aA
Lietuvos banko duomenimis, Lietuvoje šiuo metu veikia 26 antros pakopos pensijų kaupimo fondai, iš kurių 8 yra konservatyvaus investavimo, 4 – mažos akcijų dalies, 9 – vidutinės akcijų dalies. Tik akcijų fondų yra penki.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

2015 m. antro pusmečio pabaigoje visuose antros pakopos fonduose sutartis buvo pasirašę kiek daugiau nei 1 mln. 186 tūkst. gyventojų. Didžioji dalis jų lėšas savo pensijai kaupia vidutinės akcijų dalies fonde. Remiantis Lietuvos banko duomenimis, 9 vidutinės akcijų dalies fonduose kaupia netoli 620 tūkst. šalies gyventojų.

Per šį laiką antros pakopos fondų valdomas turtas viršijo 2,47 mlrd. eurų. Kol kas populiariausioje vidutinės akcijų dalies fondų kategorijoje yra sukaupta 1,73 mlrd. eurų. Beveik dukart mažiau – mažos akcijų dalies fonduose (524 mln. eurų). Akcijų fonduose valdomo turto vertė kiek aukštesnė nei 240 mln., o mažiausiai turto valdo konservatyvaus investavimo fondai.

Remiantis Lietuvos banko duomenimis, šių metų pirmojo pusmečio pabaigoje apie tris ketvirtadalius viso turto buvo sutelkta trijų bendrovių fonduose: daugiausia valdė bendrovė „Swedbank investicijų valdymas“, kurios dalis rinkoje 34,7 proc., nuo jos kiek atsilieka „SEB investicijų valdymas“ – 26,8 proc. Dar toliau rikiuojasi „Aviva Lietuva“, kurios dalis – 14,87 proc.

DELFI primena, kad antros pakopos fonduose nuo 2014 m. pensijų įmokos dydis susidaro iš 2 proc. „Sodros“ įmokos, papildomos 1 proc. dalyvio pajamų įmokos ir 1 proc. pensijų įmokos iš valstybės biudžeto lėšų.

Pagal investavimo strategijas, fondai Lietuvoje skirstomi į keturias rizikos grupes – konservatyvaus investavimo, mažos akcijų dalies, kai iki 30 proc. lėšų investuojamos į akcijas. Vidutinės akcijų dalies, kai akcijų investicijų dalis sudaro 30-70 proc. Pačiais rizikingiausiais laikomi akcijų fondai: juose į akcijas investuojama 70-100 proc.

Auga rinkos, auga pensijos

Vertinant pusmečio rezultatus, augant akcijų rinkoms, augo ir į jas investuojantys fondai. Vidutiniškai jų vienetai augo 4,7 proc., nors neramumų buvo – kaip pirmasis metų ketvirtis buvo itin sėkmingas, taip antrajame „dėl Graikijos ekonomikai kylančių problemų ir jos gyventojų sprendimo nesutikti su siūlomomis taupymo priemonėmis padidėjo rizika, kad ši šalis pasitrauks iš Euro zonos. Kinijos rinka, augusi keletą metų iš eilės ėmė kristi, o šis kritimas paveikė ir kitų Azijos šalių rinkų pokyčius“, - rašoma Lietuvos banko ataskaitoje.

Joje tvirtinama, kad per praėjusį pusmetį akcijų rinkos pokyčius rodantys indeksai padidėjo JAV, Baltijos valstybių, Rusijos finansų rinkose, o štai vidurio ir rytų Europos valstybių ekonomikas ir toliau apėmęs nuosmukis.

Ataskaitoje teigiama, kad daugiausia antros pakopos pensijų fondų investuojama į kolektyvinio investavimo subjektų - investicinius fondų ar investicinių bendrovių, kurios siūlo kaupti asmenų lėšas dalijant riziką jas kolektyviai investuoti į turtą - vienetus arba akcijas. Tokių investicijų – 52,98 proc. ir siekė 1,08 mlrd. eurų.

Kaip tvirtinama ataskaitoje, daugiausia investicijų yra eurais (85,55 proc.), JAV doleriais – 10,65 proc., trečia valiuta, kuria investuojama – Švedijos krona (2,05 proc.).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Darius Kuolys: jie jaučiasi taip, lyg Dievas jiems būtų padovanojęs Lietuvą (2)

Būsimos valdančiosios koalicijos sudėtis po 2020 m. Seimo rinkimų priklausys ir nuo prezidento...

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (145)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (59)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (137)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (25)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

Lietaus debesys pasitrauks ir sugrįš šiluma (2)

Ketvirtadienio dieną įžūlūs lietaus debesys iš Lietuvos pasitrauks. Jau naktį žymesnio lietaus...

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (87)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (62)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (141)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (32)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....