Atsako "Northway" medicinos centro šeimos gydytoja-pediatrė Regina Balčiūnienė:
Pirties gydomosios savybės ir jos įtaka žmogaus sveikatai žinomos jau gilioje senovėje: atsipalaiduoja raumenys, gerėja kraujo cirkuliacija, mažėja stresas, atsiveria poros ir valoma oda, aukštos temperatūros poveikyje žūsta virusai ir bakterijos, valosi kvėpavimo takai.
Masažuojant kūną vantomis, augalų lapuose esantys eteriniai aliejai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos veikia odą - atgaivina ją, skatina audinių regeneraciją, per kvėpavimo takus iškvėpuojamas vanduo, kvėpavimo takai išsivalo. Peršalimo ligų metu geriau naudoti liepų, eukalipto, ievų vantas. Pirčių terapinį poveikį sustiprina vaistinių augalų kvapai.
Garinėje pirtyje galima išbūti 15 – 40 minučių, vėliau reikia daryti pertrauką. Geriausia įsiklausyti į savo organizmą, jo jutimus. Prieš einant į pirtį reikia išgerti šiltos arbatos: čiobrelių, liepžiedžių ar aviečių.
Nepatartina iš karto po pirties gultis į lovą, rekomenduojama pavaikščioti patalpoje, vėl atsigerti šiltos arbatos, leisti kūnui atvėsti ir tik tada eiti miegoti.
Visgi pirtyje geriau pabūti jau po ligos, kai reikia sustiprinti organizmą ir atstatyti jėgas.
Ligos metu mes nežinome patekusio sukėlėjo patogeniškumo ir jo specifiškumo. Maudydamasis pirtyje žmogus veikiamas įvairių išorinių veiksnių . Pirmiausia tai kontrastinga temperatūra. Karčio poveikyje pakinta įvairių organų veikla (pvz. padažnėja širdies darbas). Patekus infekcijai į organizmą, taip pat pakinta organų veikla, todėl aukštos temperatūros infekcijos fone galimos neadekvačios, gyvybiškai svarbių organų reakcijos (pvz: prakaituojant netekus kalio gali sutrikti širdies ritmas. Dažnėjant širdies darbui miokardas blogiau aprūpinamas deguonimi - gali ištikti stenokardijos priepuolis).
Pirties procedūros nerekomenduojamos sergant lėtinėmis, sunkiomis nervų sistemos ir onkologinėmis ligomis bei nėščioms moterims.
Mėgaudamiesi pirtimi turime įvertinti savo organizmo galimybes ir sveikatą. Taip, pirtis yra pati geriausia profilaktikos priemonė, tačiau esant susirgimui, reikėtų atsargiai vertinti pirties naudą.
Norite sužinoti, kaip apsisaugoti nuo virusų bei ligų ir kaip jas įveikti? Klauskite gydytojo patarimo, rašykite: gyvenimas@delfi.lt