aA
Atėjus rudeniui per vasarą užsilikusios duobės dažnai prisipildo vandeniu ir tampa beveik nematomomis. O neįvertinus realaus pavojaus kelionė gali baigtis autoservise. DELFI domisi, kas nutinka automobiliui įvažiavus į gilią duobę ir kaip šalinami dažniausi defektai.
© Shutterstock nuotr.

Dažniausiai pasitaikantys gedimai

Pasalūniškai tykančios duobės gali sugadinti net ir pačią smagiausią kelionę. Jei vieni įvažiavusieji išvengia nemalonumų, kitiems tenka kreiptis pagalbos į specialistus.

Pasak viename Vilniaus autoservise dirbančio meistro Ramūno Pancekausko, tiksliai nuspėti, kas nutiks įvažiavus į duobę – sudėtinga.

„Daug kas priklauso nuo automobilio modelio, padangų. Pasekmes nulemia ir tai, kokio pločio, gylio yra duobė, kokiu greičiu ir kampu į ją įvažiuojama“, – vardija specialistas.

Kokie gedimai pasitaiko dažniausiai? „Kaip žmogui užlipus ant vinies, pirmiausia nukenčia pėda, taip ir mašinai įvažiavus į gilesnę duobę, trinktelėjus į aštresnę atbrailą pažeidžiama automobilio padanga. Prapjaunama guma, įtrūksta kordai. To jau nebe pataisysi. Jei taip nutiko, padanga sugadinta, ją reikia keisti kita. Ji gali būti visai nauja. Net jei įtrūkimas nedidelis, važinėti su tokiu ratu nėra saugu“, – pasakoja R. Pancekauskas.

Ekspertas pastebi – įvažiavus į didesnę duobę dažnai tenka rūpintis ne tik padangomis, bet ir sulankstytais ratlankiais.

„Šiais laikais ši problema gali būti efektyviai išsprendžiama. Jei nėra rimtesnių sistemos trūkių, meistrai ratlankius nesunkiai ištiesina staklėmis. Darbų kaina priklauso nuo metalo tipo. Skardinio ratlankio tiesinimas kainuos pigiau, lieto metalo – brangiau“, – paaiškina R. Pancekauskas.

Ne visas duobes lengva pastebėti
Ne visas duobes lengva pastebėti
© DELFI

Pasak specialisto, nesėkmės atveju galima sugadinti ne tik ratus, bet ir automobilio pakabą. „Esame matę daug atvejų, kai žmogui nepasiseka, jis kažkur įvažiuoja, tačiau iš pirmo žvilgsnio jokios žalos nematyti. Vairuotojas išlipa, apžiūri mašiną – ratlankiai sveiki, padangos neatrodo įtrūkusios. Pradeda važiuoti – kažkas negerai. Virpa vairas, galbūt kažkokia pakitusi jo pozicija. Čia jau rimtas ženklas, kad gali būti pažeidimų pakabos sistemoje – apgadinta vairo traukė, jos antgalis, šarnyras“, - įspėja specialistas.

Jei nepavyko išvengti didesnių kelio nelygumų, tikėtina, kad pakito ir jūsų mašinos ratų padėtis. Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos mokytojo Vitalijaus Kabelio teigimu, šios problemos ignoravimas gali pakenkti ne tik automobiliui, bet ir pačiam vairuotojui: „Verta pabrėžti – važinėjant išsiderinusiais, tinkamai nesureguliuotais ratais kyla grėsmė žmogaus saugumui. Mašina tampa nestabili. Be to, kenčia tokio automobilio padangos. Jos gali netolygiai nudilti, dėvėtis. Padidėja automobilio kuro sąnaudos, o tai, savaime suprantama, kerta per mašinos šeimininko kišenę.“

Išsisukti gali padėti gera reakcija ir tvarkingas automobilis

Šaltuoju laikotarpiu prastas oras gerokai padidina įvažiavimo į duobę tikimybę. Norint išvengti nemalonumų būtina nepamiršti kelių svarbių dalykų.

Prieš nosį išdygus duobei koją pakišti gali techniškai netvarkinga transporto priemonė. Laiku atlikite mašinos apžiūrą, pasirūpinkite nepriekaištingu stabdžių ir žibintų darbu.

Atkreipkite dėmesį į savo automobilio padangas. Jos turi būti pritaikytos sezono orams. Įvažiavus į duobę nekokybiška padanga gali greičiau įtrūkti ar sprogti.

Svarbu ne tik pasirūpinti gera automobilio būkle, bet ir neviršyti greičio. Vilniaus Gedimino technikos universiteto Saugaus eismo laboratorijos vedėjas Vidas Žuraulis perspėja – duobės kartais gali atrodyti itin apgaulingai: „Rudenį, kuomet daugiau lyja, vanduo užlieja duobes. Vairuotojai kartais tai pamiršta. Vizualiai gali atrodyti, kad priekyje laukia balutė, tačiau iš tiesų tai gali būti pakankamai gili duobė. Jei važiuosime neatsargiai, didesniu greičiu, susidūrus su tokia kliūtimi pasekmės gali būti itin skaudžios.“

Kad kelionės nesugadintų duobės, ekspertai ragina atidžiai stebėti tai, kas vyksta kelyje. Brangaus remonto neprireiks, jei spėsite greitai sureaguoti ir išsisukti nuo netikėtos kliūties.

„Nesiblaškykite, susitelkite į vairavimą, o ne į pašalinius dalykus. Stebėkite aplinką, stenkitės suplanuoti savo veiksmus. Koncentracija padės nepasimesti netikėtoje situacijoje“, - pataria V. Žuraulis.

Jei prieš akis netikėtai išnyra duobė – nepanikuokite. V. Žuraulis ragina nepamiršti – kliūtį reikia apvažiuoti atsargiai, staigiai nekeičiant automobilio krypties. Priešingu atveju jūsų mašina gali kelti pavojų kitiems eismo dalyviams, o mašina nukentėti daug labiau nei įvažiavus į duobę.

Nelikite abejingi. Jeigu kelyje pastebite pavojingą duobę, apie tai praneškite už kelių priežiūrą jūsų mieste ar rajone atsakingai tarnybai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (134)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (58)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (130)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (24)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

Lietaus debesys pasitrauks ir sugrįš šiluma

Ketvirtadienio dieną įžūlūs lietaus debesys iš Lietuvos pasitrauks. Jau naktį žymesnio lietaus...

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (87)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (54)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (127)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (28)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (74)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...