aA
Lietuvoje yra per tris šimtus statybų bendrovių, kurios gali imtis daugiabučių modernizavimo projektų. Renovacijai įsibėgėjant žmonėms vis svarbiau, kad su augančiais statybų mastais nenukentėtų rangos darbų kokybė. Nemažiau svarbu, kad juos įgyvendintų tiktai patikimos rangos darbų įmonės. DELFI aiškinasi, ar tokių įmonių pakaks ir kaip jas surasti.
Specialistai ramina, kad renovacijos procese dalyvaujančios įmonės yra patikimos
© DELFI / Tomas Vinickas

Svarbu amžius, dydis, padaryti darbai

Vienos statybų įmonės iš Ukmergės generalinis direktorius Edmundas Karaniauskas, paklaustas, kokie kriterijai yra svarbiausi nustatant statybų įmonės patikimumą, nedvejodamas atsako: vienas geriausių indikatorių yra praeityje atlikti darbai.

„Ankstesni įmonės įgyvendinti projektai gali neblogai atspindėti, ar rangovas yra patikimas, ar kokybiškai atlieka darbus, kokio sudėtingumo projektus yra įgyvendinęs ir t.t. Žmonėms tai nebloga iliustracija, su kuo jie ruošiasi bendradarbiauti“, – teigė E. Karaniauskas.

Yra ir kitų kriterijų, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį. Tarp jų – įmonės mokumas, dydis, jos amžius. „Savaime suprantama, pasitikėti dar labai jaunomis bendrovėmis sunkiau. Svarbu, kad tai nebūtų vienadienė įmonė, kuri pabaigė kelis projektus ir dingo.“

Anot pašnekovo, įmonės dydis – taip pat gana svarbus: „Renovacija nėra tik apdailos darbai. Kai kurie žmonės nori ir šildymo sistemas atsinaujinti, ir kitus sudėtingesnius darbus atlikti, todėl vien tik mažos įmonės pajėgumų gali neužtekti“, – mano statybų specialistas.

Rangovams keliami griežti reikalavimai

Teigiamą sprendimą dėl renovacijos priėmusius gyventojus Viešoji įstaiga „Centrinė perkančioji organizacija“ (CPO) turi kuo nuraminti – daugumos rūpesčių dėl patikimo statybų darbų rangovo paieškos jiems net neteks patirti. Pasirodo, baziniai reikalavimai keliami tiek Aplinkos ministerijos, tiek pačios CPO, todėl pretenduoti atlikti renovacijos darbus gali ne kiekviena statybų įmonė.

„Pirmiausia rangos darbus atliekančios įmonės turi atitikti kvalifikacinius reikalavimus, kuriuos yra nurodžiusi Aplinkos ministerija. Tai labai konkretūs ir svarbūs rodikliai, kurių neišpildžius statybų bendrovė net negali pretenduoti atlikti renovacijos darbų. Ji paprasčiausiai neįtraukiama į CPO katalogą“, – aiškina VšĮ „Centrinės perkančiosios organizacijos“ vadovas Rolandas Černiauskas.

2014 m. sausio 14 d. išleisto Aplinkos ministro įsakymo priede nurodyta, jog pirkimuose norinti dalyvauti statybų įmonė turi atitikti įvairius kvalifikacinius reikalavimus, tarp kurių: teisiniai reikalavimai, profesinių pažeidimų nebuvimas, reikalavimas pateikti įmonės kvalifikaciją ir pasirengimą įrodančius dokumentus. Tarp kitų reikalavimų nurodyti konkretūs skaičiai, kokias sumas turi siekti įmonės disponuojamos lėšos, vidutinė metinė statybos darbų apimtis ir kt.

Įvertina ir įmonių pajėgumą

Net ir šie pakankamai griežti reikalavimai – dar ne viskas. R. Černiauskas pasakoja, jog tam tikrą filtravimą vykdo pati „Centrinė perkančioji organizacija“. Ji atlieka riboto konkurso procedūrą.

„Mes ne tik įvertiname kvalifikacijos reikalavimus, kuriuos yra apibrėžusi ministerija, bet ir išanalizuojame įmones kiekybine prasme. Taigi, žmonėms iš esmės nelieka rizikos, kad konkurse dalyvaujančios bendrovės gali būti nepatikimos ar nepajėgios atlikti prisiimtų įsipareigojimų“, – sakė CPO vadovas.

Pagal riboto konkurso mechanizmą, statybų įmonės yra išreitinguojamos į penkias grupes pagal tai, kaip atitinka kvalifikacinius reikalavimus. Penktoje grupėje yra pačios pajėgiausios įmonės, kurios gali įgyvendinti didžiausius pagal sąmatą projektus. Tokia tvarka Lietuvoje yra pakankamai nauja ir veikia nuo praeitų metų liepos mėnesio.

„Reikia pabrėžti, jog nėra taip, kad pirmoje grupėje esančios įmonės yra kažkuo prastesnės. Tokios procedūros logika yra ta, kad užsakovui tenka rangovas proporcingai pagal projekto dydį. Žinoma, didesnius projektus galintis atlikti rangovas savo noru gali imtis ir smulkesnio projekto, tačiau atvirkštinė logika neįmanoma – juk įmonė, kuri pajėgi prisiimti 300 tūkst. eurų vertės projektą, negali imtis vykdyti darbų už milijoną” , – aiškino R. Černiauskas.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padraugavo su estais ir užteks: Kremliaus ruporas rusus ragina ruoštis karui su JAV Baltijos šalyse (691)

Objektyviai turime savų interesų, susijusių su Baltijos jūros regionu. Tai susitikime su Estijos...

Vidurinė klasė atsidūrė aklavietėje: vis mažiau galimybių uždirbti daugiau (97)

Kaip rodo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ( EBPO ) ataskaita, vidurinei klasei...

Politologas sumaišė visas kortas: dabartiniai prezidento rinkimai – beprasmiški (610)

Sprendimas prezidentą Lietuvoje rinkti visuotiniuose rinkimuose – beprasmiškas ir tuščiai...

„Antausį“ iš Ukrainos gavęs Porošenka tikisi laimėti per kitus prezidento rinkimus (30)

Nesėkmingai perrinkimo siekęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė kelsiąs savo...

Vilniaus gatvės mada: drąsiausi šiltus rūbus jau nukišo į tolimiausią spintos kampą

Antrąją Velykų dieną prie stalų vilniečiai užsibūti nepanoro - pagrindinėmis sostinės...

„Spausk Gazą“: krepšininkas J. Mačiulis po avarijos pateikė kaunietišką pasiūlymą (1)

Krepšininkas Jonas Mačiulis yra ne tik puikus sportininkas, bet ir tikras benzingalvis. Savo...

Jasikevičius – apie griežtą „atsaką į atsaką“, pinkles Daviesui ir abejones dėl Jankūno (16)

Stambulo „Fenerbahče “ šiame Eurolygos sezone dar niekad nepralaimėjo du kartus iš eilės....

Danų milijardierius Šri Lankoje neteko trijų iš keturių savo vaikų (123)

Danų milijardierius verslininkas, kuris yra pagrindinis internetinio mados verslo milžino ASOS...

Rimvydas Valatka. Blogas Gaidys, labai blogas (206)

Kokia didžiausia tragedija įvyko Didžiąją savaitę? Ne, tai ne Notre-Dame de Paris gaisras,...

Mokslininkus nustebino keistas radinys auglyje: vėžys keičiasi (10)

Mokslininkai iš auglių paimtuose pavyzdžiuose aptiko tarp plaučių vėžio ląstelių...