aA
Visai nesvarbu, kiek pinigų bus išleista daugiabučio renovacijai, bet jei rangovus prižiūrės atsainus techninis prižiūrėtojas – gerų rezultatų pasiekti nepavyks. Kaip tik todėl DELFI domisi, kur dažniausiai suklumpa techniniai prižiūrėtojai bei rangovai ir ką daryti, kad būtų pasiekta kuo geresnė daugiabučių renovacijos kokybė.
Yra tam tikrų detalių, į kurias renovuojant namą reikia ypatingai atkreipti dėmesį
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tikrina iš anksto neįspėję

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja Aldona Luobikienė teigė, kad šiuo metu daugiabučių renovacijos procesas Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį, kaip tik todėl dabar pagrindinis prioritetas – renovacijos kokybė.

Kad būtų pasiekti užsibrėžti tikslai, pasak pašnekovės, VTSPI didžiausią dėmesį skiria atnaujinamų daugiabučių inspektavimams, kurių metu įvertinamas ne tik rangovų, bet ir techninių prižiūrėtojų darbas.

Be to, A. Luobikienė atskleidė, kad inspektoriai įsipareigoję bent po kartą apsilankyti kiekvieno renovuojamo daugiabučio statybų aikštelėje. O jei nustatoma pažeidimų arba gaunama gyventojų skundų, inspektoriai į tokį objektą pramins takus.

„Mes esame įsipareigoję bent po kartą patikrinti visus renovuojamus gyvenamuosius namus. Darbo mums tikrai netrūksta, kadangi visoje Lietuvoje renovuojama labai daug namų. Pernai šalyje buvo modernizuojami 166, šiemet liepos mėnesį – 247 namai. Šiais metais jau patikrinom 181 namą. Renovacijos kontrolė – mūsų prioritetas, todėl tam skiriame daugiausiai laiko. Taip pat svarbu pabrėžti, kad patikrinimus organizuojame apie tai niekam nepranešę. Dėl to esame blogesni rangovams, bet geresni namų gyventojams, kuriems labiausiai rūpi darbų kokybė“, - sakė A. Luobikienė.

Svarbiausias dalykas - geras techninis prižiūrėtojas

Vis dėlto ji teigė, kad VTPSI pirmiausia ne baudžia, bet nori pasiekti, kad darbų kokybė būtų kuo geresnė. Todėl visų pirma tiek rangovams, tiek ir techniniams prižiūrėtojams organizuojami įvairūs seminarai, kurių metų išaiškinama, ko iš jų tikimasi ir kaip teisingai atlikti darbus. O baudžiama tik tada, kai nebelieka kitos išeitis.

Taip pat pašnekovė pridėjo, kad dažnai į statybų aikšteles vykstama kartu su Valstybinės darbo inspekcijos ir Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistais.

Visgi A. Luobikienė pažymėjo, kad ne šios kontroliuojančios institucijos, bet techninis prižiūrėtojas yra pagrindinis garantas, nuo kurio priklauso renovacijos sėkmė. Specialistės žodžiais tariant, jis turi atstovauti gyventojų interesams, todėl privalo sekti kiekvieną rangovo žingsnį.

Bet visgi budrumo prarasti negalima. Jei kyla įtarimų, kreipkitės į VTPSI. O mes savo ruožtu informaciją tikrinsime. Kiek reikės, tiek kartų į renovuojamą daugiabutį ir atvažiuosime. Tai bus mūsų indėlis į kokybišką renovaciją.
A. Luobikienė

„Labiausiai renovacijos kokybė priklauso nuo techninio prižiūrėtojo. Svarbu, kad techninio prižiūrėtojo darbas nebūtų formalus. Valstybė padeda gyventojams, kompensuodama 100 proc. statybos techninės priežiūros atlikimo išlaidų. Šiuo atveju gyventojai turi būti labai principingi ir stebėti, kaip jis dirba. Techninis prižiūrėtojas turi jausti, kad žmonės jį kontroliuoja. Tokiu atveju jis negalės blogai dirbti. Taip pat reikėtų stebėti ir rangovą. Jei gyventojai pamato darbo broką, apie tai reikia pranešti techniniam prižiūrėtojui, o jis atitinkamai užpildo statybų darbų žurnalą. Tokiu atveju broką privaloma ištaisyti ir pažymėti, kad defektai jau pašalinti“, - kalbėjo Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja.

Kaip bebūtų, ji teigė, kad VTPSI, tikrinanti ir rangovus, ir techninius prižiūrėtojus, didelių pažeidimų neranda – pasitaiko tik smulkūs neatitikimai, bet ir jie privalo būti ištaisomi. Visgi kai kada skiriamos ir baudos. A. Luobikienė atskleidė, kad pernai Kauno apskrityje buvo bausti 7 statybos darbų vadovai ir techniniai prižiūrėtojai. O šiemet iki liepos 5 d. šiame regione buvo surašyti penki protokolai.

Pastebima, kad kai kurios klaidos vykdant renovaciją kartojasi
Pastebima, kad kai kurios klaidos vykdant renovaciją kartojasi
© DELFI / Tomas Vinickas

Visgi piniginės baudos nėra vienintelė poveikio priemonė. Pašnekovė sakė, kad rimtus pažeidimus nustačiusi VTPSI apie tai praneša VĮ „Statybos produktų sertifikavimo centrui“ ir jis savo ruožtu gali sustabdyti atestatų galiojimą.

„Ši institucija pernai ir per šių metų pirmą pusmetį Kauno apskrityje sustabdė trijų atestatų galiojimą: darbų vadovo, techninio prižiūrėtojo ir rangovo. Taip pat buvo pareikšti penki įspėjimai dviem darbų vadovams, dviem techniniam prižiūrėtojams ir vienam rangovui“, - dėstė A. Luobikienė.

Gyventojai nuošalyje likti neturėtų

Kokias klaidas rangovai daro dažniausiai? Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja tikino, kad trūkumai fiksuojami ne taip jau ir dažnai, tačiau yra keli, kurie kartojasi dažniausiai.

„Vieną klijuojamos šiltinimo medžiagos pusę visu perimetru reikia padengti klijais. Tačiau pastebima, kad kai kada paliekami tarpai. Tokiu atveju vyksta oro cirkuliacija ir didėja šilumos nuostoliai. Taip pat kartais prie namo pamatų nepaklojama arba atvirkščiai paklojama speciali plėvelė. Be to, reikėtų dėmesį atkreipti į parapetų aukštį, į išorinį palangių apskardinimą. Verta patikrinti, ar sutvirtinamos susidėvėjusios stogą laikančios konstrukcijos. Kartais šiltinamas stogas neįvertinus šių konstrukcijų. Vėlgi reikėtų patikrinti palangės nuolydį – esame matę ir atbulai sumontuotų palangių. Taip pat reikia tikrinti, ar tvarkant sienas dedama tiek smeigių, kiek nurodyta gamintojo rekomendacijose. Po stogo renovacijos svarbu patikrinti, ar pakelti parapetai ir ventiliacijos kanalai“, - į ką renovuojant daugiabutį gyventojai turėtų labiausiai atkreipti dėmesį, patarė specialistė.

Kai kada padaroma nedidelių klaidų apšiltinant sienas
Kai kada padaroma nedidelių klaidų apšiltinant sienas
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasidomėjus, dėl kokių priežasčių dažniausiai ne viskas padaroma gerai, pašnekovė teigė mananti, kad viskas dėl aplaidumo ir netrukus pridėjo, jog renovacijos procesas nėra sudėtingas, bet reikalauja ypatingo kruopštumo. Kaip tik todėl ji prašė ir gyventojų nelikti nuošalyje – fiksuoti pažeidimus ir apie tai pranešti techniniam prižiūrėtojui.

„Žmogui, norinčiam stebėti ir kontroliuoti renovacijos procesą, nereikia būti specialistu. Yra daug informacijos VTPSI ir BETA internetinėse svetainėse. Susipažinus su šia medžiaga žmogaus rangovas ir techninis prižiūrėtojas už nosies vedžioti negalės. Visgi „patentuotų blogiukų“ nėra daug, o ir jų vis mažėja. Yra daug daugiau gerai savo darbą atliekančių rangovų ir techninių prižiūrėtojų. Bet visgi budrumo prarasti negalima. Jei kyla įtarimų, kreipkitės į VTPSI. O mes savo ruožtu informaciją tikrinsime. Kiek reikės, tiek kartų į renovuojamą daugiabutį ir atvažiuosime. Tai bus mūsų indėlis į kokybišką renovaciją“, - teigė A. Luobikienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kritikuoja valdžios ryžtą grąžinti skolą „Žalgiriui“: kada prisimins mokesčių mokėtojus? (41)

Kiek didesnė nei pusės milijono eurų premija įkris į „Žalgirio“ klubo kišenę už 1999...

Opozicija kerta Skverneliui: dėl galimo priesaikos sulaužymo nori šaukti neeilinį posėdį pildoma (164)

Ketvirtadienį Seime vyko bendras opozicinių frakcijų posėdis, į kurį buvo kviečiamas ministras...

Pranckiečiui apkaltos kol kas neinicijuos: toks klausimas gali būti svarstomas ateityje (6)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis kol kas nemato pagrindo inicijuoti apkaltą Seimo...

CNN: palydovinės nuotraukos rodo, kad Rusija sparčiai modernizuoja karinius objektus Kaliningrade analitikai: atnaujintos branduolinių ginklų saugyklos (281)

Sprendžiant iš kanalui CNN perduotų kosminio palydovo kameromis užfiksuotų vaizdų, Rusija...

Trumpas pagrasino uždaryti JAV ir Meksikos sieną (1)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pagrasino uždaryti Jungtinių Valstijų sieną su...

Antanas Guoga apsisprendė nedalyvauti Vilniaus mero rinkimuose (70)

Europarlamentaras Antanas Guoga nusprendė nedalyvauti Vilniaus mero rinkimuose. Anksčiau buvo...

Jasikevičius – apie „Žalgirio“ naujoką: dar vasarą jis buvo mūsų favoritas (4)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai neturi laiko pasidžiaugti pergale prieš Stambulo „Anadolu...

VTEK krizė gresia virsti Karbauskio krize: kyla trys dideli klausimai (172)

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ( VTEK ) krizė dėl dalies jos narių galimo spaudimo 2017...