aA
Vienas iš mitų, sklandančių apie daugiabučių modernizaciją, yra tas, kad apšiltinus namą, žiemą butuose pasidaro per karšta ir tenka vos ne visą žiemą gyventi atidarytais langais. Tačiau specialistai tik juokiasi iš tokių pasakojimų. Pasak jų, per karšta ar per šalta būna tik senuose namuose. Modernizavus šildymo sistemą patys gyventojai gali reguliuoti temperatūrą bute.
Patys gyventojai turi nuspręsti, kokios temperatūros jiems reikia
© Vida Press

„Apie karštį butuose negali būti nė kalbos, nes po renovacijos ant visų radiatorių atsiranda termoreguliatoriai. Kiekvieno buto gyventojai gali nustatyti jiems tinkamą temperatūrą“, - sako Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas.

Jam pritaria ir šildymo sistemų inžinierius-konsultantas Justas Rutkauskas. Pasak jo, modernizuojant daugiabučių šildymo sistemą dažniausiai pasirenkamas vienas iš dviejų būdų: modernizuoti seną vienvamzdę šildymo sistemą arba viską keisti iš pagrindų ir sumontuoti naują dvivamzdę šildymo sistemą.

„Maždaug pusė Lietuvos pasirinko susitvarkyti esamą sistemą. Paliekami tie patys vamzdžiai, tie patys radiatoriai butuose, tik prie jų įrengiamas termoreguliatorius, o daugiabučio rūsyje sumontuojama moderni balansavimo ir reguliavimo įranga. Kita pusė Lietuvos pasirinko naujas dvivamzdes sistemas. Tokiu atveju išmetama visa sena ir sumontuojama visiškai nauja šildymo sistema: nauji vamzdžiai, nauji radiatoriai, nauji reguliatoriai“, - sako J. Rutkauskas.

Tačiau abiejų šildymo sistemų esmė ta pati – ne šilumos punktas turi reguliuoti temperatūrą bute, o pats gyventojas. Kam patinka gyventi vėsiau, sureguliuoja, kad bute būtų 18 laipsnių, kam patinka šilčiau – nustato 21-22 laipsnius.

Pasak J. Rutkausko, dar prieš porą metų dauguma daugiabučių įsirengdavo naują dvivamzdę šildymo sistemą. Dabar pabūgę per didelių darbų ir išlaidų, dauguma renkasi susitvarkyti esamą sistemą. Tai kainuoja kur kas pigiau.

„Pavyzdžiui, neseniai mačiau vieno keturių laiptinių daugiabučio investicinį planą. Sumontuoti naują kolektorinę šildymo sistemą jame kainuoja 600 tūkst. litų. Vienvamzdę sistemą jie susitvarkytų už 150-200 tūkst. litų.

Be abejo, viskas priklauso ir nuo daugiabučio šildymo sistemos būklės. Jeigu vamzdynas senas ir kelia problemų, tuomet iš karto rekomenduojame montuoti naują sistemą. Paprastai blogi vamzdynai būna mažesniuose – aštuonbučiuose ar dvylikabučiuose – namuose. O standartiniuose sovietmečiu statytuose daugiabučiuose dažniausiai šildymo sistema dar veikia gerai.

Jei gudrius prietaisus sudėsite teisingai, tai daugiabutis su sena šildymo sistema sutaupys tiek pat, kiek daugiabutis su visiškai nauja sistema. Todėl, kad šilumą taupo ne vamzdžiai ir radiatoriai, o gyventojo reguliavimas, tai yra, termostato sukinėjimas, o termostatai įrengiami abiejose sistemose“, - pastebi šildymo sistemų specialistas.

Jis pabrėžia, kad svarbu ne tik įsirengti modernią įrangą, bet ir teisingai ją sureguliuoti.

„Kiekvienos bendrijos pirmininkas turėtų žinoti, kad sistemos sureguliavimas yra pagrindinis dalykas. Ventilį sumontuoti nėra sudėtinga, tačiau jį būtina sureguliuoti, ir tai padaryti reikia labai atsakingai, kad gautas rezultatas patenkintų gyventojų lūkesčius, o tam reikia tikrų specialistų. Tik tokiu atveju galima pasiekti maksimalų efektyvumą“, - sako J. Rutkauskas.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvį papiktino apmokestinta taupymo sistema: tai atrodo veidmainiškai (4)

„Rašau jums norėdamas papasakoti, o gal ir atkreipti dėmesį, į vieną nelabai logišką...

Tėvą nustebino mokyklos klausimynas vaikui: renka statistiką apie pinigus, darbus ir namuose esančius daiktus (464)

„Ar Tavo namuose yra indaplovė?“ – tai tik vienas iš klausimų, į kuriuos turi atsakyti...

Po įspūdingos Zelenskio pergalės – pirmosios reakcijos iš Maskvos (1202)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sekmadienį pareiškė, kad...

Gydytoja įspėja: šio maistinio elemento perdozavimas dar pavojingesnis už trūkumą (14)

Nepakankamas jodo kiekis organizme sukelia daugybę sutrikimų – tai kretinizmas, pažeistos...

Kaip atrodė Velykos vienu sunkiausių laikotarpių Lietuvoje? (8)

Šv. Velykos – didžiausia religinė šventė kiekvienam krikščioniui. Nors mūsų laikais...

Kas žinoma apie sprogimus Šri Lankoje: pareigūnai įvardino kaltininkų grupuotę, aukų skaičius toliau auga sužeista 500 (9)

Virtinės Velykų dieną surengtų pražūtingų sprogdinimų nusiaubtą Šri Lanką pirmadienį...

Kęstutis Girnius. Seimas privalėjo tirti LRT (137)

Antradienį Konstitucinis teismas (KT) pradėjo nagrinėti Seimo narių grupės prašymą...

Apgaulingos išvaizdos pusryčiai tiems, kurie nemėgsta kiaušinių (7)

Nors per Velykas įprasta valgyti mėsos ir kiaušinių patiekalus, šis netikėtas užkandis jus...

Girtų britų linksmybėms ir vėl nebuvo ribų: šiemet apgulė ne tik gatves bei klubus, bet ir paplūdimius (89)

Iš britų (ne)mokėjimo linksmintis juokiasi ne tik vietinė, bet ir užsienio spauda: kasmet per jų...