Kuriam laikui pasivaikščiojimus prie Neries galite pamiršti

Neries vandens lygis pakilo maždaug puse metro ir tuo pasidžiaugti gali nebent baidarių mėgėjai – vanduo „aukštas ir greitas“, LRT.lt teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) Hidrologijos skyriaus vedėjas Juozas Šimkus. Norintieji pavaikščioti ar pabėgioti Neries krantine turės palaukti, kol vanduo nuslūgs.
Patvinusi Neris
© DELFI / Tomas Vinickas

LHMT specialistas paaiškino, kokios priežastys lėmė, kad Neris tapo tokia patvinusi.

„Taip nutiko dėl kelių priežasčių. Paskutinį savaitgalį iškrito nemažai kritulių, be to, nemažai vandens atiteka iš Baltarusijos – ten tirpsta sniegas. Žemė taip pat dar įšalusi, todėl vanduo nesigeria gilyn, teka paviršiumi į upes. Temperatūra dar pakankamai žema, todėl nėra garavimo. Kas būna vasarą? Dalis lietaus šiltuoju sezonu išgaruoja, dalis – susigeria, o nuteka tik nedidelė dalis. Šiuo atveju didžioji dalis nutekėjo, todėl atsirado staigus vandens pakilimas“, – LRT.lt komentavo J. Šimkus.

Pasak J. Šimkaus, vandens lygis Neryje per paskutines keletą dienų pakilo apie pusmetrį. „Savaitgalį taip pat prognozuojamas lietus. Žinoma, jo neturėtų būti tiek, kiek praėjusį, todėl kitą savaitę vanduo turėtų nuslūgti žemiau krantinių ir nebepakilti. Viskas priklausys nuo to, kiek lietaus bus savaitgalį ir kuriose šalies vietose. Jei lis gausiai ir visoje Lietuvoje, vanduo gali vėl pakilti“, – aiškino LHMT Hidrologijos skyriaus vedėjas.

Patvinusi Neris
Patvinusi Neris
© DELFI / Tomas Vinickas

J. Šimkaus teigimu, krantinės apsemiamos kone kiekvieną pavasarį, tačiau anksčiau tai dažniausiai nutikdavo dėl tirpstančio sniego, susikaupusio per žiemą. „Tuo metu paskutinės žiemos, galima sakyti, besniegės. Vilniaus apylinkėse sniegas nutirpo iš karto po Naujųjų. Dabar įtakos vandens pakilimui daugiausia turi įšalusi dirva, žema temperatūra ir lietus. Taigi viskas gerai dėl to, kad yra toks vandens lygis, bet priežastys ne tokios įprastos, kaip anksčiau“, – LRT.lt sakė J. Šimkus.

Specialistas juokavo, kad dabar pats metas plaukioti Vilniuje Nerimi su baidarėmis, o pasivaikščiojimus ar pasivažinėjimus dviračiu čia reikės kuriam laikui atidėti.

Aukštas vandens lygis laikosi ir Rusnėje dėl įšalusios žemės, aukšto Baltijos jūros ir Kuršių marių vandens lygio.

„Ten yra labai maži nuolydžiai ir vanduo labai lėtai nuteka į marias, o mariomis – į Baltijos jūrą. Paskutinę savaitę jūros lygis buvo aukštesnis už vidutinį ir pro Klaipėdos sąsiaurį vandens nutekėjimas į Baltijos jūrą iš marių buvo apsunkintas, kur kas lėtesnis. Dabar aukštas vandens lygis ten po truputį krinta, paskutiniais duomenimis, Baltijos jūros lygis maždaug vidutinis, kiek žemesnis, todėl nutekėjimas turėtų pagerėti“, – dėstė J. Šimkus.

Kitose Lietuvos vietose, pasak J. Šimkaus, nėra tokios grėsmingos situacijos. Štai, pavyzdžiui, Nevėžyje vandens lygis yra žemesnis už vidutinį, kuris būna pavasarį.

„Kaune vandens lygis taip pat pakankamai aukštas, bet viską reguliuoja Kauno hidroelektrinė. Jie pamato, kad iš Druskininkų atiteka daug vandens, ir sureguliuoja“, – paaiškino J. Šimkus.

Mūsų aplinka

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (17)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį, šiandien jau galite nebegalvoti, kokia šio daikto paskirtis – greičiausiai tai tiesiog duoklė istorijai.

Išvyka savaitgaliui: piliakalniai, kuriuos tikrai verta aplankyti (8)

Norint suskaičiuoti kai kurių rajonų piliakalnius, kai kada užtenka ir vienos rankos pirštų, o štai Raseinių rajone yra net 25 piliakalniai. VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ pristato dalį piliakalnių Raseinių rajone ir kviečia juos aplankyti, rašoma pranešime spaudai.

Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų (47)

Jei labai mėgstate grybus, bet nenorite eiti į mišką, juos galite užsiauginti čia pat, savo sode. Mikologė Reda Iršėnaitė papasakojo apie kelis grybų auginimo būdus ir priežastis, kodėl grybai gali ir neaugti.

Lėkštėje tykantis pavojus: nemaloni tiesa apie populiarią žuvį (62)

Didinga mūsų Baltijos jūra dažnai laikoma bene labiausiai užteršta visame pasaulyje. Todėl kartais nė nesusimąstome, kad Baltijoje plaukiojančios žuvys gali būti užterštos ir drąsiai jas tiekiame ant stalo. Maža to, tikėtina, kad didžioji dalis žmonių nė nežino, kad dioksinais ir furanais užteršta žuvis ilgainiui gali sukelti vėžį, nervines sistemos problemas bei įvairias mutacijas.

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius (12)

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto, todėl radusios menkiausią galimybę patenkinti savo poreikius, skruzdėlės ima jaukti žmonėms gyvenimą. Kaip to išvengti?