Grybautojai netveria džiaugsmu: iš miško grįžta su šimtais baravykų

 (60)
Grybautojai pastebi, kad šiemet mūsų šalies miškuose grybų sezonas neskubėjo prasidėti, tačiau žada, kad jų gausa neteks nusivilti. Patyrę grybautojai dalinasi vertingais patarimais ir atskleidžia, kur ir kokių grybų geriausia ieškoti.
Grybai
© DELFI montažas

Kol vieni skundžiasi, jog jų apylinkėse grybų nematyti, kiti vos spėja juos rinkti ir surinktų gėrybių gausa pasigirti kitiems, pavyzdžiui, pasidalinti pilnų pintinių nuotraukomis virš 13 tūkst. narių turinčioje „Facebook“ grupėje, skirtoje grybautojams.

Ši savaitė itin dosni grybautojams, kurių aktyvumas ir įkeliamų nuotraukų skaičius grupėje darosi vis didesnis. Antradienį Jonavoje grybavusi Virginija pasigyrė, jog tądien jai pavyko pririnkti 12 kilogramų grybų. Dauguma iš jų buvo baravykai, tarp kurių įsimaišė 3 raudonikiai ir 8 lepšės.

Baravykų gausa negali atsidžiaugti ir Panevėžio rajono grybautojai – antradienį grybautojų grupėje laimikio nuotraukomis pasidalinęs Arnas apylinkių miškuose rado 154 baravykus. Tiesa, kai kuriems pavyko surinkti ir dar daugiau – Kauno rajone grybavusi Anastasija Baubtų-Varluvos miške per porą dienų surado net 442 baravykus.

Daugiausiai grybų sekasi rasti pietiniuose rajonuose

Daugkartinis grybavimo čempionas ir Paluknio seniūnijos darbuotojas Vytenis Daugudis teigia, jog numatyti, koks šiemet bus grybų sezonas, dar anksti. „Grybo išvis negalima prognozuoti – jis niekam nepavaldus. Jų dygimas dar net neįsibėgėjo tose vietose, kuriose turėtų jų būti. Sakoma, jog tokiu metu voveraitės jau turėjo būti pasirodžiusios aukštose samanose, bet kai kuriose vietose to dar nėra – kažko joms trūksta“, – aiškina grybavimo čempionas.

Vis dėlto žinantiems grybavimo paslaptis netenka liūdėti ir iš miško grįžti tuščiomis. V. Daugudis tikina, jog didžiausia tikimybė rasti voveraičių yra išėjus į jaunesnius miškus, kuriuose auga spygliuočiai medžiai, nes ieškantiems šių grybų aukštose samanose kol kas dar tenka nusivilti.

Jolitos Adamonienės grybų laimikis
Jolitos Adamonienės grybų laimikis
© Skaitytojo nuotr.

Pastaruoju metu tarp „Facebook“ grybautojų grupėje besigiriančių savo sėkmingais pasivaikščiojimais miške vis dažniau pastebimos nuotraukos su gausiomis baravykų armijomis. Sezono pradžioje daugumoje nuotraukų buvo matomos vien voveraitės, kurias šiomis dienomis nurungė vis dažniau randami baravykai.

„Galima pastebėti, jog randamų grybų kiekiu šiuo metu pirmauja pietiniai Lietuvos rajonai – Alytus, Lazdijai, taip pat daug randama Jonavoje, Panevėžyje. Deja, šiuo metu daug grybų gali rasti tik patyrę žinovai, o masinio grybavimo kol kas dar negali būti“, – teigia V. Daugudis.

Dar visai neseniai grybavimo čempionui pavyko namo parsinešti išties įspūdingą grybų kiekį – praėjusį sekmadienį jis iš miško grįžo su 9 dėžėmis grybų, sveriančiomis po 3 kg – iš viso net 27 kg.

„Išėjo nebloga mankšta, juk grybai ne vienoje vietoje auga. Visą dieną grybavome. O kaip bus ateityje, tai matysim. Įdomu su tais grybais būna. Kai atvažiuojame į mišką ir matome žmones, kurie tuščiomis blaškosi ir nieko neranda, padovanojam dėžę grybų. Vienas malonumas dalintis“, – juokiasi grybavimo čempionas.

Vilnietė daugiausia grybų randa Aukštadvario miške

Grybautoja Jolita Adamonienė jau 13 metų gyvena Vilniuje ir žino, kur netoli miesto rasti grybų. Su šeima grybauti ji važiuoja į Pabradės, Molėtų, Labanoro, Rūdninkų, Varėnos miškus. Dažniausiai aplanko Aukštadvario mišką, kuriame atrado nemažai grybingų vietų. Moteris pastebėjo, jog geriausiai grybai dygsta po jaunaties.

Grybautoja jau balandžio, gegužės mėnesiais miško kirtimuose renka bobausius ir briedžiukus.
„Birželį pradeda dygti voveraitės, paberžiai, baravykai, lepšiai. Liepos gale, rugpjūtį ir rugsėjį renku tik baravykus. Ruduo – baravykų metas. Vėlyvą rudenį, rugsėjo gale, spalį pradeda dygti žaliuokės. Jos labai skanios, turi ypatingą aromatą. Grybus ruošiu tą pačią dieną pietums arba pavakariams, nes nakčiai tai per sunkus maistas“, – aiškina J. Adamonienė.

Jolitos Adamonienės grybų laimikis
Jolitos Adamonienės grybų laimikis
© Skaitytojo nuotr.

J. Adamonienė pastebi, jog šiais metais grybai jos pamėgtose grybavimo vietose atsirado vėliau nei įprastai: kol kas daugiausiai ji randa voveraičių, bet pasitaiko ir vienas kitas baravykas ar raudonikis.

Rajonai, kurie gali pasigirti įspūdingais radiniais

Jonavos rajono grybautoja Jolanta Žentelienė-Kiznytė turėjo kuo pasigirti jau sezono pradžioje – iš šioje teritorijoje esančių miškų ji kaskart grįžta su pavydėtinu laimikiu.

„Mes nuo senų laikų turim savas vietas Jonavos rajone. Grybaujam ten, kur ne kiekvienas žmogus įkels koją – žolė iki kelių, daug gyvačių. Tačiau šiais metais grybai pasirodė gan vėlai“, – pastebi J. Žentelienė-Kiznytė.

Grybautoja prisimena, jog pernai pirmus raudonikius rado dar gegužės 20 d., o šiemet pirmąjį grybą pavyko surasti tik birželio 8 d.

Jolantos Žentelienės-Kiznytės grybų laimikis
Jolantos Žentelienės-Kiznytės grybų laimikis
© Skaitytojo nuotr.

Anykščių rajono grybautoja Gintarė Jankauskienė numato, jog šių metų grybų sezonas bus labai geras.

„Grybams augti dabar puikios sąlygos, trūksta tik šilumos, bet su šiluma atkeliauja ir kirmėlės. Gyvenu šalia masyvaus Troškūnų-Dabužių miško, kuriame ir grybauju. Norint rasti grybų tereikia mylėti mišką, gamtą – ji visiems atsidėkos su kaupu“, – teigia šį savaitgalį 132 baravykų radiniu besidžiaugianti moteris.

Panevėžio rajone grybaujanti Sandra Sabalienė teigia, jog daugiausiai grybų randa beržynuose ir eglynuose. Dažniausiai grybai slepiasi miško pakraščiuose – juose moteris jau renka baravykus, raudonikius, lepšiukus.

„Patariu visiems akylai apžiūrėti vietas po medžiais, nuolat dairytis, o svarbiausia – neskubėti. Radus grybą pravartu apsidairyti aplink, nes jie auga šeimomis, o ypač baravykai“, – aiškina S. Sabalienė.

Varėnos rajone grybaujanti Rūta Rudytė dažniausiai grybų randa čia esančiame Pūčkornių miške. „Geriausias patarimas, tiksliau, prašymas visiems – jeigu norite, kad miškuose šalia jūsų būtų grybų, nekapstykite samanų. O štai šio savaitgalio laimikį atradau savo tėviškėje, Naujų Valkininkų miške“, – džiaugiasi grybautoja.

Mūsų aplinka

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (17)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį, šiandien jau galite nebegalvoti, kokia šio daikto paskirtis – greičiausiai tai tiesiog duoklė istorijai.

Išvyka savaitgaliui: piliakalniai, kuriuos tikrai verta aplankyti (8)

Norint suskaičiuoti kai kurių rajonų piliakalnius, kai kada užtenka ir vienos rankos pirštų, o štai Raseinių rajone yra net 25 piliakalniai. VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ pristato dalį piliakalnių Raseinių rajone ir kviečia juos aplankyti, rašoma pranešime spaudai.

Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų (47)

Jei labai mėgstate grybus, bet nenorite eiti į mišką, juos galite užsiauginti čia pat, savo sode. Mikologė Reda Iršėnaitė papasakojo apie kelis grybų auginimo būdus ir priežastis, kodėl grybai gali ir neaugti.

Lėkštėje tykantis pavojus: nemaloni tiesa apie populiarią žuvį (61)

Didinga mūsų Baltijos jūra dažnai laikoma bene labiausiai užteršta visame pasaulyje. Todėl kartais nė nesusimąstome, kad Baltijoje plaukiojančios žuvys gali būti užterštos ir drąsiai jas tiekiame ant stalo. Maža to, tikėtina, kad didžioji dalis žmonių nė nežino, kad dioksinais ir furanais užteršta žuvis ilgainiui gali sukelti vėžį, nervines sistemos problemas bei įvairias mutacijas.

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius (12)

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto, todėl radusios menkiausią galimybę patenkinti savo poreikius, skruzdėlės ima jaukti žmonėms gyvenimą. Kaip to išvengti?