aA
Daugelis kasdieniniame gyvenime vienaip ar kitaip susiduria su vaikų globos namų ir jų gyventojų tema. Vieni, cituodami pranešimus apie globos įstaigų problemas, institucijos globoje augančius vaikus vertina kaip visuomenės stigmą. Kitiems – tai grupė, kuriems reikia dėmesio ir paramos.
© Shutterstock nuotr.

Tačiau vis dar retas atkreipia dėmesį į pagrindinį globos namuose gyvenančių vaikų poreikį ir norą – turėti tikrus namus. Kadangi prie įvaikinimo ir globos idėjų vis dar tebesipratinanti visuomenė šios svajonės įgyvendinti dar nepajėgia, bent dalinai ją išpildyti siekiama globos namų pertvarka.

Skaudūs globos sistemos skaičiai

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos savo veiklos atskaitoje nurodo, kad 2014 metų gruodžio 31 dieną vaikų globos institucijose augo 3562 vaikai: 2002 berniukai ir 1560 mergaitės. Nors skaičius didelis, jis žymi akivaizdų situacijos pagerėjimą – globos institucijų gyventojų, lyginant su 2012 ir 2013 metais, sumažėjo keliais šimtais.

Per 2014 metus globos institucijose įsikūrė beveik tūkstantis vaikų. Jiems „namais“ bent kuriam laikui tampa viena iš 95 vaikų globos institucijų – kūdikių namai, valstybiniai vaikų globos namai, vaikų globos įstaiga vaikams su negalia, savivaldybės vaikų globos namai ar globos grupė, nevyriausybiniai vaikų globos namai ar kita nurodyta įstaiga.

Į institucijų globą per metus dažniausiai patenka maži vaikais – iki 3 metų amžiaus. Tačiau absoliučią įstaigų jaunųjų gyventojų daugumą sudaro vyresni vaikai ir paaugliai, kurių amžius yra nuo 10 iki 17 metų (2441).

Institucijose augantys vaikai – tik šiek tiek daugiau nei trečdalis vaikų (36,78 %), kuriems nustatyta globa. Likę jaunieji lietuvaičiai, kuriems nustatyta globa (6122), gyvena šeimose ir šeimynose.

Į tikrus namus – tik atitinkantys reikalavimus

Pasiryžusiųjų įsivaikinti globos įstaigoje auganti vaiką atsiranda palyginti nedaug. 2015 metų balandžio 1 dieną galimų įvaikinti vaikų sąraše buvo 518 vaikų. Tarp jų – tiek trijų metų neturintys mažyliai, tiek ir jau į savarankišką gyvenimą besidairantys paaugliai. Siekiant užtikrinti, jog galimybės įvaikinti pagal dabartinę procedūrą būtų pilnai išnaudotos, naujų, potencialių globėjų ir įtėvių ieškoma ne tik tarp Lietuvos gyventojų, bet ir užsieniečių bei užsienyje gyvenančių lietuvių tarpe.

Vis tik per pirmąjį šių metų ketvirtį paaiškėję skaičiai mažai tedžiugina – naujus namus užsieniečių ir lietuvių šeimose rado 28 be tėvų globos likę vaikai. Lietuvių šeimos šiame procese pirmauja – su jomis apsigyveno 15 vaikų. Lyginant šį skaičių su 2014 metų duomenimis – per metus įvaikinti 166 vaikai – akivaizdu, jog įvaikinimo bumas šiais metais greičiausiai neįvyks.

Šiame kontekste svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad norintys įvaikinti lietuviai vadovaujasi tam tikromis nuostatomis ir turi išankstinius prioritetus. Aiškiausi iš jų – vaiko amžius ir sveikata. Pagal 2014 metų pabaigos duomenis, iš 92 šeimų arba asmenų, planuojančių ir galinčių įsivaikinti, net 53 norėjo įsivaikinti mažus vaikus – iki 1, 2 ar 3 metų amžiaus.

Antrasis pagrindinis pageidavimas – kuo geresnė įvaikinamo vaiko sveikata. 2012-2014 metų pateiktų pageidavimų analizė rodo, kad dauguma lietuvių pageidavo įvaikinti tik sveiką arba nežymių ar išgydomų sveikatos sutrikimų turintį vaiką. Šios tendencijos rodo, jog vyresnio amžiaus arba sveikatos sutrikimų turintiems globos institucijų gyventojams, kurių yra dauguma, galimybės patekti į tikrus namus yra labai nedidelės.

Susidariusios situacijos reikšmingai nepakeičia ir nedidelis globėjų, kurie suteikia galimybę vaikui iš institucijos persikelti gyventi į šeimą, skaičius. Priskaičiuojant ir šeimynas, 2014 metais tokius pokyčius patyrė tik 174 vaikai.

Pertvarka – ne pasirinkimas, o būtinybė

Nedžiuginanti įsivaikinimo ir globos statistika, rodanti, jog plačiosios visuomenės nuomonės ir įpročių greitai pakeisti nepavyks, brėžia svarbiausias globos sistemos pertvarkos gaires. Lietuvai siekiant, jog kuo daugiau vaikų turėtų galimybę praleisti vaikystę šeimoje, šeimynoje ar mažoje bendruomenėje, yra būtinas ne tik globos ir įvaikinimo skatinimas ir pagalba tam pasiryžusiems asmenims, bet ir vaikų globos institucijų pertvarkymas.

Pagrindinis jo aspektas – dideles vaikų globos institucijas išskaidyti į mažas, iki 10 vaikų turinčias šeimynines bendruomenes. Tai leistų vaikams, kurie yra vyresnio amžiaus ir dėl to labai retai sulaukia galimybės persikelti į įtėvių ar globėjų šeimą, augti bent panašioje į šeimą aplinkoje.

„Vaikai iš didelių valdiškų globos namų persikeltų gyventi į mažesnes šeimyniškas bendruomenes. Jie įsilies į bendruomenę, išmoks gyventi ir sugyventi ne tik tarpusavyje, bet ir su aplinkiniais, įgis savarankiškumo, socialinių įgūdžių, tokių kaip namų ruoša, maisto gamyba, apsipirkimas parduotuvėje, kurių jiems prireiks tapus suaugusiais“, – tvirtina ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Tačiau, pasak ministrės, toks pokytis jokiu būdu nereiškia tiesiog globos įstaigų uždarymo – yra numatytas procesas, kurio metu institucinę globą laipsniškai pakeis paslaugos bendruomenėje ir šeimynose bei globėjų, įtėvių rūpestis ir namai.

Ši pertvarka, anot koordinatorių, akcentuoja dėmesį žmogui – ne žmogus bus pritaikytas globos sistemai, bet globos sistema bus kuriama pagal žmogaus poreikius. Todėl ir jai keliamas labai ambicingas tikslas – kad iki 2020 metų globos įstaigose neliktų vaikų.

Pradžios vargai

Kovo 1-ąją prasidėjusi pertvarkos organizatoriai per pirmuosius mėnesius koncentruojasi ties realistiškais vertinimais, visuomenės nuomone ir vaikų poreikių bei jų gyvenamųjų įstaigų situacijų supratimu. Pasak pertvarkos koordinatorės, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos ir bendruomenių departamento direktoriaus pavaduotojos Dainos Urbonaitienės, pertvarkos prioritetai yra visiškai aiškūs.

„Mes prioritetiškai didelį dėmesį skirsime šeimoms bei šeimynoms. O tiems globotiniams, kuriems nepavyks rasti vietos šeimose (paaugliams arba elgesio, emocijų turintiems vaikams), bandysime kurti namus mažose, šeimyniškose bendruomenėse. Tai pertvarkos tikslas, kurio siekiame iki 2020 metų“, – akcentuoja specialistė.

Tokios institucijų pertvarkos svarba ypatingai išauga dėl to, kad net ir labai aktyvių įvaikinimo ir globos skatinimo strategijų rezultatyvumą riboja socialiniai faktai. Vienas svarbiausių iš jų – ribotas šeimų, galinčių globoti ar įvaikinti vaikus, skaičius.

„Tenka pripažinti, kad dabar šeimos nelabai gausiai ima vaikus globoti. O Lietuvoje dar susiduriame su problema, kad būtent tie vidurinės klasės asmenys ar šeimos, kurie būtų potencialūs globėjai, jau kurį laiką emigruoja iš Lietuvos. Specialistai pripažįsta, kad vis menksta ta žmonių grupė, kuriai priklausančios šeimos imdavo vaikus globoti. Nėra tos reikalingosios vidurinės klasės“, – tvirtina ministerijos atstovė.

Siekiant paskatinti platesnę grupę žmonių domėtis globa ir įvaikinimu, nuo pat pirmų pertvarkos dienų ypatingas dėmesys yra skiriamas nuomonės apie vaikų globos namus, jų gyventojus ir netgi darbuotojus, keitimui. Tik susipažinimas su tikrąja situacija ir nusistatymų atsisakymas gali padėti vaikams surasti taip norimus namus.

„Vaikų situacijos gerinimui labai kenkia ir neigiamas visuomenės požiūris. Deja, dažnai nutinka, kad kai šeima paima globoti vaiką, aplinkiniai ir net kaimynai iš karto ima badyti pirštais – kad vaikas paimtas arba dėl gaunamų išmokų, arba dėl kažkokios kitos naudos, pavyzdžiui, kad turimus didelius daržus nuravėtų. Šią padėtį tiesiog būtina taisyti. Nes dėl tokių neigiamų reakcijų ir skaudžių patirčių norinčios vaikams padėti šeimos neteisingai patiria tiesiog begalinį spaudimą“, – padėti vaikams siekiančios pertvarkos iššūkius pristatė D. Urbonaitienė.

Jei susidūrėte su panašiais klausimais ar problemomis, Jūs visada galite kreiptis į savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyrių arba Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos el. paštu info@vaikoteises.lt . 

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karbauskis: nebežinau, ar turime daugumą, ieškome nebalsavusios frakcijos papildyta (100)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis jau ieško...

Pranckietis: būsiu vienas iš pirmalaikių rinkimų iniciatorių papildyta: prabilo apie poreikį formuoti naują daugumą  (80)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis postą išsaugojo – valdančioji dauguma neįveikė antrojo...

Visiškas valstiečių pralaimėjimas – Pranckietis po slapto balsavimo išsaugojo postą stebėkite komentarus tiesiogiai (503)

Antradienį rengiamas pakartotinis slaptas balsavimas Seime bus lemtingas parlamento vadovui Viktorui...

Pasklidus dūmams iš Kauno „Akropolio“ evakuoti žmonės (2)

Antradienio popietę, apie 14 val., Kaune iš prekybos ir pramogų centro „ Akropolis “ evakuoti...

Ėmėsi veiksmų prieš Alytaus įmonę, kurioje kilo gaisras: prokuratūra užšaldė sąskaitas (107)

Prokuratūra nuo penktadienio užšaldė Alytuje degusios padangų perdirbimo įmonės „...

Susirūpino KET pakeitimais nuo lapkričio 1-osios: taisyklės posūkiams į dešinę keičia ir judėjimą į kairę? (25)

Jau nuo lapkričio 1-osios papildomų lentelių su žaliomis rodyklėmis montavimas bus draudžiamas,...

Įvertino balsavimą dėl Pranckiečio: Karbauskiui reikia trauktis (174)

Antrasis balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio patraukimo iš posto nepavyko, jis savo...

2020 metų biudžetas: platesnio NT mokesčio kol kas nebus papildyta (166)

Antradienį Seimas plenariniame posėdyje priėmė svarstyti finansų ministro Viliaus Šapokos...

Paskubėkite: šiąnakt didžiausia tikimybė pamatyti įspūdingą meteorų lietų

Orionidų meteorų lietus danguje pirmadienį ir antradienį vakarais tiesiog siaučia: per valandą...

Atviras laiškas Vilniaus hipsteriams: kur dabar jūsų protestai?

Mieli hipsteriai, turtingų tėvų dukros ir sūnus, iš visų mūsų kišenės finansuojamų...