Artėjant Naujiesiems metams dažnas nori paįvairinti savo šventę pirotechnikos gaminiais. Draudimo bendrovės kiekvienais metais fiksuoja bent keletą įvykių, kai dėl neatsargaus elgesio su pirotechnikos gaminiais nukentėjo asmenys ir jų turtas. Tai patvirtina ir priešgaisrinės apsaugos specialistai, kurie pataria, kaip galima išvengti nelaimių Naujųjų metų vakarą, skelbiama draudimo bendrovės „ERGO“ pranešime spaudai.
© DELFI / Domantas Pipas

Padaugėja sužalojimų

Kasmet artėjant žiemos šventėms, vis didesnį rūpestį kelia prekyba pirotechnikos priemonėmis bei netinkami jų panaudojimo būdai. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiemet iki gruodžio 15 dienos dėl pirotechnikos gaminių naudojimo taisyklių pažeidimo Lietuvoje kilo 4 gaisrai. Tuo tarpu praėjusiais metais iš viso užfiksuotas tik vienas fejerverkų sprogimo sukeltas gaisras.

Draudimo bendrovės Žalų administravimo departamento direktorius Audrius Pilčicas sako, kad pirotechnikos sprogimų sužalotų asmenų gerokai padaugėja šventiniu laikotarpiu. Bendrovė pernai užfiksavo 5 draudžiamuosius įvykius, kuriuos sukėlė petardos. Jų metu buvo išmokėta šiek tiek daugiau nei 5 tūkst. eurų patirtiems nuostoliams atlyginti.

Kokiais atvejais atlygina draudimas?

A. Pilčicas įspėja, kad neatsargiai elgiantis su fejerverkais, petardomis ir kitais pirotechnikos gaminiais, pavojus kyla ne tik gyventojų turtui, bet ir jų sveikatai.

„Didžiausi sužalojimai patiriami pirotechnikos gaminiui sprogus rankoje. Šiandien turime vieną atvejį, kai garaže besitvarkiusio žmogaus rankose sprogo petarda ir jam buvo nutraukti rankos pirštai. Siekiant išvengti tokių skaudžių nelaimių, reikia ypač atsargiai elgtis su įvairiais fejerverkais ar petardomis bei apdrausti savo sveikatą.

Pavyzdžiui, jei žmogus yra apsidraudęs nuo nelaimingų atsitikimų, užtenka žalos fakto ir tuomet draudimo išmoka nukentėjusiam asmeniui sumokama pagal sužalojimo lentelę“, – pasakoja A. Pilčicas.

Draudimo eksperto teigimu, jei žmonės leidžia fejerverkus viešoje vietoje, visada egzistuoja didelė rizika sužaloti aplinkinius.

Naujųjų metų sutikimas Kaune
Naujųjų metų sutikimas Kaune
© DELFI / Rafael Achmedov

„Esame turėję atvejų, kuomet žmogus, leisdamas fejerverkus naujametinę naktį, apgadino kaimyno namo fasadą. Tokiu atveju, padengti nuostolius padėjo asmens civilinės atsakomybės draudimas. Jei petarda įkristų į kaimyno balkoną ir nuo sprogimo dužtų jo stiklai, žala būtų atlyginama pagal gyventojų turto draudimo taisykles.

Jei leisdamas fejerverką asmuo apgadins kieme stovintį automobilį, nuostoliai bus atlyginti pagal automobilio kasko sutartį ir išieškoti iš žalą padariusio asmens. Visais atvejais rekomenduojama pranešti policijai apie tokio tipo žalas“, – sako A. Pilčicas.

Primena: svarbu pirkti tik legalias pirotechnikos priemones

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos vyriausiasis specialistas Kęstutis Skrickis primena, kad ruošiantis šventėms svarbu pirkti tik legalias pirotechnikos priemones, nenaudoti savadarbių ir skaityti instrukcijas.

Dažniausiai, pasak ugniagesių, gaisrai kyla dėl specialaus įtvirtinimo reikalaujančių fejerverkų, nes blogai juos įtvirtinus raketa gali šauti tiesiai į langus.

„Šiais laikais pirotechnikos gaminių pardavėjai patenkinta net ir išrankiausių pirkėjų poreikius, todėl jokiu būdu nebandykite fejerverkų pasigaminti patys. Naudodami juos, nuosekliai laikykitės gaminio instrukcijoje nurodytų reikalavimų ir stenkitės, kad pirotechnikos priemonės nepakliūtų vaikams į rankas. Prieš leisdami fejerverkus („vulkanus“, „fontanus“, „baterijas“, „daugiašūves“) pastatykite juos ant lygaus kieto pagrindo arba patikimai pritvirtinkite prie vertikalaus stovo“, – pataria K. Skrickis.

Įspėja leisiančius fejerverkus: viena klaida gali daug kainuoti
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasak specialisto, vienu metu rekomenduojama leisti tik vieną pirotechnikos gaminį, o jį uždegus atsitraukti saugiu atstumu. Siekiant išvengti gaisrų nuo neatsargiai paleistų pirotechnikos gaminių, balkonuose ir terasose nepatariama palikti degių, staiga užsiliepsnoti galinčių, medžiagų.

„Gaisrų dėl pirotechnikos priemonių naudojimo Lietuvoje sukeliama nedaug. Penkerių metų vidurkis – maždaug 10 gaisrų. Nepaisant to, atsargumo priemonių reikia imtis visada. Niekada neleiskite fejerverkų šalia mokyklų ar gydymo įstaigų ir jokių būdu nenaudokite sušlapusios pirotechnikos, nes ji – ypač pavojinga. Niekas nežino, kaip ir į kurią pusę toks fejerverkas iššaus. Gali būti, kad visai neiššaus, todėl prie nesuveikusio pirotechnikos gaminio neikite anksčiau nei po 15 minučių“, – sako K. Skrickis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prezidento rinkimai: trys svarbiausi kandidatai turi priežasčių tylėti (210)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų populiariausiais kandidatais išlieka asmenys, kurie...

Užkalnis: pasveikinkim tuos, kas ne emigrantai (38)

Niekada nelaikiau, ir dabar nelaikau savęs emigrantu todėl, kad emigracija lietuvių kalboje yra...

Buvęs KGB karininkas: Rusijoje – didžiulės paranojos ženklai 2,3 mln. rusų – „stop sąrašuose“ (395)

Kremlius vis labiau ir labiau milijonams rusų apsunkina galimybes išvykti į kitas šalis. Ypač...

Rašytojas Edmundas Malūkas dovanojo 7 ha pievos šieną – kuo baigėsi eksperimentas (34)

Šimtų tūkstančių egzempliorių tiražu leidžiamų detektyvų autorius Edmundas Malūkas...

Prekyba žmonėmis Panevėžyje: mergina buvo išnaudota pornografijai

Apie prekybos žmonėmis problematiką Lietuvoje kalbama jau gana seniai, tačiau naujos prekybos...

Genujos greitkelio viaduko katastrofa įvyko po daugelio perspėjimų: šios tragedijos reikėjo laukti

Italiją antradienį supurčiusi pražūtinga Morandi viaduko 200 metrų ilgio ruožo griūtis,...

Policija tapo draudimo kainų įkaite: nebeįperka „Kasko“, automobilius remontuos pati (366)

Kelis kartus išaugę automobilių draudimo įkainiai galvos skausmu tapo ne tik eiliniams Lietuvos...

11 maisto produktų geresnei skydliaukės veiklai (2)

Jeigu jus kankina antsvoris, jaučiatės neįprastai pavargę, staiga tapote jautrūs šalčiui,...

Milita Daikerytė atšventė visiškai kitokį 21-ąjį gimtadienį: sveikino ir žinomi bičiuliai (5)

Makiažo meistrė, grožio salono „Studio M“ savininkė Milita Daikerytė rugpjūčio 7-ąją...

Gyvai / Europos jaunučių čempionato ketvirtfinalis: Lietuva – Kroatija (tiesioginė rungtynių transliacija)

Europos jaunučių iki 16 metų čempionate trečiadienį Lietuvos rinktinė stoja į kovą dėl...