Siekiant kokybiškos daugiabučių modernizacijos, būtina nuolatinė vykdomų darbų ir naudojamų statybinių medžiagų priežiūra. Šiuo metu didžiausia atsakomybė už tai, kad šiltinimo bei kiti atnaujinimo darbai būtų atlikti kokybiškai, tenka techniniam prižiūrėtojui. Jis yra dešinioji užsakovo, atstovaujančio daugiabučio gyventojams, ranka. Tačiau kaip garantuojamas paties techninio prižiūrėtojo nešališkumas? To klausiame dviejų Vilniuje įsikūrusių stambių projektavimo, statybos valdymo ir priežiūros įmonių atstovų, statybų ekspertų – Gedimino Butkaus ir Tomo Jatulio.
Labai svarbu, kad statybininkus kontroliuotų patikimas techninis prižiūrėtojas
© DELFI / Valdas Kopūstas

Kas yra techninė priežiūra?

Techninė priežiūra vykdoma atliekant ne tik modernizacijos, bet ir kitokius statybos darbus. Renovuojant daugiabutį techninis prižiūrėtojas prižiūri darbų vykdymą nuo pradžios iki pabaigos. „Iš esmės techninis prižiūrėtojas garantuoja, kad viskas bus atlikta kokybiškai. Jis tikrina rangovo darbą ir rekomenduoja, kaip taisyti pastebėtus netikslumus. Tačiau tai nereiškia, kad rangovas ir techninis prižiūrėtojas turi peštis kaip šuo su kate. Santykiai turi būti konstruktyvūs“, – sako statybų valdymo ir priežiūros įmonės direktorius G. Butkus.

„Vadovaujantis Statybos įstatymu ir Statybos techniniu reglamentu, techninė priežiūra vaidina svarbų vaidmenį ir teisine prasme. Tačiau Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, garantuoti, kad jokių sąsajų tarp dirbančios statybų įmonės ir techninio prižiūrėtojo nėra, neįmanoma. Laimei, praktikoje atsakomybė už kokybiškai atliktus darbus, kurią prisiima techninis prižiūrėtojas, tvirtindamas įvairius statybų dokumentus savo parašu, yra labai rimta. Pavyzdžiui, jeigu po kelerių metų išaiškėja statybų brokas, techninis prižiūrėtojas, kaip ir statybų įmonė, neša už tai didžiausią atsakomybę“, – pažymi G. Butkus.

T. Jatulis, modernizaciją organizuojančios ir prižiūrinčios įmonės direktoriaus pavaduotojas, atkreipia dėmesį, jog techninių prižiūrėtojų sąžiningumu paprastai rūpinasi ir įmonės, kuriose jie dirba: „Tačiau klausimas – universalus. Kaip turėti sąžiningą darbuotoją? Nesąžiningumo gali pasitaikyti bet kurioje srityje."

Daug ką lemia gyventojų iniciatyvumas

Pašnekovai vienbalsiai pastebi, jog atsakomybė už tinkamo techninio prižiūrėtojo pasirinkimą tenka užsakovui ir gyventojams. Tačiau pasiteiravus, ar rizika pasisamdyti šališką techninį prižiūrėtoją sumažėja, jeigu rangovas ir techninis prižiūrėtojas – iš skirtingų miestų, T. Jatulis sako: „Ar tai sutrukdytų kažkam kažką pasiūlyti? Pinigai visur vienodi. Todėl geriausias sąžiningumo garantas – suvokimas, jog nesąžiningai pasielgęs techninis prižiūrėtojas nubrauks visą savo karjerą.“

G. Butkus primena, kad renkantis techninį prižiūrėtoją, galima nustatyti tam tikrus reikalavimus jo kvalifikacijai. Nemažiau svarbu – atidžiai skaityti pateiktus gyvenimo aprašymus ir jau atliktų darbų sąrašus.

„Pavyzdžiui, pamačius, jog kandidatas yra dirbęs rangos darbų konkursą laimėjusioje įmonėje, reikia turėti tai omeny, nes sąsajų tokiu atveju gali būti. Be to, siekiant kokybiškos statybos, šiais laikas neužtenka statybos specialistų tik su atestatais. Manau, kad užsakovai ir gyventojai turi reikalauti, kad statybų techninis prižiūrėtojas turėtų ir prietaisus statybų kokybės kontrolei – tai yra aplinkos parametrų, sienų konstrukcijų drėgmės matuoklius, tinko storio matuoklį, termovizorių ir net namo sandarumo lygio nustatymo aparatą.“

Dar vienas patarimas – pasiteirauti apie specialistą su juo jau dirbusių žmonių. „Lietuva nėra didelė šalis, tad tiesiogiai pabendrauti su buvusiais užsakovais nėra sunku. Taip galima sužinoti naudingos informacijos. Pagaliau nereikėtų pamiršti ir visagalio interneto – jame galima rasti atsiliepimų. Mano nuomone, šiame pasirinkimo procese galėtų aktyviau dalyvauti gyventojai – kuo daugiau žmonių rūpinasi modernizacijos kokybe, tuo geriau“, – sako G. Butkus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Žalgiris“ – tikras fenomenas: kodėl žaliai baltas kraujas taip masina Eurolygos turčius? lyderis – pagal du rodiklius (77)

Jau tapo įprasta, kad kasmet į kovą prieš galingiausias Europos krepšinio armijas stojantis Kauno...

Azovo jūroje – naujas karštasis taškas: turime būti pasiruošę (223)

Vieną vasaros rytą keturi Ukrainos pakrančių apsaugos pareigūnai greitaeigiu patruliavimo...

Kelyje po Europą: džiaugsmas piniginei, laisvėje gyvenančios beždžionės ir laimingi žmonės (19)

Įspūdžius apie mūsų kelionę reikia skaityti vienu įkvėpimu. Tai – kaip greitas veiksmo...

Užkalnis: kaip jums paaiškinti, kad jūsų restoranas blogas? (292)

Žinau, kad daug kas galvoja, kad man patinka kritikuoti restoranus ir visaip prie jų kabinėtis....

Septyneri metai namo statyboms: pora atskleidė, kas atėmė daugiausia laiko ir pinigų (187)

Namo statybos – ilgai trunkantis ir nelengvas procesas, kuris gali trukti keletą metų ar net...

Draugas papasakojo apie Grafininos parodytas kaukes: jei ji gyva ir stebi šią situaciją – jai tai brangiai kainuos (92)

Paskelbus be žinios dingusios Sandros Grafininos paiešką, suimtas jos vyras Nigelas Westas. Šią...

Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną pasibjaurėtinu elgesiu: teigia savo lovoje radęs jos ekskrementų (9)

Johnny Deppas kaltina savo buvusią žmoną nederamu elgesiu – esą po konflikto ji specialiai...

Gailina pusę metų jautėsi pavargusi kol pagaliau rado ligą: buvo priversta gerti 15 tablečių per dieną (14)

Dusulys , drebulys, augantis svoris ir nuolatinis nuovargis – sutrikusios skydliaukės simptomai,...

Peskovas: Merkel ir Putinas planuoja naują formatą dėl Sirijos (145)

Rusija ir Vokietija sieks naujo formato su Prancūzija ir Turkija, kad būtų stabilizuota padėtis...

Netikėčiausios vestuvių tendencijos: sodybos primirštos – ieškoma kur kas egzotiškesnių vietų (12)

Beveik netenka organizuoti vestuvių tikroje kaimiškoje sodyboje – šiuolaikinės poros renkasi...