aA
Svarstydami, kokią studijų kryptį ar profesiją pasirinkti, o galbūt ir planuojant didesnį pirkinį, dažnas mūsų atkreipia dėmesį ir į statistiką: ši parodo, kokios studijos ir profesijos paklausiausios, koks darbo jėgos poreikis, kaip vyksta rinkos kainų kaita. Šalyje vykstančius socialinius ir ekonominius procesus atspindinčius statistinius duomenis nuolat renka Lietuvos statistikos departamentas, o kad apklausos vyktų greičiau, jas galima atlikti internetu. Kaip atrodo statistikos rinkimas šiandien?
Kompiuteris
© Shutterstock

Ieškojo būdų, kaip apklausas atlikti greičiau ir patogiau

Statistiniai duomenys gali būti renkami pokalbio telefonu metu, naudojant duomenis, kaupiamus valstybės registruose, tiesioginės apklausos būdu, tačiau neva patogiausiu ir greičiausiu laikomas būdas surinkti duomenis – apklausa internetu.

Lietuvos statistikos departamentas, didindamas veiklos efektyvumą ir skatindamas informacinės ir žinių visuomenės plėtrą, sukūrė viešąją elektroninę paslaugą gyventojams, kurioje priimami ir tvarkomi gyventojų statistinių tyrimų duomenys.

Lietuvos statistikos departamento Gyventojų surašymų ir apklausų organizavimo skyriaus vedėja Vanda Vaitekūnienė aiškina, kad paslauga leido kompiuterizuoti visus gyventojų statistinių tyrimų duomenų priėmimo ir tvarkymo elektroninės paslaugos procesus: dalinai užpildyti statistinius klausimynus administraciniais duomenimis, optimizuoti statistinių tyrimų procesus – nuo pasirengimo tyrimui ir tyrimo vykdymo iki duomenų apdorojimo.

Ji išskiria, kad sistemą sudaro viešasis ir išorinis portalai. Viešuoju portalu gali naudotis visi gyventojai, norintys sužinoti apie departamento vykdomas gyventojų apklausas, statistinius tyrimų aprašymus, statistinius klausimynus, gyventojų apklausų organizavimą, kontaktinę ir kitą informaciją.

Išorinis portalas skirtas tik į apklausas išrinktiems gyventojams. Oficialiu laišku gyventojas informuojamas apie dalyvavimą apklausoje, nurodomas statistinio tyrimo tikslas, kokiu būdu gyventojas išrinktas į apklausą, prisijungimo prie paslaugos kodas ir kita informacija.

Prisijungęs prie paslaugos, gyventojas patenka į apklausos klausimyno pildymo vedlį, kuris padeda pildyti statistinį klausimyną. Gyventojas klausimyną gali pildyti jam patogiu laiku, gali nutraukti pildymą dar neatsakęs į visus anketos klausimus, bet išsaugodamas įvestus duomenis, ir prisijungęs vėliau baigti pildyti ir išsiųsti klausimyną.

Statistikai parengti svarbūs 3 žingsniai

Paslauga teikiama jau trečius metus. Visiems statistikos departamento vykdomiems gyventojų statistiniams tyrimams yra sukurti elektroniniai klausimynai. O koks stebimas gyventojų susidomėjimas šia paslauga?

„Gyventojas statistiniame tyrime gali dalyvauti savarankiškai, pildydamas elektroninį klausimyną, telefonu, paskambinus apklausų centro klausėjui ar klausėjui tiesiogiai apklausiant gyventoją jo namuose. Kasmet savarankiškai paslauga pasinaudoja apie 35 proc. į statistinius tyrimus atrinktų gyventojų, likusius apklausia klausėjai“, – aiškina V. Vaitekūnienė.

Gyventojų surašymų ir apklausų organizavimo skyriaus vedėja išskiria žingsnius, parodančius, kaip atrodo kompiuterizuotas duomenų surinkimo ir apdorojimo procesas.

Pasiruošimas apklausai. Sukuriami statistinio tyrimo klausimynai, suplanuojami statistinių tyrimų metiniai kalendoriai, atrenkami gyventojai (išrenkamos statistinės imtys), formuojami atrinktų gyventojų namų ūkiai, automatiškai sudaromi ataskaitinio laikotarpio respondentų (gyventojų) sąrašai, respondentai paskirstomi pagal klausėjų teritorijas;

Apklausos vykdymas. Gyventojai informuojami apie apklausos vykdymą, klausimynai dalinai užpildomi administraciniais duomenimis, gyventojai savarankiškai pildo klausimynus jiems patogiu laiku, klausėjai apklausia gyventojus naudodami nešiojamus kompiuterius, kurie yra susieti su šia sistema;

Duomenų apdorojimas. Surinkti duomenys tvarkomi, sumažėjo duomenų apdorojimo klaidų, koreguojamų duomenų skaičius, tikrinama duomenų kokybė, skaičiuojami statistiniai rodikliai.

„Įdiegę šią paslaugą, palengvinome gyventojams dalyvavimą statistiniuose tyrimuose. Sutrumpėjęs klausimynų pildymo ir pateikimo laikas leido sutrumpinti statistinės informacijos parengimo ir pateikimo laiką vartotojams“, – apibendrina V. Vaitekūnienė.

Primename, kad e. paslaugos Lietuvoje kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Suprasti internetą
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Surinktuose dienoraščiuose – tikrasis Leningrado blokados siaubas: žmonės patys savęs neatpažino (60)

Daugybės iki tol niekur neskelbtų dienoraščių radinys tapo išskirtiniu šaltiniu, pateikusiu...

Kaunietės rankos kuria stebuklus: mane pamačiusios klientų žmonos neleido kirptis (47)

31-erių Karolina Ūzaitė – išskirtinė asmenybė, ryški ne tik savo išvaizda, bet ir vidumi....

Orai: šalčio banga jau čia pat (4)

Sekmadienio naktį lietaus debesys dar užsiliks pietrytinėje šalies pusėje. Dieną jie iš mūsų...

Šiurpo net visko matę britų pareigūnai: lietuvis kambarioką uždaužė lyg žaisdamas (49)

Prieš aštuonerius metus už grotų Jungtinėje Karalystėje , Visbiče, pasiųstas lietuvis...

Ir mažas būrys gali smogti skaudžiai: drąsūs ir nutrūktgalviški reidai, pakeitę II pasaulinio karo eigą (164)

Antrojo pasaulinio karo metais virė didžiuliai mūšiai, kurie trukdavo ne vieną mėnesį ir...

Gražiausiame pasaulyje restorane valgęs lietuvis rekomenduoja nepagailėti 70 eurų keptai vištai (239)

Pusiau rožinis, pusiau auksinis – toks yra gražiausias ir stilingiausias pasaulyje restoranas...

Motiejūnas – per žingsnį nuo sugrįžimo į NBA: derasi su „Spurs“ (137)

Šią savaitę sezoną Kinijoje baigęs Donatas Motiejūnas netrukus grįš į NBA.

Jankauskaitės albumo pristatyme Kaune – nesuvaidinti jausmai, daina Vytautui Šapranauskui ir dėl atlikėjos konkuruojantys vyrai (80)

Šeštadienio vakarą „Žalgirio“ arenoje vyko aktorės, dainininkės ir laidų vedėjos Ingos...

Pastojo, nors vartojo kontracepcijos priemones: kodėl taip nutiko? (22)

Žmonių patirtis rodo, kad kontracepcija ne visuomet yra tikrai patikima. Tačiau naujas tyrimas...

Atostogų Egipte metu pasijuto įkaitais: kelionė pigi, bet pasirinkimo laisvė suvaržyta (57)

Kiekvienas renkantis kelionę, visada perskaito kas rašoma apie viešbutį ir regioną. Skaitydami...