Klaida, kuri gali brangiai kainuoti: kiek skysčių vasarą turime išgerti

 (8)
Vasarą pakilus termometro stulpeliui žmogus sušyla ir iš jo kūno greičiau pasišalina skysčiai. Kokius ir kiek skysčių reikia vartoti vasarą, kad organizmui jų netrūktų? Kokių skysčių reikia vengti? Visą tai DELFI papasakojo mitybos specialistai Andrius Pauliukevičius ir Artūras Sujeta.
Stiklinė
© Shutterstock

Didelis kiekis vandens – iš maisto

Mitybos konsultanto ir asmeninio trenerio Andriaus Pauliukevičiaus teigimu, skysčių suvartojimas vasarą ir žiemą skiriasi tik tuo, kad šiltuoju metų sezonu aplinkos temperatūra yra aukštesnė ir dėl to daugiau jų pašalinama.

„Ypatingai vasaros periodu, esant aukštesnei temperatūrai, vanduo reikalingas vidinės temperatūros homeostazei, kad neperkaistume. Žiemą vanduo gali padėti sušilti, vartojant šiltą vandenį ar arbatą“, - priduria mitybos specialistas A. Sujeta. Vyras primena, kad nepaisant sezono, trūkstamą vandens kiekį gauname iš maisto – taip žmogus gali gauti pusantro ar daugiau litrų vandens.

Suvartojamų skysčių kiekis – individualus

Bestselerių apie sveiką ir gražų kūną autorius A. Pauliukevičius pateikia formulę, kurios pagalba galima apskaičiuoti, kiek per karščius reikia išgerti vandens. „Tarkime, žmogus yra aktyvus vieną valandą per dieną, nes dirba sėdimą darbą, ir prieš ar po jo treniruojasi. Tada viskas priklausytų nuo jo svorio: 50 kilogramų reikėtų išgerti 2,7 litro, 60 kilogramų – 3,1 litro, 70 kilogramų - 3,5 litro, 80 kg – 3,9 litro ir panašiai“, - sako treneris.

A. Pauliukevičiaus teigimu, svarbu atkreipti dėmesį į fizinį aktyvumą, nes jeigu jis mažesnis, reikės išgerti šiek tiek mažiau, jei didesnis – daugiau. Jis pabrėžia, kad vandens gėrimas yra labai individualus. „Tai būtų vidurkiai, bet su vandens suvartojimu yra kaip ir su miegu – bendra rekomendacija būtų miegoti 8 valandas, bet vieni patys be žadintuvo nubunda po 6-7 valandų ir jaučiasi gerai, kitiems reikia 9-10 valandų“, - priduria asmeninis treneris.

Mitybos specialistas A. Sujeta teigia, kad šiltuoju vasaros sezonu reikėtų išgerti bent 1,5-2,5 litro vandens. Jis pabrėžia, kad jeigu lauke tikrai labai karšta, o žmogus sportuoja ilgiau nei 40 minučių, reikėtų kas 20 minučių gerti po 200 mililitrų vandens. „Valandą prieš fizinę veiklą išgerkite 400 mililitrų vandens, o likus 20 minučių iki sporto – dar 200 mililitrų. Tokios taisyklės leis pridėti „trūkstamą litrą“ vandens“, - sako A. Sujeta.

Vengti didelį kofeino ir cukraus kiekį turinčių gėrimų

Abu mitybos specialistai sutinka, kad geriausias gėrimas per karščius – vanduo. A. Pauliukevičius priduria, kad treniruotės metu geriausia būtų rinktis šarminį vandenį, kuris padėtų šalinti kūne besikaupiančias rūgštis.

A. Sujeta pataria – jeigu netinka paprastas vanduo, į vandenį pripjaustykite citrusinių vaisių ar uogų, nes juose yra tirpių vandenyje vitaminų (C,B). Jo teigimu, tinka ir šaltos arbatos su mėtomis ar mineralinis vanduo, kuris padės susigrąžinti per karščius prarastas druskas.

A. Sujetos teigimu, reikėtų vengti skysčių, kurie turi daug kofeino, pavyzdžiui, energetinių gėrimų. Mitybos specialistas sako, kad netinka gazuoti gėrimai, turintys daug cukraus. Jam antrina ir A. Pauliukevičius, kuris rekomenduoja per karščius nevartoti energetinių gėrimų tiek dėl kofeino, tiek dėl cukraus kiekio jame. Per karščius nerekomenduotina gerti ir stiprios arbatos ar eksperimentuoti su sulčių dietomis, nes šie gėrimai nepapildys jūsų organizmo vandens atsargomis.

Kavą per karščius vartoti leidžia abu mitybos specialistai. Tačiau abu jie pabrėžia, kad ją reikia vartoti saikingai. „Jeigu išgeriate iki 3-5 puodelių juodos kavos per dieną, dienos eigoje reikėtų vartoti vandenį. Keisti vandenį kava – klaida“, - pabrėžia mitybos specialistas A. Sujeta.

Alkoholis vasaros metu skatina dehidrataciją

„Žiemą vartodami alkoholį greičiau atšalsite, nors jausitės „šilti“. Atšalsite dėl to, kad jūsų odos kapiliariai išsiplės ir per ją atiduosite daugiau šilimos į aplinką. Vasarą priešingai, vartodami alkoholį, paskatinsite šlapimo išsiskyrimą ir dehidrataciją“, - sako A. Sujeta.

Jo teigimu, atsakyti, kuriuo metų laiku alkoholis pavojingesnis, sunku. Lyginant mirčių statistiką, žiemą sušalusių gerokai daugiau. Tačiau palyginus klimato kaitos ypatumus ir nelaimingus įvykius prie vandens telkinių, jo nuomone, pavojingesnė yra vasara.

Sveika mityba

Palygino skirtingas duonos rūšis: vieną pamiršome visai nepelnytai (39)

Lietuviško maisto racione duona yra toks produktas, be kurio neįsivaizduojamas nei šventinis, nei kasdieninis stalas. Keičiantis gyvenimo būdui ir vartojimo įpročiams šiandien parduotuvių lentynose galime rasti daugybę skirtingų rūšių duonos ir jos pakaitalų. Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto vyresniosios mokslo darbuotojos Linos Vaičiulytės-Funk, į rinką pateikiamas labai platus duonos ir pyragų asortimentas, tačiau tradicinę technologiją atitinkančios duonos – nepakankamai.

Stebuklingas produktas: ne tik gydo peršalimą, bet ir stabdo vėžio ląstelių augimą (22)

Bitės žmonėms dovanoja ne tik medų, bet ir kitus vertinamus produktus: bičių pienelį, bičių duonelę, vašką. Nereikėtų pamiršti ir bičių pikio – propolio. Šis gali būti naudojamas ne tik kaip natūralus antibiotikas, bet ir padėti gydant vėžį, rašoma pranešime spaudai.

Ūkininko idėja Lietuvai: pigūs ir visiems prieinami sveiki maisto produktai (34)

Mes, lietuviai, šiandien kaip niekada anksčiau daug šnekame apie mitybą. Tai yra socialinis reiškinys, kurį nesunku paaiškinti. Ekonominis šalies vystymasis didžiajai daliai visuomenės jau spėjo užtikrinti tam tikrą materialios gerovės minimumą. O kai visuomenė visiškai atsikrato baimių dėl prasimaitinimo, ima mąstyti apie mitybos kokybę.

Produktai, kuriuos be reikalo pamirštame: stiprina imunitetą ir gelbsti nuo mieguistumo (6)

Niūrų rudenį Lietuvoje trūksta saulės, o tai paveikia ne tik mūsų nuotaiką, bet ir imuninę sistemą. Organizme pradeda trūkti naudingų medžiagų, vitaminų ir mineralų, kurie skatina medžiagų apykaitą. Būtent dėl to rudenį žmonės jaučiasi labiau mieguisti ir dažniau serga, rašoma klubo „VITAMIN day plus“ pranešime spaudai. Kokius vitaminus būtina vartoti rudenį?

Į šalį plūstelėjus karščiui: keli patarimai, kaip greitai atsigaivinti (1)

Kalendorinė vasara jau eina į pabaigą, tačiau šiltos dienos dar tik įgauna pagreitį. O ir orais nelepinusi vasara, rodos, nusprendė užsukti. Šiltas metų laikas atneša į mūsų gyvenimą daugiau jėgų, puikios nuotaikos bei aktyvumo, tačiau tai tikras išbandymas mūsų odai. „Douglas“ odos ekspertė Laima Kairienė dalinasi patarimais, kurie išgelbės karštą dieną, rašoma pranešime spaudai.