Daugiabučių namų atnaujinimo programos dalyviai gerai žino, kad atnaujindami savo būstą gali modernizuoti ir namo vamzdynus. Tačiau pradėjus nuodugniau svarstyti galimybę atnaujinti ne tik šilumos, bet vandentiekio, karšto ir šalto vandens vamzdynus, neretai pasirodo, jog ši užduotis – ne tokia paprasta kaip gali pasirodyti.
Pakeitus vamzdyną vonioje būna tyliau
© Fotolia nuotr.

Apie tai, į ką turėtų atkreipti dėmesį gyventojai, jei nori kokybiško vamzdynų atnaujinimo, ir kas apskritai yra kokybiškos šilumos bei kitos sistemos – pokalbis su Lietuvos santechnikų asociacijos prezidentu Juozu Marčiulaičiu.

- Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės ryžtasi modernizuoti savo daugiabutį pagal Daugiabučių namų atnaujinimo programą – „išprotėjusi“ šilumos sistema, kai radiatoriai nebeveikia taip, kaip turėtų. Ar laikas – pagrindinė priežastis, kodėl šilumos sistemos pradeda krėsti piktus pokštus?

- Pirmiausia svarbu iš karto pasakyti, kad šilumos sistemos ne „išprotėja“, o išsiderina. Jei pažiūrėtume į pačius šilumos sistemos vamzdžius, senuose namuose jie dažniausiai plieniniai. Dabar iš plieno daro tik magistralinius vamzdynus, o visur kitur deda įvairių rūšių plastiką, kuris yra labai ilgaamžis. Grįžtant prie senų plieninių vamzdžių, teoriškai jie yra ilgaamžiai. Galbūt estetiškai nelabai gerai atrodo, tačiau jų kokybė pakankamai normali.

Todėl didžiausia šildymo sistemos problema – ne vamzdynuose, o šildymo reguliavime. Anksčiau šildymo sistemas tikrai prastai sureguliuodavo ir čia kyla visos bėdos. Todėl vienas geriausių išradimų, padedančių šildymo sistemą paversti efektyvia, be abejo, yra dabartinės galimybės ją reguliuoti. Kalbu apie termostatą ant kiekvieno radiatoriaus ir balansinius ventilius ant kiekvieno stovo, kuris eina per butus. Visa tai leidžia reguliuoti šilumos srautus ir tada nebebūna taip, kad viename aukšte gyventojai prasidarę visus langus, nes karšta, o kitame – sėdi su dviem striukėmis bute.

Antras dalykas – pasitaiko nemažai atvejų, kai daugiabutyje koks gyventojas, kuriam vis šalta, atsineša dar penkis radiatorius ir tiesiog juos prisisuka. Pas jį pradeda kaip reikiant šilti, o kiti butai išvis nebegauna šilumos. Tokia saviveikla rimtai išderina viso namo šildymo sistemą. Taigi, turime tą pačią situaciją: vieni šyla, kiti – šąla. Kenčia visas daugiabutis. Be viso kito, patarčiau visiems, atnaujinantiems šilumos sistemą, suskaičiuoti visus radiatorius name ir palikti tokį radiatorių skaičių, koks turi būti.

- Ar rinkoje egzistuoja didelis vamzdžių pasirinkimas?

- Tikrai nėra taip, kad visi vamzdžiai panašiai kainuotų ir niekuo nesiskirtų. Pasirinkimas labai didelis, variantų – ne vienas ir ne du. Lietuvoje galima įsigyti visų žinomesnių firmų gaminių iš Belgijos, Vokietijos, Čekijos, Švedijos. Turime praktiškai visų didesnių gamintojų atstovus. Pastebėčiau, jog Lietuvoje yra ir kinų gamybos vamzdžių, bet ši produkcija nėra labai populiari ir paplitusi. Džiugina, kad lietuviai vis dėlto labiau vertina kokybę, o ne žiūri vien į galutinę kainą.

Kalbant apie kainų skirtumus, galima pateikti ir vieną „prabangių“ vamzdžių pavyzdį. Pavyzdžiui, begarsiai nuotekynų vamzdžiai. Juos naudoja daugelyje naujos statybos namų. Tokių vamzdžių pliusai paprasti – jūs negirdite, ką pas save vonioje veikia kaimynas. Triukšmą mažina ir akmens vatos izoliacija. Technologijos tikrai tobulėja, nuolat galvojama apie žmogaus komfortą. Ir turint pinigų galima įsigyti tikrai labai „pažangų“ vamzdyną.

- Ar į statybų aikštelę prie daugiabučio atkeliavus vamzdžiams gyventojai gali „iš akies“ nustatyti jų kokybę? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?

- Nemanau, kad kiekvienas gyventojas turėtų eiti prie atvežtų vamzdžių ir bandyti iš spalvos arba dar iš ko nors nustatyti jų kokybę. Tam yra techninė priežiūra, tad geriausias būdas sužinoti, kokie vamzdžiai atvežti, nueiti pas techninį prižiūrėtoją ir paprašyti, kad jis viską paaiškintų. Ši sritis tikrai nėra lengva ir ne specialistui joje susigaudyti gali būti sunku, nes čia – daug niuansų. O bandyti aiškintis savarankiškai... Sakyčiau, jog tai yra ne vamzdžių, o bendravimo ir pasitikėjimo problemos. 

Antras dalykas – vamzdžių kokybe reikia rūpintis ne tuomet, kai jie jau paruošti montavimui, o rengiant investicijų planą. Tuomet ir reikėtų susirinkti kuo daugiau informacijos, viską išsiaiškinti ir jei yra noras, net apžiūrėti vamzdžius iš anksto.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sandra Vilimaitė. Muša, reiškia – myli (146)

Po praeitos mano apžvalgos „Moteriškumas – blogas įprotis, kurio reikia atsikratyti“ kilo...

Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė apie kilusį skandalą: ačiū visiems, kurie kvatojote ir stvėrėtės už galvų

Skandalingojo politiko Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė Birutė Navickaitė neslepia,...

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (287)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (390)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Nakvynė pajūryje už 5 eurus: poilsiautojai iškenčia vos 2-3 dienas (102)

„Šalta, žmonių nėra, vasara – š*****“, – piktai rėžia namelius poilsiautojams...

Lietuvą palikdama Eurika Masytė sunkiai tramdė ašaras: ir šiandien dar jaučiuosi nepritapusi (100)

Minint valstybines šventes vis dar skamba legendinė daina „Laisvė“ ir turbūt nėra žmogaus...

Įspūdingas pirkinys nepasiekė Liudviko Andriulio – naujos „Audi“ teks laukti ilgai (154)

Vokietijoje praūžusi smarki audra sugadino ne vieną naują „ Audi “ automobilį. Tarp...

Automobilius statantiems ant žolės ir šaligatvių pareigūnai siunčia žinutę (22)

Vilniuje, Žirmūnuose esančioje Apkasų gatvėje, ant žolės ir šaligatvio – neleistinose...

Gentvilas: žemi liberalų reitingai – sunkiausio partijos laikotarpio atspindys

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas sako, kad rekordiškai žemi jo vadovaujamos...

Bendrauti su Adomaičiu vengęs Brazys nesitiki stebuklų iš sugrįžtančių rinktinės veteranų (17)

Pirmąjį sezoną Vilniaus „Lietuvos ryto“ trenerių štabe pabaigęs Mindaugas Brazys poilsio...