aA
Siekdama didinti šalies konkurencingumą ir skatinti verslo įmones kurti naujus ir inovatyvius produktus, Ūkio ministerija 2015 m. parengė ikiprekybinių pirkimų tvarką.
© Flickr.com nuotr.

Lietuva yra viena iš nedaugelio valstybių narių, nustačiusi šių pirkimų tvarką. Tikimasi, kad šie pirkimai paskatins inovacijų proveržį šalyje.

Laiko patikrinta praktika

Užsienio pavyzdžiai rodo, kad ikiprekybiniai pirkimai kitose šalyse jau taikomi ir duoda gerų rezultatų. Taikant šį pirkimo būdą yra sprendžiamos visuomenei aktualios problemos tokiose srityse kaip sveikatos apsauga, atliekų tvarkymas, energijos vartojimas, eismo saugumas ar krašto apsauga.

„JAV, Suomija, Olandija ir kitos pažangios valstybės, skatindamos efektyvesnę valstybės institucijų veiklą, naudoja ikiprekybinių pirkimų būdą. Jų metu siekiama įsigyti produktų, kurie dar apskritai neegzistuoja ir juos reikia sukurti. Taikant tokį pirkimo būdą, būtų sukuriamas unikalus, specifinis, tik Lietuvai reikalingas, turintis išskirtinai nacionalinių požymių naujas produktas“, – sako ūkio ministras Evaldas Gustas.

Dažniausiai ir efektyviausiai ikiprekybiniai pirkimai vykdomi krašto apsaugos srityje. Pasak ūkio ministro, geriausias pavyzdys – JAV, kur tokie pirkimai turi gilią praktiką ir yra vykdomi ne vienerius metus. Tarp sėkmingų ikiprekybinių pirkimų pavyzdžių galima minėti JAV naujų lėktuvnešių pirkimą, kai po ilgo kūrimo ir bandymų laikotarpio buvo sukurtas naujas lėktuvnešių modelis, atitinkantis JAV oro pajėgų poreikius.

Jungtinėje Karalystėje ikiprekybinių pirkimų būdu buvo išspręsta kraujo donorystės vietose kylanti alpstančiųjų problema. Siekiant išsklaidyti žmonių baimę nualpti neatlygintinai duodant kraujo, buvo sukurta lengvai padėtį keičianti kėdė.

Kaip gerosios ikiprekybinių pirkimų praktikos pavyzdį galima minėti ir Suomijos su partneriais iš Danijos, Nyderlandų, Švedijos bei Jungtinės Karalystės šiuo metu tyrinėjamas naujas technologijas, kurios padėtų pagyvenusiems žmonėms su negalia jų kasdieniame gyvenime. Galutiniame etape bus sukurtas robotas ar kita technologija, kuri padės senoliams savarankiškai gyventi savo namuose.

Racionalus lėšų panaudojimas

Užsienio pavyzdžiai rodo, kad taikydami ikiprekybinius pirkimus galime išspręsti daug visuomeninių problemų. Anot ūkio ministro E. Gusto, patvirtinta Ūkio ministerijos iniciatyva parengta ikiprekybinių pirkimų vykdymo tvarka leis efektyviau ir racionaliau panaudoti lėšas, skirtas viešiesiems pirkimams, ir padidinti viešojo sektoriaus veiklos efektyvumą, užtikrinti aukštesnę viešųjų paslaugų teikimo kokybę.

„Šis pirkimo būdas taip pat skatina įmones investuoti į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, o nauji sukurti sprendimai leidžia užtikrinti gyventojams kokybiškesnes paslaugas, tinkamą šalies apsaugą ir pan. Žinoma, svarbu kiekvienoje šalies valdymo srityje aiškiai identifikuoti klausimus, problemas, kuriems reikia pažangių, inovatyvių ar netradicinių sprendimų“, – teigia ūkio ministras.

Įmonėms bus teikiamos konsultacijos

Valstybinės institucijos jau dabar jaučia tokių pirkimų poreikį. Jų veiklai vykdyti reikalingos nuotolinio stebėjimo, aptarnavimo ir transportavimo paslaugos, kurių geriausią kokybę užtikrintų būtent specialiai jiems pritaikyti inovatyvūs sprendimai.

Todėl Ūkio ministerija, siekdama skatinti perkančiąsias organizacijas vykdyti ikiprekybinius pirkimus, rengia seminarus, pagal poreikį informacinius pasitarimus ikiprekybinių pirkimų vykdymo klausimais. Planuojama, kad kitų metų pirmoje pusėje bus išleistas metodinis vadovas, kuris padės perkančioms organizacijoms savarankiškai vykdyti ikiprekybinius pirkimus. Taip pat numatomas seminarų ciklas, kurio metu bus siekiama suteikti žinių ir bus galima įgyti ikiprekybiniams pirkimams vykdyti reikalingų kompetencijų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apžvalgininkai: tai buvo pagrindinė ir esminė Karbauskio klaida (95)

„Klaida buvo į savo rinkimų sąrašą priimti labai skirtingus žmones, turbūt orientuojantis tik...

Užkalnis. Valdžia pasmerkta ir pasirašė sau nuosprendį (71)

Ši valdžia turi tiek pat jėgų, kiek subliuškęs balionas – ir tai buvo aišku dar prieš...

Sostinėje – prabangių drabužių išpardavimas, į kurį veržėsi net per užrakintas duris

Trečiadienio rytą sostinėje kelioms dienoms duris atvėrė vardinių drabužių pop-up...

Turistų traukos taikinys Lietuvos pakraštyje – žmonės netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (30)

Savaitgaliais į Paliesiaus kaimą, esantį Ignalinos rajone, suvažiuoja nemažai automobilių,...

Per ištaigingus Putino vizitus – kuriozinės situacijos (27)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį apsilankė Saudo Arabijoje, taip...

Didžiulis gaisras Alytuje: skelbiama ekstremali padėtis, sprendžiama dėl laikino mokyklų uždarymo (140)

Dėl trečiadienį Alytuje, padangų perdirbimo įmonėje, kilusio gaisro skelbiama ekstremali...

Į garsiojo Lietuvos kriptomilijonieriaus įkvėptos komedijos premjerą Audrius Bružas atvyko „Lamborghini" (24)

Trečiadienio vakarą žinomi žmonės rinkosi į naujausios Tado Vidmanto komedijos „Pats sau...

Kai Violetai diagnozavo paskutinės stadijos vėžį, sūneliui tebuvo 11 mėnesių (5)

Kai Violetai Ilgūnei diagnozavo vėžį, sūneliui nebuvo ir metų. Emigracijoje tuo metu gyvenusiai...

Valstiečių atsakas: „stato į vietą“ ir Pranckietį, ir Žemaitaitį papildyta (233)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) planas nuversti Seimo pirmininką Viktorą...

Biomedicinos mokslų daktarė: atkreipkite dėmesį į duonos sudedamąsias dalis (24)

Šiandien minimą pasaulinę maisto dieną daugybė šalių informuoja visuomenę apie maisto...