Nors paprastai manoma, kad tradicinių kalėdinių melodijų skambesys gali sukelti aibę teigiamų emocijų, jei tokio žanro kūriniai ne prie širdies ar kelia nemalonias asociacijas, neišvengiamai užplūs susierzinimo ir net liūdesio banga.
© Shutterstock nuotr.

Kalėdoms skirtos dainos gali paversti žiemos šventes nuostabiausiu arba, atvirkščiai, – kone nepakenčiamu metų laikotarpiu. Kaip teigia svetainėje nbcnews.com publikuojamo rašinio autorė Nicole Spector, viską lemia mūsų pačių požiūris į tokio tipo muziką. Save N. Spector nedvejodama priskiria tiems, kurie prieš žengdami į šventine nuotaika pulsuojantį prekybos centrą, mielai pasinaudotų ausų kištukais, kad, neduokdie, netektų klausytis iš visų kampų sklindančių ir it griausmas trenkiančių džiugių kalėdinių melodijų.

Psichologai nustatė, kad gerokai prieš Kalėdas visais įmanomais kanalais brukama šventinė muzika (kaip kad vyksta prekybos centruose, kai ji leidžiama nuolatos) gali nemenkai sutrikdyti psichologinę pusiausvyrą. Kenksmingą iš pažiūros nekaltų Kalėdų giesmių poveikį paaiškina tam tikros neuropsichologinius procesus nagrinėjančios teorijos.

Kas vyksta su mūsų smegenyse girdint kalėdinę muziką

„Žmogaus reakcija į kalėdines dainas paprastai priklauso nuo vienokių ar kitokių asociacijų, – teigia neuropsichologė Rhonda Freeman. – Daugelis kalėdinę muziką sieja su vaikyste, gausybe dovanų, linksmybėmis, tradiciniais ritualais ir staigmenomis, kurių Kalėdų laikotarpiu paprastai nestinga.“

Pozityvios ir maloniai nuteikiančios asociacijos, anot specialistės, automatiškai suaktyvina vadinamuosius atpildo (kuris šiuo atveju gali būti suprantamas kaip vidinis palaikymas) mechanizmus, o šie savo ruožtu inicijuoja tam tikrų cheminių junginių, įskaitanti ir dopaminą – vadinamąjį laimės hormoną, gamybą.

Ištyrė kalėdinių dainų poveikį smegenims: rezultatas gali būti visai kitoks, nei tikitės
© Shutterstock

Vis dėlto būtina pakalbėti ir apie antrą medalio pusę. Juk lygiai kaip džiaugsmą, kalėdinės melodijos gali sukelti ir liūdesį bei nugramzdinti į gilų sielvartą, jei jas girdint nejučiom kyla neigiamos asociacijos.

„Pasitaiko, kad vaikystė yra paženklinta smurtiniu elgesiu, nepritekliais, praradimais arba artimo žmogaus netektimi“, – vardija Rh. Freeman.

Neuropsichologė priduria, kad apskirtai muzika veikia migdolines liaukas – nedidelius smegenyse esančius centrus, išlaisvinančius konkretaus dirgiklio sukeliamas emocijas. Taigi, smegenyse veikiantys atpildo mechanizmai gali būti siejami ir su skausmingų potyrių provokavimu. Jei taip ir yra, klausantis kalėdinių dainų neišvengiamai apima liūdesys.

Rh. Freeman užuomina apie vaikystę – labai taikli nuoroda. Liūdesys girdint šventinę muziką, žinoma, gali apimti ir tada, jei sunkumų per Kalėdas patyrėme sulaukę brandaus amžiaus, tačiau jei taip nutiko vaikystėje, slogūs išgyvenimai bus daug stipresni. Atsakydama į klausimą, kodėl taip yra, Rh. Freeman primena, kad vaikų smegenų kaktos skiltį dengianti žievė yra daug mažiau išvystyta nei suaugusiųjų, todėl vaikystėje daug labiau linkstama pasiduoti emocijoms, o jas sukėlę įvykiai galop įstringa atmintin.

Publikacijos autorė prisipažįsta, kad jos atveju tokiais mechanizmais pagrįsta logika daug ką paaiškina. Juk tada, kai buvo devynerių, ji neteko dvynio brolio. Jo gyvybė užgeso likus ne daugiau kaip savaitei iki Kalėdų. Vis dėlto autorė neneigia, kad iki to tragiško įvykio Kalėdos jos šeimoje būdavo švenčiamos džiugiai ir linksmai. Štai iš kur, pasak jos, kyla nenumaldomas poreikis apsisaugoti nuo milžiniškų kalėdinės muzikos dozių: mat jai skambant mintimis labai nesunku nuklysti ir į smagius, ir į skausmingus prisiminimus, tik niekada nežinai, kur link nuves sukilusios asociacijos. Dėl šios aplinkybės ypač svarbu, Rh. Freeman žodžiais tariant, turėti galimybę patiems nuspręsti, kur, kada ir kaip klausytis Kalėdų giesmių.

Kalėdų papuošimai
Kalėdų papuošimai
© Shutterstock

Dėl nemėgstamos muzikos smegenys patiria stresą

„Jei be paliovos tenka klausytis vienos ir tos pačios anaiptol ne nuostabiausios dainos, tačiau neturite jokių galimybių kaip nors to išvengti, galvos smegenų kaktos skiltį dengianti žievė nuolat pluša filtruodama trikdžius, kad galėtumėte bent minimaliai susitelkti į darbą“, – teigia neuropsichologė Rh. Freeman. Nors, kaip pati prisipažįsta, ir nėra susipažinusi su jokiu žalingą kalėdinės muzikos poveikį įrodančiu moksliniu tyrimu, tačiau neabejoja, kad priverstinis vis kartojamos nemėgstamos dainos klausymas ilgainiui gali virsti tikra kančia.

„Aplinkos daroma įtaka nenuginčijama. Jei parduotuvėje tenka klausytis nepatinkančios muzikos, smegenys patiria stresą, nes turi intensyviau dirbti, kad pavyktų susikoncentruoti“, – priduria specialistė.

Delavero valstijos (JAV) universitete dirbantis muzikologas Philas Gentry sutinka, kad psichologinis Kalėdų muzikos (ar, ko gero, bet kokių iki kaulų smegenų įsiėdusių dainų) poveikis nepaneigiamas, tačiau pastebi, kad be tematikos ir metų laiko, kai paprastai ta muzika leidžiama, tolydžio gausėjančiai šios rūšies kūrinių kolekcijai priskiriamos melodijos vargu ar turi ką nors bendro.

„Nėra jokių slaptų Kalėdų dainoms būdingų akordų, – sako Ph. Gentry komentuodamas kalėdinės muzikos žanrą. – Tai labai įvairūs kūriniai – Mariah Carey hito niekaip nesulyginsi su „Tylia naktimi“. Išskirtiniais jie laikomi tik todėl, kad iš tiesų yra vieninteliai, kurių kasmet tuo pačiu laiku neišvengiamai tenka klausytis. Jokių kitų dainų tokia lemtis neištinka. Štai kodėl Kalėdų muzika kartais kelia nostalgiją.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Slaptą planą pervilioti lenkus kūrė visai ne valstiečiai: pasikeitė tik viena esminė detalė

Vilniaus kraštu Lietuvos politikai susidomėjo visai neseniai. Ilgą laiką niekam, išskyrus šiame...

Dėl lopinėlio žemės buvo paverstas žemgrobiu: 7 metus tampė po teismus

Vilnietis Tomas Nenartavičius, pasakodamas savo istoriją, vis dar negali atsistebėti: 7-erius metus...

Viskas pasikeitė per naktį: oro uoste – „turistai“ su automatais, gatvėse pasirodė tankai (531)

„Sugedus lėktuvui“ nusileidę „turistai“ ir „ Aeroflot darbuotojai“ atstato automatų...

Baltarusės vyksta gimdyti į Vilnių ir moka tūkstančius: Olga papasakojo esminius skirtumus (159)

Tarp Baltarusijos moterų, besiruošiančių tapti motinomis, populiarūs gimdymai Vilniuje. Žinoma,...

Orai: trečiadienį – šalčiausia šio mėnesio naktis (4)

Artimiausiomis dienomis orai bus labai permainingi, antradienio dieną dangus virš Lietuvos bus...

Lietuvių atostogas Lenkijoje apkartino grėsmę sveikatai keliantis jūros vanduo (38)

Praeitame pasakojime apie Lenkijos pajūrį išsiaiškinome, kad sąvoka “pasijausti ponais” gal...

Bandė emigruoti į Norvegiją, bet nepasisekė: nuo to laiko savo šeimos gyvenimą pavertė pragaru (71)

„Sugyventinis sakė, kad neužsikoduos. Sakė: ką, aš nesveikas, kad negersiu? Vaikų teisių...

„Žiurkikių“ kebabais prekiaujantis verslininkas: nėra ko piktintis, pavadinimas – žmonos garbei (154)

„Žiurkikių“ kebabas. Tokį maisto patiekalą galite nusipirkti dviejose Molėtuose...

„Crystal Palace“ didvyriškų pastangų nepakako: „Liverpool“ Londoną paliko be nuostolių (2)

Anglijos „Premier“ lygos antrasis turas užbaigtas „ Crystal Palace “ ir „Liverpool“...

Tikriems lietuviškiems lašiniams iškilo rimtas pavojus (114)

Naujas kovos su afrikiniu kiaulių maru (AKM) planas grasina tautinio paveldo mėsos produktų gamybai...