aA
Šiandien visuomenės susidomėjimas sveikatai palankia gyvensena auga. Daugumai iš mūsų yra be galo svarbu, ką dedame ant kasdienio stalo: maistas turi būti ne tik skanus, bet ir vertingas. Tuo rūpinamės ne tik mes patys – pakankamai dažnai pagalbos tinkamo maitinimosi klausimais kreipiamės į gydytojus dietologus bei dietistus.
J. Dobrovolskienė ir VK SPF studentės
© Organizatorių archyvas

Dietologija – mokslo šaka apie tinkamą maitinimąsi, tirianti organizmo maistinių medžiagų, energijos poreikius ir jų koregavimo būdus, kai specialiomis dietomis gydomos konkrečios ligos.

Lietuvoje prieš daugiau kaip 20 metų dietologijos srityje įvyko virsmas. Tuo metu Vilniaus universiteto Medicinos fakultete dietologijos rezidentūros studijas baigė pirmosios „kregždės“ – gydytojai dietologai. Iš sovietmečio paveldėtos „15 stalų” dietos buvo pakeistos į vakarietiško tipo dietas, pagrįstas patofiziologiniais organizmo pokyčiais konkrečių susirgimų ar sveikatos problemų atvejais.

Reikėjo naujų vėjų vykdant maitinimosi organizavimą bei priežiūrą asmens sveikatos priežiūros ir socialinės globos įstaigose. Vilniuje, tuometinėje Vilniaus medicinos mokykloje (dabartiniame Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete), 1994 m. buvo pradėta rengti nauja sveikatos priežiūros specialistų karta – dietistai. Ilgainiui keitėsi ir tobulėjo studijų programos turinys. Perėmus Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos kolegų patirtį, Vilniaus kolegijoje buvo parengta šiuolaikiška, patraukli Dietetikos studijų programa.

Dietetikos studijos skirtos besidomintiems sveikatos ugdymu, stiprinimu ir išsaugojimu, savo ateitį siejantiems su sveikatai palankios gyvensenos sklaida ir siekiantiems tapti profesionaliais dietistais.

Pagal šiuolaikiškai sudarytą Dietetikos programą būsimieji specialistai studijų metu mokosi susieti maitinimosi subtilybes su asmenų anatominiais, fiziologiniais ypatumais, sudaryti individualius maitinimosi priežiūros planus bei valgiaraščius, tikrinti dietinių patiekalų ruošimą bei kokybę, profesionaliai vertinti maitinimo/si priežiūros veiksmingumą bei efektyvumą ir kt. Labai svarbu tai, kad trečdalis viso studijoms numatyto laiko skiriama praktiniams įgūdžiams lavinti.

Maisto ruošimo technologija
Maisto ruošimo technologija
© Organizatorių archyvas

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje kasmet profesinės veiklos praktikas atlieka Vilniaus kolegijos Dietetikos studijų programos visų kursų studentai. Jie bendrauja su kompetentingais specialistais – gydytojais dietologais, praktinės patirties turinčiais dietistais, maisto technologais, inžinieriais. Keletą metų analizuojant Vilniaus kolegijos studentų, būsimųjų dietistų, parengimo kokybę, galima konstatuoti, kad studentai puikiai geba savarankiškai susieti studijų metu įgytas teorines žinias su praktine veikla. Profesinės veiklos praktikų metu studentams pateikiamos individualios užduotys – planiniai valgiaraščiai, individualūs maitinimosi planai – yra atliekamos operatyviai ir kokybiškai, nes studentai naudojasi Sveikatos priežiūros fakulteto mokymo bazėje įdiegta kompiuterine programa bei jų pačių studijų metu sukaupta maisto produktų duomenų baze“, – džiaugiasi Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Dietetikos tarnybos vedėja, gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė.

Pažymėtina, kad baigę trejų metų studijas absolventai įgyja dietetikos profesinio bakalauro laipsnį ir dietisto kvalifikaciją, todėl sėkmingai įsidarbina sveikatos priežiūros įstaigose, socialinių paslaugų institucijose – įvairaus amžiaus sveikų ir neįgalių žmonių globos namuose, sveikatos ir reabilitacijos centruose, ugdymo bei privačiose asmens sveikatos priežiūros ar viešojo maitinimo įstaigose. Profesionalūs dietistai taip pat konsultuoja visuomenę subalansuoto raciono ir tinkamo maitinimosi klausimais. Anot specialistų, tinkamai maitintis yra menas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (241)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (67)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (501)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (2)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (1007)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1775)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (63)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (26)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (138)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (14)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...