aA
„Visi palikti budėjimo režimu veikiantys (įjungti į elektros lizdą, - red. past.) elektros prietaisai vartoja energiją. 5 elektros prietaisai palikti įjungti į elektros lizdą per tą patį laiką suvartoja tiek pat energijos, kiek įjungta 60 W lemputė“, - tokią informaciją skelbė Europos Komisija po atlikto tyrimo.
Šiandien jau ir vaikai žino - jei ko nenaudojate, ištraukite to prietaiso iš elektros lizdo
Šiandien jau ir vaikai žino - jei ko nenaudojate, ištraukite to prietaiso iš elektros lizdo
© Shutterstock nuotr.

Panašias išvadas padarė ir Lawrence Berkeley nacionalinės laboratorijos mokslininkai. Remiantis jų tyrimų medžiaga, mobilaus telefono įkroviklis, veikdamas budėjimo režimu sunaudoja 0,26 W/h, kompiuterio ekranas – 12,14 W/h, kompiuteris – 21,13 W/h, modemas – 3,85 W/h, mikrobangų krosnelė su atidarytomis durelėmis – 25,79 W/h, uždarytomis durelėmis – 3,08 W/h.

Sukurkite intrigą, suorganizuokite varžybas su kaimynais, įtraukite į taupymą savo vaikus, šeimos narius.
R. Lukauskas

Iššvaistoma ir 50 proc. energijos

Energijos auditą atliekančios įmonės „Fabrilė“ direktorius Ričardas Lukauskas pastebėjo, kad pagrindinius elektros energijos nuostolius buityje sudaro netinkamas elektrinių prietaisų naudojimas.

„Daugiausiai energijos iššvaistoma, jeigu prietaisai yra įjungiami, bet nenaudojami. Pavyzdžiui, televizoriaus niekas nežiūri, radijo nesiklauso, šviesa įjungta, nors jau yra šviesu, kondicionierius veikia, nors lauke yra vėsu. Daugiau nei įprastai energijos išnaudoja neekonomiški prietaisai – seno tipo šaldytuvai ar televizoriai, freonu neužpildyti kondicionieriai. Tačiau dažniausiai dėl šių išlaidų kaltas paprasčiausias motyvacijos taupyti trūkumas“, - patikino R. Lukauskas.

Jis pateikė ir konkretų pavyzdį, tarkime, naujas televizorius pažymėtas CE ženklu, budinčiame režime sunaudos apie 2 W/h. Iš jų, šviesos diodas – apie 0,048W/h, maitinimo blokas – apie 1-2W/h. Tuo metu pagal tarptautinius skaičiavimus, televizorius išjungtas tik pulteliu vidutiniškai sunaudoja 6,97 W/h.

Televizorius tarška, o kambaryje nieko nėra - ar pažįstama Jums tokia situacija?
Televizorius tarška, o kambaryje nieko nėra - ar pažįstama Jums tokia situacija?
© I.Budzeikaitės nuotr.

„Įmonėse taupymo potencialas siekia apie 50% ir dar daugiau procentų. Tačiau dar labiau taupymu turėtų būti suinteresuotas pats žmogus. Norintiems pradėti taupyti siūlau pradėti nuo statistikos. Sukurkite intrigą, suorganizuokite varžybas su kaimynais, įtraukite į taupymą savo vaikus, šeimos narius. Manęs dažniausiai klausia, ar neturiu tokio prietaiso, kurį įjungus į rozetę, sumažėtų sąnaudos. Turiu pasakyti, kad tokio prietaiso nėra, rezultato be pastangų negali būti“, - patikino R. Lukauskas.

Energijos suvartojimą sumažinti pavyko

Prieš du metus statybų bendrovė „Eika“ pradėjo įgyvendinti programą „Žaliasis biuras“, kuri padėjo įmonėms elektros energijos suvartojimą sumažinti nuo 10% iki 55%. Įmonės energetinių projektų vadovė Rasa Pečiulaitė pasakojo, kad atlikus auditą ir sudarius pastato energijos balansą paaiškėjo, kad verslo centruose daugiausia elektros energijos išnaudojama ne šildymui, vėsinimui ar vėdinimui, o būtent apšvietimui, kompiuterinei technikai ir kitiems prietaisams, kurie įjungiami ir išjungiami žmogaus.

Daugiausiai energijos iššvaistoma, jeigu prietaisai yra įjungiami, bet nenaudojami. Pavyzdžiui, televizoriaus niekas nežiūri, radijo nesiklauso, šviesa įjungta, nors jau yra šviesu, kondicionierius veikia, nors lauke yra vėsu.
R. Lukauskas

„Daugiausiai energijos sunaudoja apšvietimas, kuris tiek pat energijos vartoja kai dirbame darbo vietoje ir kai išeiname į susitikimą, paliekame įjungtą šviesą. Taip pat kompiuteriai, kurie palikti be užsklandos, vartoja tiek pat elektros, kiek ir dirbant. Dar - visi elektronikos prietaisai, kurie tiesiogiai yra įjungiami ir išjungiami žmogaus. Jų neišjungus iš elektros lizdo, jie vis tiek vartoja energiją“, - pasakojo R. Pečiulaitė.

Į elektros lizdus įjungtų  ir paliktų prietaisų problemos sprendimui buvo pasitelkti ne tik mokymai ir darbuotojų švietimas, bet ir prietaisai, kurie nereikalauja didelių investicijų, bet efektyviai sprendžia šią energijos švaistymo problemą.

„Svarbu atkreipti dėmesį į paprastus dalykus: nepalikti elektros prietaisų miego ir ar budėjimo režime, išjungti juos iš elektros tinklo, taip pat išjungti šviesą patalpose, kuriose nebūnama. Dažniau lipti laiptais, nei kilti liftu. Perdegusias lemputes keisti energiją taupančiomis, naujus prietaisus įsigyti A energinės klasės“, - norinčius taupyti mokė R. Pečiulaitė.

Taupūs namai
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po grasinimų susprogdinti STT ir LNK – šokiruojantis prisipažinimas (43)

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) bei Laisvo ir nepriklausomo kanalo (LNK) pastatus...

Analitikas apie pokytį NT rinkoje: kažkas vyksta tarp pirkėjų ir pardavėjų (2)

Sumažėjęs nekilnojamojo turto sandorių skaičius gali būti laikina rinkos reakcija įtampų ir...

SuTaupyk

Net nedrįso prasitarti žmonai, kiek sutaupė su saulės elektrine: štai, kas vyksta, kai ateina žiema specialistas atsakė, kodėl negalima valyti sniego nuo saulės modulių (25)

Itin pabrangus elektros energijai, vis daugėja žmonių, nusprendusių investuoti į saulės...

Aurimas Kuckailis

Prancūzų Smaugėjo iššūkį priėmęs Krilavičius: jei norime būti viršūnėje, turime šį lygį įveikti griausmingai (1)

„Grįžtu po traumos, man tiesiog reikia kovų, nes turėjau ilgą pertrauką, todėl noriu čiupti...

Lietuvą pasiekė sniegingoji žiema: sinoptikai įvardijo, kur ir kada snigs smarkiausiai

Ketvirtadienio dieną Lietuvos orus lems virš Baltijos regiono besisukantis ciklonas.

Natalijai Bunkei – įspūdingas mylimojo siurprizas: padovanojo naujutėlaitį prabangų Audi automobilį (11)

Panašu, kad Kalėdos Natalijos Bunkės ir jos vyro Edgaro Eidėjaus namuose atėjo anksčiau. Pora...

Traukinių maršrutas iš Vilniaus į Lenkiją susilaukė didelio lietuvių susidomėjimo: ką reikia žinoti keliaujantiems šiuo reisu? (28)

Nuo gruodžio 11 d. iš Vilniaus tarptautiniu traukinių maršrutu kasdien bus galima pasiekti tiek...

Parengė Agnė Keizikienė

Susipažinkite su 12 milijardierių žmonų ir draugių: kas jos ir kaip patraukė turtuolių dėmesį?

Ko reikia, jei nori suvilioti turtingiausią pasaulyje vyrą? Sakote, gražios krūtinės, ilgų...

Karas Ukrainoje. NATO vadovas: didelio Rusijos puolimo Ukrainoje galima laukti pavasarį Žiniasklaida: Baltarusija perkelia karius ir karinę techniką (5)

Vėlų antradienio vakarą, gruodžio 6-ąją, Rusija užpuolė kelis Ukrainos regionus. Visų...

Putinas planavo per 10 dienų užimti Ukrainą ir nužudyti Zelenskį (38)

Jungtinės Karalystės karališkasis Jungtinis gynybos studijų institutas (RUSI) paskelbė svarbią...