Svetima šalis gali suteikti pastogę, saugumą, geresnį atlyginimą, tačiau niekada nesijausi savu. Taip pat niekada iki galo nesuprasi, kas svečios šalies gyventojams teikia daugiausia džiaugsmo ar dėl ko jie liūdi. Šis svetimumo jausmas emigranto gyvenimui gali suteikti ne itin džiaugsmingos nostalgijos prieskonį. Graikiškos kilmės žodžiu „nostalgija“ dažnai nusakomas tėvynės ilgesys, kuris nesvetimas ir šešerius metus Liuksemburge gyvenusiai finansų ministrei Rasai Budbergytei.
Rasa Budbergytė
© LSDP.lt nuotr.

Saviškė tarp saviškių

Savo kadenciją Liuksemburge įsikūrusiuose Europos audito rūmuose baigusi ir į finansų ministro postą paskirta R. Budbergytė šią vasarą dar neturėjo kada atostogauti. Tačiau dėl to ji nesikremta ir džiaugiasi grįžusi į Lietuvą, kurioje jaučiasi saviškė tarp saviškių. R. Budbergytė pripažįsta, kad pastaruosius šešerius metus dirbdama Liuksemburge ji suprato, ką reiškia būti atskirtai nuo šeimos, giminių, draugų.

„Gyvenimas vienoje turtingiausių Europos šalių – nykštukiniame Liuksemburge – „nesikandžiojo“, bet niekada nepamiršau Lietuvos. Čia – mano tėvynė, todėl nė nebandžiau ieškoti būdų, kaip pasilikti užsienyje. Tokių užmojų neturėjau nei prieš išvažiuodama dirbti į Liuksemburgą, nei tuo metu, kai jau kroviausi lagaminus grįžti į Lietuvą iš antraisiais faktiniais namais tapusio Liuksemburgo.

Lietuva yra ta vieta, kur aš gerai jaučiuosi – nežinau, ar dėl to, kad tai yra tėvynė, ar dėl to, kad nuo gimimo esu pripratusi čia gyventi. Viskas Lietuvoje man tinka iš principo, viskas čia yra gerai! Nors kartais ir gali paburnoti, būti nepatenkintas, bet man Lietuva – namai, kuriuose visada gera“, – sako naujoji finansų ministrė.

Lengviau suprasti savus

Gyvendama Liuksemburge, į Lietuvą ji grįždavo ir atostogų metu.

„Aš mėgstu bendrauti su žmonėmis, turiu nenutrūkusį ryšį su savo jaunystės miestu – Prienais. Smagu, kai ten nuvykus net gatvėje sutinku savo buvusius bendraklasius, mokytojus, kaimynus. Džiaugiuosi, kad turiu laiko patikrintų draugų.

Esu pastebėjusi, kad apskritai Lietuvoje yra lengviau suprasti, ką žmonės tau nori pasakyti. Liuksemburge irgi turėjau draugų ir kolegų, su kuriais bičiuliavomės, bet bendraudama su jais niekada iki galo nesuprasdavau, ką jie jaučia, mąsto, galvoja...“, – prisipažįsta R. Budbergytė.

Ji save priskiria tai žmonių grupei, kuriai jausti artimųjų ir savų žmonių ryšį yra labai svarbu.

„Emigracija – ne mano būdui”, – šypteli politikė.

„Atrodytų, kad jaunam žmogui emigracija yra priimtinesnė, nes jam lengviau integruotis kitoje šalyje, bet nebūtinai. Man pavyzdys yra mano sūnus Vytenis, kuris, nors Liuksemburge baigė mokyklą, bet pasirinko studijas Lietuvoje. Klausiau jo, kodėl jis nenori studijuoti kur nors kitur Europoje. Jis atsakė man labai paprastai: svetimoje šalyje visuomet liksi svetimas“, – aiškino R. Budbergytė.

Ji pritaria savo sūnui, kad tapti pilnaverčiu svetimos visuomenės nariu yra sunkiai įmanoma, net jei ir gyveni tose šalyse, kur palankiai žiūrima į emigrantus.

Taip pat R. Budbergytė įsitikinusi, kad apsisprendimui gyventi svetur ne mažiau įtakos turi ir žmogaus charakteris. „Jeigu esi labai intravertiškas, tuomet gal ir galima gyventi uždarą namų gyvenimą, nesvarbu, kurioje šalyje bebūtum. Aš tikrai tokia nesu. Man reikia bendravimo, žmonių, todėl Lietuvoje man yra mieliausia“, – teigė ji.

Daugiausia bendravo su lietuviais

R. Budbergytė sako, kad Liuksemburge subūrė gausų ratą bičiulių ir kolegų, neformaliai bendraudavo ir su kitų šalių deleguotais Europos Audito rūmų nariais. „Tai buvo labai draugiškas, mandagus ir korektiškas bendravimas, tačiau jis nebuvo atviras“, – sako ji.

R. Budbergytė pripažįsta, kad išgyventi namų ilgesį padėjo Liuksemburge gyvenantys tautiečiai.

„Tai buvo žmonės, kurie dirbo kartu su manimi Europos Audito rūmuose, taip pat aktyvi Liuksemburgo lietuvių bendruomenė. Bendraudavome ir švenčių proga, ir laisvalaikiu, savaitgaliais. Puikiai supratau, kad Lietuva ir tėvynė – ne geografinė kategorija, o savi žmonės“, – pažymėjo R. Budbergytė.

Parengta pagal 2016 m. birželio 28 d. „Žinių radijo“ laidą „Prie pietų stalo“.

Politinė reklama bus apmokėta iš LSDP rinkiminės sąskaitos Užs. Nr. 2016-DJ-04/1

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po šiųmetinio poilsiautojų antplūdžio Palangoje daromos išvados: būdavo dienų, kai tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų (4)

Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (308)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...

Maksimo Galkino dėmesį Grybauskaitei rekomenduoja praleisti pro ausis (367)

Palangos koncertų salėje pasirodymą surengęs Maksimas Galkinas pokštavo apie Rusiją,...

„Bloomberg“ apie Merkel ir Putino susitikimą: prognozuojamas tikras uraganas

Tarptautinių santykių srityje prognozuojamas tikras uraganas: dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo...

Po skandalo bažnyčioje prabilo Vėlyvis: kito mūsų performanso vieta kaip ir aiški (643)

Penktadienį naujienų portalo DELFI redakcija sulaukė režisieriaus Emilio Vėlyvio komentaro...

Papasakojo, kokios kritinės klaidos vairavimo egzamine pakiša koją – jas daro ir patyrę vairuotojai (69)

Dažnas būsimas vairuotojas, keliaudamas laikyti praktinio egzamino į „Regitrą“, viliasi, kad...

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (47)

Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas...

Kėdainietis šimtukininkas studijuos Kembridže (12)

Buvę rajono abiturientai, išleistuves atšventę liepą, jau gyvena neramiomis studijų pradžios...

Vainauskui parūpo naujasis „Ryto“ pavadinimas (35)

Iš pradžių savininkus, o paskui ir pavadinimą pakeitęs Vilniaus „Ryto“ klubas gali įsivelti...

Per pasaulį praūžus priekabiavimo skandalų bangai Lietuvai yra dėl ko gėdytis (33)

Kultūrinis seksizmas – tai it dramblys kambaryje: akivaizdus, bet niekieno lyg nepastebimas,...