Statantiems namą gali praversti Lietuvos geologijos tarnybos turimi duomenys: internetu galima sužinoti, kur slypi vandeningas sluoksnis, reikalingas šuliniui įrengti, kur galima gręžti norint įrengti šilumos siurblius.
Statybos
© Shutterstock nuotr.

Naudojantis Lietuvos geologijos tarnybos el. paslaugomis galima rasti naudingos informacijos ir planuojant, kaip geriau panaudoti turimus žemės plotus.

DELFI primena, kad elektroninės paslaugos Lietuvoje kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

„Elektroniniu būdu teikiame daug paslaugų, tai ir informacijos teikimas, ir leidimų išdavimas. Tiesa, leidimų eksploatuoti naudingąsias iškasenas išdavimas per elektronines paslaugas yra ganėtinai keblus, nes mums teikiamos paraiškos turi būti su kartografine medžiaga, planais, tad per elektroninę sistemą jie sunkiai išduodami“, - komentavo Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Jonas Satkūnas.

Tačiau jis sako, kad paklausiausią informaciją apie gręžinius galima pateikti elektroniniu būdu.

„Gręžinių registravimas, tyrimų registravimas, registro paslaugos yra atliekamos per elektronines paslaugas, - kalbėjo J. Satkūnas. - Pavyzdžiui, žmogus gręžia šulinį ir Žemės gelmių įstatymas jį įpareigoja šulinį įregistruoti, tai galima padaryti internetu.“

Geologijos tarnybos duomenimis, dažniausiai ieškoma informacijos apie gręžinius, geologinius pjūvius, kur yra vandeningi sluoksniai, domimasi jų aprašymais. Gręžiniai su specialia įranga gali būti daromi ne tik geriamam vandeniui gauti, bet ir įrengiant, pavyzdžiui, šilumos siurblius.

„Žmonės klausia, ar jų žemėje, privačioje nuosavybėje, yra naudingų iškasenų, derinami teritorijų planavimo dokumentai, žemėtvarkos planai, nes žemėtvarkininkai rengdami planus turi įsitikinti, ar teritorijoje nėra kokių ribojančių veiksnių, kaip antai naudingų iškasenų telkinių, kuriems galioja Specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos“, - paaiškino pašnekovas.

Jonas Satkūnas
Jonas Satkūnas
© DELFI / Tomas Vinickas

Be to, elektroniniu būdu gyventojai teikia informaciją pagal teisės aktus apie kasamas kūdras, duomenis apie inžinerinius geologinius tyrimus, kuriuos Lietuvos geologijos tarnyba turi vertinti.

„Vis daugėja elektroninės informacijos teikimo atvejų ir būdų“, - apibendrino J. Satkūnas.

Informacija apie žemės gelmes teikiama per e.valdžios vartus arba yra vieša.

Pavyzdžiui, informaciją apie gręžinio pasą galima sužinoti jungiantis per elektroninės valdžios vartus. Prisijungus reikia pateikti duomenis apie konkretų ieškomą gręžinį, o teikiama informacija yra mokama.

Kita aktuali paslauga – naudingųjų iškasenų telkinių žemėlapis, iš kurio galima sužinoti, ar konkrečioje teritorijoje yra žemės gelmių turtų. Jei norima tik pasižiūrėti, kokiose vietose yra naudingųjų iškasenų, ar telkiniai naudojami, tai galima padaryti neprisijungus. Jei reikia detalesnės informacijos, gali reikėti prisijungti.

Geologijos tarnybos sistemoms galima pateikti ir gauti duomenų, tvarkomų Žemės gelmių registre, Valstybinėje geologijos ir Valstybinėje požeminio vandens informacinėse sistemose.

Nuotoliniu būdu yra pasiekiamas Žemės gelmių registras, Valstybinė geologijos informacinė sistema (GEOLIS) ir Požeminio vandens informacinė sistema (PožVIS).

Lietuvos geologijos tarnyba yra nacionalinė geologinių tyrimų tarnyba, be žemės gelmių naudojimo reguliavimo tiesiogiai vykdanti valstybei reikalingus geologinius tyrimus ir valdanti geologinės informacijos sistemą.

Geologijos tarnyba organizuoja ir vykdo valstybinius geologinius tyrimus, reguliuoja ir kontroliuoja valstybinių žemės gelmių naudojimą, kuria valstybinę geologinės informacijos sistemą ir kaupia duomenis.

Lietuvos geologijos tarnyba ne tik teikia visuomenei duomenis apie žemės gelmes, teigiamas ir neigiamas jų savybes, bet ir tiria bei prognozuoja geologinius procesus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Jasikevičius prakalbo apie serijos pabaigą, bet komandai turi sąlygą (13)

Kas prieš šešis mėnesius būtų pasakęs, kad Kauno „Žalgiris“ brausis į Eurolygos finalo...

Priklausomybė nuo sekso skelbiama pasiekusi epidemijos lygį: politikai mano, kad atėjo laikas tai sutvarkyti atlikite testą (470)

Kasdien galvojate apie seksą ir galbūt kone nuolat? O pačiu seksu užsiimti nepraleidžiate...

Pasakiškas vakaras Kaune ir „Žalgiris“ – per žingsnį nuo Eurolygos finalo ketverto (537)

Žalia sirgalių jūra dar nesibaigus rungtynėms traukė pergalės skanduotes: į namus po antrųjų...

Nesulaikomas Daviesas – apie pasikeitusį požiūrį ir lemiamą ketvirtadienio vakarą (3)

Eurolygos ketvirtfinalio serijoje iki trijų pergalių Kauno „Žalgiris“ pragaru alsavusioje...

Po naujausio Kim Jong Uno žingsnio – įspėjimas: tai spąstai (73)

Šiaurės Korėjos lyderiui vien susitikimas su JAV prezidentu yra didžiulis pasiekimas, nes taip...

Įvertino Jasaičių santykius: ji – plėšrūnė, o jį traukia nuodėmingi malonumai (55)

Šeimos dramą išgyvenančių Simo ir Oksanos Jasaičių santykius nusprendė įvertinti garsus...

Valdžios malonė: suteiks vienkartinę galimybę susimokėti (56)

2019 metais gyventojai ir įmonės turės vienkartinę galimybę susimokėti „pamirštus“...

Automobilis – pagrindinė sekso vieta: vienas nuotykis miškelyje įsiminė ilgam (24)

DELFI Piliečio istorija apie moterį, kurią šokiravo seksas viešoje vietoje, sukėlė...

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“ (48)

Šiandien tebeegzistuoja „lageriai“, tik į juos patenka ne žmonės, o šunys. Tuo įsitikino „...

Batelius už 5 eurus prikėlė naujam gyvenimui: dabar prilygsta mados namų kūriniams (7)

Jau kurį laiką žvilgsnis kimba už ryškiaspalvių batelių, ypač aukštakulnių. Gatvėse tokių...