Penkios priežastys, kodėl Lietuva veržiasi į euro klubą

 (31)
Euro zonoje padėtis vis dar komplikuota: skolų krizė, defliacija, didelis nedarbas. Kodėl Lietuva, kurios ekonomika sparčiai auga, veržiasi į euro klubą? Tokį klausimą kelia portalas economist.com ir įžvelgia kelias priežastis.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Įsipareigojimas ES. Visų pirma, prisijungdama prie Europos Sąjungos (ES) 2004 metais Lietuva įsipareigojo įsivesti eurą. Taip jau padarė kaimynai estai ir latviai.

Euras apgins nuo Rusijos. Lietuva – palyginti netoli nuo Maskvos esanti postsovietinė valstybė. Kas dvidešimtas Lietuvos gyventojas – rusakalbis, o rusakalbius Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas žada „ginti“. Dauguma lietuvių tikisi, kad euro įvedimas taps simboliniu apsigynimo nuo galimo Kremliaus puolimo ženklu.

Išaugs pasitikėjimas. Tikimasi, kad įvedus eurą investuotojai vertins šalies vykdomą ekonominę politiką kaip labiau nuspėjamą ir patikimą. Be to, prisijungus prie euro zonos Lietuvos centrinis bankas ir šalies bankai ekstriniu atveju galės pasinaudoti Europos centrinio banko (ECB) finansavimu.

Skolintis taps pigiau. Prognozuojama, kad prisijungimas prie euro zonos garantuos Lietuvos vyriausybei galimybę skolintis mažesnėmis palūkanomis (būtent taip ir atsitiko, kai 2011 m. prie euro zonos prisijungė Estija). ECB prognozuoja, kad Lietuvai prisijungus prie euro zonos palūkanų norma valstybinėms paskoloms turėtų sumažėti 0,8 proc., tačiau tai dar ne viskas.

Naujos perspektyvos verslui. Euro zonos šalys – didžiausios Lietuvos prekybinės partnerės, o bendra naudojama valiuta dar labiau padidins vykdomos prekybos mastą. Šis aspektas įgauna naują reikšmę dar ir dėl to, kad Rusija, kuriai anksčiau tekdavo 30 proc. Lietuvos eksporto, šiuo metu taiko apribojimus prekėms iš Lietuvos. Maža to, įvedus eurą Lietuvos įmonėms nebereikės leisti papildomų lėšų dėl svyruojančių valiutų kursų, o taip pat bus išvengta valiutų konvertavimo išlaidų.

Įvertinus visus šiuos privalumus, prognozuojama, kad dėl euro įvedimo ilgalaikėje perspektyvoje Lietuvos BVP išaugs 1,3 proc.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją