aA
Keliaudami po pasaulį ne tik parsinešame daugybę įspūdžių ir naujos patirties džiaugsmo, bet taip pat ir galime palyginti savo gimtąjį kraštą su neseniai atrastomis vietovėmis. Pavyzdžiui, keliautojai pastebi, kad esame tokia tvarkinga tauta, jog kai kurioms šalims būtų galima to iš mūsų pasimokyti. Vis dėlto, turime ko pasimokyti ir mes.
Trakai iš paukščio skrydžio
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Dėl netvarkos pykstasi su lankomos šalies vietiniais žmonėmis

Pastaruosius 4 metus keliautojas Jokūbas Laukaitis didžiąją laiko dalį praleido susipažindamas su Azijos šalimis. Apkeliavęs jas pašnekovas įsitikino, kokia skirtinga mūsų ir Azijos šalyse gyvenančių tautų pasaulėžiūra – ypač jį nustebino čia gyvenančių vietinių žmonių netvarkingumas. J. Laukaičio teigimu, lyginant su dauguma šių šalių galima drąsiai sakyti, jog Lietuva tiesiog spindi švara ir šiuo atžvilgiu neturi problemų.

Pati netvarkingiausia keliautojo regėta šalis – Indija. Anot jo, nemaža dalis pietų Azijoje esančių šalių nėra labai tvarkingos, tačiau Indija niekam neturi lygių.

„Žmonės dažnai net nepagalvoja apie tai, kad nėra gerai išmesti plastikinį buteliuką į upę, mišką ar tiesiog vidury gatvės. Jie daro tai daug kartų kiekvieną dieną. Ne kartą ir ne du esu susipykęs su savo vietiniais draugais dėl tokių poelgių, tačiau tai mažai ką keičia“, – teigia jis.

Keliautoją stebina ir tai, jog vietiniai žmonės pripažįsta savo problemą ir sugėdinti atsako „taip, taip, nelabai čia gerai“, tačiau vos už minutės pro atvirą automobilio langą meta šiukšlių pilną plastikinį maišelį. Vis dėlto, pašnekovas pamilo aplankytų šalių kraštovaizdžius, tačiau jam keista, kodėl svetur jie vietomis yra apleisti, prišiukšlinti.

J. Laukaitis pabrėžia, jog keliaudami turime rūpintis supančia aplinka. „Jeigu lipi į kokį nors kalną, tai visada šiukšles reikia dėti į plastikinį maišelį ir laikyti jį savo kuprinėje tol, kol nusileisi nuo kalno. Jeigu vaikštai mieste ir niekur šalia nėra šiukšlių dėžės, šiukšles gali neštis rankoje tol, kol surasi šiukšliadėžę ir jų atsikratysi. Reikia nešiukšlinti net ir tose šalyse, kuriose vietiniai tą daro kur papuola. Viskas prasideda nuo savęs“, – įsitikinęs keliautojas.

Turėtume būti visur tokie tvarkingi, kaip namuose

Tuo metu keliautojas Marius Jovaiša taip pat pastebi, jog daugybės pasaulio šalių kontekste atrodome kaip tvarkingai gyvenanti šalis. „Pastaruoju metu daug važinėju po Lietuvą ir fotografuoju. Žaviuosi, kaip kiekviename kiemelyje žmonės susitvarkę, nusipjovę žolytę, kažko prisisodinę. Lietuviai tikrai turi stiprų vidinį estetinį poreikį“, – mano pašnekovas.

Vis dėlto, M. Jovaiša pastebi ir mūsų trūkumą – nors noriai susitvarkome savo namus, tačiau patekę į naują, svetimą aplinką, ja taip nesirūpiname. „Nereikia net būti psichologu, kad pastebėtume mums būdingą elgesį – švarioje vietoje niekas nenori šiukšlinti. Tačiau ten, kur jau yra prišiukšlinta, visiems staiga pradeda atrodyti, kad čia taip daryti yra galima“, – teigia jis.

M. Jovaišai atrodo sveikintina, jog tokiose šalyse kaip Amerika, Naujoji Zelandija ir Australija veikia labai gerai išvystyta užstato sistema. „Vis dėlto, tvarka tvarkai nelygu. Pavyzdžiui, nuvykus į Baltarusiją tvarka atrodo kažkaip nenatūraliai – taip, tarsi kažkas su bizūnu būtų suvaręs visus žmones atlikti viešųjų darbų“, – juokiasi jis.

Keliaujantiems žmonėms jis pataria pasistengti rūpintis savo aplinka taip atsakingai, kaip tai darome būdami savo namuose.

„Važiuojantys automobiliu turėtų išmokti, kad absoliučiai nieko negalima mesti per langą – reikia susirasti šiukšlių surinkimo vietą. Keliaujant į gamtą nieko negalima palikti, net jei tai būtų obuolio graužtukas – reikia tam turėti plastikinį maišelį, kurį būtų galima parsinešti. Turime išmokti palikti kuo mažesnį pėdsaką keliaudami, kad kitiems taip pat būtų gera grįžti į jūsų aplankytą vietą“, – teigia M. Jovaiša.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (42)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (2)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (22)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (39)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (202)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (32)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (59)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2418)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (24)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...