aA
Lietuvoje kasmet per 20 tūkst. žmonių nusprendžia sudaryti testamentą, dažnas – ir nelaukdamas garbaus amžiaus. Testamentas gali būti oficialus, surašytas nuvykus pas notarą, arba asmeninis, surašytas testatoriaus ranka.
Kaip teisingai sudaryti testamentą, kad jūsų valia būtų įvykdyta
© TEISMAI.LT

Testamentu galima visą savo turtą arba jo dalį palikti vienam ar keliems asmenims nepriklausomai nuo to, ar jie yra įpėdiniai pagal įstatymą. Taip pat savo turtą, jo dalį ar konkretų daiktą galima palikti valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims, visuomenei naudingam tikslui arba labdarai. Testamentu nepaskirta turto dalis padalijama tarp įpėdinių pagal įstatymą.

Kaip sudaryti oficialų testamentą?

Oficialus testamentas sudaromas nuvykus pas notarą ar Lietuvos Respublikos konsulinį pareigūną atitinkamoje užsienio valstybėje. Toks testamentas surašomas raštu dviem egzemplioriais. Jame nurodoma sudarymo vieta ir laikas, po surašymo testamentas perskaitomas testatoriui (asmeniui, sudariusiam testamentą). Tada oficialų testamentą testatoriaus akivaizdoje patvirtina notaras ar pareigūnas, jis įregistruojamas notariniame registre. Testamentas sudaromas dviem egzemplioriais: vienas atiduodamas testatoriui, kitas lieka patvirtinusioje įstaigoje.

„Informacija apie testamento sudarymą ir jo turinį yra konfidenciali. Lietuvos notariato įstatymas vienareikšmiškai nustato notaro pareigą saugoti testamento paslaptį. Notarai šį dokumentą saugo ir jo turinį atskleidžia tik įpėdiniams po testamento sudarytojo mirties, pateikus mirties liudijimą“, – sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.

Asmeninį testamentą galima surašyti pačiam

Asmeninį testamentą asmuo surašo pats savo ranka, nedalyvaujant notarui. Tokiame testamente privalu nurodyti testatoriaus vardą, pavardę, testamento sudarymo datą ir vietą, jis turi būti pasirašytas. Šio tipo testamentą galima surašyti ir nedalyvaujant kitiems asmenims, todėl jį dažnai renkasi norintys visiško konfidencialumo. Tačiau tokio testamento nepatikrina specialistas, todėl būtina aiškiai suformuluoti jo turinį.

Marius Stračkaitis
Marius Stračkaitis

„Asmeninis testamentas gali būti surašytas bet kokia kalba. Akivaizdžiai nebaigtas ar nepasirašytas toks testamentas negalioja. Šio tipo testamentą testatorius gali perduoti saugoti notarui ar Lietuvos Respublikos konsuliniam pareigūnui užsienio valstybėje, bet priimant testamentą saugojimui turi būti nustatyta testatoriaus asmenybė. Jeigu asmeninis testamentas nebuvo perduotas saugoti įstatymų nustatyta tvarka, jis turi būti pateiktas patvirtinti teismui ne vėliau kaip per vienerius metus po testatoriaus mirties. Šiuo atveju galioja tik teismo patvirtintas testamentas“, – aiškina M. Stračkaitis.

Turto paveldėjimas nesant testamento

Jei žmogus miršta nepalikęs testamento, paveldima pagal įstatymą. Tai reglamentuoja Civilinis kodeksas. Priklausomai nuo turto nuosavybės rūšies kodeksas numato privalomąsias paveldėjimo dalis mirusiojo sutuoktiniui ir nepilnamečiams vaikams. Toliau išrikiuojama paveldėtojų eilė – vaikai, tėvai, šeimos nariai, giminaičiai ir t.t.

„Testamento sudarymas leidžia asmeniui aiškiai įvardinti, kam liks jo turtas. Svarbu žinoti, jog testamentu galima atimti paveldėjimo teisę iš vieno, kelių ar visų įpėdinių. Pavyzdžiui, pasitaiko situacijų, kai tėvais senatvėje vieni vaikai rūpinasi, o kiti nusigręžia. Tokiu atveju tėvai gali palikti didesnę palikimo dalį tam vaikui, kuris rūpinosi jais daugiau“, – sako M. Stračkaitis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Atsargos karininkas neatmeta, kad sprogimai – ne ukrainiečių darbas: tai jėgos pačioje Rusijoje (1)

Pirmadienį pranešta, kad dviejuose Rusijos kariniuose aerodromuose skirtingose srityse nugriaudėjo...

VERT apie „Ignitis“ planuojamus sutarties keitimus: vartotojai turi teisę nesutikti

Praėjusį penktadienį didžiausiam Lietuvoje nepriklausomam elektros tiekėjui „Ignitis“...

Dviejuose Rusijos kariniuose aerodromuose nugriaudėjo sprogimai atakuotas aerodromas, iš kurio okupantai į Ukrainą leidžia raketas (23)

Dviejuose Rusijos kariniuose aerodromuose skirtingose srityse nugriaudėjo sprogimai, pasak šalies...

Po viešų valdančiųjų apsižodžiavimų, Armonaitė įvertino padėtį koalicijoje: to tik ir reikėjo tikėtis (8)

Laisvės partija pirmadienį surengė spaudos konferenciją, skirtą apžvelgti dvejus kadencijos...

Macrono pareiškimais apie Rusiją pasipiktino ne tik Ukraina

Šeštadienį nuskambėjęs Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono pareiškimas, esą Vakarai...

Verslas PliusLukas Miknevičius; „Mano investicija“

Patyrę investuotojai – apie savo klaidas: jei pavyko padvigubinti mažą sumą, nereikėtų iškart bandyti su didele

Kokios investicinio portfelio klaidos kainuoja brangiausiai ir kaip jų išvengti – šis klausimas...

Švedijoje nužudytas žinomiausias Kadyrovo kritikas (7)

Švedijoje nužudytas žinomiausias Čečėnijos valdžios kritikas, tinklaraštininkas Tumso...

Drama pasaulio čempionate Italijoje: lietuviams sidabras atiteko po kontroversiško teisėjų sprendimo (1)

Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) mėgėjų grupės standartinių šokių pasaulio...

SuTaupyk

Baiminamasi, kad, pabrangus kurui, pastatų šildymui dar aktyviau naudos itin kenksmingą medžiagą (1)

KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto surengta apklausa atskleidė, jog automobilių...

Karas Ukrainoje. Arestovyčius: pakvipo dar vienu Rusijos „geros valios gestu“ analitikai: Ukrainos sėkmė žiemą priklauso nuo dviejų veiksnių

JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai, remdamiesi Ukrainos pareigūnais, teigia, kad Ukraina...