aA
„Visi palikti budėjimo režimu veikiantys (įjungti į elektros lizdą, - red. past.) elektros prietaisai vartoja energiją. 5 elektros prietaisai palikti įjungti į elektros lizdą per tą patį laiką suvartoja tiek pat energijos, kiek įjungta 60 W lemputė“, - tokią informaciją skelbė Europos Komisija po atlikto tyrimo.
Šiandien jau ir vaikai žino - jei ko nenaudojate, ištraukite to prietaiso iš elektros lizdo
© Shutterstock nuotr.

Panašias išvadas padarė ir Lawrence Berkeley nacionalinės laboratorijos mokslininkai. Remiantis jų tyrimų medžiaga, mobilaus telefono įkroviklis, veikdamas budėjimo režimu sunaudoja 0,26 W/h, kompiuterio ekranas – 12,14 W/h, kompiuteris – 21,13 W/h, modemas – 3,85 W/h, mikrobangų krosnelė su atidarytomis durelėmis – 25,79 W/h, uždarytomis durelėmis – 3,08 W/h.

Sukurkite intrigą, suorganizuokite varžybas su kaimynais, įtraukite į taupymą savo vaikus, šeimos narius.
R. Lukauskas

Iššvaistoma ir 50 proc. energijos

Energijos auditą atliekančios įmonės „Fabrilė“ direktorius Ričardas Lukauskas pastebėjo, kad pagrindinius elektros energijos nuostolius buityje sudaro netinkamas elektrinių prietaisų naudojimas.

„Daugiausiai energijos iššvaistoma, jeigu prietaisai yra įjungiami, bet nenaudojami. Pavyzdžiui, televizoriaus niekas nežiūri, radijo nesiklauso, šviesa įjungta, nors jau yra šviesu, kondicionierius veikia, nors lauke yra vėsu. Daugiau nei įprastai energijos išnaudoja neekonomiški prietaisai – seno tipo šaldytuvai ar televizoriai, freonu neužpildyti kondicionieriai. Tačiau dažniausiai dėl šių išlaidų kaltas paprasčiausias motyvacijos taupyti trūkumas“, - patikino R. Lukauskas.

Jis pateikė ir konkretų pavyzdį, tarkime, naujas televizorius pažymėtas CE ženklu, budinčiame režime sunaudos apie 2 W/h. Iš jų, šviesos diodas – apie 0,048W/h, maitinimo blokas – apie 1-2W/h. Tuo metu pagal tarptautinius skaičiavimus, televizorius išjungtas tik pulteliu vidutiniškai sunaudoja 6,97 W/h.

Televizorius tarška, o kambaryje nieko nėra - ar pažįstama Jums tokia situacija?
Televizorius tarška, o kambaryje nieko nėra - ar pažįstama Jums tokia situacija?
© I.Budzeikaitės nuotr.

„Įmonėse taupymo potencialas siekia apie 50% ir dar daugiau procentų. Tačiau dar labiau taupymu turėtų būti suinteresuotas pats žmogus. Norintiems pradėti taupyti siūlau pradėti nuo statistikos. Sukurkite intrigą, suorganizuokite varžybas su kaimynais, įtraukite į taupymą savo vaikus, šeimos narius. Manęs dažniausiai klausia, ar neturiu tokio prietaiso, kurį įjungus į rozetę, sumažėtų sąnaudos. Turiu pasakyti, kad tokio prietaiso nėra, rezultato be pastangų negali būti“, - patikino R. Lukauskas.

Energijos suvartojimą sumažinti pavyko

Prieš du metus statybų bendrovė „Eika“ pradėjo įgyvendinti programą „Žaliasis biuras“, kuri padėjo įmonėms elektros energijos suvartojimą sumažinti nuo 10% iki 55%. Įmonės energetinių projektų vadovė Rasa Pečiulaitė pasakojo, kad atlikus auditą ir sudarius pastato energijos balansą paaiškėjo, kad verslo centruose daugiausia elektros energijos išnaudojama ne šildymui, vėsinimui ar vėdinimui, o būtent apšvietimui, kompiuterinei technikai ir kitiems prietaisams, kurie įjungiami ir išjungiami žmogaus.

Daugiausiai energijos iššvaistoma, jeigu prietaisai yra įjungiami, bet nenaudojami. Pavyzdžiui, televizoriaus niekas nežiūri, radijo nesiklauso, šviesa įjungta, nors jau yra šviesu, kondicionierius veikia, nors lauke yra vėsu.
R. Lukauskas

„Daugiausiai energijos sunaudoja apšvietimas, kuris tiek pat energijos vartoja kai dirbame darbo vietoje ir kai išeiname į susitikimą, paliekame įjungtą šviesą. Taip pat kompiuteriai, kurie palikti be užsklandos, vartoja tiek pat elektros, kiek ir dirbant. Dar - visi elektronikos prietaisai, kurie tiesiogiai yra įjungiami ir išjungiami žmogaus. Jų neišjungus iš elektros lizdo, jie vis tiek vartoja energiją“, - pasakojo R. Pečiulaitė.

Į elektros lizdus įjungtų  ir paliktų prietaisų problemos sprendimui buvo pasitelkti ne tik mokymai ir darbuotojų švietimas, bet ir prietaisai, kurie nereikalauja didelių investicijų, bet efektyviai sprendžia šią energijos švaistymo problemą.

„Svarbu atkreipti dėmesį į paprastus dalykus: nepalikti elektros prietaisų miego ir ar budėjimo režime, išjungti juos iš elektros tinklo, taip pat išjungti šviesą patalpose, kuriose nebūnama. Dažniau lipti laiptais, nei kilti liftu. Perdegusias lemputes keisti energiją taupančiomis, naujus prietaisus įsigyti A energinės klasės“, - norinčius taupyti mokė R. Pečiulaitė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (6)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (1)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

Kaip atrodo žinomo banko darbuotojai: rengiasi drąsiai, o darbo metu gali tai, apie ką kiti tik pasvajoja (82)

Paskutinę darbo savaitės dieną Vilniaus verslo centrų rajone Saltoniškių gatvėje apsilankęs...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (36)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

Užkalnis garsaus viešbučio restorane: blogiausiai išleisti šimtas eurų (270)

Gerų viešbučių restoranai turi būti puikūs. Praėjo tie laikai, kai žinomas viešbutis galėjo...

Po lemtingo susitikimo Petro Gražulio vaikelio mama neištvėrė ir papasakojo, kas buvo nutylėta: jau geriau nevežtų tų žaislų (272)

Neseniai notaro kabinete susitikę ir bandę išspręsti visus teisinius nesutarimus dėl vaikelio...

Aleksandras Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastinės chirurgijos gydytojo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis (11)

Legendinio grupės „ Rondo " lyderio Aleksandro Ivanausko-Faros pristatinėti nereikia – jis...

Klaipėdietis nufilmavo vaizdą po avarijos: stovinčius automobilius suplojo į didžiulį „sumuštinį“ (12)

Laukininkų gatvėje daugiabučio automobilius nakčiai pastatę klaipėdiečiai naktį išgirdo...

Judėjimą mieste keičiančios savivaldybės atsigręžė į neįgaliuosius: kas keisis?

Planuojant sklandų ir saugų judėjimą mieste privalu atsižvelgti ne tik į didžiosios gyventojų...

Nėštumas keičia Meghan Markle planus: prastai besijaučianti hercogienė nedalyvavo susitikimuose (5)

Šiuo metu Australijoje viešinti karališkoji pora yra visų dėmesio centre. Tačiau princas Harry...