Siekiant kokybiškos daugiabučių modernizacijos, būtina nuolatinė vykdomų darbų ir naudojamų statybinių medžiagų priežiūra. Šiuo metu didžiausia atsakomybė už tai, kad šiltinimo bei kiti atnaujinimo darbai būtų atlikti kokybiškai, tenka techniniam prižiūrėtojui. Jis yra dešinioji užsakovo, atstovaujančio daugiabučio gyventojams, ranka. Tačiau kaip garantuojamas paties techninio prižiūrėtojo nešališkumas? To klausiame dviejų Vilniuje įsikūrusių stambių projektavimo, statybos valdymo ir priežiūros įmonių atstovų, statybų ekspertų – Gedimino Butkaus ir Tomo Jatulio.
Labai svarbu, kad statybininkus kontroliuotų patikimas techninis prižiūrėtojas
© DELFI / Valdas Kopūstas

Kas yra techninė priežiūra?

Techninė priežiūra vykdoma atliekant ne tik modernizacijos, bet ir kitokius statybos darbus. Renovuojant daugiabutį techninis prižiūrėtojas prižiūri darbų vykdymą nuo pradžios iki pabaigos. „Iš esmės techninis prižiūrėtojas garantuoja, kad viskas bus atlikta kokybiškai. Jis tikrina rangovo darbą ir rekomenduoja, kaip taisyti pastebėtus netikslumus. Tačiau tai nereiškia, kad rangovas ir techninis prižiūrėtojas turi peštis kaip šuo su kate. Santykiai turi būti konstruktyvūs“, – sako statybų valdymo ir priežiūros įmonės direktorius G. Butkus.

„Vadovaujantis Statybos įstatymu ir Statybos techniniu reglamentu, techninė priežiūra vaidina svarbų vaidmenį ir teisine prasme. Tačiau Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, garantuoti, kad jokių sąsajų tarp dirbančios statybų įmonės ir techninio prižiūrėtojo nėra, neįmanoma. Laimei, praktikoje atsakomybė už kokybiškai atliktus darbus, kurią prisiima techninis prižiūrėtojas, tvirtindamas įvairius statybų dokumentus savo parašu, yra labai rimta. Pavyzdžiui, jeigu po kelerių metų išaiškėja statybų brokas, techninis prižiūrėtojas, kaip ir statybų įmonė, neša už tai didžiausią atsakomybę“, – pažymi G. Butkus.

T. Jatulis, modernizaciją organizuojančios ir prižiūrinčios įmonės direktoriaus pavaduotojas, atkreipia dėmesį, jog techninių prižiūrėtojų sąžiningumu paprastai rūpinasi ir įmonės, kuriose jie dirba: „Tačiau klausimas – universalus. Kaip turėti sąžiningą darbuotoją? Nesąžiningumo gali pasitaikyti bet kurioje srityje."

Daug ką lemia gyventojų iniciatyvumas

Pašnekovai vienbalsiai pastebi, jog atsakomybė už tinkamo techninio prižiūrėtojo pasirinkimą tenka užsakovui ir gyventojams. Tačiau pasiteiravus, ar rizika pasisamdyti šališką techninį prižiūrėtoją sumažėja, jeigu rangovas ir techninis prižiūrėtojas – iš skirtingų miestų, T. Jatulis sako: „Ar tai sutrukdytų kažkam kažką pasiūlyti? Pinigai visur vienodi. Todėl geriausias sąžiningumo garantas – suvokimas, jog nesąžiningai pasielgęs techninis prižiūrėtojas nubrauks visą savo karjerą.“

G. Butkus primena, kad renkantis techninį prižiūrėtoją, galima nustatyti tam tikrus reikalavimus jo kvalifikacijai. Nemažiau svarbu – atidžiai skaityti pateiktus gyvenimo aprašymus ir jau atliktų darbų sąrašus.

„Pavyzdžiui, pamačius, jog kandidatas yra dirbęs rangos darbų konkursą laimėjusioje įmonėje, reikia turėti tai omeny, nes sąsajų tokiu atveju gali būti. Be to, siekiant kokybiškos statybos, šiais laikas neužtenka statybos specialistų tik su atestatais. Manau, kad užsakovai ir gyventojai turi reikalauti, kad statybų techninis prižiūrėtojas turėtų ir prietaisus statybų kokybės kontrolei – tai yra aplinkos parametrų, sienų konstrukcijų drėgmės matuoklius, tinko storio matuoklį, termovizorių ir net namo sandarumo lygio nustatymo aparatą.“

Dar vienas patarimas – pasiteirauti apie specialistą su juo jau dirbusių žmonių. „Lietuva nėra didelė šalis, tad tiesiogiai pabendrauti su buvusiais užsakovais nėra sunku. Taip galima sužinoti naudingos informacijos. Pagaliau nereikėtų pamiršti ir visagalio interneto – jame galima rasti atsiliepimų. Mano nuomone, šiame pasirinkimo procese galėtų aktyviau dalyvauti gyventojai – kuo daugiau žmonių rūpinasi modernizacijos kokybe, tuo geriau“, – sako G. Butkus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Ikea“ vadovas papasakojo, kuo ypatinga parduotuvė Lietuvoje ir kokios gudrybės bendrovei uždirbo milijardus (34)

Visame pasaulyje pastaruoju metu vyksta dideli rinkų pokyčiai, vis dėlto Lietuvoje nėra viskas...

Pietų Prancūzijoje – šaudynės ir įkaitų drama: visus išžudysiu! tai – teroro išpuolis; nuolat atnaujinama (116)

Prancūzijos pietvakarių regione vienas policininkas penktadienį buvo pašautas ir vienas vyras...

Siūloma suteikti „mamadienius“ ir vieną vaiką auginančioms šeimoms (15)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) frakcijos narė Monika...

Viena didžiausių mįslių aviacijoje: kas galėjo nutikti dingusiam Malaizijos lėktuvui? (1)

Net ir praėjus ketveriems metams nuo to laiko, kai dingo Malaizijos oro linijų lėktuvas, vykdęs...

Kur galėtų pasukti Grybauskaitė, baigusi prezidentauti? (97)

Kur pasistatyti naują namą, kitais metais antrąją kadenciją prezidento poste baigsianti Dalia...

Baigė patikrinimą ligoninėse: skelbia, kur maitina prasčiausiai ir rengia privalomas taisykles (45)

Mobili ekspertų komisija, sudaryta iš Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) ir Valstybinės maisto...

Indrė Makaraitytė. Tai jie paruošė dirvą Karbauskio šuoliui (472)

Algis Ramanauskas , visiems puikiai žinomas ne tik kaip peliuko personažas, rėžė ugningą...

Rusų šnipai po diplomatine priedanga Lietuvoje: kaip jie atrodo ir ką veikia? (504)

Po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuva svarsto išsiųsti...

Eurokomisaras siunčia žinią: Lietuvai būtini nauji mokesčiai papildyta (463)

Lietuvai vis dar išlieka aktualūs turto ir aplinkosaugos mokesčiai, be to, būtina struktūrinė...

Dailus kariškis tapo interneto žvaigžde: iš proto varo ne tik moteris, bet ir vyrus (40)

Kartais, atrodo, nebūtina daryti nieko, kad taptum žvaigžde. Užtenka turėti dailų it nulietą...