Pavasarį skelbiantys kadrai: sugrįžęs gandras ir nuostabus gervių tuoktuvių šokis

 (15)
Pavasaris Lietuvoje jau visai ne simbolinis. Rambyno regioninio parko darbuotojai džiugiai pranešė apie sugrįžusį gandrą ir nieko nelaukdami dalijasi jo nuotrauka. O štai DELFI fotografas užfiksavo pavasarinį gervių tuoktuvių šokį.
Pavasario pranašai
© DELFI montažas

Kaip ir kiekvienais metais, apie atėjusį pavasarį pirmiausia praneša paukščiai. Anksti rytą jau girdime pavasarinius čiulbesius. Vėliau pastebime atgyjančią gamtą: sužaliuoja medžiai, pražysta gėlės.

Savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje Rambyno regioninio parko darbuotojai išplatino sugrįžusio baltojo gandro nuotrauką. Tai yra Bitėnų baltųjų gandrų kolonijos atstovas. Parskrendantys gandrai šiemet nelaukia gandrų sugrįžtuvių dienos, kuri švenčiama kovo 25 d.

Gamtos fotografas Marius Čepulis sako, kad į Lietuvą jau sugužėjo beveik visi į svečias šalis žiemoti išskridę paukščiai.

„Jau grįžo didžioji dalis paukščių rūšių. Ankstyvieji jau visi tėvynėje. Liko vabzdžialesiai, kurie minta vabzdžiais. Jie grįš tada, kai atsiras kuo misti. Visi strazdai, kikiliai jau gieda, liepsnelės“, - vardija ornitologas.

Kai kas nerimauja, ar sugrįžusiems gandrams mūsų šalyje dar nebus per šalta. Tačiau M. Čepulis tvirtina, kad nėra priežasties nerimauti dėl gandrų: šie sparnuočiai Lietuvoje išgyvena ir švelnias žiemas, todėl dabartinis pavasaris jiems visai nebaisus. Anot jo, šiuo metu gandrai suka lizdus, ruošiasi gausinti šeimynas.

„Niekada nebūna per anksti, ir niekada nebūna per vėlu. Jie grįžta pačiu laiku. Gandrai gali išgyventi ir prastesnėmis sąlygomis nei jos yra dabar. Šiemet gandrai grįžo jau kovo 5 dieną. Šiuo metu gandrai suka lizdus, laukia kitų gandrų grįžtančių“, - pasakoja gamtos fotografas.

Tiesa, jis pažymi, kad gervės šiemet ankstyvos. Įprastai šie paukščiai parskrenda vasario pabaigoje, o šiais metais Lietuvoje pasirodė šventinę dieną – vasario 16-ąją.

M. Čepulis tęsia, kad DELFI žurnalistų užfiksuotas gervių poravimosi šokis praneša apie tuoj prasidėsiantį gervių perėjimą.

„Gervės šiemet labai anksti pasirodė. Grįžo berods vasario 16 dieną, o šiaip jos parskrenda vasario pabaigoje. Dabar jau yra visiškai normalus laikas ir beveik visos gervės tikrai yra Lietuvoje. Jos jau kovo pabaigoje pradės perėti. Dabar yra jų tuoktuvės, jos jau dalinasi lizdavietes“, - aiškina ornitologas.

Taigi laukiant pavasario, būtina stebėti ne tik termometro stulpelį, bet ir mus supančią gamtą – ji geriausias orų pranašas.

DELFI dalinasi šią savaitę Molėtų rajone, netoli Alantos, fiksuotais gervių poravimosi šokio kadrais.

Mūsų aplinka

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (17)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį, šiandien jau galite nebegalvoti, kokia šio daikto paskirtis – greičiausiai tai tiesiog duoklė istorijai.

Išvyka savaitgaliui: piliakalniai, kuriuos tikrai verta aplankyti (8)

Norint suskaičiuoti kai kurių rajonų piliakalnius, kai kada užtenka ir vienos rankos pirštų, o štai Raseinių rajone yra net 25 piliakalniai. VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ pristato dalį piliakalnių Raseinių rajone ir kviečia juos aplankyti, rašoma pranešime spaudai.

Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų (47)

Jei labai mėgstate grybus, bet nenorite eiti į mišką, juos galite užsiauginti čia pat, savo sode. Mikologė Reda Iršėnaitė papasakojo apie kelis grybų auginimo būdus ir priežastis, kodėl grybai gali ir neaugti.

Lėkštėje tykantis pavojus: nemaloni tiesa apie populiarią žuvį (61)

Didinga mūsų Baltijos jūra dažnai laikoma bene labiausiai užteršta visame pasaulyje. Todėl kartais nė nesusimąstome, kad Baltijoje plaukiojančios žuvys gali būti užterštos ir drąsiai jas tiekiame ant stalo. Maža to, tikėtina, kad didžioji dalis žmonių nė nežino, kad dioksinais ir furanais užteršta žuvis ilgainiui gali sukelti vėžį, nervines sistemos problemas bei įvairias mutacijas.

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius (12)

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto, todėl radusios menkiausią galimybę patenkinti savo poreikius, skruzdėlės ima jaukti žmonėms gyvenimą. Kaip to išvengti?