aA
Apie 70 proc. gimdančių moterų JAV atliekamas epidūrinis nuskausminimas – anestetikų injekcija tiesiai į stuburo epidūrinę ertmę. Apie šią įprastinę procedūrą prikurta gausybė dezinformacijos, kurią moterys perduoda vienos kitoms tiesiogiai ir interneto forumuose.
Švirkštas
© Shutterstock nuotr.

Iš dalies taip yra dėl vaikų gimdymo kultūros, kuri pirmenybę teikia natūraliam gimdymui be vaistų teigiant, kad tai yra geriausias pasirinkimas motinai bei vaikui ir naudingiausia vėlesniam maitinimui krūtimi.

Daugeliui moterų klaidingai paaiškinama, kad epidūrinis nuskausminimas sulėtins ir pailgins gimdymą, todėl padidins gimdymo, naudojant reples ar siurblį, tikimybę ar Cezario pjūvio poreikį. O tokia gimdymo pagalba ir pats epidūrinis nuskausminimas, kaip teigiama, apsunkina maitinimą krūtimi pirmosiomis valandomis ir dienomis po gimdymo, nes naujagimis bus mieguistas, vangus ar apgirtęs nuo vaistų ir gimdymo „pagalbos“ šoko.

Beveik visas šias mintis apie epidūrinį nuskausminimą paneigė pastarojo dešimtmečio medicininiai tyrimai, tačiau tikėjimas mitu išliko. Dėl to daugelis moterų nuskausminimo atsisako ar gailisi pasirinkusios bemaž efektyviausią ir saugiausią gimdymo skausmų slopinimo metodą.

2006 metais Australijos mokslininkų tyrimas pagarsėjo žiniasklaidoje, nes neva patvirtino, kad fentanilis – vaistas naudojamas epidūriniam nuskausminimui – naujagimiams sukelia maitinimosi krūtimi sunkumų. Tačiau, pasak mokslininkų, tyrimas buvo atliktas itin prastai, nes kiekviena motina, kuriai buvo skiriamas fentanilis, taip pat buvo sušvirkščiama petidino – ilgo poveikio narkotiko. Mediciniškai įrodyta ir gerai žinoma, kad tokie narkotikai sukelia naujagimių mieguistumą po gimimo, taigi, visai tikėtina, kad maitinimosi krūtimi sunkumų priežastis buvo ne fentanilis, o petidinas.

Visgi natūralaus gimdymo ir maitinimo krūtimi šalininkų stovykloje įsitvirtino idėja, kad kaltininkas yra fentanilis.

Esama mediciniškai pagrįstų priežasčių teigti, kad tikriausiai tai nėra tiesa. Nors fentanilis, kaip ir petidinas, yra opioidų grupės narkotikas, dozė, patenkanti į stuburo kanalą, yra labai nedidelė, o kiekis, per motinos kraujotaką patenkantis į placentą ir vaiko kraujotaką, yra dar daug kartų mažesnis. Be to, fentanilis yra trumpai veikiantis narkotikas, o tai reiškia, kad jo poveikis baigiasi praėjus nuo kelių minučių iki valandos po epidūrinio kateterio, kuriuo pamažu tiekiamas vaistas, ištraukimo.

Dr. Matthew Wilsonas ir kiti epidūrinį nuskausminimą tiriančių mokslininkų grupės nariai D. Britanijoje suvokė, kad jų sukaupti duomenys padės geriau nustatyti, ar fentanilis yra iš tiesų blogas vaistas.

Tyrime, kuris praėjusiais metais publikuotas leidinyje „Anaesthesia“, jie tiesiogiai palygino daugiau nei 1000 moterų, kurios buvo atsitiktiniu būdu atrinktos ir joms buvo naudotos skirtingos epidūrinio nuskausminimo priemonės (su fentaniliu ir be jo) bei moterys, kurioms nuskausminimas nebuvo atliekamas. Praėjus dienai po gimdymo, moterų buvo klausiama, ar jos pradėjo maitinti krūtimi. Praėjus metams, jų buvo klausiama, kaip ilgai buvo maitinama krūtimi.

„Nebuvo iš esmės jokio skirtumo tarp visų grupių“ maitinimo krūtimi požiūriu, sakė Karališkosios Hallamshire ligoninės (D. Britanija) akušeris anesteziologas Dr. M. Wilsonas. „Nerasta jokių įrodymų, kad fentanilis, naudojamas kaip epidūrinio nuskausminimo priemonė, turėtų kokios nors įtakos maitinimui krūtimi ir kad epidūrinis nuskausminimas apskritai kaip nors įtakotų maitinimą krūtimi“.

Moteris, svarstančias apie epidūrinį nuskausminimą, „galima patikinti, kad jos nemažina galimybių sėkmingai maitinti kūdikio krūtimi“, - išvadose rašo mokslininkas.

Tuo tarpu laktacijos ekspertai liko neįtikinti. „Skirtingos gimdymo intervencijos turi milžiniškos įtakos vėlesniam maitinimui krūtimi, nes būtent pirmosiomis savaitėmis sureguliuojama ir pradedama pieno gamyba“, sako maitinimo krūtimi paramos tinklo „La Leche League Canada“ buvusi generalinė direktorė ir knygos „The Womanly Art of Breastfeeding“ bendraautorė Teresa Pitman.

Pasak jos, maitinimas krūtimi yra pats sudėtingiausias dalykas, kurio turi išmokti naujagimiai: atrasti spenelį, prisitvirtinti, žįsti esant tinkamai liežuvio pozicijai ir koordinuoti kvėpavimą su rijimu. Net mažutis kiekis vaistų, pasak T. Pitman, gali šį procesą sutrikdyti.

Dažnėjantys gimdymai su nuskausminimu vaikams gali sukelti galvos skausmus, nuo intraveninių skysčių, infuzuojamų kartu su epidūriniu nuskausminimu, gali ištinti krūtys, o dėl poepidūrinio karščiavimo motiną ir vaiką gali tekti kuriam laikui atskirti.

Dr. M. Wilsonas ir kiti anesteziologai tvirtina, kad šios idėjos grindžiamos ne moksliniais tyrimais, o abstrakčiais pasvarstymais. Brigham and Women‘s ligoninės Bostone (JAV) akušerinės anesteziologijos skyriaus vadovas ir knygos „Easy Labor“ bendraautoris Dr. Williamas Camannas idėją, kad epidūrinio nuskausminimo vaistai gali turi įtakos vaikams, praėjus kelioms savaitėms, vadina „visiška nesąmone“.

„Jeigu epidūrinis nuskausminimas būtų pavojingas ar turėtų trūkumų, jis nebūtų taikomas trims ketvirčiams motinų. Vaikai gimsta rėkiantys, verkiantys ir gyvybingi“, - sakė anesteziologas.

Tačiau tam tikrais atžvilgiais anesteziologai ir natūralaus gimdymo šalininkai sutaria:

Narkotinių anestetikų injekcijos į veną ar raumenis yra rizikingesnės vaiko sveikatai ir maitinimui krūtimi nei epidūrinis nuskausminimas. „Narkotikai nėra gerai vaikui ir maitinimui krūtimi; jie turi įtakos vaiko pradiniam budrumui ir gebėjimui maitintis“, - sakė Dr. W. Camannas.

T. Pitman priduria: „Esant tinkamai pagalbai, dauguma mamų ir kūdikių gali įveikti maitinimo krūtimi sunkumus ir sėkmingai maitintis“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įtarimai Venckienei: mįslingi JAV išbraukymai ir teisiniai pančiai teisėsaugai (258)

Iš už Atlanto į Lietuvą pargabentos buvusios teisėjos Neringos Venckienės įtarimų sąrašą...

Vilniuje vilkikas įstrigo po tiltu: susidarė milžiniška spūstis eismas atlaisvintas (135)

Pirmadienį Vilniuje , Oslo gatvėje, vilkikas įstrigo po tiltu. Pirminiais duomenimis, apgadintas...

Per šnipų mainus išlaisvinto norvego istorija sukrėtė vietinius: tai tiesiog nerealu (34)

„Dėkoju daugeliui žmonių už paramą per šiuos dvejus metus, o ypač – savo šeimai, ji buvo...

Vairuotojai nežino, kaip sukti į dešinę prie naujų šviesoforų: stovi, nors gali važiuoti (63)

Nuo lapkričio pirmosios įsigaliojo naujos Kelių eismo taisyklės ( KET ), apibrėžiančios, kaip...

Mačiulis žino, kur reiktų ieškoti pinigų pensijoms didinti (32)

Jei valstybinės įmonės būtų valdomos efektyviau, į biudžetą būtų surenkama pakankamai...

Milijonų vertės klausimas: įmonės, virš kurių pakibo prekybos tinklų mokestis sąrašas (2)

Diskusijos dėl prekybos tinklų mokesčio vis dar verda. Naujasis mokestis jau numatytas kitų...

Lifte vien chalatu apsirengusį Gitaną Nausėdą sutikęs Stano: girdėjau, kaip žmonės stebėjosi (27)

Stanislavas Stavickis-Stano socialiniuose tinkluose pasidžiaugė su sūnumi lifte sutikęs Lietuvos...

Austėja Landsbergienė: vaikai nėra sąskaita, į kurią investuoji ir tikiesi palūkanų

Savaitgalį edukologė, verslininkė ir keturių vaikų mama Austėja Landsbergienė pristatė savo...

Veryga prašo kantrybės: medikų vidutinės algos turėtų pasiekti 3250, slaugytojų – 1625 eurus (89)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad ministerija tesės įsipareigojimus kitąmet...

Elžbietos II sūnus princas Andrew pagaliau prabilo: atsivėrė apie draugystę su prievartautoju ir santykius su nepilnamete (10)

Ką tik BBC kanalu transliuotoje laidoje princas Andrew atvirai papasakojo apie bičiulystę su...