Lietuvoje pradėjus veikti užstato sistemai kasdien vis daugiau gyventojų išbando taromatus ir taip atgauna užstatą už tarą. GRYNAS.lt pakalbinti ekonomistai teigiamai vertina šią naujovę ir sako, kad išmetantys tarą į atliekų konteinerius patirs didelę žalą.
Taromatas ir kvitas
© DELFI montažas

Kai kas iš to galės uždirbti

DNB banko vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka teigė, kad formaliai žiūrint naudodamiesi užstato sistema ir grąžindami pakuotes žmones naudos neturės. Tačiau ji įsitikinusi, kad taip siekiama pakeisti vartotojų įpročius ir paskatinti žmones tausoti aplinką.

„Kalbant apie naudą vartotojams, daugeliui atrodytų, kad jos iš vis nėra. Tačiau įstatymais nustatytas skatinimas rūšiuoti atliekas ir stiklo, PET tarą bei skardines leidžia įvertinti ir įkainoti laiką ir pastangas. Vartotojas turi pasirinkimą – priduoti tarą arba nepriduoti ir prarasti užstatą“, - tikino pašnekovė.

Jekaterina Rojaka
Jekaterina Rojaka
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jos teigimu, naujoji sistema turėtų džiuginti vaikus, kuriems atsiranda galimybė priduoti tai, kuo ne vietoje atsikrato suaugusieji. „Kai kuriems 10 centų nėra didelis praradimas, kitiems tai gali būti papildomas uždarbis. Aš prisimenu, kaip vaikystėje lakstydavome po kiemus ir surinkdavome butelius, o juos pridavę turėjome pinigų ledams. Taigi, užstatas už parduodamų gaminių pakuotes atlieka iš dalies auklėjimo, švietimo funkciją bei padeda judėti civilizuotos pakuočių tvarkymo sistemos link“, - teigė ekonomistė.

Ir čia pat ji pateikė statistiką. Anot pašnekovės, stiklo taros grąžinimas Europoje pernai pasiekė didžiausią lygį – 73 proc. Danijoje yra surenkama ir utilizuojama apie 98 proc. visos stiklinės taros, Švedijoje, Belgijoje, Liuksemburge ir Austrijoje – apie 90 proc.

J. Rojaka pažymėjo, kad Lietuvos rodiklis nėra blogiausias – kaip ir Estijoje, surenkama 72 proc. PET taros surinkimo rodikliai yra kol kas prastesni – 2014 m. Europoje siekia 57 proc.

Būdas, kaip galima išleisti sukauptą depozitą

Asmeninių finansų ekspertė Odeta Bložienė GRYNAS.lt savo ruožtu teigė, kad naujoji tvarka gyventojams turėtų suteikti daugiau disciplinos. Ir tai, anot jos, puikus būdas paskatinti vaikus rūšiuoti.

„Šiuo atveju svarbi ne tik finansinė dalis. Kaip šeimos finansų patarėja galiu pasakyti, kad tai vargiai padės sutaupyti. Bet tai žmogui suteikia disciplinos, suteikia atsakingumo už taršą, už rūšiavimą. Finansinė paskata verčia žmogų privalomai rūšiuoti ir priduoti tarą. Tai nėra ta sritis, kur eilinis namų ūkis galėtų pralobti, bet taip galima paskatinti savo vaikus rūšiuoti, kaupti ir nunešti priduoti tarą. Tokiu būdu vaikai galėtų gauti papildomų kišenpinigių“, - kalbėjo pašnekovė.

Odeta Bložienė
Odeta Bložienė
© Bendrovės archyvas

Ji pabrėžė, kad skaičiuojantis žmogus tikrai naudosis užstato sistema, nes priešingu atveju patirs nemenkų nuostolių. Be to, ekonomistė pateikė vieną iš būdų, kaip galima prasmingai panaudoti atgautą užstatą.

„Namų ūkiai, kurie nesinaudos užstato sistema, nukentės. Juk per metus susidaro nemažai taros. Galima suskaičiuoti, kiek šeima sukaupia taros per savaitę, mėnesį ir metus. Tada motyvacijos rūšiuoti ir priduoti tikrai atsirastų. Šeima gali išsikelti metų tikslą, kad iš atgauto depozito sukauptų pinigų galima susiorganizuoti sau įdomų laisvalaikio užsiėmimą. Bet taros negrąžinimas iš tiesų yra pinigų mėtymas“, - dėstė O. Bložienė.

Ji teigė pastebėjusi, kad Lietuvoje požiūris į aplinką keičiasi ir vis daugiau žmonių stengiasi ją išsaugoti. „Lietuvoje jau seniai pratinamės rūšiuoti. Ypatingai didmiesčiuose yra daug rūšiavimo taškų. Tačiau, kad namuose turėtume atskiras dėžes skirtingoms atliekoms, kad atsirastų atskira dėžė tarai, dar reikia laiko. Nemanau, kad viskas įvyks per vieną naktį. Finansinė paskata nėra vienintelė. Turi didėti žmonių sąmoningumas, kad mus motyvuotų ne 10 centų, bet ir įsipareigojimai aplinkai ir aplinkos švarai“, - kalbėjo ekonomistė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: artėja nauja šilumos banga

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems stiprėjantis aukšto atmosferos slėgio sūkurys. Kaip naktį, taip...

Gydytoja papasakojo, kaip geriausia gydyti pūslelinę: tepalai ir pleistrai – praeityje (86)

Tikriausiai ir jūs esate vienas iš tų, kuris asmeniškai jau susipažino su pūsleline ( herpės...

Šiaudiniškius siaubiančio vyro bijo visas kaimas: jis lyg tiksinti bomba (206)

Dar prieš kelis metus Šiaudiniškiuose gyvenantis Julius Švedas buvo pavyzdingas šeimos žmogus,...

Pakvietė į vakarienę restorane – išėjo su pirkiniu už 2 tūkst. eurų (227)

Kaip manote, kiek gali kainuoti pagalvė? O dvi pagalvės ir antklodė? Žurnalistų pagalbos...

Neringos Venckienės tėvas ėmėsi veiksmų: šį kartą dėl anūkės (432)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kalėjime kalinčios Neringos Venckienės tėvas kreipėsi į...

Sostinėje pareigūnai per Žolinių reidą ne tik baudė, bet ir teikė pirmąją pagalbą (2)

Trečiadienį, Žolinių dieną, pareigūnai Vilniuje vos spėjo suktis – baudė neblaivius,...

Gyvai / Supertaurės mačas Estijoje: „Real“ – „Atletico“ 2:2, pratęsimas (21)

Istorinis vakaras Estijoje – trečiadienį vakare Taline dėl UEFA Supertaurės titulo kaunasi...

Į restoraną Vilniaus senamiestyje užsukusią moterį išgąsdino ne tik kvapas, bet ir vaizdas (26)

Restorane „Forto dvaras“, esančiame pačioje Vilniaus širdyje – Pilies gatvėje, su šeima...

Įsigijo naują telefono kortelę ir prasidėjo keisti skambučiai (66)

Įsivaizduokite, kad nusiperkate naują telefono SIM kortelę, dar net nespėjate naujuoju numeriu...

Per Žolinę gimęs Natalijos Bunkės sūnus atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventėje dalyvavo ir Danielius Bunkus (129)

Šiandien dainininkės Natalijos Bunkės ir verslininko Danieliaus Bunkaus sūnus Kristupas atšventė...