi motyvaciją. Nors sudominti mokinius reikalauja daug kūrybiškumo ir jėgų, grąža, kuria mokytojas gauna iš mokinių, jų nuoširdumas, atvirumas, šiluma atperka viską“, – apie savo darbo specifiką pasakojo mokytoja.

Ji tikina pastebinti, kad kiekviena vaikų karta – vis kitokia, tad jiems reikalingi skirtingi mokymo metodai. Pavyzdžiui, skaitmeniniame pasaulyje gimę vaikai ir žinių siekia kita forma. Jie informacijos mieliau ieško internete, o ne knygose ar bibliotekose.

Pradinių klasių mokytojo darbas susijęs su nemaža emocine ir psichologine įtampa. Ant jo pečių gula tikrai didelė pareigų našta, nes kartu esi ir socialinis darbuotojas, ir seselė, ir psichologas, ir auklė, ir buhalteris ir t.t.
D. Poviliauskaitė

„Technologijos yra tai, kas šiuolaikiniam vaikui labiau artima. Neretas jų įgudęs naudotis jomis net geriau nei kitos kartos atstovai. Bet, manyčiau, kad nereikėtų į naujoves pulti stačia galva. Svarbu neperlenkti lazdos ir gerai pasverti, kas yra veiksminga, o kas – tik smagus žaidimas. Technologijos neturėtų užgožti bendravimo, bendradarbiavimo, natūralaus pasaulio pažinimo. Tai turėtų būti tik pagalbinė priemonė ugdymo tikslams siekti“, – įsitikinusi mokytoja.

Kelią į vaiko širdį atveria nuoširdumas

Tačiau ji prasitarė, kad kol kas pradinės mokyklos vis dar nėra tiek aprūpintos modernia technika, kad galėtų laisvai pagal poreikį naudoti informacines technologijas mokymo procese, todėl mokytojai neretai pasitelkia savas gudrybes, kurios padeda suvaldyti klasę ir sudominti moksleivius.

„Didžiausia gudrybė – nuoširdumas. Vaikai atsipalaiduoja ir atsiveria tik jausdamiesi saugūs juos supančioje aplinkoje. Norint rasti kelią į vaiko širdį, labai svarbu jį pažinti – kuo jis džiaugiasi, kas jam patinka, o kas neramina. Labai padeda kiekvieną dieną prieš pamokas vedamas ryto ratas, kurio metu ratu susėdę vaikai ir mokytoja turi galimybę pasidalinti praėjusios dienos įspūdžiais, aptarti jiems reikšmingus momentus, išsipasakoti. Dar vienas elementas – keliaujantis žaislas, tapęs kolektyvo nariu ir aplankantis kiekvieną šeimą bei supažindinantis su ja ir kitus, kartu su vaiku atliekantis gerus darbus ir apie tai pasakojantis ryto rate ir panašiai“, – kaip mokslais sudomina šiuolaikinius vaikus, pasakojo D. Poviliauskaitė.

Labiausiai širdyje įstringa džiugūs momentai. Vienas iš paskutiniųjų – kai birželio mėnesį per pirmuosius susitikimus su būsimaisiais pirmokais jau pirmąją dieną viena kukli mokinukė nuostabiai žydromis akimis pusbalsiu ištarė: „Mokytoja, aš tave myliu“.
D. Poviliauskaitė

Pasak jos, neformalioje aplinkoje geriausiai atsiskleidžia nauji vaikų asmenybės bruožai, todėl dažnai jų klasėje organizuojamos ir išvykos. Mokytojos teigimu, jų metu vaikai ne tik įgyja naujų žinių, įspūdžių, patirties, bet ir geriau pažįsta vieni kitus, labiau susidraugauja.

Sulaukia ir meilės prisipažinimų

Anot jos, šiuolaikiniai vaikai – nuostabūs. Nors ji kasdien bendrauja su mažaisiais mokiniais, pripažįsta, kad jie vis tiek sugeba nustebinti savo įžvalgumu ir „minčių perlais“.

„Pamenu, kai viena buvusi pirmokė pailgintos grupės užsiėmimo metu užstrigusi prie užduoties, supyko ir ėmė garsiai ją komentuoti. Už jos sėdėjęs berniukas pasiūlė eiti pažaisti ir užduotį užbaigti vėliau. Tačiau mergaitė atsisukusi pamokančiai tarė: „Negaliu. Darbas žmogų puošia. Tu taip pat turėtum padirbėti, – šypsenos neslėpė mokytoja, – Labiausiai širdyje įstringa džiugūs momentai. Vienas iš paskutiniųjų – kai birželio mėnesį per pirmuosius susitikimus su būsimaisiais pirmokais jau pirmąją dieną viena kukli mokinukė nuostabiai žydromis akimis pusbalsiu ištarė: „Mokytoja, aš tave myliu“. Ką čia ir bepridursi.“

Pabrėžė tėvų indėlį

Tačiau ji pripažįsta, kad kartais būna ir taip, kad nuoširdžios pastangos ir darbas lieka nesuprastas ir neįvertintas.

„Tuomet būna skaudu. Tėvai turėtų labiau pasitikėti mokytojais, jų kompetencija, daugiau bendradarbiauti, domėtis kiekviena vaiko diena mokykloje ir atkreipti dėmesį ne tik į akademinius pasiekimus, bet ir bendruosius gebėjimus, emocinę vaikų savijautą“, – įsitikinusi mokytoja.

Įgyvendinant Europos socialinio fondo ir LR biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Pradinio ugdymo tobulinimas“ buvo tobulinama pradinių klasių mokytojų, specialiojo ugdymo pedagogų kvalifikacija, kaip ugdyti mokinių kūrybiškumą, gerinti jų pasiekimus. Mokymuose dalyvavo 1430 pedagogų ir švietimo administratorių.
Švietimo ir mokslo ministerija

Pedagogės teigimu, netiesa, kad šiuolaikinė vaikų karta – nemėgsta bendrauti, o laiką leidžia tik technologijų apsuptyje. Esą visos vertybės atsinešamos iš šeimos, tad jeigu joje daugiau bendraujama kompiuteriais ar telefonu, nereikėtų stebėtis ir dėl tokių pačių vaiko įpročių.

„Šeima yra pirmasis ir svarbiausias vaiko ugdytojas. Jei šeimoje daugiau bendraujama prie kompiuterio, negu vieni su kitais, nesistebėkime, kad ir vaikams vienintele bendravimo forma tampa kompiuteris ar išmanusis telefonas. Kita vertus, informacijos pateikimo formos yra pasikeitusios, ji yra greičiau pasiekiama, todėl požiūris į knygą yra kiek kitoks, nes knyga nėra tokia greita, kokios yra informacinės sistemos. Tokia yra realybė, bet visiškai nesutinku su vyraujančiu požiūriu, kad dabar auga neskaitančių ar beraščių vaikų karta, nes mano patirtis visai kitokia. Džiaugiuosi, kad iki šiol mano mokiniai būdavo žingeidūs, aktyvūs, norintys siekti ir pasiekti“, – stereotipams nepaklūstančiais mokiniais džiaugėsi Rugsėjo pirmosios nekantriai laukianti pedagogė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Popiežius prabilo Lietuvai skaudžia tema: nukrečia šiurpas vien ištarus žodį Sibiras dalyvauja per 90 tūkst. žmonių, nuolat pildoma (611)

Daugiau kaip 100 tūkst. tikinčiųjų sekmadienio rytą susirinko į Kauno Santakos parką dalyvauti...

27-erių vilnietė ryžosi išvaizdos pokyčiams: įvertinkite, kaip atrodo prieš ir po (42)

Vilnietė Aistė pasiryžo išvaizdos pokyčiams – atsidavė į stilisto, vizažisto ir kirpėjo...

Netikėta priežastis, kodėl Kaune popiežius dėvėjo žalius drabužius (7)

Popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje viena svarbiausių ir džiaugsmingiausių dalių –...

Pamačiusi popiežių sutikusią mergaitę „Laisvės“ atlikėja Eurika Masytė feisbuke nerinko žodžių (48)

Nuo šeštadienio vyksta istorinė akimirka – į Lietuvą atvyko popiežius Pranciškus, kuris į...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (39)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Papildomos pensijos derlius – 3 atlyginimai per 5 metus (32)

Per pastaruosius penkerius metus beveik pusė dirbančiųjų sutaupė po tris vidutines mėnesio algas...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (837)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Baltijos jūroje dingusių vyrų rasti nepavyko: paieška nutraukta išgelbėta mergina mirė ligoninėje (34)

Karinių jūrų pajėgų gelbėjimo ir koordinavimo centras sekmadienio rytą nutraukė dviejų...

Britanija piktinasi įžeidžiamu Tusko įrašu „Instagram“ apie May „Brexit“ planą (17)

Britų užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) šeštadienį apkaltino Europos...

Apie audringą Grafininos ir jos vyro gyvenimą prabilo kaimynai ir pažįstami: abejonių dėl jų turtų kėlė viena detalė (41)

Buvusi „Olialia“ mergaitė Sandra Grafinina yra iki šiol ieškoma policijos – vieni teigia,...