Keliaudami po pasaulį ne tik parsinešame daugybę įspūdžių ir naujos patirties džiaugsmo, bet taip pat ir galime palyginti savo gimtąjį kraštą su neseniai atrastomis vietovėmis. Pavyzdžiui, keliautojai pastebi, kad esame tokia tvarkinga tauta, jog kai kurioms šalims būtų galima to iš mūsų pasimokyti. Vis dėlto, turime ko pasimokyti ir mes.
Trakai iš paukščio skrydžio
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Dėl netvarkos pykstasi su lankomos šalies vietiniais žmonėmis

Pastaruosius 4 metus keliautojas Jokūbas Laukaitis didžiąją laiko dalį praleido susipažindamas su Azijos šalimis. Apkeliavęs jas pašnekovas įsitikino, kokia skirtinga mūsų ir Azijos šalyse gyvenančių tautų pasaulėžiūra – ypač jį nustebino čia gyvenančių vietinių žmonių netvarkingumas. J. Laukaičio teigimu, lyginant su dauguma šių šalių galima drąsiai sakyti, jog Lietuva tiesiog spindi švara ir šiuo atžvilgiu neturi problemų.

Pati netvarkingiausia keliautojo regėta šalis – Indija. Anot jo, nemaža dalis pietų Azijoje esančių šalių nėra labai tvarkingos, tačiau Indija niekam neturi lygių.

„Žmonės dažnai net nepagalvoja apie tai, kad nėra gerai išmesti plastikinį buteliuką į upę, mišką ar tiesiog vidury gatvės. Jie daro tai daug kartų kiekvieną dieną. Ne kartą ir ne du esu susipykęs su savo vietiniais draugais dėl tokių poelgių, tačiau tai mažai ką keičia“, – teigia jis.

Keliautoją stebina ir tai, jog vietiniai žmonės pripažįsta savo problemą ir sugėdinti atsako „taip, taip, nelabai čia gerai“, tačiau vos už minutės pro atvirą automobilio langą meta šiukšlių pilną plastikinį maišelį. Vis dėlto, pašnekovas pamilo aplankytų šalių kraštovaizdžius, tačiau jam keista, kodėl svetur jie vietomis yra apleisti, prišiukšlinti.

J. Laukaitis pabrėžia, jog keliaudami turime rūpintis supančia aplinka. „Jeigu lipi į kokį nors kalną, tai visada šiukšles reikia dėti į plastikinį maišelį ir laikyti jį savo kuprinėje tol, kol nusileisi nuo kalno. Jeigu vaikštai mieste ir niekur šalia nėra šiukšlių dėžės, šiukšles gali neštis rankoje tol, kol surasi šiukšliadėžę ir jų atsikratysi. Reikia nešiukšlinti net ir tose šalyse, kuriose vietiniai tą daro kur papuola. Viskas prasideda nuo savęs“, – įsitikinęs keliautojas.

Turėtume būti visur tokie tvarkingi, kaip namuose

Tuo metu keliautojas Marius Jovaiša taip pat pastebi, jog daugybės pasaulio šalių kontekste atrodome kaip tvarkingai gyvenanti šalis. „Pastaruoju metu daug važinėju po Lietuvą ir fotografuoju. Žaviuosi, kaip kiekviename kiemelyje žmonės susitvarkę, nusipjovę žolytę, kažko prisisodinę. Lietuviai tikrai turi stiprų vidinį estetinį poreikį“, – mano pašnekovas.

Vis dėlto, M. Jovaiša pastebi ir mūsų trūkumą – nors noriai susitvarkome savo namus, tačiau patekę į naują, svetimą aplinką, ja taip nesirūpiname. „Nereikia net būti psichologu, kad pastebėtume mums būdingą elgesį – švarioje vietoje niekas nenori šiukšlinti. Tačiau ten, kur jau yra prišiukšlinta, visiems staiga pradeda atrodyti, kad čia taip daryti yra galima“, – teigia jis.

M. Jovaišai atrodo sveikintina, jog tokiose šalyse kaip Amerika, Naujoji Zelandija ir Australija veikia labai gerai išvystyta užstato sistema. „Vis dėlto, tvarka tvarkai nelygu. Pavyzdžiui, nuvykus į Baltarusiją tvarka atrodo kažkaip nenatūraliai – taip, tarsi kažkas su bizūnu būtų suvaręs visus žmones atlikti viešųjų darbų“, – juokiasi jis.

Keliaujantiems žmonėms jis pataria pasistengti rūpintis savo aplinka taip atsakingai, kaip tai darome būdami savo namuose.

„Važiuojantys automobiliu turėtų išmokti, kad absoliučiai nieko negalima mesti per langą – reikia susirasti šiukšlių surinkimo vietą. Keliaujant į gamtą nieko negalima palikti, net jei tai būtų obuolio graužtukas – reikia tam turėti plastikinį maišelį, kurį būtų galima parsinešti. Turime išmokti palikti kuo mažesnį pėdsaką keliaudami, kad kitiems taip pat būtų gera grįžti į jūsų aplankytą vietą“, – teigia M. Jovaiša.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juščenka: taika pasiekiama tik dviem keliais – pergale arba pralaimėjimu (151)

Tuoj bus penkeri metai, kai tūkstančiai žmonių Maidane, Ukrainoje, nuvertė tuometinį šalies...

Po savanorio A. Sakalausko žūties Lietuvos spec. tarnybos padarė tai, kas atrodė neįsivaizduojama (320)

1991 m. rugpjūčio 21 d. Vilniuje gindamas šalies parlamentą nuo okupantų kulkos žuvo karys...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Telefonu sutiko išbandyti maisto papildus — netrukus liko skolinga (96)

Bandydami parduoti savo gaminius prekybininkai griebiasi įvairiausių triukų, vienas iš jų —...

Rugsėjis atnešė nemalonių naujienų: tėveliai supažindinti su nauju kainoraščiu (231)

Artėjantis rugsėjis patuštins ne tik tų tėvelių, kurių atžalos jau eina į mokyklą, kišenes....

Ryšių su Rusija turėjusį Trumpo rinkiminės kampanijos vadovą teismas pripažino kaltu (13)

Buvęs Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu 8-iuose iš 18...

VRK planuoja skelbti mažiau duomenų apie rinkimuose dalyvavusius kandidatus (9)

Vyriausiosios rinkimų komisijos planuose – užverti savo duomenų bazes apie kandidatus. Svarstoma...

Ameriką sukrėtė kraupi šeimos drama (29)

33 metų Kolorado gyventojui Chrisui Wattsui pateikti kaltinimai nužudžius besilaukiančią žmoną...

Broliai atsisveikina su Panevėžiu: įsimylėjome šį miestą (9)

Broliai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai netrukus turėtų papildyti „Prienų“ komandą, o...

Neįgaliųjų čempionate lietuvės triumfas džiugina medalių kraitį auksu papildžiusią Airiją (13)

Europos lengvosios atletikos neįgaliųjų čempionate švieslentė fiksavo lietuvės pergalę 1500 m...