aA
Retų paukščių perėjimo vietose visą vasarą neskamba medkirčių kirviai, nemauroja miškavežiai, o giriose girdimi tik paukščių balsai. Didžiojoje dalyje biologinės įvairovės požiūriu vertingiausių Lietuvos miškų ūkinė veikla šiandien nevykdoma ir į miškus iki pat rudens kojos miškininkai nekels.
Tetervinas tuoktuvių metu
Tetervinas tuoktuvių metu
© Reuters/Scanpix

Šalčininkų miškų urėdijos Girios girininkija yra unikali. Joje bene didžiausią paukščių įvairovė Lietuvos miškuose. Sovietmečiu joje buvo įkurtas aviacijos poligonas. Jame taikinius bombarduodavo naikintuvai ir sraigtasparniai. Pasitraukus kariuomenei, netruko įsikurti vieni rečiausių mūsų šalies paukščių.

Girios girininkijoje galima sutikti erelį rėksnį, tripirščių genių, kurtinių, lutučių, lėlių, dirvoninių kalviukų, vapsvaėdžių, o didžiulėse, dėl bombardavimų susidariusiose smėlio plynėse, sparną apie pateles rėžia tetervinai ir kurtiniai. Tačiau geriau jų nebandyti ieškoti ir paukščių ramybės netrikdyti.

Vien dėl vapsvaėdžio Girios girininkijoje pagrindiniai miško kirtimai nevykdomi 400 hektarų plote. 30 hektarų užima veisimosi zona, o visame kitame plote paukščiai ieško maisto. 1500 hektarų plote karaliauja vos kiek daugiau nei pusantro šimto tetervinų, dar 1200 hektarai - kurtinių teritorija. Tai beveik pusė visos 8000 hektarų ploto girininkijos.

Pagal miško kirtimo taisykles, apsaugos zonose tokie kirtimai nevykdomi didžiąją metų dalį – nuo sausio pirmos iki rugsėjo pirmos dienos. Anot Girios girininkijos girininko Dariaus Šapokos, tai sukelia nemažai finansinių nuostolių, bet gamtai tokios apsaugos priemonės labai reikalingos.

„Ne mes vieni šeimininkai girioje. Negalima paukščių trikdyti nei tuoktuvių metu, nei perint kiaušinius, nei auginant jauniklius. Jei ten aplinkui vaikščiosime, tai paukščiai neturės ramybės, negalės nei patys maitintis, nei jauniklių pamaitinti“, – sakė miškininkas.

Miške įsikūręs retas paukštis paprastam miškininkui gali pridaryti problemų, priversti koreguoti įvairius miško darbus. Tuo tarpu D. Šapokai tai kasdienybė.

„Tai komplikuoja mūsų ūkinę veiklą. Geriausia miško darbus daryti sausį, per pačius šalčius, kai žemė įšalusi ir galima lengviau ištraukti medieną, o pagal miško kirtimo taisykles, būtent tada ir yra stabdomi pagrindiniai miško kirtimai“, – kalbėjo girininkas.

Tačiau girininkijos vadovo galvoje sukasi ne miškavežiai, ir ne pinigai banko sąskaitoje. 

„Čia mes turime prisitaikyti, planuoti. Mūsų girininkija nėra pramoninė ir medienos ruošai nėra skirta. Mūsų pirmasis tikslas – retų rūšių saugojimas“, – kalbėjo girininkas.

Girios girininkija išsiskiria retu grožiu. Joje dunkso retos žemyninės kopos, gervės klykauja raistuose, greitu metu sužydės viržiai, bet miškininkai be darbo nesėdi ir nepoilsiauja gamtoje.

D. Šapokas pasakojo, kad urėdijos darbuotojai dabar atlieka kitus darbus – tvarko melioracinius griovius, dažo miško žymėjimo stulpelius, šienauja pakeles, formuoja mišką – retina netinkamus medelius ir panašiai, svarbiausia, kad paukščių ramybė, perėjimas ir jauniklių maitinimas nebūtų sutrikdytas.

Projektas „Aplinkosauga“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

424 nauji koronaviruso atvejai, pranešta apie dar 5 mirtis: daugybė atvejų ugdymo įstaigose 200 iš jų registruota Vilniaus, 80 Kauno apskrityse (568)

Ketvirtadienį paskelbti nauji duomenys dėl koronaviruso. Patvirtintas naujas rekordas ir net penkios...

Švietimo ministras: pradinukai ir ikimokyklinukai į ugdymo įstaigas grįš po atostogų (23)

COVID-19 plitimas Lietuvos mokyklose kelia nerimą, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras...

Veryga pasakė, kada gali tekti stabdyti planines gydymo paslaugas (31)

Naujų koronaviruso atvejų daugėja šimtais. Ketvirtadienį registruoti net 424 nauji koronaviruso...

Keičiasi paveiktų šalių sudarymo ir saviizoliacijos tvarka: daliai keliaujančių galios išimtys (1)

Nuo pirmadienio keičiasi paveiktų šalių sudarymo tvarka bei izoliacijos taikymo principai....

Galima Šimonytės komanda – ministerijoms gali vadovauti ir profesionalai, ir gerai žinomi politikai (314)

Po pergalingo pirmojo Seimo rinkimų turo nakties, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

VMI paruošė tūkstančius deklaracijų: reikės sumokėti žemės mokestį (12)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) informuoja, kad privačios žemės savininkams...

Žvirblienė: nesinori gąsdinti – laukia ilga žiema, netrukus galime pasiekti ir 1000 atvejų per dieną (142)

Trys šimtai naujų užsikrėtimų koronavirusu per parą – ne riba, laidoje „Delfi rytas“...

Pratrūko ir Vokietija: kai kur koronaviruso plitimas jau gali būti nevaldomas

Vokietija susiduria su labai rimta COVID-19 padėtimi, teigia šalies Roberto Kocho instituto...

Orijus Gasanovas pasidalijo idėja, kaip pajusti Ameriką, neiškėlus kojos iš namų: tą galite kiekvienas + klasikinio mėsainio receptas

Jei bet kurio praeivio gatvėje paklaustume, su kuo jam asocijuojasi amerikietiška virtuvė,...

Skelbiama, kad „AstraZenecos“ vakcinos bandymo metu mirė savanoris papildyta (175)

Nuo koronaviruso sukeltų komplikacijų Brazilijoje mirė „AstraZeneca Plc“ COVID-19 vakcinos...

|Maža didelių žinių kaina