aA
Neatitinkančiuose šiuolaikinio gyvenimo standartų namuose gyvena daugiau nei pusė (apie 60 proc.) Lietuvos žmonių. Net didžiausi skeptikai išlieka objektyvūs ir neneigia modernizacijos naudos – sutvarkyti namai, aplinka, padidėjusi nekilnojamojo turto (NT) vertė yra sunkiai paneigiami faktai.
Naujojo EPB modelio bendrovių steigimuisi trūksta kelių teisės aktų
Naujojo EPB modelio bendrovių steigimuisi trūksta kelių teisės aktų
© A.Stackevič nuotr.

Pastaruoju metu Lietuvoje jaučiamas didėjantis gyventojų susidomėjimas daugiabučių atnaujinimu, kurį iš dalies nulėmė kiekvienais metais baimę ir nežinią atnešantis šildymo sezonas bei pagaliau įsivyraujantis supratimas, kad modernizavimas yra neišvengiamas ir verčiau jo imtis dabar, kol yra galimybė pasinaudoti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa pagal iniciatyvą JESSICA ir daliai atnaujinimo darbų gauti finansavimą arba nepasiturinčių gyventojų atveju - 100 proc. kompensaciją.

Daugiabučio namo atnaujinimo žingsniai

Nepaisant to, jog gyventojai vis dažniau kalba ir svarsto apie savo daugiabučio namo atnaujinimo galimybes, paklausti kodėl nesiima konkrečių veiksmų dažnai atsako, kad daugiabučio atnaujinimas labai sudėtingas ir ilgai trunkantis procesas. Tačiau viskas daug paprasčiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio, o atnaujintų namų gyventojai patikina, kad nors procesas ir nebuvo lengvas, rezultatai - džiuginantys.

Pirmas žingsnis, pradedant būsto atnaujinimą – gyventojų susirinkimai, juos paprastai inicijuoja bendrijos pirmininkas, administratorius ar kitas savininkų tinkamai įgaliotas asmuo. Kad susirinkimai vyktų sklandžiai, žmonėms būtų suprantami argumentai ir taupomas laikas, jau pirmame gyventojų susirinkime turėtų būti apžvelgta esama namo būklė, pristatytos siūlomos priemonės, kurios padėtų padidinti namo energetinį efektyvumą, o modernizavimo darbų kainas bei valstybės paramos teikimo būdus būtų galima iš anksto aptarti su Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros atstovais. Pasikonsultuoti su specialistais rekomenduojama ir todėl, kad susirinkimų metu būtų pateikta kiek įmanoma išsamesnė medžiaga, atsakyta į klausimus dėl kokybės ir priežiūros.

Kai susirinkimo metu yra priimamas būsto savininkų sprendimas dėl atnaujinimo, pradedamas rengti namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas. Patalpų savininkai konkurso būdu pasirenka specialistus, kurie įvertina esamą namo energinį naudingumą ir parengia investicijų planą. Šiame plane nurodomos namo atnaujinimo priemonės, jų energinis naudingumas, preliminari numatomų priemonių įgyvendinimo kaina. Sudaromas preliminarus finansavimo planas ir projekto įgyvendinimo grafikas. Kai parengtas Investicijų planas (IP) aptariamas dalyvaujant IP rengėjams bei suderinamas su Būsto ir urbanistinės plėtros agentūra, gyventojams lieka susirinkime jį pasitvirtinti ir darbai gali būti pradėti.

Atnaujinimas pagal JESSICA

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa šiuo metu numato išskirtinai geras sąlygas, kurių dauguma galioja iki 2013 m. gruodžio 31 d. suspėjusiems atnaujinti daugiabučius namus.

Visų pirma – kompensuojama iki 30 proc. investicijų, tenkančių Vyriausybės nustatytoms energinį efektyvumą didinančioms priemonėms (sienų apšiltinimui, stogo pakeitimui, šildymo sistemų rekonstrukcijai, lankų bei durų pakeitimui bei kt.).

Antra, suteikiamas lengvatinis kreditas projektui įgyvendinti su Vyriausybės nustatyto dydžio, 3 proc. fiksuotomis metinėmis palūkanomis. Lengvatiniais kreditais galima pasinaudoti SEB banke, Šiaulių banke ir Swedbank.

Trečia – iki 2013 gruodžio 31 d. kompensuojama 100 proc. išlaidų projekto parengimui, statybos techninei priežiūrai vykdyti ir projekto įgyvendinimui administruoti (jeigu išlaidų dydis neviršija Vyriausybės nustatytųjų). O taip pat 100 proc. apmokamas ir kreditas bei palūkanos nepasiturintiems, kompensacijas už karštą vandenį ir šildymą gaunantiems, gyventojams.

Specialus projektas „Daugiabučio anatomija“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Koks mūsų planas, jei grįš Trumpas: labai pavojingi signalai privers suklusti ir optimistus, ir pesimistus

Laiko pasiruošti liko nedaug – Rusija atgaus jėgas, tęs ar net plės agresiją tol, kol nebus...

Degalinių švieslentėse – pokyčiai: dyzelinių automobilių vairuotojai galės lengviau atsipūsti

Nuo karo Ukrainoje pradžios už dyzeliną daugiau nei už benziną mokėję vairuotojai artimiausiu...

Verslas PliusAlexandra Harris

Ką reikia stebėti pinigų rinkose ieškant sisteminio bankų streso požymių

Investuotojai atidžiai stebi svarbiausias trumpalaikio skolinimosi JAV doleriais rinkos dalis, kad...

Vokietijos baseinuose moterims leista maudytis be viršutinės bikinio dalies

Iš vieno Berlyno baseino išvarytos 33 metų moters skundas tapo priežastimi pakeisti...

Primirštas konfliktas su Kinija nustebino prekyboje: pernai importas buvo rekordinis, bet galiausiai susimokėjo Lietuvos pirkėjas (10)

Konfliktas tarp Vilniaus ir Pekino tęsiasi jau gerokai ilgiau nei metus, o tai puikiai atsispindi ir...

Vaidas Mikaitis

Apsilankė populiariausiame nudistų paplūdimyje: privatumo čia nedaug, bet yra kitų pliusų

Tenerifė keliautojų tarpe dabar yra ant tokios bangos, kad net kartais suabejoju ar yra likę dar...

Ekspertas: jokio „Benkunsko fenomeno“ nėra, bet socdemų laukia du pavojai (18)

Politologas Ignas Kalpokas nemano, kad egzistuoja toks dalykas kaip „Benkunsko fenomenas“ –...

Karo ekspertai: ryškėja pagrindinis Kinijos lyderio vizito į Maskvą tikslas (4)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai praėjusios...

Karas Ukrainoje. Po dronų atakos Kryme pasigirdo sprogimai analitikai: Rusijos vadovybė – neviltyje (2)

Pirmadienį , kovo 20 d., Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pasirašys Ukrainos...

Sinoptikai turi ne tik gerų, bet ir blogą žinią: atsakė, kokia laukia savaitė

Artimiausiomis dienomis bus šilta, tačiau lietinga. Antradienio naktį daug kur palis, vyraus...