Visai nesvarbu, kiek pinigų bus išleista daugiabučio renovacijai, bet jei rangovus prižiūrės atsainus techninis prižiūrėtojas – gerų rezultatų pasiekti nepavyks. Kaip tik todėl DELFI domisi, kur dažniausiai suklumpa techniniai prižiūrėtojai bei rangovai ir ką daryti, kad būtų pasiekta kuo geresnė daugiabučių renovacijos kokybė.
Yra tam tikrų detalių, į kurias renovuojant namą reikia ypatingai atkreipti dėmesį
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tikrina iš anksto neįspėję

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja Aldona Luobikienė teigė, kad šiuo metu daugiabučių renovacijos procesas Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį, kaip tik todėl dabar pagrindinis prioritetas – renovacijos kokybė.

Kad būtų pasiekti užsibrėžti tikslai, pasak pašnekovės, VTSPI didžiausią dėmesį skiria atnaujinamų daugiabučių inspektavimams, kurių metu įvertinamas ne tik rangovų, bet ir techninių prižiūrėtojų darbas.

Be to, A. Luobikienė atskleidė, kad inspektoriai įsipareigoję bent po kartą apsilankyti kiekvieno renovuojamo daugiabučio statybų aikštelėje. O jei nustatoma pažeidimų arba gaunama gyventojų skundų, inspektoriai į tokį objektą pramins takus.

„Mes esame įsipareigoję bent po kartą patikrinti visus renovuojamus gyvenamuosius namus. Darbo mums tikrai netrūksta, kadangi visoje Lietuvoje renovuojama labai daug namų. Pernai šalyje buvo modernizuojami 166, šiemet liepos mėnesį – 247 namai. Šiais metais jau patikrinom 181 namą. Renovacijos kontrolė – mūsų prioritetas, todėl tam skiriame daugiausiai laiko. Taip pat svarbu pabrėžti, kad patikrinimus organizuojame apie tai niekam nepranešę. Dėl to esame blogesni rangovams, bet geresni namų gyventojams, kuriems labiausiai rūpi darbų kokybė“, - sakė A. Luobikienė.

Svarbiausias dalykas - geras techninis prižiūrėtojas

Vis dėlto ji teigė, kad VTPSI pirmiausia ne baudžia, bet nori pasiekti, kad darbų kokybė būtų kuo geresnė. Todėl visų pirma tiek rangovams, tiek ir techniniams prižiūrėtojams organizuojami įvairūs seminarai, kurių metų išaiškinama, ko iš jų tikimasi ir kaip teisingai atlikti darbus. O baudžiama tik tada, kai nebelieka kitos išeitis.

Taip pat pašnekovė pridėjo, kad dažnai į statybų aikšteles vykstama kartu su Valstybinės darbo inspekcijos ir Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistais.

Visgi A. Luobikienė pažymėjo, kad ne šios kontroliuojančios institucijos, bet techninis prižiūrėtojas yra pagrindinis garantas, nuo kurio priklauso renovacijos sėkmė. Specialistės žodžiais tariant, jis turi atstovauti gyventojų interesams, todėl privalo sekti kiekvieną rangovo žingsnį.

Bet visgi budrumo prarasti negalima. Jei kyla įtarimų, kreipkitės į VTPSI. O mes savo ruožtu informaciją tikrinsime. Kiek reikės, tiek kartų į renovuojamą daugiabutį ir atvažiuosime. Tai bus mūsų indėlis į kokybišką renovaciją.
A. Luobikienė

„Labiausiai renovacijos kokybė priklauso nuo techninio prižiūrėtojo. Svarbu, kad techninio prižiūrėtojo darbas nebūtų formalus. Valstybė padeda gyventojams, kompensuodama 100 proc. statybos techninės priežiūros atlikimo išlaidų. Šiuo atveju gyventojai turi būti labai principingi ir stebėti, kaip jis dirba. Techninis prižiūrėtojas turi jausti, kad žmonės jį kontroliuoja. Tokiu atveju jis negalės blogai dirbti. Taip pat reikėtų stebėti ir rangovą. Jei gyventojai pamato darbo broką, apie tai reikia pranešti techniniam prižiūrėtojui, o jis atitinkamai užpildo statybų darbų žurnalą. Tokiu atveju broką privaloma ištaisyti ir pažymėti, kad defektai jau pašalinti“, - kalbėjo Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja.

Kaip bebūtų, ji teigė, kad VTPSI, tikrinanti ir rangovus, ir techninius prižiūrėtojus, didelių pažeidimų neranda – pasitaiko tik smulkūs neatitikimai, bet ir jie privalo būti ištaisomi. Visgi kai kada skiriamos ir baudos. A. Luobikienė atskleidė, kad pernai Kauno apskrityje buvo bausti 7 statybos darbų vadovai ir techniniai prižiūrėtojai. O šiemet iki liepos 5 d. šiame regione buvo surašyti penki protokolai.

Pastebima, kad kai kurios klaidos vykdant renovaciją kartojasi
Pastebima, kad kai kurios klaidos vykdant renovaciją kartojasi
© DELFI / Tomas Vinickas

Visgi piniginės baudos nėra vienintelė poveikio priemonė. Pašnekovė sakė, kad rimtus pažeidimus nustačiusi VTPSI apie tai praneša VĮ „Statybos produktų sertifikavimo centrui“ ir jis savo ruožtu gali sustabdyti atestatų galiojimą.

„Ši institucija pernai ir per šių metų pirmą pusmetį Kauno apskrityje sustabdė trijų atestatų galiojimą: darbų vadovo, techninio prižiūrėtojo ir rangovo. Taip pat buvo pareikšti penki įspėjimai dviem darbų vadovams, dviem techniniam prižiūrėtojams ir vienam rangovui“, - dėstė A. Luobikienė.

Gyventojai nuošalyje likti neturėtų

Kokias klaidas rangovai daro dažniausiai? Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja tikino, kad trūkumai fiksuojami ne taip jau ir dažnai, tačiau yra keli, kurie kartojasi dažniausiai.

„Vieną klijuojamos šiltinimo medžiagos pusę visu perimetru reikia padengti klijais. Tačiau pastebima, kad kai kada paliekami tarpai. Tokiu atveju vyksta oro cirkuliacija ir didėja šilumos nuostoliai. Taip pat kartais prie namo pamatų nepaklojama arba atvirkščiai paklojama speciali plėvelė. Be to, reikėtų dėmesį atkreipti į parapetų aukštį, į išorinį palangių apskardinimą. Verta patikrinti, ar sutvirtinamos susidėvėjusios stogą laikančios konstrukcijos. Kartais šiltinamas stogas neįvertinus šių konstrukcijų. Vėlgi reikėtų patikrinti palangės nuolydį – esame matę ir atbulai sumontuotų palangių. Taip pat reikia tikrinti, ar tvarkant sienas dedama tiek smeigių, kiek nurodyta gamintojo rekomendacijose. Po stogo renovacijos svarbu patikrinti, ar pakelti parapetai ir ventiliacijos kanalai“, - į ką renovuojant daugiabutį gyventojai turėtų labiausiai atkreipti dėmesį, patarė specialistė.

Kai kada padaroma nedidelių klaidų apšiltinant sienas
Kai kada padaroma nedidelių klaidų apšiltinant sienas
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasidomėjus, dėl kokių priežasčių dažniausiai ne viskas padaroma gerai, pašnekovė teigė mananti, kad viskas dėl aplaidumo ir netrukus pridėjo, jog renovacijos procesas nėra sudėtingas, bet reikalauja ypatingo kruopštumo. Kaip tik todėl ji prašė ir gyventojų nelikti nuošalyje – fiksuoti pažeidimus ir apie tai pranešti techniniam prižiūrėtojui.

„Žmogui, norinčiam stebėti ir kontroliuoti renovacijos procesą, nereikia būti specialistu. Yra daug informacijos VTPSI ir BETA internetinėse svetainėse. Susipažinus su šia medžiaga žmogaus rangovas ir techninis prižiūrėtojas už nosies vedžioti negalės. Visgi „patentuotų blogiukų“ nėra daug, o ir jų vis mažėja. Yra daug daugiau gerai savo darbą atliekančių rangovų ir techninių prižiūrėtojų. Bet visgi budrumo prarasti negalima. Jei kyla įtarimų, kreipkitės į VTPSI. O mes savo ruožtu informaciją tikrinsime. Kiek reikės, tiek kartų į renovuojamą daugiabutį ir atvažiuosime. Tai bus mūsų indėlis į kokybišką renovaciją“, - teigė A. Luobikienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (552)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (319)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Seimas ėmėsi siūlymo uždaryti parduotuves per šventes ir paskutinį mėnesio sekmadienį (1)

Šią savaitę parlamentas 76 balsais „už“, vienu „prieš“ ir šešiems Seimo nariams...

Rimvydas Valatka. Seimo Tvin Pyksas – tobula kelionė į niekur (160)

Seime dedasi keisti dalykai. Žinoma, ir anksčiau visko Seime dėjosi. Bet po praėjusios savaitės...

Suskaičiavus penktadalį balsų, R. T. Erdoganas pirmauja Turkijos prezidento rinkimuose papildyta (11)

Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) pirmauja sekmadienį...

Petras Gražulis siūlosi vaiką auginti ir pats: nežinau, ką gali duoti vaikui tokia moteris papildyta vaiko mamos komentaru (1146)

Po nesantuokinio žinomo politiko Petro Gražulio vaikelio skandalo kilo nemažai klausimų . Tačiau...

Gyvai / Pasaulio čempionatas: Lenkija – Kolumbija (13)

Sekmadienio vakarą Kazanės arenoje finišuoja antrasis pasaulio futbolo čempionato turas....

Iš Rytų įkvėpimo pasisėmę šiauliečiai ėmėsi verslo: ruošia ypatingus juoduosius česnakus (17)

Palangoje šurmuliuojant pirtininkų festivaliui, savo palapines ir prekystalius ištiesė ir...

Dekoravimo klaidos, kurios sukelia tikrą galvos skausmą: ko verčiau nedaryti?

Namų dekoravimas savomis jėgomis gali tapti tikru iššūkiu, nes tenka pasikliauti vien savo...

8 deriniai vyresnio amžiaus moterims, kurie privers pasijusti gerokai jaunesne (3)

Mados tendencijos neturėtų būti griežtai susijusios su amžiumi. Nepaisant to, ar jums 20, ar 80...