Vyresniųjų klasių moksleivės tebėra išsaugojusios stipraus emocinio ryšio su artimu šeimos žmogumi poreikį. Tačiau užsiėmusią mamą dažniausiai pakeičia išmintinga senelė. Be to, šių dienų abiturientei, skirtingai nei prieš dvidešimtmetį, kur kas svarbiau pačiai užsidirbti, nes ji ypač vertina nepriklausomybę.
© DELFI / Karolina Pansevič

Šias tendencijas pastebi socialdemokratė, LSDMS Tauragės moterų klubo pirmininkė, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narė, lietuvių kalbos mokytoja Efrema Bitinienė.

- Literatūros pamokos – viena iš erdvių mokytojui suprasti mergaičių ir merginų vidinį pasaulį. Kaip Jums atrodo, kuo dabartinių besimokančių merginų karta kitokia nei Jūsų mokyklos laikais?

- Mokydama literatūros vadovaujuosi perfrazuota Cicerono mintimi, kad ne tik istorija, bet ir grožinė literatūra yra gyvenimo mokytoja. Istorijos mokslo objektas – įvykiai, priežastys, pasekmės ir kt., grožinės literatūros – žmogus istoriniame, socialiniame kontekste. Grožinio kūrinio analizė be diskusijų, be sąsajų su laikmečio realijomis – sausas ir nuobodus darbas. Literatūros pamokos – atsakymų paieškos į įvairiausius būties klausimus ir, be abejonės, – erdvė labiau suprasti jaunų merginų pasaulėjautą.

Kartų skirtumai – natūralus nuolat kintantis procesas, kuriam turi įtakos politiniai, ekonominiai, socialiniai veiksniai. Nepriklausomos Lietuvos karta auga kitoje – globalioje, sparčiai kintančioje informacijos srauto aplinkoje. Šiuolaikinės merginos nėra suvaržytos stereotipinių nuostatų, turi savo nuomonę, yra atviros, aktyvios, racionalios. Laikmetis turi įtakos ir gyvenimo sampratai, prioritetams – dauguma merginų turi aiškią viziją, siekius, lūkesčius. Merginos yra lanksčios, gebančios už save pakovoti, apginti savo nuomonę. Be abejonės, yra išimčių.

Labai didelės įtakos turi charakterio savybės, aplinka, kurioje jos auga, svarbus mamos, močiučių vaidmuo. Kai kam gali atrodyti keista, bet šiuolaikinių merginų ir senelių ryšys yra labai stiprus (Jaunųjų filologų konkursų darbų viena iš mėgstamiausių temų). Mamos dažniausiai būna užimtos, mažiau gali skirti laiko dukroms, o tos močiutės nebėra apsigobusios skarele, nuolat moralizuojančios, primetančios savo nuomonę – yra draugės, patarėjos. Kitoks kontaktas suartina, padeda suvokti supantį pasaulį platesniame kontekste. Džiugina, kad merginos didžiuojasi savo mamomis, aklai nesižavi pigaus populiarumo besivaikančių žvaigždučių gyvenimo būdu, nekopijuoja, geba kritiškai vertinti ir atsirinkti.

Efrema Bitinienė
Efrema Bitinienė
© LSDP.lt nuotr.

- Ką pasakytumėte apie mergaičių ambicijas? Ar jos jaučiasi laisvos ir lygios su vaikinais, renkasi specialybes, kurios Jūsų jaunystės laikais neatrodė moteriškos?

- Šiuolaikinės merginos yra ambicingos, jos žino savo vertę, turi savo nuomonę. Džiugina, kad ambicijos dažniausiai būna pamatuotos. Galiu drąsiai teigti, kad patriarchalinis modelis praranda svarbą. Nebeskirstomos profesijos – vyriškos ar moteriškos. Renkamasi pagal gebėjimus, atsižvelgiama į perspektyvas. Merginų prioritetų piramidės viršūnėje pirmiausia yra darbas, stabilios pajamos (tai garantuoja savarankiškumą, nepriklausomybę nuo vyrų), karjera, įsitvirtinimas visuomenėje, tik po to – šeima.

Prioritetų piramidė verčiasi antraip, nenuostabu – natūraliai perimamos laikmečio tendencijos. Visai nekeista, kad dabartinės kadencijos Seimas taip ir neranda šeimos apibrėžimo. Karjeros galimybių vizija skirtinga. Labai priklauso nuo šeimos finansinių galimybių. Juokauju, kad „gimusioms su marškinėliais“ žymiai lengviau. Deja, tai skaudi tiesa, Lietuvoje socialinė atskirtis labai ryški. Prieš kelerius metus viena mano gabi mokinė baigė gimnaziją aukštais egzaminų įvertinimais, jai atviros buvo daugumos aukštųjų universitetinių mokyklų durys. Pamenu, daug kalbėjome apie perspektyvas, ateitį. Mergina realiai įvertino savo galimybes, pasirinko laipsniško augimo – „Step by Step“ – karjeros modelį. Imti paskolą studijoms jai atrodė per daug rizikinga, liko savo gimtajame mieste, sėkmingai baigė kolegiją, yra UAB direktorė.

- Ar Jūsų moksleivės pastebi, kad joms skirtas vis dar gana vyriškas pasaulis? Ar jos maištauja?

- Moters pasaulėjautos kaitą merginoms padeda suvokti grožinė literatūra – bendrojo lavinimo grožinės literatūros programų kontekstas apima XIV–XXI amžius. Skirtingi laikmečiai, skirtingi ir moterų paveikslų atspindžiai. Ir šiomis dienomis yra užguitų, smurtą patiriančių šeimose, lyg Žemaitės katrių (tokių, kaip apsakyme „Marti“), ir nesivaržančių, nepaisančių moralės normų, pasiduodančių prigimtinei aistrai, drąsių, nebijančių kovoti už savo meilę M. Katiliškio monikų (kaip romane „Miškais ateina ruduo“).

Diskusijų metu aiškėja šiuolaikinių merginų požiūriai – moters dalia kur kas sudėtingesnė, ji – ne tik naujos gyvybės nešėja, bet ant jos pečių gula ir didesnė atsakomybė, pareigos. Merginos pasisako už lygias galimybes, kategoriškai prieš šiuolaikinėje visuomenėje vis dar vyraujantį stereotipinį patriarchalinį, „homosovietinį“, menkinantį moteris mąstymą. Ar maištauja? Taip, kai kurios tikros feministės, kitos neskuba daryti išvadų. Visam gyvenimui išliks pokalbis su, beje, vaikinu gimnazistu. Jis niekaip negalėjo suprasti – tėvas smurtauja, o mama su tuo taikstosi. Jaunam vaikinui buvo nesuvokiama, kaip mama, išgyvendama akivaizdų psichologinį smurtą, vyrui šypsosi, pataikauja, apsikabina. Išsikalbėjom, pasirodo, moteris priklausoma finansiškai, ir vyras manipuliuoja sūnaus išlaikymu – neremsiąs sūnaus studijų. Gimnazistas tiesiog ieškojo psichologinės pagalbos, jautė kaltę, kad būtent dėl jo kenčia, aukojasi mama.

Mano profesinės ir visuomeninės veiklos patirtis leidžia daryti prielaidą, kad „Moterų ir vyrų lygių teisių įstatymo“ pagrindinės sąvokos – moterų ir vyrų lygios galimybės ir diskriminacija – daugeliui šiuolaikinių moterų yra dar nevisiškai suvokiamos arba tiesiog pritrūkstama žinių, ryžto, drąsos keisti ir keistis. Skaudu, kad dėl to kenčia ne tik pačios moterys, bet ir jų vaikai.

Politinė reklama bus apmokėta iš LSDP rinkiminės sąskaitos Užs. Nr. 2016-DJ-04/1

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš Rytų įkvėpimo pasisėmę šiauliečiai ėmėsi verslo: ruošia ypatingus juoduosius česnakus

Palangoje šurmuliuojant pirtininkų festivaliui, savo palapines ir prekystalius ištiesė ir...

Petras Gražulis siūlosi vaiką auginti ir pats: nežinau, ką gali duoti vaikui tokia moteris papildyta vaiko mamos komentaru (827)

Po nesantuokinio žinomo politiko Petro Gražulio vaikelio skandalo kilo nemažai klausimų . Tačiau...

Užkalnis tikrino Birštoną: Palangai trejus metus keliais ropoti (66)

Buvo laikai, kai Birštonas , net ir Lietuvos mastais, buvo varganas provincijos kurortukas: jei kas...

Rusų samdiniai – ne tik Sirijoje: mūsų „laukia daug kovų“ (179)

Neseniai patvirtintas Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike'as Pompeo patvirtino, kad...

50 metų JAV pragyvenęs Saulaitis: jauniausioji karta mane labai gąsdina (251)

Per 100 metų lietuvių požiūris, vertybės ir elgesys gerokai pasikeitė. Tą sako pastebintis ir...

Didžiausios klaidos, kurias darome kasdieniame bendravime: kai kurios pastangos atrodo apgailėtinai (24)

Prireikus įtaigios viešosios kalbos į aktorę bei iškalbos mokytoją Adriją Čepaitę kreipiasi...

Pažeminimas Žemutiniame Naugarde: Anglija per kėlinį sutalžė Panamą (90)

Sekmadienio popietę Žemutinio Naugardo stadione baigtas žaisti antrasis pasaulio futbolo...

Nepatogių klausimų sulaukusi Ieva Krivickaitė: stengiuosi į vaiką žiūrėti kaip į kiekvieną žmogų ir jam nemeluoti

Per savo 20 metų gyvenimo Ieva Krivickaitė yra nuveikusi daugiau gerų darbų nei daugelis jų...

Grožio klinikose veidą puoselėjanti Ingrida Martinkėnaitė prisipažino: išvaizdai išleidžiu daug (79)

Kiekviena moteris turi įpročių, kuriais vadovaujasi kasdien. Vienos staiga pakyla iš lovos, skuba...

Turkija ėmėsi „būtinų iniciatyvų“ po pranešimų apie pažeidimus rinkimuose (2)

Turkijos rinkimų komisijos pirmininkas sekmadienį paskelbė, kad pareigūnai ėmėsi „būtinų...