aA
Nors šiandien jau yra nubrėžti pagrindiniai kvartalinės renovacijos principai, speciali programa dar nėra parengta. Šiuo metu jau yra pradėti įgyvendinti trys demonstraciniai projektai Šiaulių, Utenos ir Birštono savivaldybėse. Įgyvendinant juos su lietuviais savo patirtimi dalijasi vokiečių ekspertai, padedantys geriau suprasti, kaip apskritai reikėtų vykdyti procesą, jog modernizacija būtų įgyvendinama kokybiškai: kaip reikėtų atrinkti kvartalus, identifikuoti problemą, parinkti priemones, suplanuoti investicijas ir skaičiuoti atsiperkamumą.
Ruošiantis kvartalinei renovacijai tariamasi su vokiečiais
© DELFI (R.Achmedovo nuotr.)

Patirties semiasi iš geriausių

Kadangi Lietuvoje patirties įgyvendinant kompleksiškesnius kvartalinės renovacijos projektus vis dar nėra, bendradarbiavimas su vokiečių ekspertais mažesniuose Lietuvos regionuose leidžia susidėlioti metmenis panašaus pobūdžio projektams ateityje.

Ekspertai iš Vokietijos, padedantys formuoti būsimą projektą ir perduodantys savo patirtį, jau penkerius metus dirba su kvartalų atnaujinimo programomis savo šalyje – šiuo metu Vokietijoje yra atliekama net apie keturių šimtų kvartalų renovacija.

„Vokiečių patirtis yra naudinga būtent siekiant išvengti pagrindinių klaidų klausiant patarimų, kaip reikėtų elgtis vienokiais ar kitokiais atvejais. Renovuojant daugiabučius namus turime jau beveik dviejų dešimtmečių patirtį, tad puikiai žinome šio proceso ypatybes ir kokią naudą tai gali atnešti“, – apie programos pirmuosius žingsnius pasakojo BETA vadovas Valius Serbenta.

Anot jo, reikėtų atidžiau įvertinti šilumos gamybos ir tiekimo infrastruktūros atnaujinimą, nes anksčiau katilinės buvo modernizuojamos įvertinant esamą šilumos poreikį, neatsižvelgiant į tai, kad daugiabučiai namai ateityje bus atnaujinami ir šilumos poreikis sumažės.

Vykdant bendrą kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą turėtų būti skiriamas didesnis dėmesys šilumos gamybai, jos poreikis skaičiuojamas įvertinant pokyčius ateityje, o šilumos tiekimo trasos – optimizuojamos.

Ilgiau delsti neverta

Paklausus, ar žmonėms, galvojantiems apie renovacijos projektų įgyvendinimą, verta laukti, kol labiau įsibėgės kvartalinė renovacija, BETA vadovas neslėpė, jog tai daryti gali būti rizikinga.

„Negalima tikėtis, kad atpigs rangos darbai, kai bus įgyvendinama kvartalų renovacija, priešingai – jie turi nuolatinę tendenciją brangti. Atsigaunant statybų sektoriui praėjusio laikotarpio rangos darbai pabrango apie 20-25 proc., tačiau vis dar nepasiekė prieškrizinio lygio.

Žiūrint iš gyventojų pozicijos, visi ženklai rodo, kad renovaciją tiek iš finansinės, tiek iš socialinės perspektyvos, reikėtų atlikti dabar ir taip jau šiandien užsitikrinti komfortišką bei taupų gyvenimą“, – rekomendavo BETA direktorius.

Remiantis statistiniais duomenimis, energijos kainos kasmet auga apie 5 proc. Todėl investicijos į energijos taupymą atsiperka vis labiau. „Paprastai tariant, jei gali geriau gyventi šiandien, neverta laukti rytojaus“, – situaciją reziumavo V. Serbenta.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Susigundė populiaria idėja pagyventi dviese 18 kvadratų bute: patirtis buvo nepamirštama

Per aukštai ir per garsiai – tai du pirmiausiai į galvą šaunantys įspūdžiai po bandymo...

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir besidaužanti širdis: turintys šį sutrikimą papasakojo, ką reikia ištverti (27)

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir širdis besidaužanti taip, lyg tuoj išlips per...

Lietuvis pavėžėjas pasidalijo įsimintiniausiomis kelionėmis: nuo išgėrusių mamyčių, merginų pasiūlymų iki studentų be drabužių (149)

„Kiekviena kelionė yra individuali ir savotiškai smagi: būna, žmonės nori pasidalinti savo...

Tarnybinio policijos šuns radiniai „Karklėje“ ir toliau stebina: narkotikus slėpė ir palapinėse, ir automobiliuose (1)

Šiandien besibaigiantis muzikos festivalis „Karklė 2019“ ne visiems taps linksmu prisiminimu....

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas sutrumpėjo viena pavarde (45)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneriai po turnyro Suomijoje, kur sutriuškino aikštelės...

Sužadėtuvės: ar tikrai tik vyrai turi pirštis moterims ir kiek kainuoja žiedai (77)

Pagal tradicijas, vyras turėtų klauptis ant kelio ir iš kišenės ištraukęs žiedą pirštis savo...

Garsenybių trenerė Rasa Vilkienė augindama 3 dukras laikosi griežtos taisyklės: kol kas tai veikia (97)

Neretai garsenybių trenere įvardijama Rasa Vilkienė savo socialiniame tinkle dalijasi ne tik...

Su krepšininkais namo grįžęs Rapšys: Kalnietis domėjosi, ar lagamine nėra viršsvorio su medaliais (8)

Lietuvos plaukikas Danas Rapšys sekmadienį grįžo iš kone du mėnesius trukusios turnė Azijoje....

Pasaka Italijos pakrantėje: vienas gražiausių miestelių abejingų nepaliks

Pietų Italijos siela alsuojantys Pozitanas yra nedidelis miestelis prie Amalfio pakrantės, kuris...

Vilniuje prasideda senovinių automobilių žygis Baltijos keliui paminėti (19)

Vilniuje sekmadienį prasideda senovinių automobilių ir motociklų žygis Baltijos keliui paminėti.