Žiemos orai šįmet buvo neįprastai šilti ir gyventojai juokauja, jog klimato kaita turi teigiamą poveikį piniginei. Be to, šiemet šilumos kilovatvalandė (kWh) vidutiniškai buvo apie 10 proc. pigesnė nei pernai šildymo sezono metu.

Ir nors tai reta gera naujiena kalbant apie šildymo sąskaitas, jau galime pagalvoti apie būdus, kurie leistų sutaupyti dar daugiau ateinančio šildymo sezono metu.
Šildymas vis dar kainuoja brangiai, bet ar įgyvendinote visus veiksmus, kad sutaupytumėte?
© DELFI / Tomas Vinickas

Kiek pinigų teks išleisti norint apmokėti šildymo sąskaitas daugiausia lemia pastato būklė ir pasirinktas šildymo būdas. Todėl finansų ekspertai siūlo žiemos išlaidoms pradėti taupyti dar vasarą. Tačiau tiems, kurie nori ne tik prikaupti užtektinai pinigų milžiniškoms sąskaitoms apmokėti, tačiau ir sumažinti namo suvartojamos šilumos kiekį apskritai, pateikiame kelis patarimus, ką galima nuveikti per metus, kad ateinantis šildymo sezonas nebūtų toks baisus.

1. Sandarinimas

Senesnės statybos gyvenamieji daugiabučiai turi prastos kokybės langus bei balkonų duris, todėl pro juos patenka nemažai šalto oro. Tad plyšius tarp stiklo ir lango rėmo reikėtų užsandarinti. Tokiu būdu galima sutaupyti iki 20 procentų šilumos. Langų sandarinimui labiausiai tinka izoliacinės medžiagos. Iš vidaus – sandarinimo juostos arba apdailiniai profiliai, iš išorės – difuzinės sandarinimo arba išsiplečiančios juostos, silikonas.

2. Langų apsauga

Užėjus dideliems šalčiams vėsa pradeda skverbtis ir per stiklą. Nuo to galima apsisaugoti naktį sandariai uždengiant langus. Tam tinka žaliuzės, roletai arba sunkios medžiagos užuolaidos. Šie langų aksesuarai sukuria apsaugą ir tarsi imituoja trečiąjį stiklą. Tiesa, dienos metu, kai šviečia saulė, langus patariama atidengti – taip kambarys greičiau įšils.

Šilumą padeda taupyti net užuolaidos
Šilumą padeda taupyti net užuolaidos
© Shutterstock nuotr.

3. Langų plėvelės

Stiklas visuomet atspindi šilumą į šaltesnę aplinką. Speciali stiklo plėvelė atspindi infraraudonuosius spindulius į abi puses. Vasarą ji neleidžia patalpoms prišilti, o žiemą sulaiko šilumą iš vidaus.

Būtent todėl ant jos rekomenduojama priklijuoti radiatoriaus šilumos ekraną. Tai foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi šilumą. Visuose kambariuose įrengus tokią apsaugą nuo šalčio, namų temperatūrą galima pakelti ir dviem laipsniais.
Citata

4. Termostatas

Turintys autonominį šildymą asmenys sutaupyti gali įsigiję termostatą. Nakties metu namų temperatūrą patariama sumažinti pora laipsnių. Fiziškai toks pokytis beveik nejuntamas, tačiau sąskaitoms tikrai atsiliepia teigiamai. Taip pat reikėtų elgtis ir pirmoje dienos pusėje, kai namuose nieko nėra – visi išeina į darbą ar mokyklą. Norint, kad jus pasitiktų jau įšilę namai, temperatūra reikėtų padidinti likus pusvalandžiui iki grįžimo (padidinti temperatūrą gali pirmas namo grįžęs šeimos narys).

Šildymas
Šildymas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

5. Kilimai

Šąlančios kojos – pirmas pernelyg žemos temperatūros namuose indikatorius. Norint jas apsaugoti reikėtų pasirūpinti, kad šaltis nesiskverbtų per grindis. Jį sustabdyti gali padėti kilimas. Nemėgstantiems didelių grindų apdangalų patariama turėti bent mažą natūralaus kailio kilimėlį šalia fotelio ar sofos – jis padės sušilti kojoms.

6. Šilumą atspindinti plėvelė

Nuo radiatorių sklindanti šiluma neretai tenka ne kambariui, o įsigeria į sieną. Būtent todėl ant jos rekomenduojama priklijuoti radiatoriaus šilumos ekraną. Tai foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi šilumą. Visuose kambariuose įrengus tokią apsaugą nuo šalčio, namų temperatūrą galima pakelti ir dviem laipsniais.

7. Laiptinės priežiūra kartu su kaimynais

Daugiabučiuose gyvenantys asmenys neretai susiduria su kaimynų aplaidumu. Pro lauko duris ar laiptinės langus besiskverbiantis šaltis nesunkiai patenka ir į butus. Tad vertėtų pagalvoti apie jų pakeitimą arba bent jau apšildymą.

Senesnės statybos gyvenamieji daugiabučiai turi prastos kokybės langus bei balkonų duris, todėl pro juos patenka nemažai šalto oro. Tad plyšius tarp stiklo ir lango rėmo reikėtų užsandarinti. Tokiu būdu galima sutaupyti iki 20 procentų šilumos.
Citata

8. Baldai

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar baldai nėra pristumti pernelyg arti radiatorių. Užstatyti radiatoriai skleidžia bene dvigubai mažiau šilumos, trukdo šilumos apytakai. Baldai bute daugiausia turėtų būti statomi prie šiaurinių sienų.

9. Ventiliacija

Žiemos metu patalpas reikėtų vėdinti kitaip nei vasarą. Neturintys ventiliacijos sistemos, namus turėtų vėdinti bent kelis kartus per dieną. Tai geriausia daryti ne ilgam laikui palikus vos pravertą viršulangį, o plačiai bent 5 minutėms atvėrus langą ar balkono duris. Tuomet oras namuose pasikeis, tačiau sienos nespės atšalti.

Plačiai atverti langą 5 minutėms - ekonomiškiau nei laikyti vos pravertą ilgą laiką
Plačiai atverti langą 5 minutėms - ekonomiškiau nei laikyti vos pravertą ilgą laiką
© Shutterstock nuotr.

10. Šildytuvas

Norintys papildomai šildyti namus turėtų rinktis patikimus šildytuvus. Atsiradus naujoms technologijoms elektrą paversti šiluma kartais atsieina netgi pigiau, nei šildytis dujomis.
Bene ekonomiškiausi šiuo metu yra mobilūs infraraudųjų spindulių šildytuvai, kurie tinka ir namų šildymui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (31)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (27)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Orai tradicijų nelaužys – per Jonines bus vėsu ir šlapia (3)

Šventinis savaitgalis gražiais ir saulėtais orais nelepins, šilta taip pat nebus. Šalyje vyraus...

Ji turėjo gimti mirusi: sukrečianti po aborto išgyvenusios naujagimės istorija (74)

Kai Melissai Ohden suėjo 14 metų, ji sužinojo šokiruojančią tiesą – jos motina nutraukė...

Papiktino 100 eurų reikalavimas už staliuko rezervaciją: gal nevaidinkite čia Niujorko ar Londono (152)

Bent kartą gyvenime kavinėje ar restorane daug kam tenka rezervuoti staliuką kokiam nors...

Apie svarbią organizmui medžiagą žino ne visi: trūkumas vargina, bet jį pastebėti sunku (9)

Galbūt apie tai nesusimąstėte, tačiau priežastis, kodėl jums norisi saldumynų, esate pavargę...

Sinoptikai neišgąsdino: Palangoje – būriai poilsiautojų ne tik iš Lietuvos (21)

Ketvirtadienio vakarą lietaus nuplautoje Palangoje buvo galima sutikti vos vieną kitą praeivį,...

Šveicarai atsitiesė po šalto dušo ir paguldė ant menčių Serbiją (119)

Penktadienio vakarą Kaliningrade vykusiose paskutinėse pasaulio futbolo čempionato E grupės...

Po veidmainiškų Gražulio išvedžiojimų – kandūs internautų kirčiai (792)

Po to, kai Seimo narys Petras Gražulis prisipažino su palangiške Birute Navickaite susilaukęs...

Sunku užgniaužti pavydą: mokykla Danijoje sukels tikrą perversmą (34)

Žvelgdami atgal į savo vaikystę, tikriausiai prisimename, kad daugiausia patirties mums pavyko...