Daugiabučių namų atnaujinimo programa apima daugybę etapų ir įvairių statybos darbų, todėl natūralu, kad renovacijos metu gali kilti nesklandumų ar nesusipratimų.Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Vilniaus skyriaus vyriausiojo specialisto Ramūno Šablausko teigimu, viskas, kas numatyta techniniame projekte, privalo būti įgyvendinta, dėl to labai svarbu identifikuoti pažeidimus ir imtis veiksmų siekiant juos pašalinti. Taigi į ką reikėtų atkreipti dėmesį renovuojantiems savo namą ir kokie modernizacijos pažeidimai yra dažniausi?
Daugiabučių renovacijos metu statybų kokybė nuolat tikrinama
© DELFI / Valdas Kopūstas

Pažeidimai – nuo palangių iki cokolio apšiltinimo

Neretas pažeidimas yra susijęs su situacija, kuomet yra paprasčiausiai nepranešama apie vykstančias statybas. Statybos įstatymas rangovą ir statytoją įpareigoja prieš renovuojant seną pastatą paskelbti apie statybos pradžią statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje.

Vis tik dažniausi pažeidimai yra susiję su statybos darbais ir jų kokybe. Anot R. Šablausko, susiduriama, visų pirma, su statybos darbų technologijos pažeidimais, kuomet, pavyzdžiui, neteisingai sumontuojamos palangės.

„Taip pat nesilaikant projekto dirbama ties cokolio (išorinės sienos apatinės dalies) mazgu. Prieš šiltinant sienos neparuošiamos pagal reikalavimus. Aptinkami izoliacijos įrengimo pažeidimai, neapšiltinti vamzdynai, ne pagal projektą sumontuota santechnikos armatūra.Šie pažeidimai – dažniausiai pasitaikantys. Tačiau jų būna įvairių“, - kalbėjo R. Šablauskas.

Anot specialisto, galima kalbėti ir apie netipinius pažeidimus. „Pavyzdžiui, jeigu fasade klijuojama šiltinimo medžiaga nėra perrišama tarpusavyje. Teko susidurti su tokiais atvejais, kai buvo kažkurioje fasado dalyje taip padaryta. Tai toks netipinis vaikiškas pažeidimas, kurio neturėtų daryti jokia statybos darbų organizacija“, - sakė specialistas.

Taip pat pasitaiko pažeidimų, susijusių su fasado vėdinimo sistemomis. Vėlgi šios įrengiamos nesilaikant techninio projekto nurodymų.

Dėmesį reikėtų atkreipti ir į cokolio apšiltinimą – svarbu, kad per jį į pastatą neatkeliautų drėgmė ir šaltis. Kaip teigia R. Šablauskas, vienas iš galimų pažeidimų nutinka tuomet, kai drenažinė membrana, turinti apsaugoti šilumos izoliaciją nuo mechaninių pažeidimų, sudedama priešinga puse negu numatyta projekte.

Pastebėjęs pažeidimus techninis prižiūrėtojas gali stabdyti darbus

Jeigu statybos inspekcija pamato šiuos pažeidimus, jie būna arba iš karto šalinami, arba rašomas privalomas nurodymas imtis atitinkamų veiksmų. Apie pažeidimus pranešus gyventojams arba techniniam statybų prižiūrėtojui statybų inspekcijos darbuotojai aplanko statybos darbų vietą ir aiškinasi, ar skundai yra pagrįsti.

„Statybų techninio prižiūrėtojo, pastebėjusio pažeidimus, pagrindinė pareiga yra juos užkardyti. Jis juos fiksuoja įrašų žurnale, gali stabdyti darbus, o jeigu jo neklauso, tik tada jis kreipiasi į statybos inspekciją. Tai yra gana retas atvejis. Dažniausiai rangovai techninio prižiūrėtojo klauso. Žinoma, būna ginčytinų klausimų. Tada tenka spręsti, žiūrėti, kas ten darosi. Gyventojų nuogąstavimai taip pat ne visada pasitvirtina – kartais jų nusiskundimai būna teisingi, tačiau statybos darbų „blogumas“ būna ne visai tiksliai nustatomas“, - teigė R. Šablauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Sodra“ perskaičiavo esamas ir būsimas pensijas: pasitikrinkite, kiek gausite jūs (295)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo įstatymas, pagal kurį jau skirtos ir būsimos pensijos...

Uodų žemėlapis: sužinokite, kur geriau kojos nekelti (10)

Nors savivaldybės skambina pavojaus varpais dėl sausros, poilsiautojams savaitgalį ramybės nedavė...

Paskutinis bandymas: Skvernelis su Karbauskiu siūlo naują gelbėjimo ratą stringančioms reformoms (5)

Antradienį Seime pradėti registruoti kompromisiniai Vyriausybės siūlomos mokesčių reformos...

„MG Baltic“ byla. Šimašiaus kabineto paslaptys, Butkevičiaus skambučiai ir „dyki pinigai“ (52)

Didžiojoje politinės korupcijos byloje dažnai minimas garsiajam Liberalų Sąjūdžio...

Kito sezono „Žalgiris“: didelė šeima skirstosi palikdama daug klaustukų (13)

Kauno „Žalgiris“ sužaidė istorinį sezoną, o jam dar nesibaigus du žaidėjai nusprendė...

Kinijos galios simbolis patyrė fiasko (26)

Kinijai , ko gero, teks trumpam pamiršti ambicijas Pietų Kinijos jūroje, nes pats pirmasis šioje...

Pasaulį užkariavo naminiai ledai vos iš vieno ingrediento – išbandykite ir jūs (2)

Atėjus vasarai „sunkius“, iš orkaitės traukiamus desertus norisi pakeisti kuo nors šaltu ir...

Pačiame Vilniaus centre sumušta ir apiplėšta paauglė (5)

Vilniuje, stoties rajone, keturios merginos sumušė ir apiplėšė paauglę.

Milžiniška audra Marse nerimsta jau beveik tris savaites (3)

Birželio pirmą dieną Marse pastebėta kylanti milžiniška dulkių audra. Per pastarąsias porą...

Susidomėjimas būstu Vilniuje ima kristi: Kaunas veržiasi į priekį (10)

Profesionaliųjų nekilnojamojo turto ( NT ) rinkos dalyvių nuomone, du didžiausi Lietuvos miestai...