Atliekant daugiabučių renovaciją neretai gyventojai, stebėdami statybas, tik skėsčioja rankomis: kas pasakys, ar viskas vykdoma teisingai? Ar atvežtos reikiamos statybinės medžiagos? Ar darbas nevyksta per lėtai? Tačiau ne visi žino, kad renovuojamo daugiabučio priežiūrą atlieka ne tik pasamdytas techninis prižiūrėtojas, bet ir valstybinių institucijų – Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) – specialistai.

Apie tai, kaip tikrinami renovuojami daugiabučiai, kuo skiriasi dažnai drauge dirbančių BETA ir VTPSI ekspertų darbas bei kaip baudžiama už klaidas, – pokalbis su VTPSI vyriausiąja specialiste Vida Aliukoniene.
Statybų brokas
© G. Butkaus nuotr.

- Kai kam gali būti naujiena, kad VTPSI drauge su BETA bei Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriais gali atvykti į renovuojamų daugiabučių statybas be įspėjimo...

Atnaujinamų (modernizuojamų) statinių patikros atliekamos statybos dalyvių iš anksto neįspėjus. Taip siekiama įsitikinti, kad statybvietėje ne epizodiškai, o nuolat laikomasi statybos organizavimo, darbų technologijos reikalavimų, naudojami tinkami statybos produktai. Nuo to ypač priklauso modernizavimo rezultatas – planuotas energinis efektyvumas.

- Kuo skiriasi VTPSI ir BETA inspektorių darbas?

VTPSI atliekamų statybos ir ūkio subjektų veiklos patikrinimų tikslas – patikrinti, ar statinių statyba vykdoma teisėtai, taip pat – ar statinio projekto ekspertizė ir statinio ekspertizė (kai ji privaloma) atlikta tinkamai, ar statybos dalyvių veikla vykdoma laikantis statybos sritį reglamentuojančių teisės aktų svarbiausių reikalavimų. Taip siekiama išvengti galimos reikšmingos žalos ar realaus pavojaus visuomenei, kitų asmenų interesams, aplinkai.

BETA vykdo su daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, būsto priežiūros ir kokybės, efektyvių energiją taupančių priemonių įgyvendinimu susijusią veiklą. Taigi VTPSI vykdomų patikrinimų tikslai yra platesnės apimties.

Beje, dalyvauti statybos ir ūkio subjekto veiklos patikrinimuose gali būti kviečiami kitų suinteresuotų viešojo administravimo subjektų atstovai, statybos dalyviai, liudytojai ir kiti suinteresuoti asmenys.

- Kokie inspektavimo rezultatai? Ar vos radus netinkamai atliktus darbus iškart gresia baudos ar imamasi kitokių priemonių?

Vadovaujantis VTPSI nustatyta patikrinimų atlikimo tvarka, pradėdamas patikrinimą pareigūnas privalo informuoti, kad už nustatytus nereikšmingus pažeidimus, kuriuos statybos dalyvis gali pašalinti patikrinimo metu (paprastai per 5 darbo dienas) jis nebus baudžiamas. Tačiau jeigu pažeidimai per nustatytą terminą nepašalinami, taikomos atitinkamos poveikio priemonės.

Nustačius, kad neįvykdytas bent vienas reikšmingas teisės aktų reikalavimas, patikrinimo išvadoje rašoma, kad statyba ar ūkio subjekto veikla vykdoma pažeidžiant teisės aktų reikalavimus.

Nustačius teisės aktų reikalavimų nesilaikymo ar netinkamo taikymo faktą, surašomas privalomasis nurodymas statybos dalyviui, ūkio subjektui, nurodant per protingą, t. y. ne ilgesnį kaip 6 mėnesių terminą, pašalinti nustatytus pažeidimus. Pavyzdžiui, pakeisti statinio projektą ar pašalinti kitus trūkumus, susijusius su projektine dokumentacija, atlikti reikalingus statybos darbus, kad statinys ar jo dalis, atitiktų statinio projekto sprendinius ar teisės aktų reikalavimus.

Taip pat teisės aktai numato galimybę, patikrinimo metu nustačius ir įvertinus nustatytų pažeidimų mastą, pobūdį ir kitas su pažeidimų šalinimu susijusias aplinkybes, iš karto kreiptis į teismą dėl įpareigojimo pašalinti nustatytus pažeidimus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Alytus pataisos namų grimasos: darbuotojų atlyginimams pinigų nėra, bet pavaduotoju įdarbintas buvęs Seimo narys

Lėšų darbuotojų atlyginimams - nėra, bet užtat yra naujai įdarbintas direktoriaus pavaduotojas....

Arūnas Milašius. Toliau išsivažinėjame, nes tikrąją bėgimo iš Lietuvos priežastį droviai nutylime (2)

Girdime džiaugsmo šūksnius. Pirmą kartą per ilgą laikotarpį mūsų šalyje fiksuojamas...

Strazdauskaitės nužudymo byloje nukentėjusieji išreiškė norą nedalyvauti posėdžiuose, byla bus nagrinėjama uždaruose posėdžiuose Bieliauskams nepavyko nušalinti prokuroro (217)

Penktadienį Kauno apygardos teisme numatyta pradėti Lietuvą sukrėtusios žmogžudystės bylos...

Blėstanti tautos meilė prezidentei: kur Grybauskaitė padarė klaidą (704)

Politiniai skandalai jau trečią mėnesį iš eilės mažina prezidentės Dalios Grybauskaitės...

Unikalų „Žalgirio“ universitetą baigęs Pangosas jaučiasi pasiruošęs karjeros šuoliui (1)

Šią savaitę Lietuvos universitetų studentai atsiima savo diplomus bei įgiję išsilavinimą...

Etatinio pedagogų apmokėjimo svarstymas nukeltas

Seimas penktadienį pradėjo svarstyti etatinį mokytojų apmokėjimo modelį, tačiau opozicinių...

Kalintų vaikų istorija: teisme pamatę nuotraukas net aiktelėjo iš siaubo (4)

Birželio 21 d. Kalifornijos ( JAV ) teisme buvo pateikta papildomų argumentų, susijusių su šioje...

Negyvas savo sode rastas didžėjus Modestas Žilionis (65)

Be gyvybės ženklų savo sode ketvirtadienio vakarą rastas didžėjus Modestas Žilionis, daugeliui...

Degalinės reklamoje – Joninių sveikinimas su užuomina į prievartavimą (133)

Degalinių tinklas EMSI prieš Jonines nusprendė klientams išsiųsti vulgaraus turinio reklaminę...

„WizzAir“ seka „Ryanair“ pavyzdžiu: rankinis bagažas lėktuve – už papildomą kainą (23)

„WizzAir“ ką tik pakeitė rankinio bagažo politiką. Iki šiol „WizzAir“ leisdavo pirmiems...