aA
Lašišų žvejybos sezonas jau kuris laikas pasibaigęs, tačiau žvejai neskuba išeiti atostogų. Ypač kai lašišų šiuo metu knibžda vandenyje – joms pats lizdų sukimo įkarštis. Kasmet rengiama akcija „Lašiša“ įpusėjo ir norint apsaugoti neršti susiruošusias lašišas, praktiškai bet kokia žvejyba visoje Neryje draudžiama.
Dėl lašišų gerovės žvejai trumpam turi padėti meškeres į šoną
© P. Paulaičio nuotr.

Vienu ar kitu atveju, šiuo metu kibs tik lašišos. Savo lizdus norinčios apsaugoti karališkos žuvys visus kitus upių gyventojus yra įbauginusios ir šie net nekimba. Kai kuriems žvejams dar trūksta žinių ir sąmoningumo, todėl jie ne tik kenkia trapiems šių žuvų ištekliams, bet turi susimokėti ir nemažas baudas.

Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento vyresnysis specialistas Darius Liepis per penkerius darbo metus ne tik nubaudė ne vieną brakonierių, bet ir apsižioplinusį žveją.

„Nuo rugsėjo 16-osios prasideda pats tas lašišų nerštas. Nerštui dar trūksta šiek tiek šaltuko, bet lašišos jau daro lizdus sudėti ikrams. Pirma patelės išnerš ikrus, patinai apvaisins, o vėliau juos užkas smėliu. Lašišos į žvejų blizges reaguoja kaip į priešus, jas gainioja ir taip trukdomas nerštas“, – pasakojo inspektorius.

Nepaisant gresiančių nemalonumų, aplinkosaugoninkai suranda ne vieną neleistiname ruože meškeriojantį žmogų. Jų tikslai skirtingi.

„Žmogus dabar neina lydekos, neina šapalo – eina lašišos. Kitas gal ir be blogos minties, eina žvejoti lydekų, tačiau vis tiek pagaus lašišą“, – kalbėjo inspektorius.

Vis dėlto, jei be savo sugautos žuvies neįsivaizduojate gyvenimo, yra palikta viena išimtis – daugiau nei dešimties kilometrų ruožas netoli Bezdonių.

„Licencijos lašišų žvejybai baigėsi spalio 15 dieną. Dabar prieiti prie Neries su mėgėjiškais žūklės įrankiais yra draudžiama, išskyrus vieną ruožą. Jei negali be upės gyventi, tai yra paliktas gana ilgas ruožas nuo Žeimenos žiočių iki Bezdonių kabančio tilto. Ten galima žvejoti visais mėgėjiškos žūklės įrankiais. Lašišų lizdų ten mažai“, – aiškino D. Liepis.

Inspektorius pasakojo, kad nuo rudens pradžios vykdomos akcijos metu pasitaikė nemažai pažeidimų. Dažniausiai jie susiję su licencijomis – pagavus lašišą licencijos pažymėtos netinkamai, jų galiojimo laikas pasibaigęs ir panašiai.

Deja, pasitaiko ir kiek kitokių pažeidėjų – iš nelegalios, dažnai nehumaniškos, žvejybos pinigus užsidirbančių brakonierių. Skaudžiausias toks būdas – kabliavimas. Specialiais svareliais pasunkinti kabliai mėtomi į lizdus, kur giliai įsirėžia į lašišos kuprą ar pilvą ir žuvis ištraukiama į krantą.

„Turime informacijos, kad brakonieriai stato sargus, slepia meškeres ir laukia, kol lašišos išeis. O tada vargšes žuvis kabliuoja be gailesčio“, – pasakojo inspektorius.

Gali atrodyti, kad brakonieriai aktyviausi užslinkus tamsai, tačiau taip nėra. Tokių brakonierių gaudymui, sekimui ir tykojimui skiriami vakarai.

„Naktį nebrakonieriaujama. Brakonieriai siekia įsilieti į vakarinį automobilių srautą, nes paupyje antrą ar trečią nakties sutiktą automobilį tikrinsime ne mes, bet ir policininkai“, — pasakojo D. Liepis.

Projektas „Aplinkosauga“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tikrasis Narkevičiaus užnugaris: jiems nebaisus ir Kremliaus šešėlis (345)

Diskriminacija tautiniu pagrindu. Vertinti pagal partiją – nusikaltimas. Tokią gynybinę taktiką...

VRK pirmininkės Matjošaitytės ir jos palydovės kelionės užkliuvo net kolegoms (151)

Dvidešimt penkios kelionės per pustrečių metų – toks Vyriausiosios rinkimų komisijos...

Neurologas Jokūbas Fišas: iš 36 populiarių dietų ši geriausia — ilgina gyvenimą ir padeda išvengti mirtinų ligų laida „Sveikatos receptas“

Gera kraujotakos sistema – gyvybiškai svarbi, dėl to ir sutrikimai, susiję su kraujotaka , gali...

Iš „Grigeo Klaipėdos“ buvusių vadovų teisme reikalaujama atlyginti milijoninę žalą (28)

Teismas ruošiasi pradėti nagrinėti bylą, kurioje iš pernai atleistų medžio plaušo plokščių,...

Kinija dėl plintančio viruso uždaro jau antrą miestą papildyta 12.25 (67)

Pasak Kinijos, nuo naujojo viruso šalyje mirusių žmonių skaičius išaugo iki 25, o iš viso...

Žiauriu smurtu ir prievarta kaltinamas paauglys iš Jurbarko stojo prieš teismą: vaikinas nevaldė ašarų papildyta 12.00 (58)

Praėjusių metų gegužę poilsis sodyboje Tauragės rajone paauglei įrėžė žaizdas, galbūt,...

Griauna mitą, kad nevaisingumas tėra moterų bėda: trečdaliu atvejų tai lemia vyro vaisingumo sutrikimai

Kasmet Lietuvoje pasaulį išvysta apie 30 tūkst. naujagimių. Tačiau kol vienos šeimos laimingai...

Mažvydas Jastramskis. Darbo partijos sugrįžimas ar didelis šnipštas? (15)

Fiasko pastaruosiuose Seimo rinkimuose patyrusi Darbo partija po Viktoro Uspaskicho sugrįžimo...

Eigulys miške užfiksavo itin retą reiškinį (16)

Cukraus vatą ar ledo vilną primenantį purų sniego darinį miškininkai vadina ledo plaukais. Šis...

LVŽS frakciją palikęs Poderys grįžti neplanuoja: išsiskirdavo nuomonės (11)

Ketvirtadienį iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos Seime...