aA
Atliekant daugiabučių renovaciją neretai gyventojai, stebėdami statybas, tik skėsčioja rankomis: kas pasakys, ar viskas vykdoma teisingai? Ar atvežtos reikiamos statybinės medžiagos? Ar darbas nevyksta per lėtai? Tačiau ne visi žino, kad renovuojamo daugiabučio priežiūrą atlieka ne tik pasamdytas techninis prižiūrėtojas, bet ir valstybinių institucijų – Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) – specialistai.

Apie tai, kaip tikrinami renovuojami daugiabučiai, kuo skiriasi dažnai drauge dirbančių BETA ir VTPSI ekspertų darbas bei kaip baudžiama už klaidas, – pokalbis su VTPSI vyriausiąja specialiste Vida Aliukoniene.
Statybų brokas
© G. Butkaus nuotr.

- Kai kam gali būti naujiena, kad VTPSI drauge su BETA bei Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriais gali atvykti į renovuojamų daugiabučių statybas be įspėjimo...

Atnaujinamų (modernizuojamų) statinių patikros atliekamos statybos dalyvių iš anksto neįspėjus. Taip siekiama įsitikinti, kad statybvietėje ne epizodiškai, o nuolat laikomasi statybos organizavimo, darbų technologijos reikalavimų, naudojami tinkami statybos produktai. Nuo to ypač priklauso modernizavimo rezultatas – planuotas energinis efektyvumas.

- Kuo skiriasi VTPSI ir BETA inspektorių darbas?

VTPSI atliekamų statybos ir ūkio subjektų veiklos patikrinimų tikslas – patikrinti, ar statinių statyba vykdoma teisėtai, taip pat – ar statinio projekto ekspertizė ir statinio ekspertizė (kai ji privaloma) atlikta tinkamai, ar statybos dalyvių veikla vykdoma laikantis statybos sritį reglamentuojančių teisės aktų svarbiausių reikalavimų. Taip siekiama išvengti galimos reikšmingos žalos ar realaus pavojaus visuomenei, kitų asmenų interesams, aplinkai.

BETA vykdo su daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, būsto priežiūros ir kokybės, efektyvių energiją taupančių priemonių įgyvendinimu susijusią veiklą. Taigi VTPSI vykdomų patikrinimų tikslai yra platesnės apimties.

Beje, dalyvauti statybos ir ūkio subjekto veiklos patikrinimuose gali būti kviečiami kitų suinteresuotų viešojo administravimo subjektų atstovai, statybos dalyviai, liudytojai ir kiti suinteresuoti asmenys.

- Kokie inspektavimo rezultatai? Ar vos radus netinkamai atliktus darbus iškart gresia baudos ar imamasi kitokių priemonių?

Vadovaujantis VTPSI nustatyta patikrinimų atlikimo tvarka, pradėdamas patikrinimą pareigūnas privalo informuoti, kad už nustatytus nereikšmingus pažeidimus, kuriuos statybos dalyvis gali pašalinti patikrinimo metu (paprastai per 5 darbo dienas) jis nebus baudžiamas. Tačiau jeigu pažeidimai per nustatytą terminą nepašalinami, taikomos atitinkamos poveikio priemonės.

Nustačius, kad neįvykdytas bent vienas reikšmingas teisės aktų reikalavimas, patikrinimo išvadoje rašoma, kad statyba ar ūkio subjekto veikla vykdoma pažeidžiant teisės aktų reikalavimus.

Nustačius teisės aktų reikalavimų nesilaikymo ar netinkamo taikymo faktą, surašomas privalomasis nurodymas statybos dalyviui, ūkio subjektui, nurodant per protingą, t. y. ne ilgesnį kaip 6 mėnesių terminą, pašalinti nustatytus pažeidimus. Pavyzdžiui, pakeisti statinio projektą ar pašalinti kitus trūkumus, susijusius su projektine dokumentacija, atlikti reikalingus statybos darbus, kad statinys ar jo dalis, atitiktų statinio projekto sprendinius ar teisės aktų reikalavimus.

Taip pat teisės aktai numato galimybę, patikrinimo metu nustačius ir įvertinus nustatytų pažeidimų mastą, pobūdį ir kitas su pažeidimų šalinimu susijusias aplinkybes, iš karto kreiptis į teismą dėl įpareigojimo pašalinti nustatytus pažeidimus.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iškart po prezidento rinkimų Putinas Ukrainai jau turi paruošęs planą  sustiprintų įtampą konflikte su Kijevo vyriausybe (6)

Rusija gali pasiūlyti pasus žmonėms, gyvenantiems atskilusiuose Rytų Ukrainos regionuose,...

Šri Lankoje per Velykų pamaldas bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo 8 sprogimai: sulaikyti 7 įtariamieji žuvo mažiausiai 207 žmonės (568)

Trijose bažnyčiose ir trijuose viešbučiuose Šri Lankos sostinėje Kolombe ir jo apylinkėse...

Užkalnio pusryčiai: virš šimto dolerių – tiek, kiek jūs pravalgote per mėnesį (286)

Nepykit dėl antraštės: čia iš jūsų pačių komentarų. Kai tik parašau apie restoranus, kas...

Europos mokslininkai nusitaikė į Merkurijų: tai padės ieškoti gyvybės už Žemės ribų (20)

Nors Merkurijus yra palyginti arti Žemės, tačiau tai – radikaliai kitokia planeta. „Norime...

Siaubingos Velykos Panevėžyje: moteris nužudyta, jos draugas irgi rastas negyvas (38)

Sekmadienį, švenčiant Velykas , Panevėžio policija gavo pranešimą apie tragediją Smėlynės...

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir Loreta Stonkienė apie savo meilės istoriją ir ateities planus (29)

Politikas, verslininkas, vienas turtingiausių Lietuvos žmonių Visvaldas Matijošaitis neseniai...

Lemtinga diena: Ukrainoje renkamas prezidentas rinkėjas apie Zelenskį: jį suės gyvą (701)

Ukrainiečiai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, per kuriuos jie konflikto draskomos savo...

„MoQ“ akcijomis susigundęs vilnietis kurį laiką negalėjo naudotis savo pinigais (79)

Mobiliųjų mokėjimų platformoje „ MoQ “ taikomi trys paskyrų lygiai su skirtingais apyvartų...

Žiniasklaidos monitoringas: dominuoja trys kandidatai, o ketvirtas skuba į traukinį (33)

Daugiau nei 900 Lietuvos žiniasklaidos priemonių analizė rodo, kad visuomenės informavimo...

Po skalpeliu gulasi ne tik dėl grožio: kokias sveikatos problemas gali išspręsti plastinė chirurgija?

Įvairiais laikotarpiais tobulas kūnas buvo suprantamas skirtingai. Senovėje kūno idealu laikyta...