Lietuviai Malaizijoje pastatė saulės jėgaines: jau sutaupyta 10 proc. pastato energijos

Norėdami perduoti sukauptą patirtį ir žinias apie vieną ekologiškiausių energijos gaminimo būdų - saulės kolektorius, Lietuvos atstovai atliko didelį darbą: padėjo vienam Malaizijos universitetui pastatyti saulės jėgainę.
Saulės kolektoriai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Penktadienį vykusioje konferencijoje dalyvavę pranešėjai „BOD Group“ įkūrėjas ir vadovas Vidmantas Janulevičius, Lietuvos-Malaizijos verslo tarybos prie Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas ir tiesioginis malaiziečių konsultantas įrengiant saulės kolektorius Paulius Kunčinas bei Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktorius Vitalijus Auglys pasakojo apie pagalbą Malaizijos Sultono Idris Universitetui įsirengiant saulės kolektorius ant universiteto stogo.

Jungtinių Tautų narėms, tarp jų ir Lietuvai, pasirašius Paryžiaus klimato kaitos konvenciją ir stengiantis sumažinti atmosferos taršą ne tik mūsų šalyje, bet ir padėti kitoms pasaulio šalims, Lietuvos atstovų tikslai ir buvo susiję su klimato šiltėjimo mažinimu. Kadangi žinoma, jog saulės kolektoriai yra viena ekologiškiausių energijos išgavimo priemonių, Malaizijoje, kur diena trunka apie 12 valandų, saulės jėgainės yra geriausias būdas sumažinti CO2 išsiskyrimą į atmosferą.

Padės sumažinti tiek ekonomines, tiek energetines sąnaudas

Anot pranešėjų, kartu dirbančios Lietuvos ir Malaizijos ekspertų komandos tikslai buvo susiję ir su aplinkos taršos, ir su ekonominių sąnaudų mažinimu.

„Tikslai buvo suteikti galimybę projekto naudos gavėjui pačiam pasigaminti žaliąją energiją ir ją panaudoti savo reikmėms ir tokiu būdu realiai prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo atmosferoje. Taip pat siekta sukurti sąlygas projekto naudos gavėjo atstovams – studentams, dėstytojams - vykdyti saulės jėgainės ir atskirų jos dalių darbo stebėseną Malaizijos klimatinėmis sąlygomis. Norėta pasiekti, kad projekto naudos gavėjui perduota jėgainė taptų ilgalaike, realiai veikiančia mokymo priemone, mokslinės stebėsenos objektu“, – pasakoja projekto vykdytojai.

Malaizijoje sumontuotos dvi saulės jėgainės. Ant jau minėto Sultono Idris universiteto stogo sumontuota 30 kilovatų galingumo saulės energijos jėgainė. Antrąją tokio paties galingumo jėgainę nuspręsta sumontuoti ant specialiai pagamintos stoginės virš birių krovinių konvejerio Lumuto uoste, kur nuolat pučia stiprūs vėjai.

Anot P. Kunčino, projektas jau parodė naudą: universitetui pavyko sutaupyti apie 10 proc. energijos. Skaičiuojama, kad jei naujoji sistema pagamins 87300 kWh saulės energijos per metus, tai per tą laiką nebus sudeginta 12.51 tonų anglies, 9.4 m3 dujų, 7.35 t naftos ir 38,33 ktm medienos.

Lietuva absoliuti projekto rėmėja

Šio projekto įgyvendinimui naudojami Lietuvoje pagaminti „BOD Group“ stiklas, stiklo tipo skirtingo galingumo ir dizaino saulės moduliai. Naudojant šias jėgaines Sultono Idris universitetas gali ne tik pasigaminti ir savo reikmėms panaudoti žaliąją energiją, bet ir realiai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo atmosferoje. Projektą finansavo LR Aplinkos ministerija ir UAB „BOD Group“.

Malaizija galėtų būti laikoma viena iš lyderių saulės energijos gamyboje Pietryčių Azijoje, jei efektyviai panaudotų moderniausias atsinaujinančios energetikos technologijas. Tai šalis, turinti visas galimybes energiją pasigaminti nekenksmingu aplinkai būdu, tačiau iki dabar dideliais pajėgumais naudojanti itin taršų aplinkai kurą – anglį ir dujas.

Eko gyvenimo būdas

Po dušu lendate kasdien? Gydytoja turi jums prastų žinių (8)

JAV dermatologai neseniai paskelbė rekomendacijas, kuriose teigia, kad kasdien praustis po dušu nėra sveika.

Sveikuolė pasidalino išmintimi, kaip be vaistų išvengti ligų

Kuo ilgesnis buvimas gryname ore, mankšta, šaltas vanduo, vaikščiojimas basomis ar netgi buvimas be drabužių. Taip grūdinimąsi apibrėžia Sveikuolių sąjungos viceprezidentė Lukrecija Augustaitytė.

Su dilgėle painiojamas augalas nuo seno gydo baisiausias akių ligas (1)

Kai jau visi lietūs išlijo, o šalnų dar didelių nebuvo, galima iš trobos nosį iškišt ir užkampiais notrelių paieškoti – labai paprastas, neryškus, užtat labai svarbus augalėlis. Kartais notrelė painiojama su dilgėle, bet viena yra iš notrelinių, o kita iš dilgėlinių šeimos kilusios.

Širdį alinantis karštis verčia susirūpinti: paprastas įprotis gali išgelbėti gyvybę

Turintiems nusiskundimų širdimi, vasara nėra pats mieliausias metas. Karštasis metų laikas apsunkina širdies darbą, sutrinka jos ritmas, jaučiamas diskomfortas. Nemalonūs pojūčiai siunčia ženklą, jog metas savo sveikatai skirti daugiau dėmesio – padėti sau galime pradėdami nuo paprasčiausios stiklinės vandens.

Vaistažolių rinkimo kalendorius: ką ir kada rinkti, jei visus metus norite būti sveiki (1)

Atėjo metas, kai savo sveikata galite pasirūpinti paprasčiausiai išėję į pievą. Pirmaisiais vasaros mėnesiais į nušvitusią saulę pasistiebia visa vaistinių augalų puokštė, kurią parsinešę namo galite nebijoti jokių ligų. DELFI parengė vaistažolių rinkimo kalendorių, kad nepamirštumėte, kada ir kokių vaistažolių ieškoti.