aA
Antradienį nuo 13 val. šalies miestų ir miestelių pagrindinėse aikštėse, didesnėse susibūrimo vietose, prie seniūnijų, kaimo mokyklų, girininkijų miškininkai gyventojams nemokamai dalino eglės šakas, skirtas papuošti namus prieš didžiąsias metų šventes.
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistai dar prieš 13 valandą apsilankė šalia Kalniečių poliklinikos, kurios prieigose sustojo Kauno girininkų sunkvežimis pilnas žaliaskarių šakų. Jų buvo pačių įvairiausių: nuo mažų, skirtų šventiniams vainikams gaminti, iki didelių, prilygstančių nedidelėms eglutėms.

Portalas užfiksavo, kad dovanojamų eglišakių pasiimti susirinko keli šimtai žmonių, pasak girininkų, buvo ir tokių, kurie laukė nuo 9 val. ryto. Dauguma atvyko bent prieš pusvalandį ar valandą. Žmonės eilėse laukė kultūringai, nors buvo ir pagrūmojančių, kad kažkas užlindo ir elgiasi negarbingai. Į patį priekį prasibrauti gerą pusvalandį buvo sunkoka.

Nors tradicija tęsiama kasmet, eglišakių dalinimo akcija prie Kauno rajono savivaldybės vos nevirto muštynėmis. Susirinkę žmonės labiausiai norėjo eglišakių, nors kai kurie gavo pušų šakas. Dėl to įvyko daugiausiai pagyvenusių žmonių konfliktas, kai jie brovėsi per aptvėrimą.

Eilės lyg sovietmečiu: kauniečiai vos nesusimušė dėl eglišakių
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Daugiausiai matėsi garbaus amžiaus žmonių, tačiau netrūko ir jaunimo. Kauniečiai stengėsi gauti kuo gražesnes šakas, pasak kelių jų, iš pradžių teko ir pakovoti, kad prasibrautų iki dalintojų ir gautų pačias dailiausias šakeles.

Kauno miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Mindaugas Petkevičius pasakojo, kad net sulūžo vienas dalinimui skirtas stalas, norinčiųjų antplūdis buvo didžiulis: „Žmonės gal bijojo, kad ne visiems užteks ar, kad pradžioje dalinsime pačias gražiausias, tad bandė visi jas gauti pirmesni, skubėjo. Kai kurie laukė net nuo 9 val. ryto! Bet šakų yra galybė, užteko visiems“, – pažymėjo M. Petkevičius.

Jis informavo, kad šakos atkeliavo iš Karmėlavos, Raudondvario, Vilkijos miškų girininkijų, kur vykdomi kirtimai, ten surenkamos eglių šakos, stengtasi jų nesulaužyti ir kuo sveikesnes ir šviežesnes atvežti žmonėms.

Girininkas pastebėjo, kad lyginant su pernai, žmonių buvo daugiau, jų amžius įvairus. „Akcija reikalinga, poreikis yra, daugybė susidomėję, su azartu eina rinktis“, – teigė M. Petkevičius.

Eilės lyg sovietmečiu: kauniečiai vos nesusimušė dėl eglišakių
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Žmonės: akcija džiugina

Miškininkai atviravo, kad vienam žmogui dalinamo kiekio neskaičiavo, tad buvo galima rinktis neribotą kiekį eglišakių, kalbinti žmonės pasakojo ėmę sau, kaimynui, giminėms.

Kalbinti kauniečiai džiaugėsi, kad prieš pat šventes namo parsineš tikrų eglių šakų, dar su kankorėžiais, šventės kvapas netruks namuose pasklisti.

„Atveža, mokėti nereikia, pernai už vieną šaką 3 eurus paklojau, o šiandien praeidama pastebėjau, kad netoli prekybos centro pilnos eglės kainuoja 6-16 eurų, tai daugoka pensininkams“, – atviravo Irena.

Garbaus amžiaus Jonas tikino, esąs labai laimingas, kad vykdoma tokia akcija: „Žmonės ne tik papuoš namus, bet ir mišką išsaugos. Pasiėmiau dvi šakas, skubu gaminti kompoziciją“, – kalbėjo nuo akcijos startavimo prieš aštuonerius metus kasmet čia atvykstantis vyras.

Pensininkas Povilas buvo rūstesnis: „Ubagams pakišą valdžia atvežė, už kokias blusas nusipirkti pačiam? Dirbau sąžiningai 42 m., o pensijos gaunu 260 eurų, užmoku mokesčius ir lieka trys eurai dienai. Koks čia gyvenimas?“, – kalbėjo vyras, atskleidęs, kad šakas vietoj eglių namuose puošia jau 24 metus, kai tik išėjo į pensiją.

Julija akciją vertino teigiamai, pati šakos laukė apie pusvalandį: „Kiekvienas nori geresnės, pakovoja, nes nemokamai. Pensininkai visi į mišką juk nenuvažiuos ir eglutės nenusikirs ir nenusipirks, nėra už ką. Noriu atkreipti dėmesį, kad po švenčių visur mieste būna pilna išmestų eglučių, miestas tampa tarsi šiukšlynu, žmonės meta bet kur“, – ragino dėmesį atkreipti garbaus amžiaus Julija.

Eilės lyg sovietmečiu: kauniečiai vos nesusimušė dėl eglišakių
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Studentė Laura pasakojo atvykstanti į akciją pirmą kartą, iki tol visą laiką turėjo dirbtines eglutes: „Namuose reikia gyvos eglės dėl kvapo. Atlėkiau tiesiai iš poliklinikos, brautis nereikėjo. Eglės juk brangios, ar eilinis žmogus, o juo labiau pensininkas už 25 eurus eglę įpirks?“, – retoriškai klausė Laura.

Edgaras irgi džiaugėsi akcija, tik stebėjosi žmonių kiekiu: „Žmonių kaip prie duonos. Kas darosi!“

Prie nemokamai dalijamų eglių šakų ir alytiškių spūstys

Alytaus Rotušės aikštėje antradienį gyventojai taip pat spietėsi prie nemokami dalinamų eglių ir pušų šakų. Žmonės apgulė šakas priekabose atvežusius automobilius. Vieni ėmė po vieną šakelę, kiti šakas nešėsi glėbiais. „Ir sau, ir dukros šeimai paėmiau“, – teigė šakomis nešina alytiškė.

Eilės lyg sovietmečiu: kauniečiai vos nesusimušė dėl eglišakių
© Alytusplius.lt nuotr.

Kaip teigė Alytaus miškų urėdijos prekybos vadybininkas, ryšių su visuomene specialistas Aurimas Kašelionis, 13 val. pradėtų dalinti eglių ir pušų šakų iš anksto laukė būrys alytiškių. Per pusvalandį gyventojai išsidalino penkias priekabas šakų.

„Nors žmonių daug, tačiau jie šakas dalinasi tvarkingai. Pernai buvo didesnė apgultis. Kiek išdaliname šakų, neskaičiuojame. Iš viso buvo paruoštos trys didelės traktorinės priekabos. Nebuvo suplanuota, kiek tiksliai priekabų šakų reikia atvežti“, - sakė A. Kašelionis.

Alytiškiai džiaugėsi galimybe šakų namo parsinešti nemokamai. Vieni ėmė pirmą pasitaikiusią šakelę, kiti stropiai rinkosi, o neįtikusias norėjo pasikeisti.

„Kam pirkti, jei gali gauti nemokamai. Čia jų visiems užteks. Aš kasmet parsinešu šakelių nemokamai. Ir man užtenka. Kai nusiperki didelę gyvą eglę, paskui ją gaila išmesti“, - kalbėjo alytiškis Antanas.

Miškininkų dalijamos eglių šakos atvežamos iš kirtaviečių. Šakos genėjamos nuo brandžių, kirsti numatytų medžių.

Aplinkos ministerijos ir Generalinės miškų urėdijos rengiama akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ vyksta daugiau kaip šimte Lietuvos vietų, planuojama išdalyti daugiau kaip 100 tūkst. eglės šakų.

Akcija prieš aštuonerius metus prasidėjo didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Akcijai eglišakiai atkeliauja iš paruoštų miško kirtimų valksmų ir nė viena eglutė nėra nukertama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiugelio skambutis aplinkos ministrui: išlindo visai kitų interesų ausys (18)

Ką bendro turi atliekų tvarkymo verslas su žmogaus teisėmis ir jų gynimu?

Lietuvos miškuose miškovežių spūstys (30)

Socialiniai tinklai ūžia nuo informacijos, kur matyti intensyvūs miškų kirtimai. Gyventojai,...

Šimonytė apsisprendė dėl Prezidento rinkimų – apie abejones kalba būtuoju laiku (633)

Artėjančių prezidento rinkimų lygtyje lieka vis mažiau nežinomųjų. Bet tie nežinomieji yra...

Neįvykus koncertui pasijuto maitinama pažadais: kiek galima laukti savų pinigų? (56)

Į DELFI kreipėsi skaitytoja Kristina, kuri neįvykus koncertui jau daugiau nei mėnesį laukia savo...

Orai: laukia kardinalūs pokyčiai (7)

Vasarai būdinga šiluma mėgausimės iki penktadienio. Po to šalyje įsivyraus apniukę ir vėsūs...

Prieš ir po: neįtikėtinos narkotikų atsisakiusių žmonių transformacijos

„Kas per daug, tas nesveika“ yra gan nebloga gyvenimo taisyklė, tačiau kai kurių dalykų...

Pirmasis Allos Pugačiovos vyras lietuvis – apie bendrą gyvenimą, skandalus namuose ir tikrąją skyrybų priežastį (37)

Buvęs primadonos vyras papasakojo apie santuokos su Alla Pugačiova ypatumus ir apie skyrybų su...

Nespėjusį į Panevėžio ligoninės direktoriaus kėdę atsisėsti Skorupską atiduoda į prokurorų rankas (86)

Į korupcijos skandalų sūkurį dėl buvusio vadovo Ivano Dorošo bylų pastaruosius keletą metų...

Sąžiningo teisėjavimo prašantis Kleiza – apie titulų badą, triskart už „Žalgirio“ pigesnę „Ryto“ sudėtį ir rinktinę interviu (57)

Savo komandos pavadinimą, logotipą ir vyriausiąjį trenerį pakeitęs Vilniaus „Rytas“ jau šį...

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (872)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...