aA
„Kas pats saugosi, tą ir Dievas saugo“, skelbia liaudies išmintis. Tinkamai nepasirūpinus savo būsto apsauga belieka gyventi tikintis, kad vagių dėmesio nepatrauks plonos būsto durys, aptemusi laiptinė ar namo prieigos bei kaimynų užmiršta tyli buveinė.
Saugūs namai
© Shutterstock nuotr.

„G4S Lietuva“ Saugos departamento direktorius Aurelijus Špėlis pateikia paprastus, tačiau neretai ignoruojamus patarimus, kurie apsaugos Jūsų būstą ir leis ramiau gyventi.

Pirmiausia pasirūpinkite tvirtomis durimis

Jokie užraktai nepadės, jei durų konstrukcija bus netvirta ir nestabili. Geriausiai, jei jos yra šarvuotos ir su metaline stakta, nes tokias išlaužti yra gana sunku. Bet kuriuo atveju būtina, kad durys būtų geros kokybės, tarpai tarp durų rėmo ir sienos - minimalūs, durys įstatytos taip, kad atsidarytų į išorę. Rekomenduotina, kad vyriai būtų su papildomais kamščiais, trukdančiais nupjovus vyrius atidaryti duris. „Jei nenorite keisti turimų būsto durų, bent jau įstatykite antras duris - vagis tiesiog ilgiau užtruks mėgindamas įsilaužti į namus. Dviejų durų sprendimas yra ypač efektyvus tuomet, kai jūsų namuose yra įrengta apsauginė signalizacija - signalizacijos prietaisai užfiksuos ir išsiųs pavojaus signalą laužiant pirmąsias duris”, pataria A. Špėlis.

Jokių raktų po kilimėliu

Kiekvienam šeimos nariui patariama turėti po atskirą namų raktą. „Nesidalinkite vienu raktu, palikdami jį „sutartoje vietoje" - tai tikrai nesaugu!”, griežtai atsisakyti tokios praktikos liepia specialistas. Kuriam nors šeimos nariui pametus raktus būtina nedelsiant pakeisti durų spyną ir jos mechanizmą. Niekada negalite būti tikras, ar raktai buvo pamesti, ar juos kažkas sąmoningai ištraukė.

Cilindrinės spynos užtikrina didžiausią saugumą

Dažniausiai įsibrovėliai į namus patenka išlaužę spyną. Būstui apsaugoti gaminama plati nesudėtingos konstrukcijos, sustiprintų, siauro profilio, įvairių pakabinamų ar kodinių spynų įvairovė. „Vis dėlto patarčiau įsigyti spynų su apsauginiais cilindrais, kurie yra laba tikslūs ir sudėtingi, smarkiai sumažina galimybę padirbti ir parinkti raktą. Jie apsaugo nuo visiško rakto kopijavimo, gręžimo, nesankcionuoto rakinimo ir teikia dalinę apsaugą nuo cheminių medžiagų poveikio. Tokios spynos turi ir apsaugines plokšteles, dengiančias spynos mechanizmą, kuris pagamintas iš tvirto metalo ir neleidžia išlaužti bei gręžti spynų. Be to, patikimesnių spynų skląsčiai gaminami iš kelių sluoksnių tvirto metalo, kurį sunku pjauti“, sako „G4S Lietuva” Saugos departamento direktorius Aurelijus Špėlis.

Specialistai drąsiai rekomenduoja „Assa", „Abloy", „Mottura", „Mul-T-Lock", „Securemme", „CR Serature", „Cisa", „M.U." gamintojų spynas.

Langai – vartai ne tik į pasaulį, bet ir namus

Langai - taip pat populiarus vagių patekimo į būstą būdas, todėl rekomenduojama juos papildomai apsaugoti. Tai ypač aktualu individualių namų savininkams ir daugiabučių namų gyventojams, kurių butai yra pirmame arba viršutiniame aukšte. Pasak A. Špėlio, gana sudėtinga įveikti langus, kuriuose įrengtos specialios spynelės, apsaugančios varčią nuo išlaužimo, o stiklai padengti specialiomis apsauginėmis plėvelėmis.

Sulaikyti vagis gali ir apsauginės grotos bei žaliuzės. „Jei nusprendėte įsirengti grotas, montuokite jas iš vidinės patalpos pusės - norėdami jas nupjauti nusikaltėliai turės išdaužti langą, o dūžtantis stiklas gali atkreipti kaimynų ar praeivių dėmesį. Daug veiksmingesnės yra apsauginės žaliuzės. Jas atverti užtrunka laiko, taip pat prie žaliuzių galima tvirtinti signalizacijos jutiklius. Kol vagis laužia žaliuzes, o vėliau bando atverti langą, signalizacija jau būna perdavusi saugos tarnybai žinią apie įsilaužimą“, pataria ekspertas.

Apšvietimas padeda Jums ir trukdo nusikaltėliams

Jei gyvenate individualiame name, patariama pasirūpinti, kad takas iki durų būtų gerai apšviestas. Geriausia išeitis – šviestuvai su judesio davikliu, kurie įsijungę netikėtai gali išgąsdinti vagį. Gyvenantiesiems daugiabutyje vertėtų prižiūrėti savo laiptinės apšvietimą – jei Jūsų laiptinės aikštelėje perdegė lemputė, būkite pilietiškas ir pakeiskite ją nelaukdamas, kol tai padarys kaimynas. „Tai būtina, kad galėtumėte per durų akutę aiškiai matyti, kas pas Jus atėjo. Atminkite, kad šviesa trukdo nusikaltėliams, o Jums padeda!“, sako „G4S Lietuva“ Saugos departamento direktorius Aurelijus Špėlis.

Budrūs kaimynai gali apsaugoti turtą

Geri santykiai su kaimynais gali padėti apsaugoti Jūsų būstą nuo įsibrovėlių, todėl nevenkite susipažinti su savo kaimynais. Patariama išvykstant iš namų ilgesniam laikui paprašyti kaimynų ar draugų, kad jie reguliariai išimtų spaudą iš Jūsų pašto dėžutės. „Tarp kaimynų būna pensininkų ar tokių asmenų, kurie namie lieka būtent tuo metu, kai visi dirbame. Tad vagims ar plėšikams bus žymiai mažiau galimybių apsilankyti niekieno nepastebėtiems“, aiškina A. Špėlis.

Šuo namuose

Jūsų namus bei turtą gali apginti ir gerai dresuotas šuo. Jis pirmas įspėja šeimininkus apie atvykusius svetimus žmones bei gali išgąsdinti „nelauktus svečius". Bet nereiktų pervertinti šio namų sargo galimybių - šuo gali būti lengvai paperkamas maistu, apsvaiginamas specialiomis dujomis ar net nužudomas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Norfa“ atsitraukia: pirkėjai privertė keisti prekybos tinklo planus (35)

Prieš metus pirmąją parduotuvę be tradicinių kasų atidaręs mažmeninės prekybos tinklas...

Naujausiuose reitinguose – didėjanti praraja tarp lyderių (651)

Spalį smuko visuomenės palaikymas didžiausiai valdančiajai „valstiečių“ partijai, tačiau...

Pranckietis ragina pedagogus nedramatizuoti: gauna didesnį atlyginimą nei universiteto docentas (51)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis trečiadienį paragino pernelyg nedramatizuoti trečią...

Formalumus tvarkysiančios rinktinės sąraše – du „žali“ naujokai, penki „Ryto“ atstovai (7)

Lietuva jau turi kišenėje kelialapį į kitų metų pasaulio krepšinio pirmenybes, bet rinktinės...

Atskleidė schemą, kaip laimimi viešieji pirkimai ligoninėse: nustatė įdomią tendenciją papildyta (22)

STT analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai atliko tyrimą, kuriuo nustatė atvejus, kai...

Pietų pertrauka vietoje, kokios iki šiol nebuvo: nenorėjau iš čia išeiti iki paskutinės minutės

Manęs labai dažnai paklausia, kokia gi ta mano mėgstamiausia pietų vieta Vilniuje. Ilgą laiką...

Apokaliptinės užuominos: Maskva turi planų prie pat JAV sienų? (285)

Panašu, kad Vladimiras Putinas ketina atkurti sovietmečio laikų radioelektroninės žvalgybos...

Nausėda: Lietuvos rezervai krizei amortizuoti nėra pakankami (47)

Seime prabilus apie artėjančią krizę skubama pabrėžti, kad ji nebūtų tokia, kaip 1998 metais...

Starkevičius: į Lietuvą grįžta baudžiava – žemė atimama, bet savininkas paliekamas ją dirbti (240)

Kazimieras Starkevičius , buvęs žemės ūkio ministras, ūkininkas, dabar Seimo narys ir...

Juozas Statkevičius: jei pradėčiau kalbėti, veikiausiai vėl likčiau atpirkimo ožiu (43)

„Apmaudu, kad tiek kelių pramyniau, iš esmės koja atidariau Paryžiaus duris, tačiau niekas tuo...