aA
Žiemos orai šįmet buvo neįprastai šilti ir gyventojai juokauja, jog klimato kaita turi teigiamą poveikį piniginei. Be to, šiemet šilumos kilovatvalandė (kWh) vidutiniškai buvo apie 10 proc. pigesnė nei pernai šildymo sezono metu.

Ir nors tai reta gera naujiena kalbant apie šildymo sąskaitas, jau galime pagalvoti apie būdus, kurie leistų sutaupyti dar daugiau ateinančio šildymo sezono metu.
Šildymas vis dar kainuoja brangiai, bet ar įgyvendinote visus veiksmus, kad sutaupytumėte?
© DELFI / Tomas Vinickas

Kiek pinigų teks išleisti norint apmokėti šildymo sąskaitas daugiausia lemia pastato būklė ir pasirinktas šildymo būdas. Todėl finansų ekspertai siūlo žiemos išlaidoms pradėti taupyti dar vasarą. Tačiau tiems, kurie nori ne tik prikaupti užtektinai pinigų milžiniškoms sąskaitoms apmokėti, tačiau ir sumažinti namo suvartojamos šilumos kiekį apskritai, pateikiame kelis patarimus, ką galima nuveikti per metus, kad ateinantis šildymo sezonas nebūtų toks baisus.

1. Sandarinimas

Senesnės statybos gyvenamieji daugiabučiai turi prastos kokybės langus bei balkonų duris, todėl pro juos patenka nemažai šalto oro. Tad plyšius tarp stiklo ir lango rėmo reikėtų užsandarinti. Tokiu būdu galima sutaupyti iki 20 procentų šilumos. Langų sandarinimui labiausiai tinka izoliacinės medžiagos. Iš vidaus – sandarinimo juostos arba apdailiniai profiliai, iš išorės – difuzinės sandarinimo arba išsiplečiančios juostos, silikonas.

2. Langų apsauga

Užėjus dideliems šalčiams vėsa pradeda skverbtis ir per stiklą. Nuo to galima apsisaugoti naktį sandariai uždengiant langus. Tam tinka žaliuzės, roletai arba sunkios medžiagos užuolaidos. Šie langų aksesuarai sukuria apsaugą ir tarsi imituoja trečiąjį stiklą. Tiesa, dienos metu, kai šviečia saulė, langus patariama atidengti – taip kambarys greičiau įšils.

Šilumą padeda taupyti net užuolaidos
Šilumą padeda taupyti net užuolaidos
© Shutterstock nuotr.

3. Langų plėvelės

Stiklas visuomet atspindi šilumą į šaltesnę aplinką. Speciali stiklo plėvelė atspindi infraraudonuosius spindulius į abi puses. Vasarą ji neleidžia patalpoms prišilti, o žiemą sulaiko šilumą iš vidaus.

Būtent todėl ant jos rekomenduojama priklijuoti radiatoriaus šilumos ekraną. Tai foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi šilumą. Visuose kambariuose įrengus tokią apsaugą nuo šalčio, namų temperatūrą galima pakelti ir dviem laipsniais.
Citata

4. Termostatas

Turintys autonominį šildymą asmenys sutaupyti gali įsigiję termostatą. Nakties metu namų temperatūrą patariama sumažinti pora laipsnių. Fiziškai toks pokytis beveik nejuntamas, tačiau sąskaitoms tikrai atsiliepia teigiamai. Taip pat reikėtų elgtis ir pirmoje dienos pusėje, kai namuose nieko nėra – visi išeina į darbą ar mokyklą. Norint, kad jus pasitiktų jau įšilę namai, temperatūra reikėtų padidinti likus pusvalandžiui iki grįžimo (padidinti temperatūrą gali pirmas namo grįžęs šeimos narys).

Šildymas
Šildymas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

5. Kilimai

Šąlančios kojos – pirmas pernelyg žemos temperatūros namuose indikatorius. Norint jas apsaugoti reikėtų pasirūpinti, kad šaltis nesiskverbtų per grindis. Jį sustabdyti gali padėti kilimas. Nemėgstantiems didelių grindų apdangalų patariama turėti bent mažą natūralaus kailio kilimėlį šalia fotelio ar sofos – jis padės sušilti kojoms.

6. Šilumą atspindinti plėvelė

Nuo radiatorių sklindanti šiluma neretai tenka ne kambariui, o įsigeria į sieną. Būtent todėl ant jos rekomenduojama priklijuoti radiatoriaus šilumos ekraną. Tai foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi šilumą. Visuose kambariuose įrengus tokią apsaugą nuo šalčio, namų temperatūrą galima pakelti ir dviem laipsniais.

7. Laiptinės priežiūra kartu su kaimynais

Daugiabučiuose gyvenantys asmenys neretai susiduria su kaimynų aplaidumu. Pro lauko duris ar laiptinės langus besiskverbiantis šaltis nesunkiai patenka ir į butus. Tad vertėtų pagalvoti apie jų pakeitimą arba bent jau apšildymą.

Senesnės statybos gyvenamieji daugiabučiai turi prastos kokybės langus bei balkonų duris, todėl pro juos patenka nemažai šalto oro. Tad plyšius tarp stiklo ir lango rėmo reikėtų užsandarinti. Tokiu būdu galima sutaupyti iki 20 procentų šilumos.
Citata

8. Baldai

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar baldai nėra pristumti pernelyg arti radiatorių. Užstatyti radiatoriai skleidžia bene dvigubai mažiau šilumos, trukdo šilumos apytakai. Baldai bute daugiausia turėtų būti statomi prie šiaurinių sienų.

9. Ventiliacija

Žiemos metu patalpas reikėtų vėdinti kitaip nei vasarą. Neturintys ventiliacijos sistemos, namus turėtų vėdinti bent kelis kartus per dieną. Tai geriausia daryti ne ilgam laikui palikus vos pravertą viršulangį, o plačiai bent 5 minutėms atvėrus langą ar balkono duris. Tuomet oras namuose pasikeis, tačiau sienos nespės atšalti.

Plačiai atverti langą 5 minutėms - ekonomiškiau nei laikyti vos pravertą ilgą laiką
Plačiai atverti langą 5 minutėms - ekonomiškiau nei laikyti vos pravertą ilgą laiką
© Shutterstock nuotr.

10. Šildytuvas

Norintys papildomai šildyti namus turėtų rinktis patikimus šildytuvus. Atsiradus naujoms technologijoms elektrą paversti šiluma kartais atsieina netgi pigiau, nei šildytis dujomis.
Bene ekonomiškiausi šiuo metu yra mobilūs infraraudųjų spindulių šildytuvai, kurie tinka ir namų šildymui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (6)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (1)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

Kaip atrodo žinomo banko darbuotojai: rengiasi drąsiai, o darbo metu gali tai, apie ką kiti tik pasvajoja (82)

Paskutinę darbo savaitės dieną Vilniaus verslo centrų rajone Saltoniškių gatvėje apsilankęs...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (36)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

Užkalnis garsaus viešbučio restorane: blogiausiai išleisti šimtas eurų (272)

Gerų viešbučių restoranai turi būti puikūs. Praėjo tie laikai, kai žinomas viešbutis galėjo...

Po lemtingo susitikimo Petro Gražulio vaikelio mama neištvėrė ir papasakojo, kas buvo nutylėta: jau geriau nevežtų tų žaislų (275)

Neseniai notaro kabinete susitikę ir bandę išspręsti visus teisinius nesutarimus dėl vaikelio...

Aleksandras Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastinės chirurgijos gydytojo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis (12)

Legendinio grupės „ Rondo " lyderio Aleksandro Ivanausko-Faros pristatinėti nereikia – jis...

Klaipėdietis nufilmavo vaizdą po avarijos: stovinčius automobilius suplojo į didžiulį „sumuštinį“ (12)

Laukininkų gatvėje daugiabučio automobilius nakčiai pastatę klaipėdiečiai naktį išgirdo...

Judėjimą mieste keičiančios savivaldybės atsigręžė į neįgaliuosius: kas keisis?

Planuojant sklandų ir saugų judėjimą mieste privalu atsižvelgti ne tik į didžiosios gyventojų...

Nėštumas keičia Meghan Markle planus: prastai besijaučianti hercogienė nedalyvavo susitikimuose (5)

Šiuo metu Australijoje viešinti karališkoji pora yra visų dėmesio centre. Tačiau princas Harry...