Vilniaus miesto savivaldybė, užsibrėžusi tikslą, kad kelionių dviračiais skaičius mieste išaugtų bent dešimt kartų, šioms transporto priemonėms skirtų takų tinklą per artimiausius keletą metų žada išplėsti mažiausiai dvigubai. Tuo metu patys sostinės dviratininkai sako, kad iš pradžių būtų neblogai, kad bent esami takai būtų sutvarkyti ir juose neliktų pavojų keliančių kliūčių.
© DELFI / Tomas Vinickas

Didieji darbai – kitą vasarą

“Mūsų tikslas, kad bent 90 proc. vilniečių mažiausiai vieno kilometro atstumu nuo namų rastų magistralinį dviračių taką, kuriuo galėtų lengvai pasiekti miesto centrą ar kitą jiems reikiamą vietą. Prievarta žmonių ant dviračių nesusodinsime, bet jei kelionės jais bus mietiečiams patogesnės, jie ir rinksis dviračius”, - teigė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Pasak savivaldybės įmonės “Susisiekimo paslaugos” plėtros projektų vadovo Antono Nikitino, mero įvardytą tikslą numatoma pasiekti 2020 metais. Anot juo, šiuo metu yra rengiami naujų dviračių takų projektai, kuriuos įgyvendinti numatoma gavus Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą.

“Tai nėra trumpas procesas, bet realu, kad kitų metų vasarą jau galėtų prasidėti didieji darbai, kurie žymiai palengvins susisiekimą dviračiais. Nauji dviračių takai planuojami Žirmūnuose, Linkmenų, Vileišio gatvėse, kitose reikšmingose vietose”, - vardijo A. Nikitinas.

Šiemet, jo teigimu, toliau bus tvarkomi esami dviračių takai, be to, numatoma dalį kai kurių gatvių paskirti dviratininkams: “Yra gatvių Naujamiestyje, Žvėryne, Šnipiškėse, kurios yra pakankamai plačios, kad ten galėtų išsitekti ir automobiliai, ir dviračiai. Pavyzdžiui, pertvarkius automobilių stovėjimą Naugarduko gatvėje ir nubrėžus papildomas ženklinimo linijas, čia tikrai galėtų važiuoti dviratininkai”, - sakė “Susisiekimo paslaugų” atstovas.

Toliau taisys tai, kas padaryta blogai

A. Nikitinas pasakojo, kad kartu su dviračių entuziastais pernai buvo identifikuota 400 vietų esamuose takuose, kurios trukdo normaliam judėjimui dviračiais. Dalis jų buvo sutvarkyta dar praėjusiais metais, dalį numatoma sutvarkyti šiemet. Tai tokie dalykai kaip ne vietoje įrengti laiptai, bordiūrai, šiukšlių dėžės ar vidury takų augantys medžiai.

Tiesa, patys dviračių entuziastai sako, kad nepaisant savivaldybės pastangų tvarkyti tai, kas dviračių takuose yra negerai, vis dar atsiranda ir naujų nesąmonių. Sparčiai populiarėjančioje socialinio tinklo “Facebook” grupėje “Vilniaus dviračių takų kuriozai” apstu nuotraukų, kuriose užfiksuoti ir niekur vedantys ar staiga nutrūkstantys takai, ir staiga jų viduryje atsirandančios kliūtys, ir pavojingi susikirtimai su gatvėmis, ir kitokie nelogiški sprendimai.

Kaip sakė vienas šios grupės administratorių Eduardas Kriščiūnas, dalis dviračių takų nelogiškumų tikrai buvo ištaisyta, bet problema ta, kad jų nuolat atsiranda naujų.

“Mes esame aiškiai apsibrėžę, kad jokių senienų grupės puslapyje neskelbsime, dėsime tik naujai pastebėtas nesąmones. Kaip matote, medžiagos mums netrūksta. Nekilnojamojo turto projektų plėtotojai, įsipareigoję nutiesti dviračių taką, jį įrengia tik tam, kad užsidėtų varnelę, bet apie tai, kaip tuo taku reikės važiuoti, negalvojama”, - teigė vienas šios grupės administratorių Eduardas Kriščiūnas.

Sostinės meras R. Šimašius pripažįsta, kad tokių atvejų pasitaiko, tačiau, jo teigimu, tai dar ankstesnės miesto valdžios palikimas: “Tie projektai buvo patvirtinti ir suderinti tokie, kokie buvo. Dabar mes galime tik prašyti, kad jų vystytojai geranoriškai atsižvelgtų į savivaldybės norus ir pageidavimus. Nauji projektai tvirtinami pagal gerokai aukštesnius standartus”.

Minimaliais tikslais neapsiriboja

Miesto vadovo teigimu, pirmiausia reikia takų, kurie sujungtų gausiausiai apgyvendintus rajonus su miesto centru, nes dabar dviračiu į senamiestį atvykti iš Lazdynų, Karoliniškių, Justiniškių, Pašilaičių ar kitų nutolusių rajonų yra labai sudėtinga ar net neįmanoma.

Kita vertus, pasak R. Šimašiaus, reikia ir vietų, kurios būtų skirtos ne kelionėms iš vieno taško į kita, o tiesiog pasivažinėjimui. Kaip tokias erdves meras įvardija rekonstruojamą Neries krantinę ir planuojamą dviračių taką į Trakus, kuriam numatyta ES parama.

Prieš porą metų patvirtintame Vilniaus miesto dviračių takų specialiajame plane iškeltas tikslas, kad 2020-aisiais sostinėje dviračiais vasaros metu būtų atliekama bent 5 proc. visų kelionių. Toks skaičius prilygtų Europos Sąjungos vidurkiui. Dabar mūsų šalyje dviračiais atliekama vos 0,6 proc. kelionių.

R. Šimašius sako, kad tai orientaciniai skaičiai, bet galima kelti ir gerokai ambicingesnius tikslus: “Yra miestų su 5 proc., bet yra su 70 proc. Sakyčiau, kad pasiekti bent 20 proc. yra tikrai įmanoma, žinoma, tai ne poros metų darbas”.

Užsakymo nr. 16_115236_04

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis gerbia Guogą: siūlo neskubėti daryti išvadų (187)

Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neslepia, kad gerbia europarlamentarą Antaną...

Sauliaus Skvernelio patarėjas įžvelgia nebylų kartelį tarp prekybos tinklų (216)

Kartais atrodo, kad vartotojų gerove rūpintis turinti Konkurencijos taryba žaidžia verslo...

Su apnuogintais ispaniškais ašmenimis susidūręs „Žalgiris“ pasijuto „supjaustytas“ (22)

„Pietų IV“ sirgalių tribūna prieš rungtynes ironišku transparantu pasveikino „Sevilla“...

Architektė: savivaldybė neva taupo pinigus ir laiką, tačiau iš tiesų – trumparegiškai juos švaisto (15)

Jei anksčiau apie universalų dizainą Lietuvoje buvo kalbama kaip apie siekiamybę ar gerąją...

Gydytoja papasakojo apie gyvybiškai svarbius vitaminus: imuniteto specialiai stiprinti nereikia (18)

Artėjant rudeniui, susizgrimbame, jog pats laikas stiprinti imunitetą . Griebiamės vaisių,...

Nustebsite, ką gali kvapų maišymas: atskleidė keletą gudrybių (3)

Sluoksniavimas – ne tik mados tendencija, tai ir viena populiariausių parfumerijos krypčių. Jos...

Internautai nesėkmingai bando atspėti: koks gyvūnas slepiasi tarp žaislų? (34)

Gali atrodyti, kad šioje nuotraukoje „pozuoja“ vien tik pliušiniai žaislai, tačiau jūs...

Paprasti būdai, padėsiantys suvaldyti pyktį (4)

Kiekvienai mamai ar tėčiui yra tekę nors kartą atsidurti situacijoje, kai jų atžalos pyktis...

Kodėl džiūsta aviečių uogos (3)

Aviečių uogos džiūsta dėl įvairių virusinių ligų, kurias platina cikados ir amarai. Šie...

Skaitome tarp eilučių: kokie žinučių ženklai rodo, kad žmogus jumis nebesidomi? (35)

Šiais laikais nė viena pažintis neapsieina be bendravimo tekstinėmis žinutėmis. Kokie ženklai...