21-erių metų jaunuolis iš Danijos užsimušė vairuodamas mikroautobusą. Šalia jo rastas besimėtantis mobilusis telefonas su įjungtu populiariu papildytos realybės žaidimu „Pokemon GO“. Sužinojus šią naujieną man atmintyje iškilo parduotuvėje nugirsta vyriškio savo draugui ištarta frazė: „Aš tai pokemonus žaidžiu tik vairuodamas, kitaip labai nuobodu juos gaudyt“.
© DELFI / Domantas Pipas

Pasaulio žiniasklaidoje nuolat pasirodo pranešimai apie incidentus, kurie kilo dėl žmonių, per daug įsijautusių į „Pokemon GO“ žaidimą. CNN praneša apie vyrą, įsirėžusį į policininkų automobilį. Paauglę partrenkė automobilis, kai ši gaudydama pokemonus bandė pereiti greitkelį, rašoma „Time.com“. „Techinsider“ informuoja apie vairuotoją, kuris užsižiūrėjęs į mobiliojo telefono ekraną, įlėkė į medį.

Imsis prevencinių priemonių

Susisiekimo ministerijos Kelių transporto ir civilinės aviacijos politikos departamento Saugaus eismo skyriaus vedėjas Vidmantas Pumputis teigia, kad jam „Pokemon GO“ žaidimo keliamos grėsmės pėstiesiems ir vairuotojams yra žinomos ir jau imtasi veiksmų situacijai suvaldyti. Anot jo, šiemet prevencinis darbas užtikrinant saugumą keliuose bus dirbamas žymiai aktyviau nei pernai.

„Diskutavome, ką galime padaryti, kad pėstieji pernelyg neįsitrauktų į tą žaidimą. Rugsėjo mėnesį bus darbo grupės, atsakingos už švietėjišką saugaus eismo veiklą, posėdis. Greičiausiai, dar šiemet per televiziją ir radiją bus paleistas vaizdo įrašas, kuris primins pėstiesiems, kad reikia visą dėmesį telkti į eismo aplinką ir kertant gatvę neįsitraukti į žaidimą pernelyg stipriai. Gaudydamas pokemonus žmogus gali patekti į tokią situaciją, kad vairuotojas neapdairų pėsčiąjį pagaus ant savo kapoto“, - sakė V. Pumputis.

Pokemonų gaudymas (asociatyvi nuotr.)
Pokemonų gaudymas (asociatyvi nuotr.)
© DELFI / Domantas Pipas

Tačiau kalbėdamas su DELFI V. Pumputis akcentavo, kad šis naujai atsiradęs žaidimas tik išryškino seniai egzistuojančią opią problemą: „Telefono grėsmė saugiam eismui jau yra įrodyta. Austrų tyrimas parodė, kad pagal keliamą pavojų telefono naudojimas vairuojant prilygsta lengvam apsvaigimo laipsniui.“

JAV Nacionalinės saugumo tarybos duomenimis, 1 iš 4 eismo įvykių įvyksta dėl naudojimosi mobiliaisiais telefonais vairuojant, tai yra 1,6 mln. avarijų per metus.

Nors Lietuvoje nėra statistikos, kiek eismo įvykių kyla dėl naudojimosi mobiliaisiais telefonais, tačiau 2014 metais „Lietuvos draudimo“ atliktas tyrimas parodė, kad tai daro pusė šalies vairuotojų, o kas dešimtas telefonu kalba kiekvieną kartą atsisėdęs už vairo.

Pasak V. Pumpučio, saugaus eismo specialistai yra pastebėję, kad vos ne kas trečias gatvėje einantis žmogus yra paniręs į telefoną, o tai taip pat yra pavojinga. Nors jis čia pat pridūrė, kad birželį bendravo su draudimo bendrovėmis ir, jų duomenimis, įvykių, kai pėsčiasis būtų partrenktas besinaudojantis mobiliuoju telefonu, nėra užfiksuota.

„Kalbant apie pėsčiuosius, kurie vaikšto ir kerta gatves, jie gali būti tiek įnikę į žaidimą, kad gali išbėgti į kelią. Yra šiokia tokia grėsmė. Nesvarbu, kuo jis beužsiimtų, pagal KET jis turi atsakingai įsitikinti prieš įeidamas į kelią ir įvertinti transporto priemones, tiek pėsčiųjų perėjose, tiek ir kitur“, - priminė V. Pumputis.

Vidmantas Pumputis
Vidmantas Pumputis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Sustabdyti sudėtinga

Saugaus eismo mokymo centro vadovas Raimundas Buinevičius sakė, kad labai sunku kovoti su vairuotojais, kurie naudojasi mobiliaisiais telefonais žaisdami įvairius žaidimus, rašydami trumpąsias žinutes ar naršydami internete.

„Kai policija fiksuoja pažeidimą, realiai įmanoma sudrausminti žmogų, jei telefonas yra prie jūsų galvos. Bet jei jį laikau krūtinės ar pilvo lygyje, kas man įrodys, kad aš jį maigiau, gal aš trupinukus rinkau nuo kelnių“, - aiškino R. Buinevičius.

Anot jo, problemą būtų galima spręsti keičiant įstatymus, pavyzdžiui, visai uždrausti vairuojant paimti mobilųjį telefoną į rankas, taip pat uždrausti jais naudotis pėstiesiems einant per gatvę. Tačiau ir tai nebūtų geriausias problemos sprendimas. Svarbiausia yra kelti žmonių sąmoningumą, kad jie ne tik žinotų apie keliuose slypinčias grėsmes, bet ir jas suvoktų.

Pavojus Lietuvos gatvėse: tokie žmonės – mirtinai pavojingi
© DELFI / Domantas Pipas

„Per vieną paskaitą saugaus eismo ekspertas iš Suomijos paprašė pakelti rankas tų, kurie rūko. Pakėlė gal pusė auditorijos. Tada paprašė palikti pakeltas rankas tiems, kurie nežinojo, kad tai kenkia sveikatai. Visi nuleido rankas. Visi žinojo, kad tai kenkia. Bet vis tiek taip daro. Taip yra ir su saugumu kelyje. Visos problemos pirmiausia yra mūsų sąmonėje“, - sakė R. Buinevičius.

V. Pumputis pabrėžė, kad švietimo įstaigose yra mokoma apie saugų elgesį keliuose, o rugpjūčio mėnesį įvyks eismo saugumo tarybos posėdis, kur bus dar kartą atkreiptas dėmesys, kad mokyklos pirmųjų pamokų metu ir mokslo metais primintų, jog mokiniai būtų budrūs ir nesinaudotų telefonu kertant gatvę.

Tačiau, R. Buinevičiaus nuomone, mokyklose vykdomas švietimas saugaus eismo klausimais yra minimalus: „Mes nepakeisime nieko per mėnesį, metus. Reikia pragmatiškai žiūrėti į ateitį, jei žmonės būtų mokomi nuo ikimokyklinių įstaigų ir pradinių klasių ir tęstinumas vyktų, naudos iš to būtų.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nuomos aferoms pabaigos nematyti: agentūrai sumokėjo, bet buto negavo (16)

Nors apie Klaipėdoje veikiančią agentūrą „Butų nuoma“ blogi atsiliepimai sklando apie...

Transliuotos išgertuvės Kybartuose atskleidė baisią situaciją: neskubėkime teisti kalinių (131)

Savaitgalį iš Kybartų pataisos namų išgertuves gyvai transliavę vyrai toliau kursto aistras....

Kurtinaitį užjautęs Jovaiša davė skausmingą patarimą „Žalgiriui“ (50)

Kauno „Žalgiris“ užbaigė, kaip sako pats Šarūnas Jasikevičius , istorinį sezoną....

Nuo šiol pramogauti keliaus tik čia: merginos ir pigios pramogos papirko lietuvio širdį (11)

Dvi savaitgalio dienos Berlyne yra tai, ką šią vasarą privalo išbandyti kiekvienas lietuvis....

Gyvai / Antrasis šeimininkų išbandymas: Rusija – Egiptas startinėje sudėtyje – Mohamedas Salah (18)

Pasaulio futbolo čempionate antradienį vakare prasideda antrojo turo rungtynės ir pirmose jų...

VU rektorius: docento darbo užmokestis jau prilygsta vairuotojo algai (66)

Tyrėjai moksliniams tyrimams gali skirti vos pusę savo darbo laiko. Kita 40-50 proc. laiko dalis...

Esate neprofesionalusis investuotojas? Žinokite 5 svarbiausius dalykus (4)

Suteikti profesionalią konsultaciją, aiškiai informuoti apie investicinio produkto rizikas ir...

Staigiai sureagavęs vilnietis ežere išgelbėjo vasaroti atvykusią emigrantų šeimą (11)

Birželio 18 d. vakarą, 20.32 val., Bendrajame pagalbos centre (BPC) skubios pagalbos telefono...

JAV ketina trauktis iš Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos (25)

Jungtinės Valstijos antradienį ketina paskelbti apie pasitraukimą iš Jungtinių Tautų Žmogaus...

Prognozuoja smarkų Prancūzijos ekonomikos lėtėjimą (3)

Prancūzijos bendrojo vidaus produkto ( BVP ) augimas 2018 metais sulėtės nuo 2,3 iki 1,7 proc.,...