aA
Biuruose dirbantys darbuotojai nuolat skatinami atkreipti dėmesį į tai, kiek jie praleidžia laiko sėdėdami prie kompiuterio ir ar dėl netaisyklingos laikysenos nekelia pavojaus savo sveikatai. Tačiau darbo aplinkoje yra daugybė skirtingų veiksnių, galinčių turėti įtakos darbuotojo savijautai. Portalas DELFI kalbasi su Lietuvos ergonomikos asociacijos prezidentu Algirdu Kaminsku apie tai, į ką atkreipti dėmesį darbo vietoje, kad po ilgų metų biure išliktum sveikas.
© Shutterstock

Kad darbo sąlygos būtų saugios darbuotojui, visų pirma turi pasirūpinti darbdavys. Tam yra numatyti darbo saugos reikalavimai. Pavyzdžiui, kaip nurodo Darbo inspekcija, vienai darbo vietai biure turi būti skirta ne mažiau kaip 6 kv. m. Dirbant su kompiuteriu atstumas tarp kompiuterio ekrano ir kito užpakalinio paviršiaus turi būti ne mažesnis nei 2 metrai, o tarp šoninių paviršių – ne mažesnis nei 1,2 metro.

Svarbus ir stalo dydis. Ant jo turėtų būti pakankamai vietos išdėstyti klaviatūrą, pelę. Darbo inspekcija taip pat rekomenduoja, kad stalai būtų reguliuojamo dydžio, nes jo aukštis turėtų turėti galimybę pritaikyti jį prie skirtingo ūgio darbuotojų.

Pagal reikalavimus stalo aukštis turėtų atitikti kėdės aukštį. Svarbu, kad darbuotojui dirbant nereiktų nei pasilenkti, nei kelti rankų.

Daug dėmesio skiriama ir kėdei. Ji turi būti reguliuojama: aukštis, nugaros atrama, atramos pasvirimas, rankų atramos.

Dirbant su kompiuteriu rekomenduojama, kad atstumas tarp ekrano ir akių nebūtų mažesnis nei 40 cm. Dar geriau, jei atstumas yra 45-70 cm.

Norint išlaikyti sveikus riešo sąnarius su pele reikėtų dirbti taip, kad ranka būtų atsipalaidavusi, pirštai laisvi. Be to, svarbus ir pats pelės dydis. Ji turėtų tilpti į darbuotojo delną taip, kad jam būtų nesunku ir patogu pasiekti klavišus.

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio?
© Shutterstock

Reikėtų nepamiršti stebėti ir laiką, kurį praleidžiate prie kompiuterio. Nepertraukiamai dirbti prie kompiuterio nereikėtų ilgiau nei valandą. Po valandos reikėtų pertraukos.

Įspėja su aukštakulniais batais dirbančias moteris

Lietuvos ergonomikos asociacijos prezidentas A. Kaminskas pabrėžė, kad pradedant dirbti naujoje darbo vietoje reikia atkreipti dėmesį į daug dalykų: kokiame aukštyje teks sėdėti, kaip išdėstyta ant stalo klaviatūra, pelė, ar pelė patogi. Nuolat dirbant darbą sėdint, tačiau netaisyklingai, greitai poveikis gali ir nepasijusti, tačiau po poros dešimtmečių gali laukti didelės apatinės nugaros dalies problemos.

„Svarbu ir tai, kaip laikysi darbo metu alkūnę dirbant su pele, ypač vyresnio amžiaus žmonėms arba tiems, kurių riebalinis sluoksnis mažesnis, tinkama pozicija alkūnei ir kartu riešui yra labai svarbu“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasak specialisto, taip pat darbo vietoje reikėtų pagalvoti apie atramėlę kojoms, ypač moterims, avinčioms darbe aukštakulnius batus.

„Geriausia turėti atramėlę kojoms. Jos leidžia pėdos čiurnai būti natūralioje būsenoje. Ilgą laiką dirbant darbe su aukštakulniais batais ir nekreipiant dėmesio į pėdos padėti, gali prasidėti skausmai“, – įspėjo specialistas.

Pasak A. Kaminsko, sėdimą darbą dirbantis žmogus yra nuolat statinėje būsenoje, o tai yra labai varginantis kūnui dalykas.

„Pavyzdžiui, sąnariuose maistinių medžiagų pernešimas vyksta tik judant“, – pridėjo pašnekovas.

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio?
© Shutterstock

Artėjant žiemai – papildoma rizika akims

Pasak jo, teigiamai sveikatai gali padėti ir stalai, kurių poziciją galima keisti ir tam tikrą laiką leidžia dirbti stovomis. Tai ypač gerai apatinei nugaros daliai.

„Stovėdamas žmogus šiek tiek juda. Juk stovint nebūni kaip įbestas: juda sąnariai ir jie gauna maistinių medžiagų. Kodėl kartais žmogus skundžiasi, kad sustingo sąnariai? Dėl to, kad šiems trūksta maistinių medžiagų“, – kalbėjo jis.

Vis dėlto visą darbo dieną praleisti stovomis – taip pat ne geriausia išeitis, nes tuomet per daug krūvio tenka kojoms. „Jei jau dirbama tik stovint, tada reikia turėti specialias aukštas kėdes, kurios leidžia prisėsti, kad nuimtų krūvį nuo kojų. Juk stovint kojų būsena yra statinė ir sulėtėja kraujotaka“.

A. Kaminskas pabrėžė, kad galvojant apie darbo sąlygas reikia nepamiršti, jog kai kuri žala gali pasireikšti tik po ilgų metų. Todėl net būdamas jaunas darbuotojas turėtų atkreipti dėmesį į tai, kokiomis sąlygomis dirba.

Kalbėdamas apie biuro aplinką A. Kaminskas vardijo, kad čia reikia atkreipti dėmesį į oro kokybę, apšvietimą.

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio?
© Shutterstock

„Reikia atkreipti dėmesį, kad dirbant kompiuteriu nespigintų per daug tiesioginių saulės spindulių. Dažnai sakoma, kad štai turime užuolaidas, bet jos kartais būna peršviečiamos ir tai yra nepakankama. Tai daro žalą regai nuolat žiūrint į kompiuterio ekraną“, – kalbėjo A. Kaminskas.

Artėjant šaltajam metų sezonui specialistas priminė ir šildymą, kuris sausina orą. O sausas oras dirbant su kompiuteriu gali itin paveikti akis: „Kai žmogus dirba labai susikaupęs, jis daug rečiau mirksi. Tuomet akys greičiau sausėja“. Todėl, pasak pašnekovo, biure reikėtų papildomo drėkinimo ir turėti oro drėkintuvus. Įprastai oro drėgmė biure turėtų būti 40-60 proc., tačiau šildymo metu ji gali nukristi ir iki 30 proc. ar dar mažiau.

Jei darbe dažnai pradeda skaudėti galvą, A. Kaminskas siūlė pasikonsultuoti su akių gydytoju, nes tai gali būti ir regėjimo sukelta pasekmė. Taip pat tokį negalavimą gali sukelti nevėdinomos ar prastai vėdinamos patalpos.

„Bet vėdinimas labai svarbus ne tik dėl deguonies patekimo, bet ir dėl bakterijų. Juk užterštą orą reikia pašalinti, o ne visą laiką kvėpuoti vieni kitų iškvėptu oru. Kadangi dabar daugelyje vietų langai yra labai sandarūs, svarbu nepamiršti patalpų reguliariai vėdinti“, – priminė vyras.

Sveiki į darbą
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aprašė tikrąjį vidurinės klasės Vilniuje vaizdelį: pasidarėme euroremontą, vairuojame „Opelį“ ir kartais išsiverdame krevečių (66)

Vienas feisbuko įrašas apie save vidurinei klasei priskiriančius Vilniuje gyvenančius jaunuolius,...

Daugybė pokyčių vairuotojams: siūlo drausti valgyti, rūkyti ar gerti prie vairo (242)

Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme siūloma nustatyti dažnesnę sveikatos patikrą vyresnio...

Putinas sako esąs pasirengęs „visiškai atkurti“ santykius su Ukraina (16)

Ukrainos prezidento rinkimų rezultatai liudija ne ką kitą, o dabartinio prezidento Petro...

Už bankomato „prarytą“ kortelę paprašė susimokėti: negi ateina nauja reketo forma? (113)

Jonaviškis Romualdas – pasipiktinęs. Vyras pasakojo, kad pirmadienį jo žmonos banko kortelę...

Suduotas rimtas smūgis šešėliniam prekybos mėsa verslui: apyvarta siekė 1 mln. eurų (69)

Ilgalaikis ir kryptingas Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos...

Internautai šaiposi iš Kim Jong Uno vizito Rusijoje keistenybių (82)

Šarvuotas Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jon Uno traukinys atvyko į Vladivostoką, kur...

Jei turite šiuos drabužius, nebesukite galvos – jūsų spinta pavyzdinė (2)

Paprastumas ir universalumas – tai du žodžiai labai tiksliai apibūdinantys spintos kapsulės...

Netrukus gimsiantis Meghan Markle ir princo Harry vaikas į istorijos vadovėlius iškart pateks dėl 5 priežasčių

Kai 2018 metų gegužės 19 dieną Meghan Markle ištekėjo už Jungtinės Karalystės princo Harry,...

Gražiausios iškylų gamtoje vietos visoje Lietuvoje (1)

Kartais atrodo, kad Lietuva yra vienas didelis miškas. Apsikaišęs kvepiančiais pušynais,...

Zelenskiui – agresyvus signalas iš Kremliaus, ekspertai kalba apie aneksijos grėsmę papildyta 13.08 (554)

Maskva būtent dabar nusprendė supaprastinti pasų išdavimo tvarką vadinamųjų „Donecko ir...