Pagaliau įsisiūbavusios daugiabučių renovacijos prioritetas – aukšta darbų kokybė. Tačiau dalis gyventojų nė nenutuokia, ką per dieną veikia prie daugiabučio triūsiantys statybininkai. Pasirodo, kad norint kontroliuoti jų darbą ir identifikuoti broką specialaus išsilavinimo nereikia – užtenka žinoti keletą esminių taisyklių.
Statybininkų dažniausiai padaromos klaidos / DELFI montažas

Kokias klaidas statybininkai padaro dažniausiai?

Nuolat renovuojamuose daugiabučiuose besilankantis Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Edvardas Petrauskas atskleidė, ką reikia žinoti norint kontroliuoti daugiabutį namą renovuojančią statybos įmonę. Anot jo, dažniausiai pasitaikančios klaidos yra kelios ir norint jas pastebėti daug žinių nereikia – jas identifikuoti gali kiekvienas.

Visgi pašnekovas pridėjo, kad vien namo gyventojai užtikrinti aukštos darbų kontrolės nepajėgs. Tai profesionaliai gali atlikti tik statybos techninis prižiūrėtojas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos bei BETA darbuotojai. Visgi E. Petrauskas paminėjo ir dar vieną grandį, kuri taip pat negali likti nuošalyje.

„Pagal Statybos įstatymą statytojas (užsakovas) organizuoja ir atlieka techninę priežiūrą. Taigi jis irgi turi labai rimtai tikrinti ne tik rangovą, bet ir techninį prižiūrėtoją. Be šios grandies įsikišimo aukštos kokybės pasiekti nepavyks“, - konstatavo E. Petrauskas.

Visgi labai dažnai renovuojamuose daugiabučiuose besilankantis pašnekovas pastebėjo, kad esminės klaidos fiksuojamos labai retai. Dažniausiai nustatomi nedideli ir greitai pašalinami trūkumai.

Tačiau jei trūkumų niekas nepastebės, savaime suprantama, jie likviduoti nebus. Kaip tik todėl BETA atstovas įvardijo, kokios klaidos renovuojant daugiabučius pasitaiko dažniausiai ir patarė, kaip jas atpažinti:

1. Angokraščių linija langų ir durų kampuose negali sutapti su prie išorinės sienos pritvirtintų plokščių siūle: „Iš vienos plokštės turi būti išpjautas kampas, kurį atitinkamoje vietoje reikia įmontuoti. Ši taisyklė taikoma ir rūsio langeliams. Tai svarbu norint, kad jautriose vietose neskilinėtų sienos. Iš karto pamačius tokį pažeidimą jį pataisyti nėra sunku. Statybininkas, vieną kartą klaidą ištaisę, kitą kartą jau žinos, kaip turi būti teisingai.“

Šitaip sienos atrodyti negali / BETA nuotr.
Šitaip sienos atrodyti negali / BETA nuotr.

2. Dažnai kampuose netinkamai „surišamos“ ant pastato išorinių sienų montuojamos specialios plokštės. „Yra speciali schema. Esmė ta, kad galioja mūrijimo principas – viena eilė turi „susirišti“ su kita“, - sakė E. Petrauskas.

Angokraščių linija sutampa su plokščių siūle / BETA nuotr.
Angokraščių linija sutampa su plokščių siūle / BETA nuotr.

3. Kai kada neteisingai tvirtinamos smeigės. Pasak specialisto, kiekvienoje plokščių, tvirtinamų ant išorinių pastato sienų, susijungimo vietoje turi būti po smeigę. O vidurinėje plokštės dalyje jas privaloma išdėstyti laikantis proporcijų. Be to, kuo pastatas aukštesnis, tuo viršutinėje jo dalyje smeigių turi būti daugiau.

Netinkamai "surištos" plokštės / Kreisel nuotr.
Netinkamai "surištos" plokštės / Kreisel nuotr.

4. Įrengiant ventiliuojamą fasadą kartais nepritvirtinama termoizoliacinė medžiaga. Tokiu atveju tenka nuimti apdailos plokštes ir iš naujo prismeigiuoti šilumą sulaikančią medžiagą.

Neteisingai pritvirtintos smeigės / BETA nuotr.
Neteisingai pritvirtintos smeigės / BETA nuotr.

5. „Tos vietos, kur kalamos smeigės, turėtų būti išfrezuojamas. Ir tada jos tvarkingai įleidžiamos į sieną. Tokiu atveju ant viršaus galima tinkuoti. O kai nebūna išfrezuota, tvirtinamas putplastis suspaudžiamas ir dėl to pasikeičia jo savybės“, - aiškino BETA atstovas.

6. Apdailos plokštė turi būti visu perimetru iš vienos pusės padengta klijais. Priešingu atveju likusiuose tarpuose cirkuliuoja oras ir dėl to mažėja pastato energetinis efektyvumas.

Nepritvirtinta termoizoliacinė medžiaga / BETA nuotr.
Nepritvirtinta termoizoliacinė medžiaga / BETA nuotr.

7. Prieš putplasčio klijavimą sienos turi būti išlyginamos. Visgi tai padaroma ne visada. Tokiu atveju tarp šiltinimo medžiagos ir sienos susidaro tarpas, kuriame juda oras. Tai vėlgi didina energijos nuostolius.

Netinkamai klijuojamas putplastis / BETA nuotr.
Netinkamai klijuojamas putplastis / BETA nuotr.

8. „Langų ir durų kampuose turi būti papildomas tinklelis. Jei jo nėra, greičiau skilinėja sienos. Kampuose yra didesni temperatūriniai pokyčiai, todėl reikia specialaus sutvirtinimo. O kartais statybininkai tai pamiršta“, - tikino E. Petrauskas.

Neišlyginta siena / BETA nuotr.
Neišlyginta siena / BETA nuotr.

9. Šiltinant rūsio pamatus į žemę prie pat jo nemažiau 50 cm turi būti įkasta speciali šilumą sulaikanti medžiaga. Labai svarbu, kad būtų iškastas griovys būtent tokio gylio. Bet jei jam trūksta gylio, tai nustatyti labai paprasta, kadangi galima bet kada išmatuoti.

Kai nėra specialaus tinklelio, kampas įtrūksta / Kreisel nuotr.
Kai nėra specialaus tinklelio, kampas įtrūksta / Kreisel nuotr.

10. „Gumbuota membrana turi priglusti prie pamatų. Ji atlieka drenažinę funkciją. Kai kada nusprendžiama visai jos nedėti. Kartą teko matyti, kad vietoj to pamatai buvo padengti bitumu, bet tai nieko neduoda. Svarbu žinoti, kad jos gumbai turi būti į pamatų pusę. Bet esu matęs, kad supainiojama ir tada nėra jokio efekto“, - dėstė specialistas.

Grioviui trūksta gylio / BETA nuotr.
Grioviui trūksta gylio / BETA nuotr.

11. Šiltinant daugiabučio sienas kartais pasitaiko nedidelė, bet neigiamų pasekmių galinti turėti klaida: „Pirmos eilės šiltinimo plokščių apačioje dedamas kampuotis su lašikliu, kuris nukreiptas vertikaliai žemyn. Lyjant vanduo teka fasado siena ir lašiklis apsaugo, kad drėgmė nepatektų ant cokolio. Kartais kampuotis nededamas visai arba jis būna be lašiklio. Jei tai pastebima, reikia būtinai taisyti – nesvarbu, kad siena būna jau nudažyta.“

Netinkamai padengta gumbuota membrana / BETA nuotr.
Netinkamai padengta gumbuota membrana / BETA nuotr.

12. Dar viena klaida – neužsandarinta siūlė tarp cokolio ir sienos šiltinimo plokščių. Anot pašnekovo, tam turi būti naudojama sandarinimo juosta. Tai svarbu, kad į tarpą nepatektų vanduo ir oras.

Nėra kampuočio su lašikliu / BETA nuotr.
Nėra kampuočio su lašikliu / BETA nuotr.

13. Kartais būna neteisingai išlankstomos skardinės palangės. Jos turi būt iatitinkamai, kaip to reikalauja statybos reglamentas, išlankstytos ir „įleistos“ į sieną. Priešingu atveju tarp skardos ir sienos ilgainiui susidaro tarpas ir dėl to prasideda sienos tinko irimo procesas.

Netinkamai užsandarinta siūlė tarp cokolio ir sienos šiltinimo plokščių / BETA nuotr.
Netinkamai užsandarinta siūlė tarp cokolio ir sienos šiltinimo plokščių / BETA nuotr.

14. „Ant stogo esantys vertikalūs paviršiai turi būti ne mažiau nei 30 cm padengti hidroizoliacine danga. Bet kartais ji būna žymiai mažesnė“, - pastebėjo pašnekovas.

15. Dažniausiai apšiltinus stogą iki 60 cm virš stogo dangos yra pakeliami parapetai. Tačiau dažnai pamirštama, kad tokiu atveju turi būti paaukštintos ir vėdinimo šachtų angos. Jos turi iškilti virš parapeto. Priešingu atveju oro trauka pakeičia kryptį: „Vėdinimo kaminėliai irgi turi būti iškelti virš parapeto. Liuką, per kurį patenkama ant stogo, taip pat reikia pakelti bent 25 cm virš stogo dangos.“

Palangė "neįleista" į sieną
Palangė "neįleista" į sieną

16. BETA atstovas teigė, kad palangių skarda nuo vertikalaus sienos paviršiaus turi būti atsikišusi nemažiau nei 3 cm, o parapetų skarda – nemažiau nei 5 cm. Be to, derėtų įvertinti ir skardinimo kokybę. Visgi E. Petrauskas pastebėjo, kad kai kada pataupoma skardos ir dėl to ant sienos lašantis vanduo ją gadina.

Po renovacijos būtina paaukštinti liuko angą / BETA nuotr.
Po renovacijos būtina paaukštinti liuko angą / BETA nuotr.

17. Kartais nekokybiškai prilydoma stogo hidroizoliacinė danga. Norint pastebėti broką nereikia būti statybų žinovu. Jis matosi „plika akimi“.

Kai skarda per mažai nutolusi nuo namo sienos, ji drėksta / BETA nuotr.
Kai skarda per mažai nutolusi nuo namo sienos, ji drėksta / BETA nuotr.

18. Svarbu patikrinti ar šiltinant šlaitinį stogą nėra supuvę jo statramsčiai. Jei statybininkai šį faktorių ignoruoja, statybos iš karto stabdomos.

Stogo hidroizoliacinė danga turi būti prilydoma tinkamai / BETA nuotr.
Stogo hidroizoliacinė danga turi būti prilydoma tinkamai / BETA nuotr.

19. „Ventiliuojamus fasadus reikia įrenginėti pagal gamintojo nurodymus. Visada nurodyta, kaip turi būti įrengtas karkasas. Taip pat svarbu teisingai pritvirtinti plokštes kniedėmis“, - sakė E. Petrauskas.

Supuvusius šlaitinio stogo statramsčius būtina pakeisti / BETA nuotr.
Supuvusius šlaitinio stogo statramsčius būtina pakeisti / BETA nuotr.

20. Taip pat kartais atsitinka taip, kad po renovacijos lietaus vanduo teka ne nuo namo, bet į namo pusę: „Įrengiant atgrindą prieš tai neišplaniruojamas paviršius. Gruntas turi būti išlyginamas taip, kad vanduo nubėgtų nuo pastato. Priešingu atveju drėksta pamatai.“

Neteisingai kniedėmis pritvirtintos plokštės sugadinamos / BETA nuotr.
Neteisingai kniedėmis pritvirtintos plokštės sugadinamos / BETA nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sunku patikėti, kad vienai šeimai teko išgyventi šitiek tragedijų (2)

Kodėl likimas vienai šeimai lėmė išgyventi tiek tragedijų ir negandų? Jų būta tiek daug, jog...

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (1022)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Kolumbijai nepasipriešinę lenkai – už aštuntfinalio borto (256)

Aukštą aštuntąją vietą FIFA pasaulio reitinge užimančios Lenkijos rinktinės pasirodymas...

R. T. Erdoganas skelbia pergalę rinkimuose Turkijoje

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) paskelbė pergalę...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (481)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Kada, jeigu ne vasarą: paaiškino, kaip reikia atsijungti nuo centrinio šildymo

Atėjus šiltajam metų laikui vis daugiau butų ir kitų patalpų savininkų kreipiasi ieškodami...

Kaip nutiko, kad šunų kirpėjai meilę šunims nustelbė meilė vištoms (2)

Alytaus rajono Domantonių kaime per 40 rūšių paukščių auginantys Deimantė Esebua ir Robertas...

Kruviniausios šaudynės repo istorijoje: kai kurios mįslės neįmintos iki šiol (11)

Jauno reperio XXXTentacion – vieno žinomiausių vardų dalijimosi muzikos įrašais socialiniame...

Vairuojate automobilį su turbina? Šis straipsnis jums (13)

Kad ir ką bedarytumėte, dar niekam nepakenkė profesionalų patarimai. Ši auksinė taisyklė...

5 galvosūkiai atsipalaidavimui: kurie iš šių teiginių yra teisingi?

Vasarą norisi atsipalaiduoti, tačiau kartu galima pramankštinti ir protą. Štai 5 teiginiai –...