Pakilusi aukštųjų mokyklų konkursinio balo kartelė lemia tai, kad mažiau surinkusieji rinktųsi kitas alternatyvas. DELFI TV Gyvai vykusios tiesioginės transliacijos metu kalbinome Socialinių mokslų kolegijos (SMK) direktorę Gabiją Skučaitę apie tai, kokios įtakos ši reforma turės kolegijoms ir kas jose laukia studentų.
Gabija Skučaitė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Naujuoju Mokslo ir studijų įstatymu buvo nustatyta, jog nuo 2017 m. aukštosios mokyklos privalės laikytis nurodytų minimalių konkursinių balų. Šiemet į valstybės finansuojamas vietas universitetuose priimami studentai, surinkę ne mažiau kaip 3 konkursinius balus, o į kolegijas gali patekti tie, kurie surinko ne mažiau kaip 1,6 balo.

G. Skučaitė nepritaria konkursinio balo kėlimui ir mano, jog galimybė studijuoti turi būti prieinama kiekvienam to norinčiam. „Laikomės vertybinės pozicijos – į žmogų žiūrime plačiau nei tik į jo konkursinį balą. Daugelis tokios modernios švietimo praktikos rodo, kad konkursinis balas neatskleidžia visų stojančiųjų galimybių, nes dažnai būna subjektyvus ir neatskleidžia, ką iš tiesų žmogus gali“, – aiškina ji.

SMK direktorė pastebi praktikoje pasitaikančių pavyzdžių, kai žmonės įstoja su mažesniu konkursiniu balu, tačiau jų rezultatai studijų metu pagerėja. „Šiemet nedidinome balo iki rekomenduojamos normos. Sausio mėnesį pasirodžiusiame ministrės įsakyme buvo parašyta, jog balas keičiasi siekiantiems patekti į valstybės finansuojamas vietas. Į mokamą vietą tebegali patekti surinkę 1 konkursinį balą, kad galimybės studijuoti būtų suteiktos visiems“, – teigia G. Skučaitė.

Taip pat SMK atsisakė valstybės finansavimo labiausiai motyvuotiems studentams ir nusprendė studijas finansuoti savo jėgomis. „Valstybės skiriamas studijų stipendijas mūsų kolegijoje vidutiniškai gauna 10-15 proc. visų studentų. Atsisakėme valstybės finansavimo ir finansuojamas vietas steigsime patys. Taip pasilikome galimybę priimti studentus ir su mažesniu konkursiniu balu laikydamiesi atviro priėmimo politikos“, – aiškina G. Skučaitė.

SMK direktorė mano, jog reforma padės išgryninti universiteto misiją, mat pastaruoju metu aukštosios mokyklos yra pernelyg supanašėjusios.

„Universiteto misija ir yra nustatyti aukštesnę kartelę. Valstybiniai universitetai turėtų nusistatyti aukštą konkursinį balą, turėti prioritetines studijų kryptis, kuriomis kolegijos neužsiima. Manau, jog universitetinėse studijose yra reikalingi aukšti atrankos reikalavimai. Kolegijose, kuriose studijos yra orientuotos į praktiką, patyrimą, pažinimą, aukšti reikalavimai nėra tokie esminiai, nes praktinius įgūdžius žmogus gali įgyti tiesiog besimokydamas ir atskleisdamas save“, – teigia pašnekovė.

G. Skučaitės teigimu, svarbu nubrėžti aiškią ribą tarp universiteto ir kolegijos misijų. „Universitetas turėtų rengti akademinį personalą – būsimus mokslininkus, tyrėjus, visuomenės lyderius ir suteikti jiems žinių bagažą. Pastaruoju metu universitetai nuo savo misijos nutolo. Tuo metu kolegija turi būti praktinio mokymosi terpė“, – pabrėžia ji.

Nuotraukos iš konferencijos:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ką kitąmet būtinai turi padaryti valdantieji: įvardijo valstybininkų algas ir vaiko pinigus (49)

Kitąmet galimybių didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir socialines išmokas bus,...

Tokia naktis būna tik dukart metuose: prasideda didžiojo lūžio laikotarpis (21)

Pavasario lygiadienis mūsų protėviams buvo svarbus gamtos reiškinys bei mitinis laikotarpis, o...

18 metų Putino: kaip nuo 2000-ųjų pasikeitė Rusija (17)

2000 metais atrodė, kad Maskvos ir Vakarų santykiai gerėja. Žmonės iš diskų ir kasečių...

Gluminantis garso įrašas: Panevėžio mokykloje – galimai mokinį mušęs direktorius (84)

Vienoje Panevėžio mokyklų – įtarimai direktoriui. Šis esą smurtavo prieš septintoką ir...

LRT vadove išrinkta Monika Garbačiauskaitė-Budrienė sulaukė klausimo apie Siaurusevičių ir Paleckį (1486)

Visą dieną trukusį Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos posėdį vainikavo naujo...

Klimatologas: ne tik žiema – ir vasara bus kitokia (112)

Dėl klimato kaitos žiemos Lietuvoje tapo šiltesnės, o vasaros karštesnės, todėl žiemą už...

Maskva pakvietė visus užsienio ambasadorius į susitikimą dėl Skripalio apnuodijimo (82)

Maskva antradienį pakvietė visus Rusijos sostinėje dirbančius užsienio valstybių ambasadorius į...

Antrąjį sūnaus gimtadienį kartu su vaikais ir žmona sutinkantis Andrius Šedžius: vaiko meilė yra pats geriausias įvertinimas (14)

Antradienį žinomas verslininkas Andrius Šedžius sutiko švęsdamas antrąjį savo ir atlikėjos...

Dietologė: kiek vandens gerti naudingiausia, kokį rinktis ir kuo gresia lėtinė dehidratacija? (1)

Gydytojos dietologės Žanos Antonovos teigimu, apie vandens svarbą žmogaus organizmui, kaip...

Ekspertai atskleidė, kaip bėgant dešimtmečiams keitėsi „idealios“ moterų kūno formos

Nuo Marilyn Monroe linkių iki itin lieknos Kate Moss figūros, „idealios“ moters kūno formos...