aA
Adventas – ramaus laukimo metas, bet tai visai nereiškia, kad žmonės turi tik sėdėti ir nuobodžiauti, sako vienuolis dominikonas, kunigas Pijus Eglinas.
© DELFI (R.Achmedovo nuotr.)

„Reikia imti šluotą, skudurą, siurblį ir siurbti, plauti, šluoti tam, kad sulauktume svečio jau papuoštuose ir švariuose namuose. O tie namai – žmogaus gyvenimas“, – kalba jis.

Kunigo Pijaus teigimu, nuomonė, kad per adventą reikia būti ramiai ir nesilinksminti, – neteisinga: „Jei mes stengiamės pabūti ramybėje, tikrai nereiškia, kad mums liūdna. [...] Kai sakoma „linksmybės“, mintyje turimas šėliojimas. O per adventą bendruomenės nariams patariama geriau pabūti ramybėje. Nes tik ramybėje gali išgirsti ir savo paties širdies balsą, juo labiau – Dievo balsą.“

– Kunige Pijau, koks liturginis laikotarpis yra adventas? Ką jis reiškia?

– Yra vadinamasis linijinis laikas. Tai reiškia, kad mes pradedame kažkokį kelią ir einame tarytum laiko linija, kuri veda į labai aiškų tikslą. Bet lygiai taip pat mes mėgstame pastebėti ir naudotis tam tikrais cikliškumais, kurie gyvenimą padaro ir paprastesnį, ir įdomesnį. Tad Bažnyčios, kaip žmonių bendruomenės, viduje, tai suprantant ir matant įvairius gyvenimo dalykus, susiformavo toks reiškinys, kurį mes vadiname liturginiais metais, liturginiu kalendoriumi ir pan.

Per tą liturginį kalendorių mes prisimename pačius svarbiausius įvykius, kurie įvyko mūsų, kaip žmonijos, išganymo istorijoje. Įdomu tai, kad nauji metai prasideda kur kas anksčiau, negu ateina kalendoriniai nauji metai, kitaip tariant, prieš šv. Kalėdas mes turime pasiruošimo laiką – advento laiką, kuriame išreikšta tokia laukimo mintis.

Adventas paprastai dalijamas į dvi idėjines dalis. Pirma dalis – iki gruodžio 17 dienos. Ja išreiškiamas laukimas, kad Jėzus dar kartą ateis, bet ateis jau laikų pabaigoje, kai bus pasaulio pabaiga. Antra advento, kaip laukimo laiko, dalis skirta tai Džiugiai naujienai, kad prieš 2 000 metų Dievas nusprendė tarp žmonių užgimti žmogumi.

– Kaip suprantamas laukimo laikas?

– To istorinio paminėjimo belaukdami, mes visi suprantame, kad laukimas nėra tik sėdėjimas ir nuobodžiavimas. Reikia imti šluotą, skudurą, siurblį ir siurbti, plauti, šluoti tam, kad sulauktume svečio jau papuoštuose ir švariuose namuose. O tie namai – žmogaus gyvenimas. Kitaip tariant, Bažnyčia, arba bendruomenė, kiekvienais metais (ir kiekvienais gyvenimo metais) savo nariams suteikia galimybę naujai pažvelgti į savo tikėjimą, nueitą kelią ir pereiti į naują etapą paskui save užvėrus duris. Tai – labai praktiški pamąstymai.

– Dažnai sakoma, kad per adventą katalikai turi susilaikyti nuo linksmybių, šėlionių, kad reikia susikaupti, apmąstyti ir pan. Kaip yra iš tikrųjų? Ar tikrai adventas toks liūdnas, rimties reikalaujantis etapas?

– Jei mes stengiamės pabūti ramybėje, tikrai nereiškia, kad mums liūdna. Tai šiuolaikinių žmonių sukurti stereotipai, neva jei groja tranki muzika, mes rėkiame, šaukiame, šokame, yra linksma. O jei sėdime ir skaitome knygą, tada liūdna ir nuobodu. Čia jau taip manančių žmonių problema.

Antra, pats laukimas ir yra ramus pasvajojimas, pameditavimas, pafilosofavimas, pamąstymas. Galbūt, bemąstydami apie savo gyvenimą, pamatysime, kad turime kažkokių bėdų, tai, ką mes vadiname nuodėme, suprasime klaidas, kurios mus klampina ir neleidžia judėti į priekį. Tada tikrai būtų kvaila tiesiog sėdėti ir nieko nedaryti. O adventas suteikia tikrai gerą progą.

Bažnyčia todėl ir sako – stenkitės nesilinksminti tokiais išskirtiniais, kaip adventas, laikais. Kai sakoma „linksmybės“, mintyje turimas toks tikras šėliojimas, nes tam skirti visi metai – visus metus kad ir kiekvieną dieną galima šėlioti ir apskritai bet ką daryti. O per adventą bendruomenės nariams patariama geriau pabūti ramybėje. Nes tik ramybėje gali išgirsti ir savo paties širdies balsą, juo labiau – Dievo balsą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kokią grėsmę kelia Lietuvoje koncertuojantys rusų atlikėjai ir kaip apsaugoti ūkininkus nuo vilkų? (2)

Rusijos atlikėjai toliau koncertuoja Lietuvoje. Kokią grėsmę jie kelia Lietuvos saugumui? Apie tai...

Sąmyšis mokyklose nesibaigia: šįkart į kampą spaudžiami ne mokytojai, o abiturientai (14)

Mokslo metai mokyklose prasidėjo sumaišties kupinomis emocijomis. Ir nors garsiausiai buvo kalbama...

Kolegijos Kryme direktorė apie kruviną išpuolį: žudė visus iš eilės nacionalinė gvardija: tai teroro aktas (386)

Rusijos okupuotame Kryme , Kerčės politechnikos kolegijoje nugriaudėjo sprogimas.

Silicio slėnis šoka tango su despotais (19)

Silicio slėnio technologijų milžinės tradiciškai atranda išmintingų būdų, kaip kurti...

Žuvusios manekenės Didžiūnaitytės tragedija sujaudino žinomas moteris: jų klausimai – itin nepatogūs (28)

Praėjusių metų tragiškai žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol nėra...

Šimašiui – netikėti kaltinimai: kilo klausimų dėl rinkimų kampanijos skaidrumo Šimašius: tai visiškas absurdas (45)

Opozicinės Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) frakcija Vilniaus miesto savivaldybės taryboje...

IT specialistas: prieš Lietuvą gali būti ruošiama labai rimta ataka (10)

„Internete nieko nebūna nemokamo“, – sako Ramūnas Liubertas. Jis – informacinių...

Klimatologai – apie anomalijas Lietuvoje: žiemą laukia šilumos bangos, o Vėlinės bus labai šaltos (49)

Šiuo metu mus džiugina bobų vasara. O kokie gi orai laukia likusį rudenį, kokia bus žiema? Pasak...

Rusijos „erelio“ vadybininkas išvadino McGregorą prostitute, UFC bosas neigia kalbas apie revanšą (27)

Po milžiniško susidomėjimo sulaukusios skandalingos UFC dvikovos tarp Chabibo Nurmagomedovo ir...

Pasisemkite idėjų iš parodos: kokios tendencijos ryškėja lietuvių interjeruose (5)

Lietuviams svarbu, kad jų namai būtų vieninteliai ir nepakartojami. Todėl interjerui jie skiria...