Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų

 (47)
Jei labai mėgstate grybus, bet nenorite eiti į mišką, juos galite užsiauginti čia pat, savo sode. Mikologė Reda Iršėnaitė papasakojo apie kelis grybų auginimo būdus ir priežastis, kodėl grybai gali ir neaugti.
Baravykai
© GRYNAS.LT skaitytojas

Grybų auginimas namuose turėtų prasidėti nuo apsisprendimo, kokius juos norite užsiauginti.

Kaip užveisti prie medžių?

Populiariausi grybai yra tie, kurių augimui būtini medžiai, pavyzdžiui, baravykas, raudonviršis, lepšė, voveraitė, rudmėsė, kazlėkas, ūmėdė ir kt. Jų auginimo būdas taip pat vienas populiariausių ir paprasčiausių.

Tiesiog šalia medžių išpilkite grybų liekanų. „Ar ten išdygs grybai ar ne, priklausys nuo daugybės sąlygų. Koks tas medis – ar jis tinkamas grybams, ar sėkmingai prigijo sporos, – pasakojo mikologė R. Iršėnaitė. – Tai sudėtingas procesas, reguliuojamas daugelio veiksnių. Kai kada išpylę tas liekanas, grybų galima tikėtis, pavyzdžiui, tik po 10 metų.“

Kai kurie grybai mikorizę (sąjungą) sudaro tik su konkrečiais medžiais.

Pavyzdžiui, tikrinis baravykas auga po pušimis, eglėmis, ąžuolais, rečiau po kitais lapuočiais medžiais. Įvairūs raudonviršiai auga po beržais, kiti po drebulėmis, juodalksniais arba ąžuolais.

Lepšės – po beržais. Tikrieji, šiliniai ir geltonieji kazlėkai, žaliuokės, pušyninė rudmėsė auga po pušimis. Ūmėdės ir voveraitės mikorizę sudaro su įvairiais medžiais, nors voveraičių mūsų miškuose dažniausiai aptinkama spygliuočių miškuose.

Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų
© Facebook nuotr.

Kaip užveisti pievose?

Jei šalia jūsų namų esanti pievelė ar pieva nėra užteršta cheminėmis medžiagomis, galite pabandyti užsiveisti pievagrybinių grybų.

„Pamirkykite tos rūšies grybo kepurėlę vandenyje, o mirkalą išpilkite pievelėje“, – pataria mikologė R. Iršėnaitė.

Tai darykite saikingai ir turėkite omenyje, kad grybams išdygus, kai kada juos gali būti sunku išnaikinti.

Skaitytojo rasti grybai
Skaitytojo rasti grybai
© Facebook nuotr.

Parduodama grybiena

Internete už keliolika eurų galima nusipirkti pirminį grybų micelį, grybieną. Taip pat galima rasti pirkti grybienos-medinių kaiščių. Perkant grybieną, pateikiama auginimo instrukcija.

Tokia grybiena skirta auginti sode, namuose, balkone, garaže, rūsyje ir pan.

Prieš pradedant auginti grybus, mikologė pataria juos geriau pažinti. „Grybus dėl savo prigimties nėra paprasta užauginti. Jei nėra tinkamų sąlygų, tai gali ilgai užtrukti, – pasakojo R. Iršėnaitė. – Reikia pažinti grybus, kad galėtum sėkmingai pasisėti.“

Mūsų aplinka

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (17)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį, šiandien jau galite nebegalvoti, kokia šio daikto paskirtis – greičiausiai tai tiesiog duoklė istorijai.

Išvyka savaitgaliui: piliakalniai, kuriuos tikrai verta aplankyti (8)

Norint suskaičiuoti kai kurių rajonų piliakalnius, kai kada užtenka ir vienos rankos pirštų, o štai Raseinių rajone yra net 25 piliakalniai. VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ pristato dalį piliakalnių Raseinių rajone ir kviečia juos aplankyti, rašoma pranešime spaudai.

Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų (47)

Jei labai mėgstate grybus, bet nenorite eiti į mišką, juos galite užsiauginti čia pat, savo sode. Mikologė Reda Iršėnaitė papasakojo apie kelis grybų auginimo būdus ir priežastis, kodėl grybai gali ir neaugti.

Lėkštėje tykantis pavojus: nemaloni tiesa apie populiarią žuvį (61)

Didinga mūsų Baltijos jūra dažnai laikoma bene labiausiai užteršta visame pasaulyje. Todėl kartais nė nesusimąstome, kad Baltijoje plaukiojančios žuvys gali būti užterštos ir drąsiai jas tiekiame ant stalo. Maža to, tikėtina, kad didžioji dalis žmonių nė nežino, kad dioksinais ir furanais užteršta žuvis ilgainiui gali sukelti vėžį, nervines sistemos problemas bei įvairias mutacijas.

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius (12)

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto, todėl radusios menkiausią galimybę patenkinti savo poreikius, skruzdėlės ima jaukti žmonėms gyvenimą. Kaip to išvengti?