aA
Keliautojas, motociklų entuziastas, automobilių žinovas, operatorius Aidas Bubinas dviratėm ir keturratėm transporto priemonėmis išmaišęs ne tik visą Europą, milžinišką Rusiją, bet ir Pietų Ameriką sako, kad kiekvienoje šalyje klesti sava eismo kultūra. Prieš porą metų vilnietis motociklu pervažiavo visą Euraziją – nuo Portugalijos iki Vladivostoko.
Aidas Bubinas
© A.Bubino nuotr.

Jis yra riedėjęs puikiais Vakarų Europos šalių greitkeliais ir duobėtais Rusijos glūdumos žvyrkeliais, tačiau paklaustas, kur pavojingiausia vairuoti ir kur patyrė daugiausia pykčio keliuose A. Bubinas ilgai galvoja ir atsako netikėtai: Lietuvoje. „Bet tik todėl, kad čia daugiausiai ir važinėju“, – patikslina keliautojas.

Rusijoje – savotiška kultūra

2013 metais A. Bubinas išsiruošė į įspūdingą kelionę. Per 12 dienų jis įveikė beveik 15 tūkst. kilometrų. Keliautojo maršrutas iš Portugalijos į Vladivostoką driekėsi per Ispaniją, Prancūziją, Vokietiją, Lenkiją, Lietuvą, Latviją, kur Aidas kirto Rusijos sieną ir per šios milžiniškos valstybės miestus: Maskvą, Kazanę, Čeliabinską, Omską, Novosibirską, Krasnojarską, Irkutską, Čitą, Chabarovską skynėsi kelią iki kelionės galutinio tikslo Vladivostoko.

„Keliaujant automobiliu po Europą galima pajusti didelį skirtumą tarp Šiaurės ir Pietų Europos. Keliaujant motociklu tas skirtumas dar didesnis. Pietinėse šalyse daug daugiau dviračių transporto priemonių ir jų sezonas gerokai ilgesnis nei šiaurinėse šalyse, todėl vairuotojai pripranta prie jų. Pas mus per žiemą visi motociklininkus pamiršta ir pavasarį vėl tenka iš naujo įrodinėti, kad esi lygiateisis eismo dalyvis“, – pastebėjimais dalijasi A. Bubinas.

Jis tikina, kad Rusijoje keliai daugelyje vietų yra tragiški, tačiau keliautoją nustebino tai, kad vairuotojai yra įpratę žiūrėti į galinio matymo veidrodėlius ir mato motociklininkus.

„Eismo kultūra Rusijoje, žinoma, yra savotiška. Ten galioja taisyklė – kieno mašina didesnė ir brangesnė, to ir teisybė. Dėl to turbūt Rusijoje beveik kiekvienas vairuotojas turi vaizdo registratorių. Net Čeliabinsko meteoritą nufilmavo vaizdo registratorius.

Rusijos rytinėje dalyje kyla daug problemų dėl dešiniavairių automobilių. Už Uralo kalnų, ne europinėje šalies dalyje pradėjo daugėti dešiniavairių transporto priemonių, o pačiuose rytuose jų yra apie 90 proc. Keista, bet net ir specialiųjų tarnybų transportas yra dešiniavairis. Taip yra dėl to, kad rusai perka automobilius Japonijoje ir pritaiko juos savo keliuose.

Japonijoje automobiliai yra dešiniavairiai ir eismas vyksta kaire puse, tačiau Rusijoje eismas vis tiek vyksta dešiniąja puse, todėl keliuose tvyro chaosas. Keliai siauri ir duobėti, lenkti labai pavojinga, nes kad aplenktum ką nors, turi išlįsti vos ne visu automobiliu, kad pamatytum, ar neatvažiuoja kas iš priekio. Dėl to įvyksta labai daug avarijų, pats ne vieną jų esu matęs, tiesiog kaktomuša“, – pasakoja A. Bubinas.

Lietuviai nesilaiko taisyklių

Automobiliu lietuvis yra keliavęs Argentinoje ir Čilėje. Pietų Amerikos vairuotojai jam pasirodė kultūringi, keliuose vyrauja beveik europinė eismo kultūra.

Keliautojas pastebėjo, kad Gruzijoje vairuotojai labai temperamentingi, vis norėdavo palenktyniauti net ir važiuodami senu „Žiguliu“. Turkija A. Bubinui asocijuojasi su milžiniškomis automobilių spūstimis. Vokietijoje, pavyzdžiui, Berlyne automobilių taip pat labai daug, eismas intensyvus, bet vokiečiai yra taip sureguliavę eismą, kad didelių spūsčių lietuviui neteko matyti.

Lietuva yra viduriukas tarp Vakarų Europos vairavimo kultūros ir Rytų. Vilniuje eismo kultūra gerėja, žmonės keliauja, mato, kaip kitur vairuotojai elgiasi, bet po kurio laiko ir vėl pasidarome lietuviški. Pagrindinė problema – greičio viršijimas. Kita bėda, kad žmonės važiuoja neprognozuojamai ir patys nenumato veiksmų į priekį. Dažnai posūkio signalą rodo tada, kai jau pradeda posūkį, o juk reikia signalą rodyti prieš veiksmą.

Pastebėjau, kad Lietuvoje yra daug betikslio nardymo, bereikalingo rikiavimosi iš vienos juostos į kitą. Vairuotojui atrodo, kad važiuoja greičiau, bet paskui pamatai, kad toks nardytojas, niekur toli nenuvažiavo. Toks nardymas sukelia avarines situacijas ir tik dar labiau padidina spūstis.

Tokių panašių nardytojų teko matyti ir Rusijoje, bet dar labiau įsigudrinę. Teko matyti dviejų juostų kelyje padarytas tris juostas ir ketvirta – per žaliąją veją. Ten jau važiuoja BMW, „Lexus“ ir kiti prabangūs automobiliai“, – juokiasi A. Bubinas.

Jis prisimena ir kitų smagių nutikimų Rusijoje. Pravažiavęs Krasnojarską jis klausė vietinių, ar tikrai toliau keliai tik blogės.

„Klausiu jų: „Ar teisybė, kad pas jus keliuose meškos vaikšto?“. O jie man atsako: „Netiesa, kelių čia nėra, tik meškos vaikšto“, – prisimena A. Bubinas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti eksperto vertinimas (75)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (36)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Antrąją „Neregėtą Lietuvą“ išleidęs Jovaiša: pirmasis albumas buvo naudojamas ne pagal paskirtį (7)

Fotografas Marius Jovaiša prieš 10 m. pristatęs jau dabar bene žymiausią Lietuvos fotografijų...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (99)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Gyvai / Dvigubos Eurolygos savaitės pradžia: „Anadolu Efes“ – „Žalgiris“ (60)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieško pirmosios...

Gydytoja papasakojo apie negydomos pienligės pasekmes: kodėl tai aktualu abiems partneriams (1)

Nuo pienligės gydant tik vieną partnerį, norimo rezultato galima taip ir nepasiekti, o liga nuolat...

Vieną tritaškį per rungtynes pataikęs „Rytas“ namie nusileido vokiečiams (103)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės turnyre patyrė antrą pralaimėjimą iš eilės....

Apsilankė nykstančiame Lenkijos mieste: čia puiki vieta ieškoti žmonos (27)

Sykį savo brolio, viešėjusio Lodzėje, užklausiau kas tai per miestas ir ar verta ten vykti....

Karbauskis skelbia karą Urbšiui ir VTEK: paviešins įrašus, kurie paaiškins viską (362)

Paviešinus informaciją apie Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ( VTEK ) darbo užkulisius,...

Už moralinę žalą galės priteisti milijonus, bet draudimas brangs visiems be išimties (160)

Seimas patvirtino įstatymų pataisas, susijusias su civilinės atsakomybės draudimu . Jos lemia,...