Artėjant Naujiesiems metams dažnas nori paįvairinti savo šventę pirotechnikos gaminiais. Draudimo bendrovės kiekvienais metais fiksuoja bent keletą įvykių, kai dėl neatsargaus elgesio su pirotechnikos gaminiais nukentėjo asmenys ir jų turtas. Tai patvirtina ir priešgaisrinės apsaugos specialistai, kurie pataria, kaip galima išvengti nelaimių Naujųjų metų vakarą, skelbiama draudimo bendrovės „ERGO“ pranešime spaudai.
© DELFI / Domantas Pipas

Padaugėja sužalojimų

Kasmet artėjant žiemos šventėms, vis didesnį rūpestį kelia prekyba pirotechnikos priemonėmis bei netinkami jų panaudojimo būdai. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiemet iki gruodžio 15 dienos dėl pirotechnikos gaminių naudojimo taisyklių pažeidimo Lietuvoje kilo 4 gaisrai. Tuo tarpu praėjusiais metais iš viso užfiksuotas tik vienas fejerverkų sprogimo sukeltas gaisras.

Draudimo bendrovės Žalų administravimo departamento direktorius Audrius Pilčicas sako, kad pirotechnikos sprogimų sužalotų asmenų gerokai padaugėja šventiniu laikotarpiu. Bendrovė pernai užfiksavo 5 draudžiamuosius įvykius, kuriuos sukėlė petardos. Jų metu buvo išmokėta šiek tiek daugiau nei 5 tūkst. eurų patirtiems nuostoliams atlyginti.

Kokiais atvejais atlygina draudimas?

A. Pilčicas įspėja, kad neatsargiai elgiantis su fejerverkais, petardomis ir kitais pirotechnikos gaminiais, pavojus kyla ne tik gyventojų turtui, bet ir jų sveikatai.

„Didžiausi sužalojimai patiriami pirotechnikos gaminiui sprogus rankoje. Šiandien turime vieną atvejį, kai garaže besitvarkiusio žmogaus rankose sprogo petarda ir jam buvo nutraukti rankos pirštai. Siekiant išvengti tokių skaudžių nelaimių, reikia ypač atsargiai elgtis su įvairiais fejerverkais ar petardomis bei apdrausti savo sveikatą.

Pavyzdžiui, jei žmogus yra apsidraudęs nuo nelaimingų atsitikimų, užtenka žalos fakto ir tuomet draudimo išmoka nukentėjusiam asmeniui sumokama pagal sužalojimo lentelę“, – pasakoja A. Pilčicas.

Draudimo eksperto teigimu, jei žmonės leidžia fejerverkus viešoje vietoje, visada egzistuoja didelė rizika sužaloti aplinkinius.

Naujųjų metų sutikimas Kaune
Naujųjų metų sutikimas Kaune
© DELFI / Rafael Achmedov

„Esame turėję atvejų, kuomet žmogus, leisdamas fejerverkus naujametinę naktį, apgadino kaimyno namo fasadą. Tokiu atveju, padengti nuostolius padėjo asmens civilinės atsakomybės draudimas. Jei petarda įkristų į kaimyno balkoną ir nuo sprogimo dužtų jo stiklai, žala būtų atlyginama pagal gyventojų turto draudimo taisykles.

Jei leisdamas fejerverką asmuo apgadins kieme stovintį automobilį, nuostoliai bus atlyginti pagal automobilio kasko sutartį ir išieškoti iš žalą padariusio asmens. Visais atvejais rekomenduojama pranešti policijai apie tokio tipo žalas“, – sako A. Pilčicas.

Primena: svarbu pirkti tik legalias pirotechnikos priemones

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos vyriausiasis specialistas Kęstutis Skrickis primena, kad ruošiantis šventėms svarbu pirkti tik legalias pirotechnikos priemones, nenaudoti savadarbių ir skaityti instrukcijas.

Dažniausiai, pasak ugniagesių, gaisrai kyla dėl specialaus įtvirtinimo reikalaujančių fejerverkų, nes blogai juos įtvirtinus raketa gali šauti tiesiai į langus.

„Šiais laikais pirotechnikos gaminių pardavėjai patenkinta net ir išrankiausių pirkėjų poreikius, todėl jokiu būdu nebandykite fejerverkų pasigaminti patys. Naudodami juos, nuosekliai laikykitės gaminio instrukcijoje nurodytų reikalavimų ir stenkitės, kad pirotechnikos priemonės nepakliūtų vaikams į rankas. Prieš leisdami fejerverkus („vulkanus“, „fontanus“, „baterijas“, „daugiašūves“) pastatykite juos ant lygaus kieto pagrindo arba patikimai pritvirtinkite prie vertikalaus stovo“, – pataria K. Skrickis.

Įspėja leisiančius fejerverkus: viena klaida gali daug kainuoti
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasak specialisto, vienu metu rekomenduojama leisti tik vieną pirotechnikos gaminį, o jį uždegus atsitraukti saugiu atstumu. Siekiant išvengti gaisrų nuo neatsargiai paleistų pirotechnikos gaminių, balkonuose ir terasose nepatariama palikti degių, staiga užsiliepsnoti galinčių, medžiagų.

„Gaisrų dėl pirotechnikos priemonių naudojimo Lietuvoje sukeliama nedaug. Penkerių metų vidurkis – maždaug 10 gaisrų. Nepaisant to, atsargumo priemonių reikia imtis visada. Niekada neleiskite fejerverkų šalia mokyklų ar gydymo įstaigų ir jokių būdu nenaudokite sušlapusios pirotechnikos, nes ji – ypač pavojinga. Niekas nežino, kaip ir į kurią pusę toks fejerverkas iššaus. Gali būti, kad visai neiššaus, todėl prie nesuveikusio pirotechnikos gaminio neikite anksčiau nei po 15 minučių“, – sako K. Skrickis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sirijos kare – pavojingas posūkis: skamba tiesmuki įspėjimai (15)

Izraelio kariuomenė paviešino tiesioginį grasinimą Iranui – tai padaryta paskelbus minėtosios...

Indrė Makaraitytė. Karbauskio žinutė prezidentei ir dvi Skvernelio problemos (61)

Naujas karas, šūkčiojama iš visur kur, vos tik Saulius Skvernelis ėmė ir pareiškė, kad...

Vaiko pinigai: žadėjo daug ir visiems, o daugiau kaip trečdalis negavo nieko (112)

Valdantieji žadėjo plėsti mokesčių lengvatą dirbantiems tėvams ir kartu mokėti po 60 Eur už...

Reorganizuojamas „Citadele“ bankas (5)

Lietuvos banko valdyba sutiko, kad būtų reorganizuotas AB „ Citadele “ bankas prijungiant jį...

Gydytojas papasakojo, ką pajustumėte, jei įprastas bulves pakeistumėte saldžiosiomis (9)

Saldžiųjų bulvių – batatų – net neverta lyginti su įprastomis bulvėmis, nes batatuose yra...

Dizainerė išdavė savo gudrybes, kaip namuose sukuria puikią nuotaiką: kartais užtenka ir vienos detalės

Pavasaris neišvengiamai asocijuojasi su atsinaujinimu. Iš miego bunda gamta ir tie vaizdai bei...

Įdomiai leidi laisvą laiką? Dalyvauk konkurse ir gauk automobilį! registracija

Šviesėjančios dienos ir vis labiau kaitinanti saulė, ko gero, yra didžiausi motyvatoriai imtis...

JAV pareigūnas: Rusijos samdiniai puolė amerikiečių karius (155)

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalams Wessas Mitchellas savo...

Rakauskas parduoda „Mokilizingas“

Penktadienį Vilniuje pasirašyta sutartimi Lietuvos pirkimo išsimokėtinai bei vartojimo paskolų...

Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė Bikulčienė traukiasi iš pareigų (7)

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro vadovę Joana Bikulčienė prašo...