aA
Paprastai užtvankų poveikis gamtai vertinamas neigiamai. Dešimtys ar šimtai kvadratinių kilometrų užlietų vandeniu, sunaikintos gyvūnų buveinės, ištisi miškai. Vis dėlto, gamta greičiau nei bet kas prisitaiko ir randa būdą išgyventi.
Kauno draustinis – viešuoju transportu pasiekiami rečiausi Lietuvos paukščiai
© J. Morkūno nuotr.

Vienas tų pavyzdžių - žemiau Kauno hidroelektrinės įsteigtas Kauno ornitologinis draustinis, kuriame žiemomis užuovėją randa tūkstančiai paukščių. Šimtai jų — nykstančių rūšių atstovai.

1960 metais iš gelžbetonio ir žemių statant 1500 m ilgio monstrišką užtvanką, projektuotojai praleido svarbų dalyką, kurio dar šiandien negali atleisti joks gamtininkas ar žvejas. Nebuvo įrengtas žuvitakis, tad bet kokia žuvų migracija Nemuno baseine baigdavosi ties Kaunu.

Iki Nemuno užtvenkimo Kauno HE tvenkinio ribose buvo sugaunamos 33 žuvų rūšys, o po Nemuno užtvenkimo žuvų rūšių sumažėjo iki 24. Vertingos migruojančios žuvys - lašiša, šlakis - visai išnyko.

Vis dėlto, pastatyta užtvanka gamtai padėjo kitoje vietoje.

Žiemą pro turbinas teka šiltesnis vanduo iš gilesnių tvenkinio sluoksnių, todėl paprastai upės ruožas miesto ribose neužšąla. Per 55 metus toje teritorijoje susiformavo nauja, didelė, įvairių rūšių žiemojančių paukščių bendrija, turtinga ekologinė sistema.

Ji ypatinga ir tuo, kad hidroelektrinės turbinose sušilęs vanduo Nemunui kai kuriomis žiemomis neleidžia užšalti net po keliolika kilometrų, kur be tūkstančių įprastų ančių ir gulbių, glaudžiasi patys rečiausi ir įdomiausi paukščiai.

Kasmet joje žiemoja 15-19 rūšių 5000 vandens paukščių - 3000-4000 ančių, gulbių, laukių, dančiasnapių, į Lietuvos Raudonąją knygą įrašyti juodakakliai narai, smailiauodegės antys, jūriniai ereliai, raudonkojai tulikai, tikučiai, gulbės giesmininkės, pilkosios žąsys, mažieji kirai, tulžiai. Taip pat čia galima sutikti visoje Europoje saugomus balnotuosius ir paprastuosius kirus, mažuosius dančiasnapius.

Būtent dėl šių vietą antrojo pagal dydį mūsų šalies miesto pašonėje radusių paukščių 1988 metais įkurtas Kauno ornitologinis draustinis.

Šiuo metu draustinio teritorija apima 78,5 ha. Kauno ornitologai, vykdydami daugiamečius stebėjimus įsitikino, kad draustinio teritorija iki 2004 metų neapėmė pagrindinių žiemojančių paukščių apsaugai reikalingų vietų.

Mokslininkai pasiūlė išplėsti draustinį apimant abu Nemuno krantus apie 1–1,5 kilometrų žemyn nuo hidroelektrinės.

Nors net išplėstas draustinis palyginus yra mažas, bet jo strateginė padėtis daro jį gana svarbiu gamtos tyrimams.

Ornitologams ir paukščių stebėtojams nereikia belstis į atokius Lietuvos kampus, per klampias pelkes ar braidyti po pusnis. Tankiai žmonių apgyvendintose vietose įsikūrusią žiemavietę galima pasiekti net visuomeniniu transportu.

Tai lemia, kad Kauno ornitologiniame draustinyje kasmet sutinkami reti mūsų kraštams paukščiai, kas mokslininkams suteikia papildomos informacijos apie paukščių pasaulyje ir Lietuvos gamtoje vykstančius procesus.

Projektas „Aplinkosauga“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nuo šios nakties migrantai apgręžiami prie sienos: ar gali būti panaudota jėga, priklauso nuo aplinkybių svarstomi du nepaprastosios padėties scenarijai, papildyta (12)

Antradienio naktį pasieniečiai ėmė vykdyti vidaus reikalų ministrės įsakymą valstybės sieną...

Europai – dar vienos pabėgėlių bangos grėsmė: keičiasi net Merkel pozicija (247)

JAV ir sąjungininkams pasitraukus iš Afganistano, kyla naujos pabėgėlių bangos grėsmė....

Atlyginimai ir nedarbas neteisėtų migrantų šalyse: dėl ko bėgama į Europą (178)

Irake gyventojai uždirba beveik dešimt kartų mažiau nei Švedijoje ar Vokietijoje, kas aštuntas...

Pasaulio ir olimpinių čempionų kaktomuša: Ispanija – JAV gyvai (12)

Antradienį antrame Tokijo žaidynių ketvirtfinalyje susitinka olimpinių žaidynių čempionė JAV...

Kauno klinikų tyrimas parodė, kada po vakcinos nuo koronaviruso antikūnų pasigamina daugiausia (129)

Sutikti gatvėje žmonės vardina pojūčius, kurie užklupo po vakcinos nuo koronaviruso . Dauguma...

Arti trigubo dublio likęs Dončičius ir slovėnai – per žingsnį nuo olimpinių medalių (37)

Tokijo olimpinių žaidynių debiutantai slovėnai turnyro ketvirtfinalyje 94:70 (25:14, 19:23, 22:17,...

Į ieties metimo finalą užtikrintai žengusi Jasiūnaitė palieka intrigą: apetitas auga bevalgant specialiai Delfi iš Tokijo (20)

Lietuvos lengvaatletė Liveta Jasiūnaitė prasibrovė į Tokijo olimpinių žaidynių ieties metimo...

Šių specialistų trūkumas garantuoja, kad darbą tikrai gausite: jokių viršvalandžių ir vidutinis 2000 eurų atlyginimas (103)

Ar pamenate, kai jūsų klausdavo, kuo norėsite būti užaugę? Ką darėte, kai atėjo laikas...

5 žingsniai, kaip pasiruošti darželiui: dažnai tai tampa iššūkiu ir vaikams, ir tėvams

Vasara yra ypatingas metas – visi laimingi, atsipalaidavę, atostogaujantys arba gyvenantys...