Visas Lietuvai numatytas eurų banknotų kiekis –132 mln. vienetų, svoris – 114 tonų – saugiai pristatytas į Lietuvos banko saugyklas.

„Istoriškai didžiausia grynųjų pinigų siunta atgabenta į Lietuvą. Operacija įvykdyta saugiai ir sėkmingai. Eurų banknotai iš Lietuvos banko saugyklų Vilniuje ir Kaune jau pradėti skirstyti komerciniams bankams, iš jų jie tęs kelionę į prekybos bei paslaugų įmones ir galiausiai – kitų metų pradžioje pasieks šalies gyventojų pinigines. Vertiname itin sėkmingą bendradarbiavimą su operacijoje dalyvavusiais partneriais“, – sako Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Nuo lapkričio 1 d. banknotai jau paskirstomi bankams, o nuo gruodžio 1 d. jie bus pradėti gabenti prekybininkams ir paslaugų teikėjams.

„Nors tai didelio masto logistinis procesas, jis yra pakankamai automatizuotas ir valdomas efektyviai. Reikia gerokai mažiau fizinio darbo, nei jo prireikė įvedant litą, kai Lietuvos banko tarnautojai tiesiog rankomis nešiojo maišus su būsimąja valiuta. Neabejojame, kad visas reikalingas euro įvedimui banknotų ir monetų kiekis komercinius bankus pasieks numatytu laiku“, – sako Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos euro projekto vadovas Gintautas Moška, dalyvavęs ir lito įvedimo procese.


Gabenant banknotus, laikomasi griežtų saugumo procedūrų ir reikalavimų, numatančių, kad apie pinigų gabenimo laiką, maršrutą, apsaugos ir kitas detales visuomenė iš anksto negali būti įspėta. Detalesnė informacija apie banknotų gabenimą bus suteikta tada, kai jie visi pasieks Lietuvos banko saugyklas.

„Policija eurų atvežimui pradėjo ruoštis nuo tada, kai tapo aišku, kad Lietuva įsives eurą. Intensyviai dirbome kartu su Lietuvos banku. Šita operacija yra istorinė, ir tai yra ypač svarbus momentas ekonomikai. Kartu tai buvo didžiulis iššūkis policijai ir ji su tuo iššūkiu sėkmingai susidorojo“, – sako Saulius Skvernelis, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras.

„Tokios operacijos planuojamos labai kruopščiai. Mūsų pareigūnai dalyvavo ne tik kaip kolonos, gabenančios banknotus, apsauga. Buvo pasitelkti ir snaiperiai, kurie vykdė apsaugą iš pastatų ir iš sraigtasparnių.

Papildoma mobili pareigūnų grupė buvo pasirengusi reaguoti incidentų atveju“, – dalį operacijos detalių atskleidė Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas.

Kaip ir spalio 22 dieną, kai buvo atgabenta pirmoji eurų siunta, apie 16h Gynėjų gatvėje pasirodė policijos pareigūnas. Jis trumpam apribojo eismą, vedantį į Geležinio vilko gatvę. 

Žalgirio gatvėje ir Žirmūnuose pareigūnai apribojo eismą. Eurus gabenančius vilkikus lydėjo sraigtasparnis ir šeši policijos automobiliai, keturi iš priekio, du - kolonos gale. Taip pat eurus gabenančius vilkikus saugojo antiteroristinių operacijų rinktinės "Aras" šarvuotis ir keletas Lietuvos banko visureigių. Kolonoje buvo ir atsarginis vilkikas be priekabos. 

Šį kartą apsaugos buvo mažiau ir pati operacija įvyko greičiau. Gatvės buvo uždarytos daug trumpesniam laikui, matyt, stengiantis išvengti spūsčių ir pasipiktinimų bangos, kilusios praėjusį kartą. Per radiją "Kelyje" buvo girdėti geri vairuotojų atsiliepimai apie šį kartą tinkamiau pasirinktą laiką ir geriau organizuotą darbą, kuris nesukėlė didelių kamščių ir spūsčių. 

Lietuvos banko atstovai laikėsi konfidencialumo politikos pagal priklausančius saugumo reikalavimus, todėl atsisakė komentuoti apie galimą eurų siuntos maršrutą ir vežimo laiką. Platesni komentarai bus galimi ir daugiau informacijos bus paviešinta tada, kai eurai saugiai pasieks Lietuvos banko saugyklą, esančią Žirmūnų mikrorajono gale. 

Tai buvo trečioji euro banknotų siunta. Pirmoji spalio 22 dieną atgabenta į Vilnių, antroji - spalio 29 dieną - į Kauną.

Centrinis bankas iš anksto neskelbė, kada atgabenami eurai. Pasak jo, pinigai yra vežami dieną, nes to reikalauja griežtos saugumo procedūros, be to, jie turi būti skraidinami šviesiu paros metu, o apie pinigų gabenimo laiką, maršrutą, apsaugos ir kitas detales visuomenė iš anksto negali būti įspėta.

Pinigus vežančius vilkikus paprastai saugo „Aro“ šarvuočiai, kelių policijos automobiliai ir sraigtasparniai, o gatvėse, kur jie važiuoja, uždaromas eismas.

Euro įvedimui reikalingus 132 mln. vienetų eurų banknotų Lietuvos bankas pasiskolino iš Vokietijos Bundesbanko. Centrinis bankas skelbė, kad į Lietuvą jie bus pristatyti spalio-lapkričio mėnesiais.

Lietuva eurą įsives 2015 metų sausio 1-ąją.

Praėjusį kartą vilniečiai buvo pasipiktinę operacijai pasirinktu laiku ir buvo svarstoma, kodėl šiai operacijai buvo pasirinktas būtent piko metas, kai visi po darbų važiuoja namo. Lietuvos bankas turėjo atsakymą tiems, kas piktinosi.

Pagal oficialią versiją, lėktuvas, kuris atskraidino eurus, negalėjo ilgiau laukti, todėl teko pinigus vežti būtent piko metu. 

„Dėl saugumo apie pinigų gabenimo laiką, maršrutą, apsaugos ir kitas detales visuomenė iš anksto negali būti įspėta. Detalesnė informacija apie banknotų gabenimą bus suteikta tuomet, kai visi jie pasieks saugyklas“, - tvirtino Lietuvos bankas.

Vilniuje vykusią slaptą eurų vežimo operaciją pavyko užfiksuoti DELFI fotografams. 

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (200)